Trwa 1246. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 23 lipca 2025 r.
19:03. Zełenski zapowiedział stworzenie nowej ustawy o instytucjach antykorupcyjnych
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział w środę przedłożenie Radzie Najwyższej (parlamentowi) projektu ustawy, który „wzmocni system prawa i porządku” oraz zachowa „wszystkie normy niezależności instytucji antykorupcyjnych”.
Przeanalizowaliśmy wszystkie obawy, wszystkie aspekty tego, co należy zmienić i co należy zaktywizować. Zaproponuję Radzie Najwyższej Ukrainy projekt ustawy, która będzie wzmocnieniem systemu ścigania
— mówił Zełenski w przemówieniu wideo.
Nie będzie rosyjskich wpływów ani ingerencji w działalność organów ścigania - podkreślił. - A co bardzo ważne, będą nadal obowiązywać wszystkie normy niezależności, jaką posiadać muszą instytucje antykorupcyjne
— zapewnił.
18:50. Bruegel: model gospodarczy Rosji się wyczerpuje, bo wojna osłabia fundamenty ekonomiczne
Rosyjski model gospodarczy oparty na militaryzacji zbliża się do granic wydolności - wynika z raportu brukselskiego think tanku Bruegel. Choć krótkoterminowy wzrost był napędzany przez wydatki wojenne, w pierwszym kwartale 2025 r. rosyjska gospodarka weszła w recesję, a deficyt budżetowy znacznie wzrósł.
18:23. Ławrow przeprowadził rozmowę z szefem MSZ w rządzie talibów
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przeprowadził w środę rozmowę telefoniczną z Amirem Khanem Muttaqim, pełniącym obowiązki szefa dyplomacji w talibskim rządzie Afganistanu - poinformowała agencja Reutera.
Podczas rozmowy omówiono wiele zagadnień, w tym dotyczących współpracy gospodarczej i walki z terroryzmem - przekazał Reuters w oparciu o komunikat rosyjskiego MSZ.
18:05. Raport z frontu
Od początku dnia na froncie doszło do 72 starć bojowych - przekazuje ukraiński sztab generalny w popołudniowej informacji operacyjnej nt. frontu.
17:30. Szef MSZ Niemiec ostrzega Kijów: uderzenie w NABU to przeszkoda na drodze do UE
Minister spraw zagranicznych Niemiec Johann Wadephul ostrzegł w środę władze Ukrainy, że ograniczenie autonomii instytucji antykorupcyjnych, NABU i SAP, może zagrozić europejskim aspiracjom Ukrainy. Berlin oczekuje od Kijowa konsekwentnego zwalczania korupcji.
16:56. Ukraińskie media o spotkaniu Putin-Zełenski
„Podstawowym celem zaplanowanych na dziś rozmów delegacji Ukrainy i Rosji w Stambule jest zorganizowanie spotkania przywódców dwóch państw, Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina” - poinformował portal Ukrainska Prawda. Do Turcji przybyła już delegacja z Ukrainy.
Poza próbą porozumienia się w sprawie spotkania przywódców delegacje skoncentrują się na kwestiach humanitarnych
— podał portal, powołując się źródła w delegacji ukraińskiej.
Wysłannicy strony ukraińskiej przybyli do stolicy Turcji, Ankary, gdzie odbędą się rozmowy dwustronne z tureckimi urzędnikami przed późniejszym spotkaniem z Rosjanami w Stambule
— powiadomiła agencja Reutera, cytując ukraińskie źródła dyplomatyczne.
Przedstawiciele Rosji i Ukrainy spotkają się w Stambule po raz trzeci od początku roku.
16:43. Szef MSZ Niemiec: przestałem próbować zrozumieć Putina
Szef niemieckiego MSZ Johann Wadephul przyznał, że „przestał próbować zrozumieć Putina”. Jednocześnie poinformował, że „ostrożnie podchodzi do tematu” przekazania Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu Taurus.
16:06. Von der Leyen żąda od Zełenskiego „wyjaśnień” w sprawie walki z korupcją!
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zażądała wyjaśnień od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego po uchwaleniu ustawy dotyczącej struktur antykorupcyjnych, która wywołała falę protestów na Ukrainie - przekazał PAP rzecznik KE Guillaume Mercier.
Jak poinformował, Von der Leyen „wyraziła poważne zaniepokojenie konsekwencjami” nowych regulacji, które pozbawiają organy antykorupcyjne niezależności, i „zażądała wyjaśnień od ukraińskiego rządu”.
15:57. Ukraińska delegacja liczy na „konstruktywne stanowisko” Rosji podczas rozmów w Stambule
Liczymy, że podczas rozmów w Stambule Rosja przyjmie „konstruktywne stanowisko”, chcemy przedyskutować wymianę jeńców, repatriację wywiezionych ukraińskich dzieci oraz możliwość organizacji spotkania przywódców - przekazało agencji AFP źródło w ukraińskiej delegacji.
15:22. Szef MSZ Ukrainy: uzgodniliśmy z Izraelem rozpoczęcie dialogu w sprawie zagrożenia z Iranu
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha oraz jego izraelski odpowiednik Gideon Saar uzgodnili rozpoczęcie dialogu dotyczącego zagrożenia ze strony Iranu – poinformował szef ukraińskiego MSZ podczas wspólnej konferencji prasowej z Saarem w Kijowie
14:38. Na Ukrainie zatrzymano podejrzanego o prowadzenie forum cyberprzestępczego
Na Ukrainie zatrzymano wczoraj podejrzanego o administrowanie rosyjskojęzycznym forum cyberprzestępczym XSS.is - poinformowała paryska prokuratura, która od 2021 r. prowadzi śledztwo w tej sprawie. Ukraińskie służby współpracowały w ramach dochodzenia z francuskimi.
Jak oceniła prokuratura, forum było jednym z głównych centrów cyberprzestępczości na świecie. Za jego pośrednictwem sprzedawano m.in. złośliwe oprogramowanie, skradzione dane na sprzedaż i usługi związane z blokowaniem systemów informatycznych z myślą o wymuszeniu okupu. Według danych prokuratury, na nielegalnych transakcjach, dokonanych dzięki istnieniu tego forum, sprawcy zarobili 7 mln dolarów.
Osobę podejrzaną o dokonanie przestępstw zatrzymały służby ukraińskie w obecności francuskich śledczych. Operację wsparł Europol.
14:06. Rozmowy Rosji z Ukrainą odbędą się wieczorem w Stambule
Rosyjska delegacja udała się do Turcji na negocjacje pokojowe z Ukrainą, które odbędą się wieczorem w Stambule — oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Będzie to trzecie w tym roku spotkanie przedstawicieli obu państw.
Pieskow powiedział, że wśród tematów dyskusji znajdą się wymiany jeńców i memoranda dotyczące zawieszenia broni. Obie strony wymieniły się takimi propozycjami podczas poprzednich rozmów w czerwcu, ale projekty zawierały rozbieżne warunki. Rosyjskie memorandum było równoznaczne z kapitulacją Ukrainy.
Naturalnie, nikt nie oczekuje łatwej drogi. Naturalnie, będą to bardzo trudne rozmowy. Projekty (przedstawione przez obie strony) są diametralnie przeciwstawne
— przyznał Pieskow, cytowany przez agencję Reutera.
13:22. W przyszłym tygodniu spotkanie Zełenskiego z szefami służb na temat nowej współpracy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, kierownictwo organów ścigania i instytucji antykorupcyjnych, w tym NABU i SAP, a także prokurator generalny Rusłan Krawczenko uzgodnili, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie robocze dotyczące wspólnego planu działań. Za dwa tygodnie plan ten ma być gotowy.
Uzgodniono, że w przyszłym tygodniu odbędzie się szczegółowe spotkanie robocze dotyczące planu wspólnych działań. Za dwa tygodnie ma być gotowy wspólny plan: jakie kroki są potrzebne i zostaną zrealizowane, aby wzmocnić Ukrainę i rozwiązać istniejące problemy, zapewnić większą sprawiedliwość i realnie chronić interesy społeczeństwa ukraińskiego
— napisał Zełenski na platformie X.
Szef państwa zaznaczył, że rozmowa w środę była szczera, owocna i „naprawdę pomocna”. Podziękował wszystkim uczestnikom spotkania: kierownictwu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU), Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP), Narodowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji, Państwowego Biura Śledczego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Prokuratury Generalnej.
Zełenski dodał, że uczestnicy uzgodnili, iż wszyscy będą pracować wyłącznie konstruktywnie.
13:03. NABU i SAP wezwały do przywrócenia ich niezależności po spotkaniu z prezydentem
Ukraińskie agencje antykorupcyjne, Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) i Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna (SAP), wezwały w środę do przywrócenia ich niezależności po rozmowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Spotkanie z głową państwa zorganizowano w związku z przyjęciem ustawy znacznie ograniczającej autonomię NABU i SAP.
Od teraz NABU i SAP nie mają gwarancji, które wcześniej pozwalały im skutecznie realizować zadania w walce z korupcją na wysokim szczeblu. Aby przywrócić pełną i niezależną pracę (tych instytucji), konieczne są jasne i jednoznaczne działania na poziomie ustawodawczym, które przywrócą (im) gwarancje zniesione przez parlament
— zaznaczono w komunikacie NABU.
NABU i SAP wezwały międzynarodowych partnerów do dalszego wszechstronnego wspierania Ukrainy w walce z rosyjską agresją.
Siła i wytrzymałość Sił Zbrojnych Ukrainy, jedność społeczeństwa ukraińskiego oraz systemowe wsparcie międzynarodowe są kluczowymi czynnikami, (niezbędnymi do) pokonania agresora i umocnienia europejskiej przyszłości naszego państwa
— podkreślono.
12:27. Czeska DITA w akcji na Ukrainie
Ukraiński resort obrony pochwalił się w sieci nagraniem, przedstawiającym samobieżną armatohaubicę DITA (czeskiej produkcji) w akcji na froncie.
11:40. Sytuacja na froncie
W ciągu ostatniego dnia odnotowano łącznie 167 starć bojowych - raportuje ukraiński sztab generalny w najnowszej informacji operacyjnej.
10:56. Zełenski zatwierdził skład delegacji na rozmowy w Stambule
Prezydent Wołodymyr Zełenski zatwierdził skład delegacji ukraińskiej, która weźmie udział w negocjacjach w Stambule, które odbędą się dzisiaj z udziałem partnerów międzynarodowych i przedstawicieli Federacji Rosyjskiej, mających na celu osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego pokoju.
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Rustem Umerow został mianowany przewodniczącym delegacji. W skład delegacji weszli przedstawiciele Prokuratury Generalnej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Sił Zbrojnych, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, wywiadu, Rady Najwyższej i innych struktur.
10:30. Ukraiński atak na infrastrukturę kolejową w Nowoczerkasku
Siły ukraińskie zaatakowały infrastrukturę kolejową wykorzystywaną przez rosyjski przemysł zbrojeniowy i armię w Nowoczerkasku w obwodzie rostowskim na południowym zachodzie Rosji - przekazały władze w Kijowie. Rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy z wtorku na środę ponad 70 dronami – poinformowały ukraińskie Siły Powietrzne.
„W Nowoczerkasku w obwodzie rostowskim zaatakowano infrastrukturę kolejową wykorzystywaną przez rosyjski przemysł zbrojeniowy i armię. Ten węzeł logistyczny łączy strategiczne kierunki: Rostów nad Donem, Woroneż, Wołgograd i Kamieńsk Szachtyński. To właśnie przez ten punkt przerzucane jest uzbrojenie, amunicja, paliwo i personel wojskowy w kierunku granicy z Ukrainą”
— napisał szef ukraińskiego rządowego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) Andrij Kowałenko. Zauważył, że w Nowoczerkasku odnotowano również działalność logistycznych jednostek 1061. Centrum Zabezpieczenia Materiałowo-Technicznego Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej – struktury odpowiedzialnej za dystrybucję uzbrojenia, paliwa i amunicji.
„Węzły takie jak Nowoczerkask to arterie, którymi zasilana jest rosyjska machina wojenna. Bez nich zaopatrzenie frontu zostaje wstrzymane” - podkreślił szef CPD.
10:15. Nocny atak dronów
Siły Powietrzne Ukrainy powiadomiły o ataku ponad 70 rosyjskich dronów ostatniej nocy.
„Przeciwnik zaatakował 71 bezzałogowymi statkami powietrznymi typu Shahed i różnymi typami dronów wabików z następujących kierunków: Kursk, Millerowo, Primorsko-Achtarsk w Rosji oraz z przylądka Czauda na (okupowanym - PAP) Krymie” - napisały Siły Powietrzne.
