Bronisław Komorowski inauguruje narodowe czytanie "Pana Tadeusza" i recytuje fragment: "Ciebie lud dotąd zowie rokiem urodzaju"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. PAP/Jacek Turczyk
Fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Bronisław Komorowski zainaugurował w sobotę w Warszawie "Narodowe czytanie >>Pana Tadeusza<<". Przez cały dzień w 60 polskich miastach i miejscowościach odbywać się będzie publiczne czytanie poematu Adama Mickiewicza.

Prezydent dając dobry przykład zgromadzonym w Ogrodzie Saskim warszawianom przeczytał fragment jedenastej księgi dzieła Adama Mickiewicza:

O roku ów! kto ciebie widział w naszym kraju!
Ciebie lud zowie dotąd rokiem urodzaju!

- zaczął prezydent.

Nie wiemy, kto wybierał głowie państwa fragment, ale przyznajemy, celnie trafił z "rokiem urodzaju".

Urodzony w niewoli, okuty w powiciu,
ja tylko jedną taką wiosnę miałem w życiu!

- ciągnął dalej Bronisław Komorowski, wykazując nie lada talent recytatorski.

Później zrobiło się bardziej nudno, bo prezydent przekazał obowiązek czytania aktorom i od razu zrobiło się mniej dostojnie i godnie. Nim jednak to zrobił, zdążył powiedzieć:

200 lat od wydarzeń, które stały się źródłem inspiracji dla Adama Mickiewicza do napisania, już na emigracji, "Pana Tadeusza", chcę zachęcić do wspólnego czytania. Minęło 200 lat od wielkich i ważnych wydarzeń związanych z nadzieją na polską wolność, 200 lat, w których wiele pokoleń polskich tak jak Adam Mickiewicz marzyło o wiośnie wolności. Dzisiaj możemy cieszyć się naszą wiosną wolności, ale warto pamiętać o tym, że w tej naszej drodze ku wolności "Pan Tadeusz" i wspaniała twórczość Adama Mickiewicza nie tylko nas tworzyły, ale także zachwycały i umacniały

- mówił prezydent.

Akcja z pewnością godna uwagi i to całkiem bez szyderstwa. Zarówno tym, którzy z "naszej wiosny wolności" są równie zachwyceni jak pan prezydent, jak i tym, którzy nie do końca zadowoleni są z pogody, którą owa wiosna przyniosła, polecamy lekturę dzieła Mickiewicza. Do polskiej literatury, zwłaszcza do Mickiewicza, warto sięgać zawsze.

CZYTAJ TAKŻE: Ogólnopolskie czytanie „Pana Tadeusza”... Mam mieszane uczucia...

Akcja ma na celu popularyzować czytelnictwo, zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnić poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury - najpopularniejszego dzieła jednego z największych polskich poetów. W wielu miastach naszego kraju będzie odbywać się głośne czytanie "Pana Tadeusza", w którym wezmą udział nie tylko aktorzy, ale wolontariusze, harcerze i młodzież szkolna.

Z okazji akcji o zmroku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlana będzie księga poematu wraz z datą i nazwą akcji. Ponadto w niedzielę w godz. 13-17 dla wszystkich chętnych Pałac Prezydencki otworzy swoje podwoje.

lw, PAP

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych