Trwa 1248. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 25 lipca 2025 r.
19:18. Polscy posłowie za dalszą pracą nad projektem noweli ustawy o pomocy Ukraińcom
W piątek posłowie zadecydowali o dalszym procedowaniu rządowego projektu noweli ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Tym samym odrzucili wniosek Konfederacji Korony Polskiej, która chciała odrzucić projekt już w pierwszym czytaniu.
Za wnioskiem Konfederacji Korony Polskiej o odrzucenie projektu noweli ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy głosowało 21 posłów, 238 było przeciw, a 170 wstrzymało się od głosu.
18:55. Estonia alarmuje: Rosja zintensyfikowała zakłócanie sygnału GPS
Za wschodnią granicą Estonii, w pobliżu Narwy i wybrzeża Zatoki Narewskiej, Rosja zintensyfikowała zakłócanie sygnału GPS; do incydentów może dochodzić szczególnie podczas przelotów dronów w pobliżu granicy wschodniej kraju – przekazały estońskie organy regulacyjne i nadzoru transportu.
Lokalna policja oraz straż graniczna ustanowiły już pięciokilometrową strefę zakazu lotów dla dronów w pasie przygranicznym z Rosją, by zapobiec potencjalnym wypadkom spowodowanym przez zakłócenia i zagrażającym życiu oraz mieniu ludzi. Dotychczas – podkreślono w komunikacie Agencji Ochrony Konsumentów i Nadzoru Technicznego oraz Agencji Transportu Estonii – strefy zakłóceń w działaniu systemów nawigacji satelitarnej w regionie Bałtyku związane były z rosyjskimi ośrodkami zlokalizowanymi w regionie Królewca oraz Petersburga.
Według estońskich władz ruch samolotów jak i statków pozostaje bezpieczny, ponieważ podczas transportu mogą być używane (niezależnie od GPS) inne narzędzia nawigacyjne.
18:24. Reuters twierdzi, że Musk nakazał wyłączenie systemu Starlink podczas ukraińskiej kontrofensywy w Chersoniu w 2022 r.
Jak podano, w wyniku tego posunięcia jednostki na pierwszej linii straciły łączność, co spowodowało wyłączenie dronów i zakłócenie koordynacji działań artylerii
— cytuje The Kyiv Independent.
W 2022 roku na jego polecenie wyłączono co najmniej sto terminali Starlink, co opóźniło okrążenie okupowanego Berysławia. Miliarder rzekomo podjął taką decyzję ze strachu, że postępy Ukrainy mogą sprowokować nuklearną odpowiedź Rosji
— relacjonuje również profil BLYSKAVKA.
17:32. Lotniskowiec „Admirał Kuzniecow” prawdopodobnie zostanie sprzedany lub zezłomowany
Jedyny rosyjski lotniskowiec, „Admirał Kuzniecow”, prawdopodobnie zostanie sprzedany lub zezłomowany – poinformował przewodniczący rady dyrektorów rosyjskiej Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej Andriej Kostin w wywiadzie dla gazety „Kommiersant”.
Według „Izwiestii” rosyjscy weterani wojskowi i eksperci marynarki wojennej są podzieleni w kwestii złomowania okrętu. Niektórzy twierdzą, że jest on przestarzały, inni, że wyremontowany mógłby dać Rosji nowe możliwości militarne.
16:56. Trump: Być może nałożę sankcje na Rosję przed upływem 50 dni
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że może być zmuszony nałożyć dodatkowe sankcje na Rosję i że może to się stać przed upływem 50-dniowego ultimatum, jakie dał Władimirowi Putinowi. Jednocześnie stwierdził, że pracuje nad przedłużeniem traktatu START z Rosją o ograniczeniach zbrojeń jądrowych.
Donald Trump został zapytany o to, czy jest bliżej nałożenia sankcji na Rosję.
Patrzymy na tę całą sytuację i może tak być, że będziemy musieli nałożyć sankcje wtórne
— powiedział Trump, rozmawiając z dziennikarzami przed odlotem do Szkocji, gdzie m.in. spotka się z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem.