10:03. Ukraina wciąż może wycofać się z decyzji w sprawie organów antykorupcyjnych
Minister ds. europejskich Francji Benjamin Haddad powiedział, że Paryż będzie uważnie śledził kwestię instytucji antykorupcyjnych na Ukrainie. Powiedział także, że nie jest za późno, aby Ukraina wycofała się z decyzji o zlikwidowaniu samodzielności tych organów.
09:21. Rosyjskie straty bojowe
Rosyjska armia straciła w ciągu ostatniej doby kolejnych 970 żołnierzy (łącznie 1045220 od początku pełnoskalowej wojny).
08:18. Na szczycie z Chinami priorytetem dla UE będzie handel i Ukraina
Na czwartkowym szczycie Chiny-UE w Pekinie uwidocznią się poważne różnice w podejściu do handlu międzynarodowego i wojny Rosji przeciwko Ukrainie - twierdzą unijni dyplomaci, którzy nieoficjalnie przyznają, że szanse na zbliżenie stanowisk są nikłe.
07:52. Resort obrony: w nocy zestrzeliliśmy 33 ukraińskie drony
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w środę rano, że ostatniej nocy wojska obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 33 ukraińskie drony: 12 nad obwodem tulskim, 11 nad rostowskim, sześć nad niżnonowogrodzkim, dwa nad briańskim i po jednym nad kurskim i kałuskim.
Pełniący obowiązki gubernatora obwodu rostowskiego Jurij Slusar napisał w komunikatorze Telegram, że drony uderzyły w dwa miasta – Nowoczerkask i Szachty. Według niego w ataku w Nowoczerkasku ranne zostały trzy osoby.
07:38. Ukraina straciła pierwszy francuski myśliwiec Mirage; rozbił się na skutek awarii
Myśliwiec Mirage 2000, przekazany Ukrainie przez Francję, rozbił się we wtorek w czasie wykonywania zadania - ogłosił w nocy z wtorku na środę prezydent Wołodymyr Zełenski. To pierwsza maszyna tego typu utracona przez Ukrainę.
Niestety straciliśmy samolot bojowy. Francuską maszynę, bardzo skuteczną, jeden z naszych myśliwców Mirage (…) Pilot zdołał się wydostać, a samolot nie został zestrzelony przez Rosjan
— zaznaczył Zełenski w nagraniu zamieszczonym na stronie swojej kancelarii.
00:01. SBU aresztowała siedem osób zwerbowanych przez Rosjan, w tym trójkę nieletnich
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o aresztowaniu siedmiu osób, w tym trójki 14-latków, oskarżonych o to, że zostali zwerbowani przez Rosję za pośrednictwem komunikatora Telegram do przeprowadzenia ataków z użyciem materiałów wybuchowych domowej roboty.
„Działania prewencyjne doprowadziły do aresztowania siedmiu agentów FSB, którzy przygotowywali się do zabicia ukraińskich obrońców za pomocą materiałów wybuchowych domowej roboty” – poinformowała SBU w komunikatorze Telegram.
Wśród aresztowanych jest trójka 14-latków, a dwóch mężczyzn ma zaledwie po 18 lat.
Według SBU 14-letnia dziewczyna z obwodu połtawskiego jest oskarżona o wykonanie i ukrycie ładunku wybuchowego w mieszkaniu, do którego rosyjskie służby planowały zwabić ukraińskiego żołnierza. Dwóch jej 14-letnich kolegów również wykonało i podłożyło bombę domowej roboty pod radiowóz w Dnieprze.
Zwerbowani Ukraińcy zostali aresztowani, gdy „przygotowywali się do zdetonowania ładunku wybuchowego” – poinformowała SBU. W komunikacie sprecyzowano, że czterech pozostałych mężczyzn, w wieku od 18 do 30 lat, zostało aresztowanych w Krzywym Rogu i Chmielnickim.
„Wszyscy zostali według podejrzeń zwerbowani za pośrednictwem kanałów Telegram, obiecano im łatwe pieniądze” – napisała SBU.
Aresztowanym w przypadku skazania przez sąd grozi od 12 lat więzienia do dożywotniego pozbawienia wolności z konfiskatą mienia.
Drukujesz tylko jedną stronę artykułu. Aby wydrukować wszystkie strony, kliknij w przycisk "Drukuj" znajdujący się na początku artykułu.
