Trwa 1240. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 17 lipca 2025 r.
22:27. W ramach czeskiej inicjatywy amunicyjnej Ukraina otrzymała w br. 850 tys. sztuk amunicji
Ukraina otrzymała w 2025 r. 850 tys. pocisków w ramach czeskiej inicjatywy amunicyjnej, poinformowało w czwartek czeskie ministerstwo obrony. 320 tys. z nich to najbardziej potrzebne na polu walki pociski kalibru 155 mm. Inicjatywę firmowaną przez Pragę krytykuje czeska opozycja.
Sens inicjatywy, w której finansowaniu uczestniczy kilkanaście państw, zakwestionował w niedawnym wywiadzie dla agencji Reuter były premier i lider opozycyjnego ruchu ANO Andrej Babisz. To jego formacja ma największe szanse na zwycięstwo w zapowiedzianych na początek października wyborach parlamentarnych.
Babisz zapowiedział, że jeśli obejmie władzę, to zrezygnuje z inicjatywy amunicyjnej, która jest jego zdaniem nieprzejrzysta i zbyt kosztowna. Zdaniem byłego premiera odpowiedzialność za nią mógłby przejąć Sojusz Północnoatlantycki (NATO).
Krytykę Babisza i jego pomysł odrzucili premier Petr Fiala oraz ministra obrony Jana Czernochova. Ich zdaniem rezygnacja z inicjatywy zagrażałaby bezpieczeństwu państwa i mogłaby zaszkodzić międzynarodowej reputacji Czech.
Szef agencji odpowiedzialnej za koordynację zakupów amunicji dla Ukrainy Alesz Vyteczka podkreślił, że zagraniczni partnerzy są zadowoleni z wypracowanego i działającego mechanizmu zakupów oraz jego kontroli. Ma o tym świadczyć tegoroczny wzrost budżetu na zakup pocisków o prawie jedną trzecią. Zdaniem Vyteczki inicjatywa amunicyjna musi być kontynuowana tak długo, jak długo będzie tego potrzebowała Ukraina, ponieważ zapewnia ona bezpieczeństwo całej Europie.
Czescy politycy stwierdzili w tym tygodniu, że Praga nie przyłączy się do inicjatywy kupna amerykańskiej broni przez kraje NATO. Decyzję wytłumaczyli organizacją i realizacją zakupów amunicji.
20:11. Starmer i Merz: Podpisany przez nas traktat może pomóc Ukrainie w najbliższym czasie
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i kanclerz Niemiec Friedrich Merz na wspólnej konferencji stwierdzili, że podpisany w czwartek w Londynie traktat Kensington może być wsparciem dla Ukrainy w krótkiej perspektywie. Dwustronna umowa dotyczy m.in. obronności i polityki migracyjnej.
Podczas spotkania z mediami w Hertfordshire Starmer powiedział, że podpisany dokument daje „szansę dla Europy, by wzmocnić swoją pozycję w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa”. Ujawnił przy tym, że w ubiegłym tygodniu doszło do spotkania przedstawicieli tzw. koalicji chętnych, podkreślając, że byli na nim obecni reprezentanci Stanów Zjednoczonych. Koalicja chętnych zrzesza 33 kraje, które gotowe są wysłać siły do Ukrainy, jeśli dojdzie tam do zawieszenia broni. Powołana została 2 marca z inicjatywy Starmera.
Premier pytany przez dziennikarzy, czy planowane jest rozmieszczenie sił pokojowych na terytorium Ukrainy, premier Wielkiej Brytanii odpowiedział, że „plany wojskowe są teraz doprecyzowane”. Potwierdził, że obejmują one wsparcie Kijowa drogą lądową, morską i powietrzną, w tym wysłanie wojsk do Ukrainy.
Jednocześnie podkreślił, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest skłonienie rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, aby zasiadł „do stołu negocjacyjnego w sprawie bezwarunkowego zawieszenia broni”. W opinii szefa brytyjskiego rządu sankcje mogą odegrać tu pewną rolę, a głównym celem koalicji chętnych jest zapewnienie trwałego pokoju.
W opinii kanclerza Niemiec traktat Kensington wpisał się w „najważniejsze wyzwania naszych czasów”, wśród których wymienił wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz wywoływanie przez Rosję „wstrząsów w europejskiej architekturze bezpieczeństwa”.
Podkreślił, że bezpieczeństwo jest „nicią przewodnią” podpisanej umowy między Wielką Brytanią a Niemcami.
Oznacza to, że zapewniamy siebie o udzieleniu wzajemnej pomocy w razie zbrojnego ataku
— stwierdził. Merz dodał, że oba kraje chcą zadbać o lepszą ochronę Morza Północnego przed zagrożeniami hybrydowymi, a także pomóc we wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.
W kwestii Ukrainy kanclerz pochwalił inicjatywę prezydenta USA Donalda Trumpa polegającą na dostarczaniu broni Kijowowi. - Wszystko to zwiększy presję na Putina, aby w końcu podjął negocjacje pokojowe z Europą i Stanami Zjednoczonymi – stwierdził. Merz uniknął odpowiedzi wprost, czy planuje dostarczyć ukraińskiej armii niemieckie rakiety Taurus. Potwierdził, że Ukraina otrzyma „już wkrótce” dodatkowe wsparcie, które pomoże jej w przeprowadzaniu ataków dalekiego zasięgu.
19:00. Zwiększenie udziału ukraińskiej broni na frontach do 50 procent
Przekształcamy zarządzanie sektorem obronnym i produkcją broni w taki sposób, aby w ciągu sześciu miesięcy znacząco zwiększyć udział ukraińskiej broni dostępnej dla naszych żołnierzy. Obecnie około 40 proc. broni w rękach naszych obrońców pochodzi z Ukrainy. Za sześć miesięcy ta wartość musi wynieść co najmniej 50 proc.
– powiedział Zełenski.
Podkreślił, że na całym świecie wybuchają liczne wojny i kryzysy, które „rozpraszają globalne wysiłki”. - Dlatego Ukraina musi bardziej polegać na własnych siłach – podkreślił prezydent.
18:40. Ustępujący minister energetyki: odbudowujemy nasze zdolności energetyczne
Ukraina przywróciła do 2025 roku 2,2 gigawata mocy wytwórczych po zniszczeniach spowodowanych rosyjskimi atakami - poinformował ustępujący minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. Dodał, że plan zakłada przywrócenie łącznie 3,7 GW do końca roku.
Hałuszczenko, który po czterech latach pełnienia funkcji ministra energetyki obejmie stanowisko szefa ministerstwa sprawiedliwości, podkreślił, że od początku pełnowymiarowej agresji Rosji na Ukrainę odnotowano 470 poważnych cyberataków na ukraiński sektor energetyczny.
„Od początku pełnowymiarowej inwazji na Federację Rosyjską ponad 50 proc. mocy dostępnych przed inwazją zostało zniszczonych, uszkodzonych i zajętych” - napisał Hałuszczenko na Facebooku. „Nie tylko odbudowujemy to, co zostało zniszczone, ale budujemy strategiczne podwaliny europejskiej przyszłości energetycznej – bez uzależnienia od rosyjskich zasobów” - dodał.
Hałuszczenko zwrócił uwagę, że w czasie wojny udało się Ukrainie stworzyć możliwość importu i eksportu energii elektrycznej z i do UE. Zaznaczył, że obecnie możliwości importowe tego kraju wzrosły do 1,7 GW, a eksportowe do 900 MW.
„System energetyczny stale odbudowuje się po skutkach agresji militarnej. Obecnie tryby pracy są zrównoważone, w systemie elektroenergetycznym nie występuje deficyt. Energia elektryczna jest eksportowana i importowana z sąsiednich systemów energetycznych krajów Unii Europejskiej” - napisał.