Dopytywany, czy może się to zdarzyć przed upływem 50 dni, jakie dał przywódcy Rosji na zakończenie wojny z Ukrainą, Trump odparł, że „być może”. Prezydent USA mówił o „sankcjach wtórnych”; wcześniej mówił o wtórnych cłach, tj. cłach na towary z państw importujących rosyjską ropę naftową, które miałyby wynieść 100 proc.
16:20. Zełenski podpisał ustawy o przedłużeniu stanu wojennego i powszechnej mobilizacji na Ukrainie
Okres ten został przedłużony z 7 sierpnia i będzie wynosił 90 dni, tj. do 5 listopada - czytamy w informacjach.
15:06. „Telegraph” twierdzi: Telefon Sikorskiego do Kellogga doprowadził do zmiany stanowiska Trumpa wobec Ukrainy
„Telegraph” przekonuje, że to telefon szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego do specjalnego wysłannika USA ds. Ukrainy gen. Keitha Kellogga z 4 lipca doprowadził do wznowienia dostaw systemów Patriot dla armii ukraińskiej oraz ogłoszenia planu pomocowego przez prezydenta USA Donalda Trumpa.
14:52. Erdogan: porozmawiam z Trumpem i Putinem; postaram się zaprosić ich do Stambułu
Planuję w tym tygodniu porozmawiać z Donaldem Trumpem i Władimirem Putinem, by sprawdzić, czy uda nam się zaprosić ich do Stambułu na rozmowy - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Od początku roku w Stambule zorganizowano trzy rundy rozmów pomiędzy delegacjami Rosji i Ukrainy - ostatnią w środę. Delegacja ukraińska zaproponowała wówczas Rosji zorganizowanie szczytu z udziałem przywódców dwóch państw do końca sierpnia, którego celem będzie zakończenie wojny - przekazał szef delegacji Rustem Umierow. W szczycie tym, poza Putinem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, mają również uczestniczyć prezydenci Trump i Erdogan.
Agencja Reutera przekazała w czwartek, powołując się na rosyjskie media, że „w ocenie Kremla trudno jest wyobrazić sobie spotkanie Putina i Zełenskiego przed końcem sierpnia”. Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, powiedział agencji RIA Nowosti, że rozmowy o ewentualnym spotkaniu Putina i Zełenskiego będą możliwe dopiero po zakończeniu prac zespołów roboczych.
14:13. KE: Ukraina powinna wstrzymać się z wdrażaniem kontrowersyjnych przepisów
Do momentu zagwarantowania niezależności organów antykorupcyjnych Ukraina powinna wstrzymać się z wdrażaniem kontrowersyjnych przepisów - przekazał PAP rzecznik Komisji Europejskiej Guillaume Mercier. Z wicepremierem Ukrainy Tarasem Kaczką rozmawiała komisarz ds. rozszerzenia UE Marta Kos.
13.12. Nowym ambasadorem Rosji w Polsce zostanie Gieorgij Michno
Rosyjski dziennik „Wiedomosti” podał dziś, że nowym ambasadorem w Polsce został Gieorgij Michno. Gazeta powołuje się na nominację opublikowaną na oficjalnym portalu prawnym Federacji Rosyjskiej, podpisaną przez prezydenta Władimira Putina.
Według informacji biograficznych podanych przez „Wiedomosti”, Gieorgij Michno urodził się w 1972 roku, a w 2018 roku uzyskał wysoką rangę dyplomatyczną. Przed wyznaczeniem na stanowisko ambasadora w Warszawie był w MSZ Rosji wicedyrektorem Departamentu ds. Nowych Wyzwań i Zagrożeń.
10 lipca media w Rosji poinformowały, że dotychczasowy ambasador w Warszawie Siergiej Andriejew odejdzie ze stanowiska. Andriejew pełnił swą funkcję w Warszawie od 2014 roku, w tym również w ostatnich trzech latach, gdy Rosja - od lutego 2022 roku - prowadzi pełnoskalową wojnę przeciwko Ukrainie.
12:34. Zełenski o protestach: ważne jest, co mówi społeczeństwo, szanuję jego opinię
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w związku z ostatnimi protestami przeciwko ograniczaniu autonomii organów antykorupcyjnych, że szanuje opinię społeczeństwa, a ludzie mają prawo mówić, co myślą.