Trwa 1246. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 23 lipca 2025 r.
19:03. Zełenski zapowiedział stworzenie nowej ustawy o instytucjach antykorupcyjnych
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział w środę przedłożenie Radzie Najwyższej (parlamentowi) projektu ustawy, który „wzmocni system prawa i porządku” oraz zachowa „wszystkie normy niezależności instytucji antykorupcyjnych”.
Przeanalizowaliśmy wszystkie obawy, wszystkie aspekty tego, co należy zmienić i co należy zaktywizować. Zaproponuję Radzie Najwyższej Ukrainy projekt ustawy, która będzie wzmocnieniem systemu ścigania
— mówił Zełenski w przemówieniu wideo.
Nie będzie rosyjskich wpływów ani ingerencji w działalność organów ścigania - podkreślił. - A co bardzo ważne, będą nadal obowiązywać wszystkie normy niezależności, jaką posiadać muszą instytucje antykorupcyjne
— zapewnił.
18:50. Bruegel: model gospodarczy Rosji się wyczerpuje, bo wojna osłabia fundamenty ekonomiczne
Rosyjski model gospodarczy oparty na militaryzacji zbliża się do granic wydolności - wynika z raportu brukselskiego think tanku Bruegel. Choć krótkoterminowy wzrost był napędzany przez wydatki wojenne, w pierwszym kwartale 2025 r. rosyjska gospodarka weszła w recesję, a deficyt budżetowy znacznie wzrósł.
18:23. Ławrow przeprowadził rozmowę z szefem MSZ w rządzie talibów
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przeprowadził w środę rozmowę telefoniczną z Amirem Khanem Muttaqim, pełniącym obowiązki szefa dyplomacji w talibskim rządzie Afganistanu - poinformowała agencja Reutera.
Podczas rozmowy omówiono wiele zagadnień, w tym dotyczących współpracy gospodarczej i walki z terroryzmem - przekazał Reuters w oparciu o komunikat rosyjskiego MSZ.
18:05. Raport z frontu
Od początku dnia na froncie doszło do 72 starć bojowych - przekazuje ukraiński sztab generalny w popołudniowej informacji operacyjnej nt. frontu.
17:30. Szef MSZ Niemiec ostrzega Kijów: uderzenie w NABU to przeszkoda na drodze do UE
Minister spraw zagranicznych Niemiec Johann Wadephul ostrzegł w środę władze Ukrainy, że ograniczenie autonomii instytucji antykorupcyjnych, NABU i SAP, może zagrozić europejskim aspiracjom Ukrainy. Berlin oczekuje od Kijowa konsekwentnego zwalczania korupcji.
16:56. Ukraińskie media o spotkaniu Putin-Zełenski
„Podstawowym celem zaplanowanych na dziś rozmów delegacji Ukrainy i Rosji w Stambule jest zorganizowanie spotkania przywódców dwóch państw, Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina” - poinformował portal Ukrainska Prawda. Do Turcji przybyła już delegacja z Ukrainy.
Poza próbą porozumienia się w sprawie spotkania przywódców delegacje skoncentrują się na kwestiach humanitarnych
— podał portal, powołując się źródła w delegacji ukraińskiej.
Wysłannicy strony ukraińskiej przybyli do stolicy Turcji, Ankary, gdzie odbędą się rozmowy dwustronne z tureckimi urzędnikami przed późniejszym spotkaniem z Rosjanami w Stambule
— powiadomiła agencja Reutera, cytując ukraińskie źródła dyplomatyczne.
Przedstawiciele Rosji i Ukrainy spotkają się w Stambule po raz trzeci od początku roku.
16:43. Szef MSZ Niemiec: przestałem próbować zrozumieć Putina
Szef niemieckiego MSZ Johann Wadephul przyznał, że „przestał próbować zrozumieć Putina”. Jednocześnie poinformował, że „ostrożnie podchodzi do tematu” przekazania Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu Taurus.
16:06. Von der Leyen żąda od Zełenskiego „wyjaśnień” w sprawie walki z korupcją!
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zażądała wyjaśnień od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego po uchwaleniu ustawy dotyczącej struktur antykorupcyjnych, która wywołała falę protestów na Ukrainie - przekazał PAP rzecznik KE Guillaume Mercier.
