Dzień 31 grudnia 1932 r. przyjmuje się za datę złamania szyfru niemieckiej maszyny Enigma przez młodych polskich matematyków.
Przełamanie polialfabetycznej kombinacji jest uważane za jedno z najbardziej doniosłych wydarzeń dla przebiegu II wojny światowej. Zdaniem historyków sukces deszyfrantów skrócił wojnę o blisko trzy lata. Według szacunków w ciągu jednego roku wojny ginęło ok. 10 mln ludzi, a zatem należy uznać za uzasadnione twierdzenie, że rozpracowanie mechanizmu działania niemieckiego urządzenia pozwoliło oszczędzić życie 30 mln osób.
Dr Marek Grajek podkreśla, że to Polacy byli pierwszymi na świecie, którzy skutecznie zastosowali matematykę w łamaniu szyfrów. Uprzednio w kryptologii ograniczano się przede wszystkim do metod lingwistycznych. Inicjatorem wykorzystania obliczeń do złamania szyfrów Enigmy był ppłk Maksymilian Ciężki z działającej specjalnej komórki polskiego wywiadu – Biura Szyfrów.…
Artykuł dostępny wyłącznie dla cyfrowych prenumeratorów
Teraz za 5,90 zł za pierwszy miesiąc uzyskasz dostęp do tego i pozostałych zamkniętych artykułów.
Kliknij i wybierz e-prenumeratę.
Wchodzę i wybieramJeżeli masz e-prenumeratę, Zaloguj się
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/627688-czekajac-na-film-rozszyfrowanie-enigmy-w-kwadrans