18:04. Parlament zatwierdził skład rządu Julii Swyrydenko
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy, na wniosek nowej premierki Julii Swyrydenko, zatwierdziła w czwartek skład jej rządu. Na sesji plenarnej 253 posłów głosowało za powołaniem członków Gabinetu Ministrów. Poprzedni premier Denys Szmyhal został ministrem obrony, zachował swoje stanowisko szef MSZ Andrij Sybiha.
W nowym rządzie są praktycznie te same osoby, jednak doszło do zmian na stanowiskach. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu w parlamencie postawił przed nowym rządem m.in. zadanie zwiększenia produkcji uzbrojenia, aby w ciągu pół roku broń krajowa stanowiła 50 procent używanej przez siły ukraińskie w wojnie z Rosją. Obecnie ten wskaźnik wynosi 40 proc.
CZYTAJ WIĘCEJ: Parlament zatwierdził skład rządu Julii Swyrydenko. „Wojna nie daje nam prawa, by zwlekać. Musimy działać zdecydowanie”
17:40. Rada Europy nie będzie głosować nad 18. pakietem sankcji wobec Rosji 18 lipca
Dyskusje na temat 18. pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji podczas posiedzenia Rady ds. Ogólnych UE 18 lipca zaplanowano w ramach punktu „Sprawy różne”, który nie obejmuje głosowania ani podejmowania decyzji.
Wysoki rangą dyplomata powiedział dziennikowi „Europejska Prawda”, że sankcje wobec Rosji zostaną omówione na wniosek kilku państw w ramach jutrzejszego posiedzenia Rady ds. Ogólnych. Ministrowie wymienią poglądy, a niektórzy z nich wyrażą zaniepokojenie zablokowaniem 18. pakietu sankcji przez dwa kraje. Ostateczna decyzja nie zostanie jednak podjęta.
16:45. Zełenski: 50 dni, które Trump wyznaczył Rosji, to kolejne dwa miesiące zabijania
50 dni, które prezydent USA Donald Trump wyznaczył jako okres ultimatum dla Rosji, to niemal dwa kolejne miesiące zabijania i zniszczeń - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez „New York Post”.
Ukraiński przywódca w rozmowie z nowojorską gazetą ocenił, że Władimir Putin „nie jest gotowy na kompromisy”, by zakończyć wojnę. Jednak według niego Trump ma możliwość, by rzucić go na kolana, przyspieszając surowe sankcje, które mogłyby wywołać „społeczny wybuch” w Rosji - czytamy. „On musi to poczuć” - dodał Zełenski.
Prezydent powiedział, że jest wdzięczny Trumpowi za wsparcie sankcji, jednak zaznaczył, że 50-dniowy okres oznacza tylko więcej śmierci i zniszczeń przez niemal dwa kolejne miesiące.
„Putin zmarnował czas prezydenta Trumpa” - oświadczył Zełenski. „Bardzo chciałbym, by USA, Kongres i prezydent wywarły nacisk na tę sytuację z sankcjami, i im prędzej to mogłoby być zrobione, tym lepiej” - dodał.
16:31. Niemcy i Wielka Brytania podpisały dwustronną umowę obronną
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i kanclerz Niemiec Friedrich Merz podpisali w Londynie dwustronną umowę, zobowiązującą oba kraje do wzajemnej obrony w przypadku agresji zewnętrznej, podaje BBC. Za główne zagrożenie Berlin i Londyn uznają Rosję.
Jest to pierwsza tego typu dwustronna umowa obronna między dwoma głównymi mocarstwami europejskimi od czasów II wojny światowej.
Zgodnie z umową państwa zobowiązały się do stworzenia nowej rakiety o zasięgu ponad 2000 km w ciągu najbliższych 10 lat oraz do współpracy w zakresie zwalczania nielegalnej migracji i uproszczenia handlu po Brexicie.