Jak poinformował, Von der Leyen „wyraziła poważne zaniepokojenie konsekwencjami” nowych regulacji, które pozbawiają organy antykorupcyjne niezależności, i „zażądała wyjaśnień od ukraińskiego rządu”.
15:57. Ukraińska delegacja liczy na „konstruktywne stanowisko” Rosji podczas rozmów w Stambule
Liczymy, że podczas rozmów w Stambule Rosja przyjmie „konstruktywne stanowisko”, chcemy przedyskutować wymianę jeńców, repatriację wywiezionych ukraińskich dzieci oraz możliwość organizacji spotkania przywódców - przekazało agencji AFP źródło w ukraińskiej delegacji.
15:22. Szef MSZ Ukrainy: uzgodniliśmy z Izraelem rozpoczęcie dialogu w sprawie zagrożenia z Iranu
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha oraz jego izraelski odpowiednik Gideon Saar uzgodnili rozpoczęcie dialogu dotyczącego zagrożenia ze strony Iranu – poinformował szef ukraińskiego MSZ podczas wspólnej konferencji prasowej z Saarem w Kijowie
14:38. Na Ukrainie zatrzymano podejrzanego o prowadzenie forum cyberprzestępczego
Na Ukrainie zatrzymano wczoraj podejrzanego o administrowanie rosyjskojęzycznym forum cyberprzestępczym XSS.is - poinformowała paryska prokuratura, która od 2021 r. prowadzi śledztwo w tej sprawie. Ukraińskie służby współpracowały w ramach dochodzenia z francuskimi.
Jak oceniła prokuratura, forum było jednym z głównych centrów cyberprzestępczości na świecie. Za jego pośrednictwem sprzedawano m.in. złośliwe oprogramowanie, skradzione dane na sprzedaż i usługi związane z blokowaniem systemów informatycznych z myślą o wymuszeniu okupu. Według danych prokuratury, na nielegalnych transakcjach, dokonanych dzięki istnieniu tego forum, sprawcy zarobili 7 mln dolarów.
Osobę podejrzaną o dokonanie przestępstw zatrzymały służby ukraińskie w obecności francuskich śledczych. Operację wsparł Europol.
14:06. Rozmowy Rosji z Ukrainą odbędą się wieczorem w Stambule
Rosyjska delegacja udała się do Turcji na negocjacje pokojowe z Ukrainą, które odbędą się wieczorem w Stambule — oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Będzie to trzecie w tym roku spotkanie przedstawicieli obu państw.
Pieskow powiedział, że wśród tematów dyskusji znajdą się wymiany jeńców i memoranda dotyczące zawieszenia broni. Obie strony wymieniły się takimi propozycjami podczas poprzednich rozmów w czerwcu, ale projekty zawierały rozbieżne warunki. Rosyjskie memorandum było równoznaczne z kapitulacją Ukrainy.
Naturalnie, nikt nie oczekuje łatwej drogi. Naturalnie, będą to bardzo trudne rozmowy. Projekty (przedstawione przez obie strony) są diametralnie przeciwstawne
— przyznał Pieskow, cytowany przez agencję Reutera.
13:22. W przyszłym tygodniu spotkanie Zełenskiego z szefami służb na temat nowej współpracy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, kierownictwo organów ścigania i instytucji antykorupcyjnych, w tym NABU i SAP, a także prokurator generalny Rusłan Krawczenko uzgodnili, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie robocze dotyczące wspólnego planu działań. Za dwa tygodnie plan ten ma być gotowy.
Uzgodniono, że w przyszłym tygodniu odbędzie się szczegółowe spotkanie robocze dotyczące planu wspólnych działań. Za dwa tygodnie ma być gotowy wspólny plan: jakie kroki są potrzebne i zostaną zrealizowane, aby wzmocnić Ukrainę i rozwiązać istniejące problemy, zapewnić większą sprawiedliwość i realnie chronić interesy społeczeństwa ukraińskiego
— napisał Zełenski na platformie X.
Szef państwa zaznaczył, że rozmowa w środę była szczera, owocna i „naprawdę pomocna”. Podziękował wszystkim uczestnikom spotkania: kierownictwu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU), Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP), Narodowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji, Państwowego Biura Śledczego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Prokuratury Generalnej.
