Amerykański prezydent Donald Trump poinformował po spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Turnberry, w zachodniej Szkocji, że w ramach porozumienia handlowego między UE a USA ustanowiono stawkę celną w wysokości 15 proc.
W opinii Trumpa, to „największa umowa, jaką kiedykolwiek zawarto” w historii USA i UE. Amerykański przywódca poinformował też, że Unia Europejska zakupi amerykański sprzęt wojskowy.
Zapowiedział, że w ramach porozumienia UE zobowiązała się do znacznych zakupów amerykańskiego sprzętu wojskowej oraz energii - tej ostatniej za kwotę 750 mld dolarów.
Dodał, że porozumienie przewiduje również inwestycje UE w USA o wartości 600 mld dolarów.
Umowa między UE a USA w kwestii stali i aluminium pozostaje niezmieniona
— oświadczył Trump. To oznacza, że oba te surowce sprowadzane z UE do USA pozostaną objęte stawką celną w wysokości 50 proc.
Trump stwierdził, że porozumienie handlowe „będzie doskonałe” dla rynku motoryzacyjnego oraz będzie miało duży wpływ na rolnictwo.
Prezydent USA poinformował również, że w przypadku większości innych państw będzie obowiązywała określona taryfa celna. Jak zaznaczył, obecnie trwają rozmowy w sprawie umów handlowych z trzema lub czterema krajami.
Trump zapowiedział, że kraje prawdopodobnie otrzymają w nadchodzącym tygodniu informacje zawierające albo wyjaśnienie sytuacji w sprawie ceł albo potwierdzenie ich obowiązywania.
Na co 15-procentowa stawka?
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po uzgodnieniu z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem umowy handlowej pomiędzy UE a USA ogłosiła, że zgodnie z nią 15-procentowa stawka celna obejmie przeważającą część eksportu unijnego do Stanów Zjednoczonych, m.in. przemysł samochodowy, półprzewodnikowy i farmaceutyczny.
Ustabilizowaliśmy jedną stawkę celną w wysokości 15 proc. dla zdecydowanej większości eksportu z UE. Stawka ta będzie obowiązywać w większości sektorów, w tym w przemyśle samochodowym, półprzewodnikowym i farmaceutycznym. Ta 15-procentowa stawka to jasno określony pułap, bez kumulacji, obejmujący wszystkie sektory. Daje to zatem naszym obywatelom i przedsiębiorstwom tak bardzo potrzebną przejrzystość
— powiedziała szefowa KE.
Pytana, czy ma pewność, że USA nie podniosą ceł na farmaceutyki von der Leyen podkreśliła, że „mamy pewność, iż to będzie 15 proc.”.
Natomiast inną kwestią jest to, jaką decyzję Stany Zjednoczone podejmą globalnie
— dodała.
Szefowa KE dodała, że obowiązywać będzie zerowa stawka celna m.in. na samoloty, niektóre chemikalia, leki generyczne i produkty rolne. Potwierdziła, że UE zobowiązała się do zakupu LNG z USA.
Według von der Leyen w ramach uzgodnionej z prezydentem USA Donaldem Trumpem umowy handlowej, UE zobowiązała się do zakupu amerykańskiego gazu skroplonego o łącznej wartości 750 mld euro. Ma to oznaczać, że UE będzie kupować rocznie - jak podkreśliła przewodnicząca KE - gaz za 250 mld dolarów przez trzy kolejne lata prezydentury Trumpa.
Nadal mamy zbyt dużo rosyjskiego LNG, który ponownie trafia tylnymi drzwiami do naszej Unii Europejskiej, a także trochę rosyjskiego gazu i ropy, których już nie chcemy
— podkreśliła szefowa KE.
Dlatego też zakup tańszego i lepszego LNG ze Stanów Zjednoczonych jest bardzo pożądany
— dodała.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/736175-jest-umowa-ue-usa-najwieksza-jaka-kiedykolwiek-zawarto
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.