16:02. Sybiha pozostanie ministrem spraw zagranicznych Ukrainy
Rada Najwyższa Ukrainy ponownie mianowała Andrija Sybihę ministrem spraw zagranicznych w ramach zatwierdzenia nowego rządu pod przewodnictwem Julii Swyrydenko.
Głosowanie nad powołaniem nowego rządu odbyło się w formie pakietu, ale kandydaci na stanowiska ministrów spraw zagranicznych i obrony byli rozpatrywani oddzielnie, ponieważ są oni przedstawiani parlamentowi przez prezydenta. W rezultacie 271 posłów opowiedziało się za ponownym powołaniem Sybihy na stanowisko ministra spraw zagranicznych.
15:45. Szmyhal nowym ministrem obrony Ukrainy
Denys Szmyhal został nowym ministrem obrony Ukrainy - pisze portal Suspilne. Rada Najwyższa poparła jego kandydaturę na to stanowisko.
15:00. Swyrydenko: rząd wyznaczył kurs na wojskową i gospodarczą samowystarczalność
„Nasz rząd jest na kursie w kierunku samowystarczalności: wojskowej, gospodarczej i socjalnej (…) Wojna nie daje nam prawa by zwlekać. Musimy działać szybko i zdecydowanie. Nasze priorytetowe kroki w ciągu pierwszych sześciu miesięcy to zapewnienie armii wysokiej jakości dostaw, zwiększenie własnej produkcji broni i udoskonalenie możliwości technologicznych armii” - napisała nowa premier Ukrainy Julia Swyrydenko na Facebooku.
14:20. Zełenski w parlamencie
Wołodymyr Zełenski przedstawił swoje priorytety nowemu rządowi Ukrainy.
Budowanie własnej siły. Większa produkcja broni. Deregulacja. Bliższa współpraca z partnerami. Sprawiedliwość. Digitalizacja. Lepsza opieka dla naszych bohaterów i ich rodzin — wyliczył.
13:50. Exposé nowej premier Ukrainy
„Nasze priorytetowe działania w ciągu pierwszych sześciu miesięcy to zapewnienie armii wysokiej jakości wyposażenia, zwiększenie własnej produkcji broni i podniesienie technologiczności wojska” - powiedziała Julia Swyrydenko, nowa premier Ukrainy.
13:30. Minister spraw zagranicznych Holandii: Rosja jest bez wątpienia odpowiedzialna za za tragedię lotu MH17
W 11. rocznicę zestrzelenia samolotu MH17 minister spraw zagranicznych Holandii Kaspar Veldkamp złożył kondolencje rodzinom 298 ofiar, wśród których było 196 obywateli Holandii: „Nigdy nie zapomną, ale mają prawo do spokoju” - powiedział. Przypomniał, że winę Rosji potwierdziły Europejski Trybunał Praw Człowieka i ICAO, a Holandia pozostaje nieugięta w dążeniu do prawdy.
13:10. Wniosek o międzynarodowy nakaz aresztowania prezes Banku Rosji
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze otrzymał wniosek o wydanie nakazów aresztowania prezes Banku Rosji i ministra finansów Rosji. Ich działania wspierają rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. „Pierwszy raz od Norymbergi”.
12:33. Odzyskano ciała 1000 poległych żołnierzy
Ukraina odzyskała dzoś ciała 1000 żołnierzy poległych w wojnie z Rosją – poinformował Sztab Koordynacyjny ds. Jeńców Wojennych w Kijowie. Wymianę ciał uzgodniono podczas negocjacji ukraińsko-rosyjskich w Turcji.
„W wyniku działań repatriacyjnych ciała 1000 osób zostały zwrócone Ukrainie. Według strony rosyjskiej są to ciała obywateli Ukrainy, w tym personelu wojskowego” - podano w komunikacie.
