Trwa 1241. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 18 lipca 2025 r.
21:56. Kanclerz Merz wątpi, by Ukraina weszła do UE przed rokiem 2034
Kanclerz Niemiec Friedrich Merz powiedział w piątek, po spotkaniu z prezydentem Rumunii Nicusorem Danem, że wątpi, by Ukraina weszła do UE przed rokiem 2034. Dodał, że w tej chwili absolutnym priorytetem jest zakończenie wojny Rosji przeciw Ukrainie.
Kanclerz ocenił, że jest mało prawdopodobne, by akcesja Ukrainy do Wspólnoty dokonała się w okresie, w którym kolidowałoby to ze średnioterminowymi planami finansowymi Unii, które obejmują okres do 2034 roku.
Trzeba zrobić „wszystko, co możliwe”, by zakończyć wojnę - podkreślił Merz.
- A wtedy będziemy rozmawiać o odbudowie Ukrainy (…), ale to zajmie kilka lat - dodał.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w lutym w Kijowie, że Ukraina będzie mogła wejść do UE przed rokiem 2030, jeśli będzie kontynuowała reformy w takim tempie jak obecnie.
21:37. Media: wywiad wojskowy przeprowadził cyberatak na bazy danych rosyjskiego Gazpromu
Ukraiński portal Ukrinform podał w piątek, powołując się na źródło w wywiadzie wojskowym Ukrainy (HUR), że specjaliści HUR przeprowadzili cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom. Źródło zapewniło, że zniszczono wiele baz danych, a na serwerach zainstalowano szkodliwe oprogramowanie.
Program ten będzie dalej niszczył dane systemu informatycznego Gazpromu - dodało źródło. Rozmówca ten powiedział dziennikarzom, że w wyniku operacji niemal 20 tys. administratorów systemów informatycznych Gazpromu straciło do nich dostęp.
Według źródła zniszczono bazy danych prawie 390 filii i zależnych spółek Gazpromu, a także bazy danych systemów, które służą do analiz rurociągów, czujników, zaworów i pomp.
Portal Kyiv Independent, który również poinformował o cyberataku, zastrzegł, że nie może potwierdzić tych doniesień. Gazprom i władze rosyjskie nie wypowiedziały się na ten temat.
19:20. Rząd Indii skrytykował nowy pakiet sankcji UE na Rosję, który dotyczy też rafinerii w Gudźaracie
Rząd Indii „nie popiera jednostronnych sankcji” nałożonych przez UE na Rosję i obejmujących też największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat - napisał w serwisie X rzecznik resortu spraw zagranicznych Indii Randhir Jaiswal.
„Rząd Indii uważa, że zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego jest odpowiedzialnością najwyższego rzędu w odniesieniu do podstawowych potrzeb obywateli” - głosi wpis rzecznika.
Ministrowie ds. europejskich państw UE przyjęli wcześniej w piątek kolejny pakiet sankcji na Rosję, który zakłada m.in. objęcie restrykcjami kolejnych statków z rosyjskiej tzw. floty cieni, ich armatorów oraz ograniczenie dostępu rosyjskich banków do finansowania, przewiduje całkowity zakaz działalności gazociągów Nord Stream i obniża pułap cenowy na rosyjską ropę.
18:54. Putin rozmawiał z Erdoganem o negocjacjach z Ukrainą
W piątek prezydent Rosji Władimir Putin przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na tematy wzajemnych relacji i polityki międzynarodowej.
Według tureckiej strony Erdogan podkreślił w rozmowie wagę kolejnej rundy negocjacji Rosji z Ukrainą i zaproponował, aby odbyła się w Stambule, tak jak dwie wcześniejsze tegoroczne rundy negocjacji Rosji z Ukrainą.
Natomiast Kreml w komunikacie z rozmowy napisał, że Putin potwierdził liderowi Turcji, iż jest nastawiony na „poszukiwanie polityczno-dyplomatycznego uregulowania konfliktu” z Ukrainą.
18:30. Rutte: Kraje NATO wykorzystają pełen wachlarz środków do przeciwdziałania cyberzagrożeniom ze strony Rosji
„Sojusznicy NATO stanowczo potępiają złośliwe działania cybernetyczne Rosji i wykorzystają pełen wachlarz środków, aby odstraszać, bronić i przeciwdziałać pełnemu spektrum cyberzagrożeń” – przekazał szef NATO Mark Rutte na portalu społecznościowym X.
18:02. Od rana na froncie doszło do 78 potyczek
Na odcinku pokrowskim doszło do 28 potyczek, 24 natarcia Rosjan zostały tam już odparte.