Myślę, że to całkowicie normalne, że ludzie reagują, gdy czegoś nie chcą, gdy coś im się nie podoba. Ludzie mają prawo mówić, co myślą. Ludzie przemówili; wszystko powinno być zgodne z prawem. To było dla mnie bardzo ważne, że zostaliśmy odpowiednio usłyszani, zareagowaliśmy. Ludzie prosili o zmiany. Zareagowaliśmy
— powiedział Zełenski podczas rozmowy z dziennikarzami.
Parlament zbierze się 31 lipca, aby głosować nad prezydenckim projektem ustawy, przywracającym niezależność NABU i SAP.
12:10. Rosyjski atak na Charków
Rosja wykorzystała nowy typ bomby kierowanej dalekiego zasięgu w ataku lotniczym na Charków. Ranne zostały co najmniej 33 osoby.
11:40. Proboszcz parafii św. Mikołaja w Kijowie: oczekujemy rejestracji parafii jako prawnego użytkownika kościoła
Oczekujemy, że ukraińskie ministerstwo kultury szybko wykona wyrok sądu i zarejestruje naszą parafię w państwowym rejestrze jako prawnego użytkownika budynku kościoła - powiedział PAP proboszcz kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem św. Mikołaja w Kijowie, ksiądz Pawło Wyszkowski.
Na początku czerwca sąd apelacyjny w mieście Dniepr potwierdził konieczność oddania kościoła św. Mikołaja społeczności rzymskokatolickiej. W styczniu okręgowy sąd administracyjny w obwodzie dniepropietrowskim orzekł, że kościół powinien wrócić do użytkowania przez parafię. Ministerstwo kultury, do którego formalnie należy świątynia, zaskarżyło tę decyzję.
Według Wyszkowskiego sąd odrzucił skargi kasacyjne ministerstwa kultury i domu muzyki organowej, odmawiając wszczęcia postępowania kasacyjnego.
10:33. Zełenski: rozpoczęły się rozmowy na temat ewentualnego spotkania z Putinem
Rozpoczęły się rozmowy na temat ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraina otrzymała potwierdzenie dostarczenia przez Niemcy i Norwegię trzech systemów rakietowych Patriot spośród 10, które mają trafić do naszego kraju - dodał.
Potrzebujemy zakończenia wojny, a to zakończenie prawdopodobnie zaczyna się od spotkania przywódców. W inny sposób z nimi się nie da. Potrzebna jest agenda takiego spotkania – spotkania na szczeblu przywódców. My zawsze poruszamy tę kwestię publicznie. I teraz, w rozmowie z nami, oni też zaczęli o tym mówić. To już jest krok w kierunku jakiegoś formatu spotkania
— powiedział Zełenski podczas rozmowy z dziennikarzami. Jednocześnie prezydent dodał, że „wiele rzeczy zostało osiągniętych dzięki pewnym (działaniom) na terytorium Rosji, pewnym operacjom”.
Oprócz procesów negocjacyjnych, dialogu, dyplomacji, wiele rzeczy wydarzyło się na ich terytorium. Widzieliście to
— przypomniał, nawiązując do ukraińskich uderzeń w obiekty w Rosji.
09:15. Rosyjskie straty bojowe
Rosyjska armia straciła na Ukrainie kolejnych 980 żołnierzy (łącznie 1047250 od początku pełnoskalowej wojny).
08:26. Resort obrony: w nocy zestrzeliliśmy 105 ukraińskich dronów
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w piątek rano, że minionej nocy wojska obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 105 ukraińskich dronów - przekazała agencja Reutera.
Drony zostały zestrzelone nad dziewięcioma obwodami kraju i nad Morzem Azowskim - powiadomił resort.
07:02. Władze zatwierdziły sprzedaż Ukrainie części do systemów obrony powietrznej i artylerii
Departament Stanu USA zatwierdził w czwartek sprzedaż Ukrainie pakietu części zamiennych i wsparcia dla amerykańskich systemów obrony powietrznej oraz haubic samobieżnych M109 Paladin - podała agencja Defense Cooperation Security Agency (DSCA). Transakcję wyceniono na ponad 300 mln dolarów.
