Trwa 1241. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 18 lipca 2025 r.
14:31. Pieskow: sankcje UE będą miały negatywne skutki dla krajów, które je nałożyły
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w piątek, że Rosja będzie dążyła do „zminimalizowania” skutków najnowszego pakietu sankcji, ogłoszonych przez Unię Europejską. Podkreślił, że restrykcje będą miały „negatywne skutki” dla krajów, które je nałożyły.
Oczywiście będziemy musieli przeanalizować nowy pakiet sankcji, aby zminimalizować jego konsekwencje
— powiedział Pieskow podczas briefingu prasowego.
13:52. Zełenski uzgodnił z Macronem szkolenie ukraińskich pilotów myśliwców Mirage
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził w piątek godzinną rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Przywódcy omówili temat szkoleń ukraińskich pilotów myśliwców Mirage, priorytetowe potrzeby obronne Ukrainy oraz wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej, w szczególności dostawy rakiet.
Będziemy przygotowywać wspólne decyzje z Francją i partnerami na szczeblu ministrów obrony oraz ministrów spraw zagranicznych. (Decyzje te będą dotyczyć) kolejnych kroków na rzecz ochrony życia naszych obywateli przed rosyjskimi atakami. Chciałbym osobno podkreślić nasze porozumienie dotyczące szkolenia pilotów (myśliwców) Mirage. Francja jest gotowa przyjąć na szkolenie dodatkowych pilotów, (obsługujących) dodatkowe samoloty
— powiadomił Zełenski.
12:30. Macron: wzmacniamy presję na Rosję, by doprowadzić do rozejmu i negocjacji
Prezydent Francji Emmanuel Macron, komentując w piątek sankcje wobec Rosji uzgodnione przez Unię Europejską, podkreślił, że kraje zachodnie wzmacniają presję na Rosję, by doprowadzić do bezwarunkowego zawieszenia broni w wojnie w Ukrainie i do negocjacji pokojowych.
Macron poinformował w serwisie X, że rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Bardziej niż kiedykolwiek przypomnieć trzeba, że bezpieczeństwo, wolność i przyszłość Europy są ściśle związane z losem Ukrainy
— napisał.
11:20. Zełenski o 18. pakiecie sankcji UE wobec Rosji: słuszna decyzja, potrzebna właśnie teraz
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził w piątek wdzięczność przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i wszystkim przywódcom krajów UE za przyjęcie 18. pakietu sankcji UE wobec Rosji.
Chciałbym szczególnie podziękować Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, oraz wszystkim przywódcom państw UE za ich solidarność i wspólne pryncypialne stanowisko. Dziękuję przewodniczącemu Rady Europejskiej Antonio Coscie. Dziękuję Danii za naprawdę mocny początek prezydencji w UE. To słuszna decyzja, potrzebna właśnie teraz jako odpowiedź na coraz brutalniejsze ataki Rosji na nasze miasta i wsie
— oświadczył Zełenski
10:00. Zełenski mianował Umierowa sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował dotychczasowego ministra obrony Rustema Umierowa sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO). Dekret w tej sprawie został opublikowany w piątek na stronie internetowej głowy państwa.
Na podstawie innego dekretu Zełenskiego odwołano z funkcji szefa RBNiO Ołeksandra Łytwynenkę.
08:57. Źródło: w Brukseli osiągnięto porozumienie w sprawie 18. pakietu sankcji UE wobec Rosji
Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej w piątek rano osiągnęli w Brukseli porozumienie w sprawie 18. pakietu sankcji UE wobec Rosji - przekazało dziennikarzom źródło unijne.
Decyzja ma zostać potwierdzona na zaplanowanym również na piątek posiedzeniu ministrów ds. UE państw członkowskich w Brukseli.
23:20. Zagraniczne firmy zbrojeniowe będą mogły testować swoją broń przeciwko Rosji
Ukraina zamierza udostępnić swoje terytorium zagranicznym firmom zbrojeniowym, które chciałyby przetestować swoją najnowszą broń na froncie wojny z armią rosyjską - poinformowała ukraińska państwowa grupa inwestycyjno-zakupowa Brave1.
Artem Moroz, szef ds. relacji inwestorskich w Brave1, wyjaśnił podczas konferencji obronnej w Wiesbaden w Niemczech, że w ramach programu „Test na Ukrainie” firmy wysyłałyby swoje produkty na Ukrainę, przeprowadzały szkolenia online z ich obsługi, a następnie obserwowały testy wykonywane przez siły ukraińskie.
Dzięki temu dowiemy się, jakie technologie są obecnie dostępne. Z kolei firmom umożliwimy zrozumienie tego, co naprawdę sprawdza się na froncie
— powiedział Moroz.
Moroz podkreślił, że pomysł cieszy się dużym zainteresowaniem, ale nie wymienił żadnych firm, które wyraziły chęć przystąpienia do niego i odmówił podania innych szczegółów dotyczących programu.
Grupa Brave1 została utworzona przez ukraiński rząd w 2023 roku. Oferuje platformę internetową, na której ukraińskie firmy zbrojeniowe mogą szukać inwestorów, a także zamawiać broń dla ukraińskiej armii. Grupa ta opracowała listę technologii wojskowych, które chciałaby przetestować.
Mamy listę priorytetów. Jednym z najważniejszych jest obrona powietrzna, m.in. przechwytywanie dronów, systemy kierowane przez sztuczną inteligencję i wszystkie rozwiązania przeciwko bombom szybującym
— powiedział Moroz.
Na liście jego preferencji są też bezzałogowe systemy wodne czy zaawansowane systemy kierowania ogniem lub naprowadzania przez sztuczną inteligencję.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/735326-relacja-1241-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.