17:13. Kariakin skazany na 10 lat więzienia
Sąd w Czerniowcach, na południowym zachodzie Ukrainy, skazał zaocznie znanego szachistę i byłego obywatela Ukrainy Siergieja Kariakina na dziewięć lat pozbawienia wolności za udzielanie pomocy władzom rosyjskim - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Na podstawie materiałów SBU na dziewięć lat pozbawienia wolności zaocznie skazano znanego arcymistrza, który finansuje rosyjskich okupantów. Sąd Rejonowy Szewczenkowski w Czerniowcach uznał za niepodważalne dowody zgromadzone przez SBU przeciwko byłemu ukraińskiemu szachiście i aktywnemu zwolennikowi reżimu Putina, Siergiejowi Kariakinowi, który finansował zbrojną agresję przeciwko Ukrainie
— czytamy w komunikacie SBU.
Według śledztwa, mieszkaniec Symferopola na Krymie publicznie poparł nielegalną aneksję tego półwyspu przez Rosję w 2014 roku. Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 roku, Kariakin usprawiedliwiał zbrodnie rosyjskich żołnierzy i próbował wpłynąć na międzynarodową społeczność, w szczególności stwierdzając: „To bardzo dziwne widzieć tych, którzy wzywają Rosję do zatrzymania się”.
SBU powiadomiła, że Kariakin został członkiem utworzonej przez przywódcę Rosji Władimira Putina organizacji Front Ludowy. Znany szachista stał się jednym z aktywnych propagandystów, otwarcie wzywał mieszkańców okupowanych przez Rosję terytoriów Ukrainy do wspierania rosyjskich żołnierzy.
Wykorzystując swoją rozpoznawalność medialną, założył kanał w komunikatorze Telegram, za pośrednictwem którego zbierał fundusze na potrzeby armii Federacji Rosyjskiej. Za zebrane środki – w sumie setki milionów rubli – Kariakin kupował dla najeźdźców drony, kamery termowizyjne, sprzęt specjalistyczny, broń, wyposażenie i inny sprzęt wojskowy
— stwierdzono w komunikacie SBU.
Na podstawie dowodów zebranych przez śledczych, 35-letni Kariakin, który do 2009 roku reprezentował Ukrainę, a następnie zaczął występować w barwach Rosji, został skazany zaocznie na dziewięć lat pozbawienia wolności z konfiskatą mienia.
16:54. Apel do ukraińśkiego rządu
Ponad 60 organizacji pozarządowych, stowarzyszeń biznesowych i liderów opinii zwróciło się do rządu Ukrainy z apelem o powołanie Ołeksandra Cywinskiego na stanowisko dyrektora Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego (BBG) - podał portal Ekonomiczna Prawda.
W ubiegłym tygodniu rząd poinformował, że nie mianuje Cywinskiego ze względu na bezpieczeństwo państwa.
Autorzy apelu, opublikowanego na stronie internetowej Instytutu Transformacji Społecznej i Gospodarczej, zauważyli, że Cywinski przeszedł przejrzysty konkurs z udziałem międzynarodowych ekspertów.
Wśród sygnatariuszy apelu jest Transparency International Ukraina, CASE Ukraina i German Marshall Fund of the United States.
Cywinski jest detektywem Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU), który w ostatnim czasie doprowadził m.in. do ujawnienia afery korupcyjnej na szeroką skalę w kijowskim urzędzie miasta.
Zgodnie z prawem szefa BBG wybiera sześcioosobowa komisja składająca się z trzech osób nominowanych przez zachodnich partnerów Ukrainy i trzech przedstawicieli władz krajowych. Członkowie wyznaczeni przez ukraińskie władze zagłosowali przeciw nominacji Cywinskiego, a pozostała część tego grona poparła detektywa. W wypadku remisu decydujący głos mają trzej międzynarodowi eksperci. Rząd jednak zablokował jego nominację.
16:03. Rosyjskie drony zaatakowały Sumy. Są ranni
Trzy osoby zostały ranne w ataku rosyjskich dronów na Sumy – informuje lokalna administracja. Pierwszy atak miał miejsce ok. 13 czasu lokalnego, drugi – godzinę później. Celem ataków była infrastruktura cywilna.
15:26. Nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu
Władze Wielkiej Brytanii nałożyły w piątek nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu; osoby te i podmioty są oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez brytyjski rząd.
Brytyjskie MSZ poinformowało, że nałożyło sankcje na trzy jednostki rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i 18 funkcjonariuszy, w tym szpiegów i hakerów internetowych.
14:31. Pieskow: sankcje UE będą miały negatywne skutki dla krajów, które je nałożyły
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w piątek, że Rosja będzie dążyła do „zminimalizowania” skutków najnowszego pakietu sankcji, ogłoszonych przez Unię Europejską. Podkreślił, że restrykcje będą miały „negatywne skutki” dla krajów, które je nałożyły.
Oczywiście będziemy musieli przeanalizować nowy pakiet sankcji, aby zminimalizować jego konsekwencje
— powiedział Pieskow podczas briefingu prasowego.
13:52. Zełenski uzgodnił z Macronem szkolenie ukraińskich pilotów myśliwców Mirage
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził w piątek godzinną rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Przywódcy omówili temat szkoleń ukraińskich pilotów myśliwców Mirage, priorytetowe potrzeby obronne Ukrainy oraz wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej, w szczególności dostawy rakiet.
