Cętki na futrze wydają się nieznaczącym szczegółem wyglądu, ozdobą. A jednak z jakichś powodów na świecie istnieje liczna, wyróżniająca się grupa gatunków drapieżnych zwierząt o cętkowanej sierści. Co różni rysie, pardele, żenety i lamparty?
Przeanalizujmy wybrane przypadki cętkowanych drapieżników z różnych stron świata. Na początek żyjących w Polsce i tych, które mogą się u nas niedługo pojawić.
W Polsce do tej grupy zwierząt można zaliczyć rysia eurazjatyckiego (Lynx lynx). A w zasadzie rysie, ponieważ na terenie naszego kraju żyją dwa wyróżniające się podgatunki: północny ryś nizinny – podgatunek nominatywny (Lynx lynx lynx), i górski ryś karpacki (Lynx lynx carpathicus).
Ryś nizinny, spotykany u nas w Kampinosie i na północnym wschodzie, to powiew północnej egzotyki, przedstawiciel linii zamieszkującej również Skandynawię i znaczną część Eurazji, daleko w głąb jej azjatyckiej części.…
Artykuł dostępny wyłącznie dla cyfrowych prenumeratorów
Teraz za 7,90 zł za pierwszy miesiąc uzyskasz dostęp do tego i pozostałych zamkniętych artykułów.
Kliknij i wybierz e-prenumeratę.
Wchodzę i wybieramJeżeli masz e-prenumeratę, Zaloguj się
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/693767-dlaczego-cetkowane-wyrozniajaca-sie-grupa-gatunkow