Była królową Węgier, Polski i regentką Dalmacji. W Rzymie na jej powitanie stawiło się całe kolegium kardynalskie, a w Niemczech para cesarska wydawała na jej cześć wystawne uczty. Czwarta córka Władysława Łokietka, siostra Kazimierza Wielkiego, matka Ludwika Węgierskiego i babka królowej Jadwigi była najpotężniejszą kobietą XIV-wiecznej Europy i jedną z najsilniejszych osobowości ówczesnej polityki.
Mówiono, że wynalazła eliksir młodości, co miało tłumaczyć jej istotnie długie, jak na XIV stulecie, życie. Zmarła bowiem w wieku 75 lat, wciąż zachowując ślady dawnej urody, którą do dziś można podziwiać choćby na miniaturze przechowywanej w Bibliotece Narodowej w Budapeszcie. Szczupła, zgrabna, o miłej twarzy prezentuje się doskonale w czerwonej sukni i w otoczeniu synów. Co prawda dzisiejsi badacze sądzą, że był to raczej opracowany przez nią lek na reumatyzm, ale jest faktem, że do XVIII w. modna była w Europie tzw. woda królowej Elżbiety.…
Artykuł dostępny wyłącznie dla cyfrowych prenumeratorów
Teraz za 5,90 zł za pierwszy miesiąc uzyskasz dostęp do tego i pozostałych zamkniętych artykułów.
Kliknij i wybierz e-prenumeratę.
Wchodzę i wybieramJeżeli masz e-prenumeratę, Zaloguj się
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/595638-zelazna-dama-najpotezniejsza-kobieta-xiv-wiecznej-europy