Trwa 1245. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 22 lipca 2025 r.
21:05. Manifestacja przeciw ustawie, która ogranicza niezależność organów antykorupcyjnych
W Kijowie doszło do protestu przeciwko przyjętej przez Radę Najwyższą ustawie, która ogranicza niezależność Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) oraz Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP); na demonstrację przyszło ponad 1000 osób - przekazała agencja Interfax-Ukraina.
CZYTAJ WIĘCEJ: W Kijowie protestowano przeciwko ustawie, która ogranicza niezależność organów antykorupcyjnych. „Nie dla korupcji we władzy”
O godz. 19.30 czasu polskiego na placu zgromadziło się ponad 1,2 tys. osób, a liczba uczestników rosła.
Uczestnicy protestu trzymali w rękach transparenty z napisami: „I znowu tu jesteśmy”, „Dość bezprawia”, „Wy co, całkiem zwariowaliście?”, „Jak jednego dnia trafiliśmy znów do 2013 r.”, „Usłyszycie nas”, „Janukowycz skończył źle”, „Nie chcę do unii celnej” i inne.
Zgromadzeni skandują hasła: „Weto dla ustawy”, „Nie dla korupcji we władzy”, „Hańba”, „Ręce precz od NABU” i „Oddajcie Europę”. Do tej pory nie odnotowano przypadków naruszenia porządku publicznego ani prowokacji.
20:10. SBU aresztowała siedem osób zwerbowanych przez Rosjan, w tym trójkę nieletnich
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o aresztowaniu siedmiu osób, w tym trójki 14-latków, oskarżonych o to, że zostali zwerbowani przez Rosję za pośrednictwem komunikatora Telegram do przeprowadzenia ataków z użyciem materiałów wybuchowych domowej roboty.
„Działania prewencyjne doprowadziły do aresztowania siedmiu agentów FSB, którzy przygotowywali się do zabicia ukraińskich obrońców za pomocą materiałów wybuchowych domowej roboty” – poinformowała SBU w komunikatorze Telegram.
Wśród aresztowanych jest trójka 14-latków, a dwóch mężczyzn ma zaledwie po 18 lat.
Według SBU 14-letnia dziewczyna z obwodu połtawskiego jest oskarżona o wykonanie i ukrycie ładunku wybuchowego w mieszkaniu, do którego rosyjskie służby planowały zwabić ukraińskiego żołnierza. Dwóch jej 14-letnich kolegów również wykonało i podłożyło bombę domowej roboty pod radiowóz w Dnieprze.
Zwerbowani Ukraińcy zostali aresztowani, gdy „przygotowywali się do zdetonowania ładunku wybuchowego” – poinformowała SBU. W komunikacie sprecyzowano, że czterech pozostałych mężczyzn, w wieku od 18 do 30 lat, zostało aresztowanych w Krzywym Rogu i Chmielnickim.
„Wszyscy zostali według podejrzeń zwerbowani za pośrednictwem kanałów Telegram, obiecano im łatwe pieniądze” – napisała SBU.
Aresztowanym w przypadku skazania przez sąd grozi od 12 lat więzienia do dożywotniego pozbawienia wolności z konfiskatą mienia.
18:48. Rosyjscy deputowani przyjęli ustawę o „ekstremizmie” w sieci, w społeczeństwie narastają obawy
Duma Państwowa Rosji, niższa izba parlamentu, przegłosowała ustawę nakładającą grzywny na osoby wyszukujące w internecie i czytające treści uznawane przez władze za „ekstremistyczne”. Nowe prawo ma na celu m.in. wyeliminowanie z rosyjskiego rynku komunikatora WhatsApp.
Przyjęcie ustawy wywołało w Rosji wiele kontrowersji. Jak pisze agencja Reutera nowe prawo spotkało się z krytyką zarówno działaczy opozycji, jak też niektórych polityków prorządowych. Jego przeciwnicy twierdzą, że przewidziane w ustawie grzywny, wynoszące do 5 tys. rubli (ok. 64 USD), mogą otworzyć drogę do surowszych zarzutów i kar.
Reuters zauważa, że lista materiałów ekstremistycznych rosyjskiego ministerstwa sprawiedliwości liczy ponad 500 stron. Podmioty zakazane w Rosji za prowadzenie „działalności ekstremistycznej” to m.in. Fundusz Antykorupcyjny nieżyjącego lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego oraz amerykański gigant technologiczny Meta Platforms.
Nowe przepisy są skierowane przeciwko osobom, które świadomie szukają materiałów ekstremistycznych w internecie, w tym za pośrednictwem sieci prywatnych (VPN), z których korzystają miliony ludzi w całej Rosji, aby ominąć cenzurę i uzyskać dostęp do zakazanych w kraju treści.
18:03. Rosyjskie służby przeszukały biuro redakcji kanału na Telegramie Baza
Rosyjskie służby przeszukały redakcję działającej na Telegramie Bazy i mieszkanie jej redaktora naczelnego Gleba Trifonowa - poinformowała we wtorek agencja AFP. Baza to prokremlowskie medium, które powszechnie uznaje się za bliskie rosyjskiemu aparatowi bezpieczeństwa.