Będziemy przygotowywać wspólne decyzje z Francją i partnerami na szczeblu ministrów obrony oraz ministrów spraw zagranicznych. (Decyzje te będą dotyczyć) kolejnych kroków na rzecz ochrony życia naszych obywateli przed rosyjskimi atakami. Chciałbym osobno podkreślić nasze porozumienie dotyczące szkolenia pilotów (myśliwców) Mirage. Francja jest gotowa przyjąć na szkolenie dodatkowych pilotów, (obsługujących) dodatkowe samoloty
— powiadomił Zełenski.
12:30. Macron: wzmacniamy presję na Rosję, by doprowadzić do rozejmu i negocjacji
Prezydent Francji Emmanuel Macron, komentując w piątek sankcje wobec Rosji uzgodnione przez Unię Europejską, podkreślił, że kraje zachodnie wzmacniają presję na Rosję, by doprowadzić do bezwarunkowego zawieszenia broni w wojnie w Ukrainie i do negocjacji pokojowych.
Macron poinformował w serwisie X, że rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Bardziej niż kiedykolwiek przypomnieć trzeba, że bezpieczeństwo, wolność i przyszłość Europy są ściśle związane z losem Ukrainy
— napisał.
11:20. Zełenski o 18. pakiecie sankcji UE wobec Rosji: słuszna decyzja, potrzebna właśnie teraz
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził w piątek wdzięczność przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i wszystkim przywódcom krajów UE za przyjęcie 18. pakietu sankcji UE wobec Rosji.
Chciałbym szczególnie podziękować Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, oraz wszystkim przywódcom państw UE za ich solidarność i wspólne pryncypialne stanowisko. Dziękuję przewodniczącemu Rady Europejskiej Antonio Coscie. Dziękuję Danii za naprawdę mocny początek prezydencji w UE. To słuszna decyzja, potrzebna właśnie teraz jako odpowiedź na coraz brutalniejsze ataki Rosji na nasze miasta i wsie
— oświadczył Zełenski
10:00. Zełenski mianował Umierowa sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował dotychczasowego ministra obrony Rustema Umierowa sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO). Dekret w tej sprawie został opublikowany w piątek na stronie internetowej głowy państwa.
Na podstawie innego dekretu Zełenskiego odwołano z funkcji szefa RBNiO Ołeksandra Łytwynenkę.
08:57. Źródło: w Brukseli osiągnięto porozumienie w sprawie 18. pakietu sankcji UE wobec Rosji
Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej w piątek rano osiągnęli w Brukseli porozumienie w sprawie 18. pakietu sankcji UE wobec Rosji - przekazało dziennikarzom źródło unijne.
Decyzja ma zostać potwierdzona na zaplanowanym również na piątek posiedzeniu ministrów ds. UE państw członkowskich w Brukseli.
23:20. Zagraniczne firmy zbrojeniowe będą mogły testować swoją broń przeciwko Rosji
Ukraina zamierza udostępnić swoje terytorium zagranicznym firmom zbrojeniowym, które chciałyby przetestować swoją najnowszą broń na froncie wojny z armią rosyjską - poinformowała ukraińska państwowa grupa inwestycyjno-zakupowa Brave1.
Artem Moroz, szef ds. relacji inwestorskich w Brave1, wyjaśnił podczas konferencji obronnej w Wiesbaden w Niemczech, że w ramach programu „Test na Ukrainie” firmy wysyłałyby swoje produkty na Ukrainę, przeprowadzały szkolenia online z ich obsługi, a następnie obserwowały testy wykonywane przez siły ukraińskie.
Dzięki temu dowiemy się, jakie technologie są obecnie dostępne. Z kolei firmom umożliwimy zrozumienie tego, co naprawdę sprawdza się na froncie
— powiedział Moroz.
Moroz podkreślił, że pomysł cieszy się dużym zainteresowaniem, ale nie wymienił żadnych firm, które wyraziły chęć przystąpienia do niego i odmówił podania innych szczegółów dotyczących programu.
Grupa Brave1 została utworzona przez ukraiński rząd w 2023 roku. Oferuje platformę internetową, na której ukraińskie firmy zbrojeniowe mogą szukać inwestorów, a także zamawiać broń dla ukraińskiej armii. Grupa ta opracowała listę technologii wojskowych, które chciałaby przetestować.
Mamy listę priorytetów. Jednym z najważniejszych jest obrona powietrzna, m.in. przechwytywanie dronów, systemy kierowane przez sztuczną inteligencję i wszystkie rozwiązania przeciwko bombom szybującym
— powiedział Moroz.
Na liście jego preferencji są też bezzałogowe systemy wodne czy zaawansowane systemy kierowania ogniem lub naprowadzania przez sztuczną inteligencję.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/735326-relacja-1241-dzien-wojny-na-ukrainie-atak-na-zaporoze
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.