W oświadczeniach należącej do Pentagonu agencji poinformowano, że aprobatę uzyskały zamówienia Kijowa na pakiety wsparcia zawierające części, szkolenia i inny powiązany sprzęt dla posiadanych już przez Ukrainę amerykańskich systemów obrony powietrznej, a także podobny pakiet dla haubic samobieżnych M109 Paladin.
00:01. Władze: dwie osoby zabite, 14 rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału Konstantynówki
W wyniku rosyjskiego ostrzału Konstantynówki w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, kolejne 14 zostało rannych - poinformował w czwartek szef regionalnej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin. Rozpoczyna się przymusowa ewakuacja rodzin z dziećmi - dodał.
„W dzisiejszych atakach na Konstantynówkę zginęły dwie osoby, a 14 zostało rannych. Rosjanie zrzucili cztery bomby lotnicze i ostrzelali miasto z artylerii. Zginęły dwie kobiety w wieku 48 i 59 lat, a 14 osób w wieku od 36 do 91 lat zostało rannych” - powiadomił Fiłaszkin w komunikatorze Telegram. (https://tinyurl.com/448ftpv3)
Szef władz regionalnych dodał, że uszkodzonych zostało co najmniej 10 wielopiętrowych budynków, 21 domów prywatnych, budynek administracyjny, dwa sklepy, kawiarnia i dwa samochody. Ponadto jeszcze jedna osoba została ranna w Myrnohradzie, gdzie Rosjanie ponownie zaatakowali cywila dronem FPV.
Fiłaszkin przekazał, że władze rozpoczynają przymusową ewakuację rodzin z dziećmi z miasta Dobropole oraz okolicznych wsi.
Szef władz regionalnych zauważył, że decyzja zapadła w czwartek na posiedzeniu regionalnej komisji ds. bezpieczeństwa technicznego i środowiskowego oraz sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie donieckim. W osiedlach tych mieszka obecnie łącznie 928 dzieci.
Drukujesz tylko jedną stronę artykułu. Aby wydrukować wszystkie strony, kliknij w przycisk "Drukuj" znajdujący się na początku artykułu.
Trwa 1248. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 25 lipca 2025 r.
19:18. Polscy posłowie za dalszą pracą nad projektem noweli ustawy o pomocy Ukraińcom
W piątek posłowie zadecydowali o dalszym procedowaniu rządowego projektu noweli ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Tym samym odrzucili wniosek Konfederacji Korony Polskiej, która chciała odrzucić projekt już w pierwszym czytaniu.
Za wnioskiem Konfederacji Korony Polskiej o odrzucenie projektu noweli ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy głosowało 21 posłów, 238 było przeciw, a 170 wstrzymało się od głosu.
18:55. Estonia alarmuje: Rosja zintensyfikowała zakłócanie sygnału GPS
Za wschodnią granicą Estonii, w pobliżu Narwy i wybrzeża Zatoki Narewskiej, Rosja zintensyfikowała zakłócanie sygnału GPS; do incydentów może dochodzić szczególnie podczas przelotów dronów w pobliżu granicy wschodniej kraju – przekazały estońskie organy regulacyjne i nadzoru transportu.
Lokalna policja oraz straż graniczna ustanowiły już pięciokilometrową strefę zakazu lotów dla dronów w pasie przygranicznym z Rosją, by zapobiec potencjalnym wypadkom spowodowanym przez zakłócenia i zagrażającym życiu oraz mieniu ludzi. Dotychczas – podkreślono w komunikacie Agencji Ochrony Konsumentów i Nadzoru Technicznego oraz Agencji Transportu Estonii – strefy zakłóceń w działaniu systemów nawigacji satelitarnej w regionie Bałtyku związane były z rosyjskimi ośrodkami zlokalizowanymi w regionie Królewca oraz Petersburga.
Według estońskich władz ruch samolotów jak i statków pozostaje bezpieczny, ponieważ podczas transportu mogą być używane (niezależnie od GPS) inne narzędzia nawigacyjne.
18:24. Reuters twierdzi, że Musk nakazał wyłączenie systemu Starlink podczas ukraińskiej kontrofensywy w Chersoniu w 2022 r.
