80. rocznica obławy augustowskiej, jednej z największych zbrodni wojennych popełnionych w Europie po zakończeniu II wojny światowej. Trwają obchody, ale bardzo skromne jak na okrągłą rocznicę. To odbicie nędzy polityki historycznej obecnego rządu, a zwłaszcza tego, co się dzieje w Instytucie Pileckiego.
Instytut Męstwa i Solidarności im. Witolda Pileckiego – taką oficjalną nazwę nosi instytucja naukowo-badawcza założona z inicjatywy prof. Magdaleny Gawin. Powstała w 2017 r., ale bardzo szybko rozwinęła skrzydła i stała się znana nie tylko w Polsce, lecz także poza jej granicami. To instytut jest głównym „operatorem” obchodów rocznicy obławy augustowskiej, zbrodni zwanej małym Katyniem. A to dlatego, że jeszcze z inicjatywy prof. Gawin intensywnie zajął się tą tematyką, m.in. zakupił znaczące miejsce w Augustowie, tzw. dom Turka, zrewaloryzował ten budynek i urządził tam muzeum.…
Artykuł dostępny wyłącznie dla cyfrowych prenumeratorów
Teraz za 7,90 zł za pierwszy miesiąc uzyskasz dostęp do tego i pozostałych zamkniętych artykułów.
Kliknij i wybierz e-prenumeratę.
Jeżeli masz e-prenumeratę, Zaloguj się
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/734125-zamach-na-instytut-pileckiego-wielka-likwidacja-projektow