Regularne śledzenie zmian w przepisach jest w zasadzie kluczowe dla przedsiębiorców. Regulacje zmieniają się bardzo dynamicznie, za czym być może trudno nadążyć, ale zignorowanie tego obowiązku może nieść szereg negatywnych konsekwencji. Podpowiadamy, jak się przed nimi uchronić i jak pozostać na bieżąco.
Śledź zmiany na bieżąco – to naprawdę bardzo ważne!
Zmiany mogą dotyczyć bardzo różnych aspektów Twojej firmy. Przykładowo, może okazać się, że zmieniają się stawki VAT albo terminy niektórych płatności. Dodatkowo zmiany często obejmują kadry i sprawy pracownicze – kwestie urlopów, wypłat, stawek godzinowych czy wynagrodzeń minimalnych.
Warto wiedzieć, że za nieprzestrzeganie przepisów jako przedsiębiorca możesz być obarczony różnymi sankcjami. Kontrola z urzędu skarbowego, jeżeli wykaże nieprawidłowości, może oznaczać grube kary finansowe.
Wystarczy, że nie jesteś na bieżąco, na przykład, z nowymi obowiązkami dotyczącymi Jednolitego Pliku Kontrolnego – czy wiesz, o czym mowa? Jeżeli nie – zajrzyj tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse, ale to tylko jeden z przykładów zmian podatkowych, a jest ich ciągle coraz więcej.
Śledząc zmiany na bieżąco, jesteś tak naprawdę o krok przed konkurencją. Możesz poznać najnowsze zasady przyznawania ulg podatkowych czy dotacji, dzięki czemu szybciej niż Twoja konkurencja przejdziesz na preferencyjne warunki albo uzyskasz dodatkowy zastrzyk gotówki, co znacznie wzmocni Twoją pozycję na rynku.
Pamiętaj, że nawet mikroprzedsiębiorcy zobowiązani są do poznania i zrozumienia wszystkich bieżących przepisów prawa, którego jego nieznajomość, jak wiadomo, nie zwalnia Cię z jego przestrzegania.
Praktyczne wskazówki, jak z łatwością śledzić zmiany
Jak więc śledzić zmiany, by niczego nie przeoczyć? Po pierwsze, warto korzystać ze zweryfikowanych, wiarygodnych źródeł, takich jak strony Ministerstwa Finansów lub ZUS. Także tematyczne portale pomogą Ci nie wypaść z obiegu, choć muszą to być strony, co do których rzetelności możesz mieć pewność, np. tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes.
Warto także zasubskrybować newslettery albo ustawić powiadomienia w różnych aplikacjach, dzięki czemu, nawet jeżeli zapomnisz bezpośrednio przeczytać o nowościach – ktoś Ci o tym przypomni.
Możesz także zastanowić się nad szkoleniem organizowanym przez izby gospodarcze czy urzędy skarbowe, choć możesz równie dobrze korzystać z indywidualnego pomocnictwa, na przykład w Twoim biurze rachunkowym. Biura często podchodzą do tematu elastycznie i chętnie udzielą Ci bieżącej pomocy – dla obopólnych korzyści.
Istnieją również systemy ERP, które automatyzują niektóre procesy poprzez samoczynne aktualizacje przepisów podatkowych – w tę kwestię również warto się wczytać.
Wiemy, że ilość przepisów i wprowadzanych w nich zmian potrafi przyprawić o zawrót głowy, ale wierzymy, że nasze wskazówki pomogą Ci choć trochę zaplanować, jak panować nad wszystkim na bieżąco. Życzymy powodzenia!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/twoje-finanse/717275-jak-byc-na-biezaco-ze-zmieniajacymi-sie-przepisami