Rosyjski Komitet Śledczy podał, że wszczął śledztwo wobec funkcjonariuszy, którzy mieli przekazywać poufne informacje nieokreślonemu z nazwy kanałowi na Telegramie. Według Nowoj Gaziety przeszukanie redakcji Bazy może być związane z tym śledztwem.(PAP)
17:26. Minister obrony Holandii: znacząco wesprzemy dostawy systemów Patriot dla Ukrainy
Holandia zadeklarowała znaczący udział w finansowaniu dodatkowych systemów obrony powietrznej Patriot dla Ukrainy – poinformował holenderski minister obrony Ruben Brekelmans po poniedziałkowym spotkaniu online grupy kontaktowej ds. Ukrainy, zrzeszającej 56 państw wspierających Kijów w wojnie obronnej z Rosją.
16:38. Rosyjska opozycja: Kreml buduje cyfrowy gułag
„Aplikacja Max, opracowana na polecenie przywódcy Rosji Władimira Putina, zostanie zainstalowana na każdym cyfrowym urządzeniu sprzedanym w Rosji od 1 września” – podał brytyjski dziennik „Times”. W opinii opozycji to kolejny krok Kremla mający na celu budowę cyfrowego gułagu.
Aplikacja, która testowo została uruchomiona w marcu, umożliwia przesyłanie wiadomości, przeprowadzenie rozmowy wideo, wykonywanie płatności mobilnych, korzystanie z portali społecznościowych oraz daje dostęp do usług rządowych
— poinformowała brytyjska gazeta, dodając, że aplikacja została opracowana przez firmę VK, kontrolowaną przez Kreml.
Krytycy rosyjskiego rządu określają aplikację jako oprogramowanie szpiegowskie, które monitoruje użytkownika smartfona i pozostaje aktywne nawet po usunięciu. Max porównywany jest do chińskiej aplikacji WeChat, wykorzystywanej przez Pekin do inwigilacji oraz cenzury w internecie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosyjska aplikacja Max wejdzie do użytku 1 września. Opozycja grzmi: „Kreml buduje cyfrowy gułag”. W tle m.in. zablokowanie WhatsAppa
15:55. Pieskow: Nie należy „oczekiwać cudów” ws. rozmów pokojowych
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że nie ma podstaw, aby „oczekiwać cudów” podczas trzeciej rundy negocjacji pokojowych Ukrainy i Rosji, która w tym tygodniu ma odbyć się w Stambule.
Podczas codziennego briefingu z dziennikarzami Pieskow odmówił podania jakichkolwiek ram czasowych potencjalnego porozumienia kończącego wojnę z Ukrainą.
Nie ma powodu, aby oczekiwać cudów, czyli jakiegoś przełomu, w obecnej sytuacji jest to raczej niemożliwe
— powiedział Pieskow.
CZYTAJ WIĘCEJ: Dmitrij Pieskow: Nie ma podstaw, aby „oczekiwać cudów czy przełomu” w czasie trzeciej rundy negocjacji pokojowych Ukrainy i Rosji
14:35. KE: zaniepokojona działaniami Ukrainy wobec organów antykorupcyjnych
Komisja Europejska jest zaniepokojona działaniami Ukrainy wobec jej organów antykorupcyjnych; akcesja tego państwa do Unii Europejskiej będzie wymagała silnej zdolności do walki z korupcją - przekazał rzecznik KE Guillaume Mercier.
14:08. Szef NABU: parlament zniszczył infrastrukturę antykorupcyjną
Uchwalając projekt ustawy o ograniczeniu autonomii Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP), parlament faktycznie zniszczył infrastrukturę antykorupcyjną - oświadczył dyrektor NABU Semen Krywonos.
Teraz potrzebny jest jeszcze podpis prezydenta Ukrainy (Wołodymyra Zełenskiego). Prosimy, aby nie podpisywał tego projektu ustawy i zwrócił go z odpowiednim wetem
— podkreślił Krywonos.
13:36. Ukraiński parlament podjął decyzję o ograniczeniu autonomii instytucji antykorupcyjnych
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przegłosowała decyzję o ograniczeniu autonomii Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP). NABU i SAP mają teraz podlegać Prokuraturze Generalnej Ukrainy.
Za odpowiedni projekt ustawy w sprawie zmian w kodeksie postępowania karnego zagłosowało w drugim czytaniu 263 deputowanych - podała agencja Interfax-Ukraina. Przewodnicząca parlamentarnej komisji ds. polityki antykorupcyjnej Anastasija Radina z frakcji Sługa Narodu poinformowała, że do projektu ustawy wprowadzono poprawki ograniczające niezależność instytucji antykorupcyjnych i przewidujące całkowite podporządkowanie działalności NABU i SAP prokuratorowi generalnemu Rusłanowi Krawczence.
12:48. Sytuacja na froncie
W ciągu ostatniego dnia odnotowano łącznie 176 starć bojowych - podaje ukraiński sztab generalny w najnowszej informacji operacyjnej.
