Bitwa o Monte Cassino okryła chwałą żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. To jedna z najważniejszych polskich batalii, a polski dowódca gen. Władysław Anders przez wiele lat był postrzegany jako polityczny i wojskowy przywódca Polaków mimo życia na emigracji. Żołnierzy korpusu, mimo pięknej karty, jaką było m.in. wyzwalanie Półwyspu Apenińskiego z rąk Niemców, nie czekały zaszczyty i splendor, a tułaczka i poniewierka. W jaki sposób i dlaczego do tego doszło?
- Korpus Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie formalnie utworzono 21 lipca 1943 r. na bazie ArmiiPolskiej na Wschodzie dowodzonej przez gen. Władysława Andersa. W styczniu 1944 r. korpus liczył 46 tys. żołnierzy, jednak liczba ta po skierowaniu na front włoski szybko rosła dzięki masowym dezercjom wcielonych przymusowo do niemieckiej armii Ślązaków i Kaszubów. Stan osobowy korpusu zwiększył się wówczas do 56 tys. żołnierzy.…
Artykuł dostępny wyłącznie dla cyfrowych prenumeratorów
Teraz za 7,90 zł za pierwszy miesiąc uzyskasz dostęp do tego i pozostałych zamkniętych artykułów.
Kliknij i wybierz e-prenumeratę.
Jeżeli masz e-prenumeratę, Zaloguj się
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/691448-powojenna-tulaczka-zolnierzy-2-korpusu-polskiego