Zełenski dodał, że uczestnicy uzgodnili, iż wszyscy będą pracować wyłącznie konstruktywnie.
13:03. NABU i SAP wezwały do przywrócenia ich niezależności po spotkaniu z prezydentem
Ukraińskie agencje antykorupcyjne, Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) i Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna (SAP), wezwały w środę do przywrócenia ich niezależności po rozmowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Spotkanie z głową państwa zorganizowano w związku z przyjęciem ustawy znacznie ograniczającej autonomię NABU i SAP.
Od teraz NABU i SAP nie mają gwarancji, które wcześniej pozwalały im skutecznie realizować zadania w walce z korupcją na wysokim szczeblu. Aby przywrócić pełną i niezależną pracę (tych instytucji), konieczne są jasne i jednoznaczne działania na poziomie ustawodawczym, które przywrócą (im) gwarancje zniesione przez parlament
— zaznaczono w komunikacie NABU.
NABU i SAP wezwały międzynarodowych partnerów do dalszego wszechstronnego wspierania Ukrainy w walce z rosyjską agresją.
Siła i wytrzymałość Sił Zbrojnych Ukrainy, jedność społeczeństwa ukraińskiego oraz systemowe wsparcie międzynarodowe są kluczowymi czynnikami, (niezbędnymi do) pokonania agresora i umocnienia europejskiej przyszłości naszego państwa
— podkreślono.
12:27. Czeska DITA w akcji na Ukrainie
Ukraiński resort obrony pochwalił się w sieci nagraniem, przedstawiającym samobieżną armatohaubicę DITA (czeskiej produkcji) w akcji na froncie.
11:40. Sytuacja na froncie
W ciągu ostatniego dnia odnotowano łącznie 167 starć bojowych - raportuje ukraiński sztab generalny w najnowszej informacji operacyjnej.
10:56. Zełenski zatwierdził skład delegacji na rozmowy w Stambule
Prezydent Wołodymyr Zełenski zatwierdził skład delegacji ukraińskiej, która weźmie udział w negocjacjach w Stambule, które odbędą się dzisiaj z udziałem partnerów międzynarodowych i przedstawicieli Federacji Rosyjskiej, mających na celu osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego pokoju.
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Rustem Umerow został mianowany przewodniczącym delegacji. W skład delegacji weszli przedstawiciele Prokuratury Generalnej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Sił Zbrojnych, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, wywiadu, Rady Najwyższej i innych struktur.
10:30. Ukraiński atak na infrastrukturę kolejową w Nowoczerkasku
Siły ukraińskie zaatakowały infrastrukturę kolejową wykorzystywaną przez rosyjski przemysł zbrojeniowy i armię w Nowoczerkasku w obwodzie rostowskim na południowym zachodzie Rosji - przekazały władze w Kijowie. Rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy z wtorku na środę ponad 70 dronami – poinformowały ukraińskie Siły Powietrzne.
„W Nowoczerkasku w obwodzie rostowskim zaatakowano infrastrukturę kolejową wykorzystywaną przez rosyjski przemysł zbrojeniowy i armię. Ten węzeł logistyczny łączy strategiczne kierunki: Rostów nad Donem, Woroneż, Wołgograd i Kamieńsk Szachtyński. To właśnie przez ten punkt przerzucane jest uzbrojenie, amunicja, paliwo i personel wojskowy w kierunku granicy z Ukrainą”
— napisał szef ukraińskiego rządowego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) Andrij Kowałenko. Zauważył, że w Nowoczerkasku odnotowano również działalność logistycznych jednostek 1061. Centrum Zabezpieczenia Materiałowo-Technicznego Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej – struktury odpowiedzialnej za dystrybucję uzbrojenia, paliwa i amunicji.
„Węzły takie jak Nowoczerkask to arterie, którymi zasilana jest rosyjska machina wojenna. Bez nich zaopatrzenie frontu zostaje wstrzymane” - podkreślił szef CPD.
10:15. Nocny atak dronów
Siły Powietrzne Ukrainy powiadomiły o ataku ponad 70 rosyjskich dronów ostatniej nocy.
„Przeciwnik zaatakował 71 bezzałogowymi statkami powietrznymi typu Shahed i różnymi typami dronów wabików z następujących kierunków: Kursk, Millerowo, Primorsko-Achtarsk w Rosji oraz z przylądka Czauda na (okupowanym - PAP) Krymie” - napisały Siły Powietrzne.