Jak podano, w wyniku tego posunięcia jednostki na pierwszej linii straciły łączność, co spowodowało wyłączenie dronów i zakłócenie koordynacji działań artylerii
— cytuje The Kyiv Independent.
W 2022 roku na jego polecenie wyłączono co najmniej sto terminali Starlink, co opóźniło okrążenie okupowanego Berysławia. Miliarder rzekomo podjął taką decyzję ze strachu, że postępy Ukrainy mogą sprowokować nuklearną odpowiedź Rosji
— relacjonuje również profil BLYSKAVKA.
17:32. Lotniskowiec „Admirał Kuzniecow” prawdopodobnie zostanie sprzedany lub zezłomowany
Jedyny rosyjski lotniskowiec, „Admirał Kuzniecow”, prawdopodobnie zostanie sprzedany lub zezłomowany – poinformował przewodniczący rady dyrektorów rosyjskiej Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej Andriej Kostin w wywiadzie dla gazety „Kommiersant”.
Według „Izwiestii” rosyjscy weterani wojskowi i eksperci marynarki wojennej są podzieleni w kwestii złomowania okrętu. Niektórzy twierdzą, że jest on przestarzały, inni, że wyremontowany mógłby dać Rosji nowe możliwości militarne.
16:56. Trump: Być może nałożę sankcje na Rosję przed upływem 50 dni
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że może być zmuszony nałożyć dodatkowe sankcje na Rosję i że może to się stać przed upływem 50-dniowego ultimatum, jakie dał Władimirowi Putinowi. Jednocześnie stwierdził, że pracuje nad przedłużeniem traktatu START z Rosją o ograniczeniach zbrojeń jądrowych.
Donald Trump został zapytany o to, czy jest bliżej nałożenia sankcji na Rosję.
Patrzymy na tę całą sytuację i może tak być, że będziemy musieli nałożyć sankcje wtórne
— powiedział Trump, rozmawiając z dziennikarzami przed odlotem do Szkocji, gdzie m.in. spotka się z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem.
Dopytywany, czy może się to zdarzyć przed upływem 50 dni, jakie dał przywódcy Rosji na zakończenie wojny z Ukrainą, Trump odparł, że „być może”. Prezydent USA mówił o „sankcjach wtórnych”; wcześniej mówił o wtórnych cłach, tj. cłach na towary z państw importujących rosyjską ropę naftową, które miałyby wynieść 100 proc.
16:20. Zełenski podpisał ustawy o przedłużeniu stanu wojennego i powszechnej mobilizacji na Ukrainie
Okres ten został przedłużony z 7 sierpnia i będzie wynosił 90 dni, tj. do 5 listopada - czytamy w informacjach.
15:06. „Telegraph” twierdzi: Telefon Sikorskiego do Kellogga doprowadził do zmiany stanowiska Trumpa wobec Ukrainy
„Telegraph” przekonuje, że to telefon szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego do specjalnego wysłannika USA ds. Ukrainy gen. Keitha Kellogga z 4 lipca doprowadził do wznowienia dostaw systemów Patriot dla armii ukraińskiej oraz ogłoszenia planu pomocowego przez prezydenta USA Donalda Trumpa.
14:52. Erdogan: porozmawiam z Trumpem i Putinem; postaram się zaprosić ich do Stambułu
Planuję w tym tygodniu porozmawiać z Donaldem Trumpem i Władimirem Putinem, by sprawdzić, czy uda nam się zaprosić ich do Stambułu na rozmowy - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Od początku roku w Stambule zorganizowano trzy rundy rozmów pomiędzy delegacjami Rosji i Ukrainy - ostatnią w środę. Delegacja ukraińska zaproponowała wówczas Rosji zorganizowanie szczytu z udziałem przywódców dwóch państw do końca sierpnia, którego celem będzie zakończenie wojny - przekazał szef delegacji Rustem Umierow. W szczycie tym, poza Putinem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, mają również uczestniczyć prezydenci Trump i Erdogan.
