Ratyfikowana przez Polskę w 2004 r. Europejska Konwencja Krajobrazowa Rady Europy z 20 października 2000 r. jest traktatem międzynarodowym, definiującym podejście do terytorium z uwzględnieniem wymiaru krajobrazowego, oddziałującego na jakość środowiska życia społeczeństw, a także zapewniającego przestrzeganie praw człowieka. Konwencja zobowiązuje strony do podejmowania ogólnych i specjalnych środków na rzecz ochrony, planowania i gospodarowania krajobrazem, a także motywuje państwa zobowiązane do angażowania społeczeństwa na wszystkich etapach polityki krajobrazowej.
Zarządzanie krajobrazem musi się opierać na zasadzie zrównoważonego rozwoju i promować harmonijne relacje pomiędzy działalnością człowieka a jego środowiskiem. Według konwencji walorami krajobrazowymi są nie tylko występujące w danym obszarze cechy środowiska naturalnego, lecz także elementy dziedzictwa kulturowego, uznawane i wymagające szczególnej ochrony.…
Artykuł dostępny wyłącznie dla cyfrowych prenumeratorów
Teraz za 7,90 zł za pierwszy miesiąc uzyskasz dostęp do tego i pozostałych zamkniętych artykułów.
Kliknij i wybierz e-prenumeratę.
Wchodzę i wybieramJeżeli masz e-prenumeratę, Zaloguj się
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/674028-krajobraz-z-wiatrakami-problemy-wywolane-infradzwiekami