10:03. Ukraina wciąż może wycofać się z decyzji w sprawie organów antykorupcyjnych
Minister ds. europejskich Francji Benjamin Haddad powiedział, że Paryż będzie uważnie śledził kwestię instytucji antykorupcyjnych na Ukrainie. Powiedział także, że nie jest za późno, aby Ukraina wycofała się z decyzji o zlikwidowaniu samodzielności tych organów.
09:21. Rosyjskie straty bojowe
Rosyjska armia straciła w ciągu ostatniej doby kolejnych 970 żołnierzy (łącznie 1045220 od początku pełnoskalowej wojny).
08:18. Na szczycie z Chinami priorytetem dla UE będzie handel i Ukraina
Na czwartkowym szczycie Chiny-UE w Pekinie uwidocznią się poważne różnice w podejściu do handlu międzynarodowego i wojny Rosji przeciwko Ukrainie - twierdzą unijni dyplomaci, którzy nieoficjalnie przyznają, że szanse na zbliżenie stanowisk są nikłe.
07:52. Resort obrony: w nocy zestrzeliliśmy 33 ukraińskie drony
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w środę rano, że ostatniej nocy wojska obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 33 ukraińskie drony: 12 nad obwodem tulskim, 11 nad rostowskim, sześć nad niżnonowogrodzkim, dwa nad briańskim i po jednym nad kurskim i kałuskim.
Pełniący obowiązki gubernatora obwodu rostowskiego Jurij Slusar napisał w komunikatorze Telegram, że drony uderzyły w dwa miasta – Nowoczerkask i Szachty. Według niego w ataku w Nowoczerkasku ranne zostały trzy osoby.
07:38. Ukraina straciła pierwszy francuski myśliwiec Mirage; rozbił się na skutek awarii
Myśliwiec Mirage 2000, przekazany Ukrainie przez Francję, rozbił się we wtorek w czasie wykonywania zadania - ogłosił w nocy z wtorku na środę prezydent Wołodymyr Zełenski. To pierwsza maszyna tego typu utracona przez Ukrainę.
Niestety straciliśmy samolot bojowy. Francuską maszynę, bardzo skuteczną, jeden z naszych myśliwców Mirage (…) Pilot zdołał się wydostać, a samolot nie został zestrzelony przez Rosjan
— zaznaczył Zełenski w nagraniu zamieszczonym na stronie swojej kancelarii.
00:01. SBU aresztowała siedem osób zwerbowanych przez Rosjan, w tym trójkę nieletnich
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o aresztowaniu siedmiu osób, w tym trójki 14-latków, oskarżonych o to, że zostali zwerbowani przez Rosję za pośrednictwem komunikatora Telegram do przeprowadzenia ataków z użyciem materiałów wybuchowych domowej roboty.
„Działania prewencyjne doprowadziły do aresztowania siedmiu agentów FSB, którzy przygotowywali się do zabicia ukraińskich obrońców za pomocą materiałów wybuchowych domowej roboty” – poinformowała SBU w komunikatorze Telegram.
Wśród aresztowanych jest trójka 14-latków, a dwóch mężczyzn ma zaledwie po 18 lat.
Według SBU 14-letnia dziewczyna z obwodu połtawskiego jest oskarżona o wykonanie i ukrycie ładunku wybuchowego w mieszkaniu, do którego rosyjskie służby planowały zwabić ukraińskiego żołnierza. Dwóch jej 14-letnich kolegów również wykonało i podłożyło bombę domowej roboty pod radiowóz w Dnieprze.
Zwerbowani Ukraińcy zostali aresztowani, gdy „przygotowywali się do zdetonowania ładunku wybuchowego” – poinformowała SBU. W komunikacie sprecyzowano, że czterech pozostałych mężczyzn, w wieku od 18 do 30 lat, zostało aresztowanych w Krzywym Rogu i Chmielnickim.
„Wszyscy zostali według podejrzeń zwerbowani za pośrednictwem kanałów Telegram, obiecano im łatwe pieniądze” – napisała SBU.
Aresztowanym w przypadku skazania przez sąd grozi od 12 lat więzienia do dożywotniego pozbawienia wolności z konfiskatą mienia.
Strona 1 z 2
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/735751-relacja-1246-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.