Agencja Reutera przekazała w czwartek, powołując się na rosyjskie media, że „w ocenie Kremla trudno jest wyobrazić sobie spotkanie Putina i Zełenskiego przed końcem sierpnia”. Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, powiedział agencji RIA Nowosti, że rozmowy o ewentualnym spotkaniu Putina i Zełenskiego będą możliwe dopiero po zakończeniu prac zespołów roboczych.
14:13. KE: Ukraina powinna wstrzymać się z wdrażaniem kontrowersyjnych przepisów
Do momentu zagwarantowania niezależności organów antykorupcyjnych Ukraina powinna wstrzymać się z wdrażaniem kontrowersyjnych przepisów - przekazał PAP rzecznik Komisji Europejskiej Guillaume Mercier. Z wicepremierem Ukrainy Tarasem Kaczką rozmawiała komisarz ds. rozszerzenia UE Marta Kos.
13.12. Nowym ambasadorem Rosji w Polsce zostanie Gieorgij Michno
Rosyjski dziennik „Wiedomosti” podał dziś, że nowym ambasadorem w Polsce został Gieorgij Michno. Gazeta powołuje się na nominację opublikowaną na oficjalnym portalu prawnym Federacji Rosyjskiej, podpisaną przez prezydenta Władimira Putina.
Według informacji biograficznych podanych przez „Wiedomosti”, Gieorgij Michno urodził się w 1972 roku, a w 2018 roku uzyskał wysoką rangę dyplomatyczną. Przed wyznaczeniem na stanowisko ambasadora w Warszawie był w MSZ Rosji wicedyrektorem Departamentu ds. Nowych Wyzwań i Zagrożeń.
10 lipca media w Rosji poinformowały, że dotychczasowy ambasador w Warszawie Siergiej Andriejew odejdzie ze stanowiska. Andriejew pełnił swą funkcję w Warszawie od 2014 roku, w tym również w ostatnich trzech latach, gdy Rosja - od lutego 2022 roku - prowadzi pełnoskalową wojnę przeciwko Ukrainie.
12:34. Zełenski o protestach: ważne jest, co mówi społeczeństwo, szanuję jego opinię
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w związku z ostatnimi protestami przeciwko ograniczaniu autonomii organów antykorupcyjnych, że szanuje opinię społeczeństwa, a ludzie mają prawo mówić, co myślą.
Myślę, że to całkowicie normalne, że ludzie reagują, gdy czegoś nie chcą, gdy coś im się nie podoba. Ludzie mają prawo mówić, co myślą. Ludzie przemówili; wszystko powinno być zgodne z prawem. To było dla mnie bardzo ważne, że zostaliśmy odpowiednio usłyszani, zareagowaliśmy. Ludzie prosili o zmiany. Zareagowaliśmy
— powiedział Zełenski podczas rozmowy z dziennikarzami.
Parlament zbierze się 31 lipca, aby głosować nad prezydenckim projektem ustawy, przywracającym niezależność NABU i SAP.
12:10. Rosyjski atak na Charków
Rosja wykorzystała nowy typ bomby kierowanej dalekiego zasięgu w ataku lotniczym na Charków. Ranne zostały co najmniej 33 osoby.
11:40. Proboszcz parafii św. Mikołaja w Kijowie: oczekujemy rejestracji parafii jako prawnego użytkownika kościoła
Oczekujemy, że ukraińskie ministerstwo kultury szybko wykona wyrok sądu i zarejestruje naszą parafię w państwowym rejestrze jako prawnego użytkownika budynku kościoła - powiedział PAP proboszcz kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem św. Mikołaja w Kijowie, ksiądz Pawło Wyszkowski.
Na początku czerwca sąd apelacyjny w mieście Dniepr potwierdził konieczność oddania kościoła św. Mikołaja społeczności rzymskokatolickiej. W styczniu okręgowy sąd administracyjny w obwodzie dniepropietrowskim orzekł, że kościół powinien wrócić do użytkowania przez parafię. Ministerstwo kultury, do którego formalnie należy świątynia, zaskarżyło tę decyzję.
Według Wyszkowskiego sąd odrzucił skargi kasacyjne ministerstwa kultury i domu muzyki organowej, odmawiając wszczęcia postępowania kasacyjnego.