11:54. Szmyhal: w przyszłym roku potrzebujemy na obronność co najmniej 120 mld dolarów
Minister obrony Ukrainy Denys Szmyhal przedstawił podczas narady ukraińskich ambasadorów w Kijowie strategiczne cele i priorytety dotyczące obronności państwa. Poinformował, że w przyszłym roku Ukraina będzie potrzebować na ten cel co najmniej 120 mld dolarów. Minister podkreślił też gotowość Ukrainy do „dzielenia się z partnerami swoim unikalnym doświadczeniem bojowym, technologiami i innowacjami”.
11:00. Paryż zapowiada przygotowanie nowych sankcji UE wobec Rosji, by skłonić ją do rozejmu
Szef MSZ Francji Jean-Noel Barrot zapowiedział przygotowanie nowego pakietu sankcji unijnych wobec Rosji w celu skłonienia Moskwy do rozejmu i rozpoczęcia przez nią negocjacji w wojnie z Ukrainą. Zapewnił, że pakiet ten będzie jeszcze dotkliwszy niż poprzedni i powstanie w koordynacji z USA.
Minister, który wypowiadał się na antenie radia France Inter, przypomniał, że w ubiegłym tygodniu Unia Europejska przyjęła pakiet sankcji wobec Rosji, „by zmusić Władimira do rozejmu”. Wyraził przekonanie, że 18. pakiet sankcji, ograniczający dochody Rosji z ropy naftowej, „powinien skłonić Putina do tego, by zmienił swoje kalkulacje i zgodził się na rozejm”.
Dodał następnie, że za tym pakietem pójdą dalsze działania. Poinformował, że polecił już swojemu zespołowi „przygotowanie następnego, nowego, jeszcze dotkliwszego pakietu”. Zaznaczył, że chodzi o sankcje unijne.
10:10. Masowe użycie dronów uniemożliwiło skuteczne ofensywy Ukraińcom i Rosjanom
Masowe użycie dronów na linii frontu stworzyło tak potężną „strefę śmierci”, że praktycznie uniemożliwiło zarówno rosyjskim, jak i ukraińskim wojskom przeprowadzenie skutecznych operacji ofensywnych - ocenił w rozmowie z PAP Iwan Kyryczewski, ekspert ukraińskiego portalu militarnego Defence Express.
09:27. Rosyjskie straty bojowe
Rosyjska armia straciła w ciągu ostatniej doby kolejnych 1090 żołnierzy (łącznie od 1044250 początku pełnoskalowej wojny).
08:45. Kore Północna chce zbudować nowy niszczyciel o wyporności 5 tys. ton. Wcześniej pomagała Rosja
Korea Północna planuje zbudowanie do października 2026 r. kolejnego niszczyciela o wyporności 5 tys. ton – poinformowały państwowe media. Będzie to już trzecia taka jednostka. Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un wielokrotnie podkreślał dążenie do rozbudowy potencjału marynarki wojennej swojego kraju.
Armia Korei Płd. sugeruje, że poprzednie okręty północnego sąsiada mogły powstać z pomocą Rosji, być może w zamian za wysłanie tysięcy północnokoreańskich żołnierzy na wojnę Kremla z Ukrainą.
07:30. Ambasadorowie państw G7 wyrazili zaniepokojenie działaniami SBU wymierzonymi w NABU
Ambasadorowie państw grupy G7 wyrazili zaniepokojenie działaniami śledczymi, prowadzonymi przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wobec Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU). Dyplomaci zapowiedzieli, że zamierzają omówić tę sprawę z rządem w Kijowie - poinformowała agencja Ukrinform.
05:25. Kubilius uderza w Waszyngton: wiarygodność USA jest problemem przy zakupach amerykańskiej broni
Z europejskiego punktu widzenia największy problem z kupowaniem amerykańskiej broni polega na wiarygodności USA i restrykcjach w jej użyciu, bo nie możemy walczyć z armią Putina ze skrępowanymi rękami - powiedział w Waszyngtonie komisarz UE ds. obrony Andrius Kubilius.
Kubilius, który przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych jako pierwszy unijny komisarz ds. obrony, odniósł się do przepisów faworyzujących europejski przemysł zbrojeniowy w unijnym programie inwestycji obronnych ReArm Europe. Stwierdził, że amerykańska krytyka jest nieuzasadniona, bo unijne fundusze stanowią tylko ułamek całkowitych wydatków obronnych państw UE, które mają wynieść 2 biliony dol.
00:01. Zełenski: Spotkanie ze stroną rosyjską w Turcji zaplanowano na 23 lipca
Spotkanie ze stroną rosyjską w Turcji zaplanowano na 23 lipca - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) Rustemem Umierowem.
Dzisiaj rozmawiałem z Rustemem Umierowem o przygotowaniu wymiany i kolejnego spotkania w Turcji ze stroną rosyjską. Umierow poinformował, że spotkanie jest zaplanowane na 23 lipca
— powiedział Zełenski w wieczornym przemówieniu.
Przygotowujemy również znaczną intensyfikację prac nad sankcjami przeciw Rosji za tę wojnę. Obejmują one nowe sankcje nałożone przez nas i naszych partnerów, a także synchronizację sankcji
— stwierdził prezydent.
mly/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/735663-relacja-1245-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.