10:33. Zełenski: rozpoczęły się rozmowy na temat ewentualnego spotkania z Putinem
Rozpoczęły się rozmowy na temat ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraina otrzymała potwierdzenie dostarczenia przez Niemcy i Norwegię trzech systemów rakietowych Patriot spośród 10, które mają trafić do naszego kraju - dodał.
Potrzebujemy zakończenia wojny, a to zakończenie prawdopodobnie zaczyna się od spotkania przywódców. W inny sposób z nimi się nie da. Potrzebna jest agenda takiego spotkania – spotkania na szczeblu przywódców. My zawsze poruszamy tę kwestię publicznie. I teraz, w rozmowie z nami, oni też zaczęli o tym mówić. To już jest krok w kierunku jakiegoś formatu spotkania
— powiedział Zełenski podczas rozmowy z dziennikarzami. Jednocześnie prezydent dodał, że „wiele rzeczy zostało osiągniętych dzięki pewnym (działaniom) na terytorium Rosji, pewnym operacjom”.
Oprócz procesów negocjacyjnych, dialogu, dyplomacji, wiele rzeczy wydarzyło się na ich terytorium. Widzieliście to
— przypomniał, nawiązując do ukraińskich uderzeń w obiekty w Rosji.
09:15. Rosyjskie straty bojowe
Rosyjska armia straciła na Ukrainie kolejnych 980 żołnierzy (łącznie 1047250 od początku pełnoskalowej wojny).
08:26. Resort obrony: w nocy zestrzeliliśmy 105 ukraińskich dronów
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w piątek rano, że minionej nocy wojska obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 105 ukraińskich dronów - przekazała agencja Reutera.
Drony zostały zestrzelone nad dziewięcioma obwodami kraju i nad Morzem Azowskim - powiadomił resort.
07:02. Władze zatwierdziły sprzedaż Ukrainie części do systemów obrony powietrznej i artylerii
Departament Stanu USA zatwierdził w czwartek sprzedaż Ukrainie pakietu części zamiennych i wsparcia dla amerykańskich systemów obrony powietrznej oraz haubic samobieżnych M109 Paladin - podała agencja Defense Cooperation Security Agency (DSCA). Transakcję wyceniono na ponad 300 mln dolarów.
W oświadczeniach należącej do Pentagonu agencji poinformowano, że aprobatę uzyskały zamówienia Kijowa na pakiety wsparcia zawierające części, szkolenia i inny powiązany sprzęt dla posiadanych już przez Ukrainę amerykańskich systemów obrony powietrznej, a także podobny pakiet dla haubic samobieżnych M109 Paladin.
00:01. Władze: dwie osoby zabite, 14 rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału Konstantynówki
W wyniku rosyjskiego ostrzału Konstantynówki w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, kolejne 14 zostało rannych - poinformował w czwartek szef regionalnej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin. Rozpoczyna się przymusowa ewakuacja rodzin z dziećmi - dodał.
„W dzisiejszych atakach na Konstantynówkę zginęły dwie osoby, a 14 zostało rannych. Rosjanie zrzucili cztery bomby lotnicze i ostrzelali miasto z artylerii. Zginęły dwie kobiety w wieku 48 i 59 lat, a 14 osób w wieku od 36 do 91 lat zostało rannych” - powiadomił Fiłaszkin w komunikatorze Telegram. (https://tinyurl.com/448ftpv3)
Szef władz regionalnych dodał, że uszkodzonych zostało co najmniej 10 wielopiętrowych budynków, 21 domów prywatnych, budynek administracyjny, dwa sklepy, kawiarnia i dwa samochody. Ponadto jeszcze jedna osoba została ranna w Myrnohradzie, gdzie Rosjanie ponownie zaatakowali cywila dronem FPV.
Fiłaszkin przekazał, że władze rozpoczynają przymusową ewakuację rodzin z dziećmi z miasta Dobropole oraz okolicznych wsi.
Szef władz regionalnych zauważył, że decyzja zapadła w czwartek na posiedzeniu regionalnej komisji ds. bezpieczeństwa technicznego i środowiskowego oraz sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie donieckim. W osiedlach tych mieszka obecnie łącznie 928 dzieci.
Strona 1 z 2
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/735930-relacja-1248-dzien-wojny-na-ukrainie?strona=1
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.