Sztab Koordynacyjny powiadomił, że organy ścigania wraz z instytucjami eksperckimi MSW przeprowadzą niezbędne badania i zidentyfikują repatriowane ciała. Za pomoc w odzyskaniu szczątków żołnierzy podziękował Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża.
Szczególne podziękowania Sztab przekazał personelowi Sił Zbrojnych Ukrainy, który realizuje transport repatriowanych do wyznaczonych specjalistycznych instytucji państwowych, organizuje przekazanie ciał poległych przedstawicielom organów ścigania podlegających MSW oraz ekspertom medycyny sądowej.
Wymianę ciał i jeńców wojennych Ukraina i Rosja uzgodniły podczas drugiej rundy negocjacji 2 czerwca w Stambule. Strony, które rozmawiały tam za pośrednictwem władz Turcji, ustaliły wymianę wszystkich poważnie chorych jeńców wojennych i mających mniej niż 25 lat oraz wymianę ciał żołnierzy w formule 6000 na 6000.
CZYTAJ WIĘCEJ: Odzyskano ciała 1000 poległych żołnierzy ukraińskich. Zostaną przeprowadzone badania i odbędzie się identyfikacja repatriowanych ciał
11:40. Łotwa wezwała Trumpa do natychmiastowych ceł na Rosję
Minister spraw zagranicznych Łotwy Baiba Braže wezwała prezydenta USA Donalda Trumpa, aby nie czekał 50 dni i natychmiast nałożył 100-procentowe cła na Rosję i jej partnerów handlowych. Według polityczki odmowa USA natychmiastowego zwiększenia presji daje Rosji czas na kontynuowanie agresji wojskowej przeciwko Ukrainie. Zamiast tego prezydent Rosji Władimir Putin powinien zostać zmuszony do negocjacji już teraz. USA i ich sojusznicy powinni upewnić się, że „Rosja zdaje sobie sprawę, że z każdym dniem będzie gorzej, a nie lepiej” - napisała łotewska minister w serwisie Politico.
11:16. Rada Najwyższa poparła powołanie Swyrydenko
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy poparła powołanie Julii Swyrydenko na urząd premiera Ukrainy. Na czwartkowym posiedzeniu 262 deputowanych zagłosowało za jej kandydaturą, zaproponowaną przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Swyrydenko zastąpi Denysa Szmyhala, który pełnił funkcję szefa rządu przez ponad pięć lat. Wcześniej, w poniedziałek, Zełenski ogłosił, że zaproponował dotychczasowej wicepremierce i szefowej resortu gospodarki, by stanęła na czele gabinetu i znacząco zmodyfikowała sposób jego działania.
11:00. „Zełenski oskarżany o autorytarne zapędy
Policyjne akcje antykorupcyjne wobec czołowych postaci życia publicznego w Ukrainie i faworyzowanie lojalistów przy rozdzielaniu stanowisk sprawiły, że rząd prezydenta Wołodymyra Zełenskiego jest oskarżany o skręcanie w stronę autorytaryzmu – podał dziennik „Financial Times”.
„Zełenski i jego czołowi doradcy są oskarżani przez polityków, działaczy i dyplomatów o wykorzystywanie nadzwyczajnych pełnomocnictw nadanych na mocy stanu wojny w celu marginalizowania krytyków, uciszania liderów społeczeństwa obywatelskiego i konsolidowania władzy” – czytamy.
Głosy krytyki nasiliły się po wtargnięciu w piątek funkcjonariuszy Państwowego Biura śledczego do domu znanego działacza antykorupcyjnego Witalija Szabunina oraz po nalocie na dom byłego ministra infrastruktury Ołeksandra Kubrakowa. W obu przypadkach skonfiskowano telefony i inny sprzęt. Władze twierdziły, że pierwsza akcja miała związek z podejrzeniem oszustwa i uchylania się od służby wojskowej, a druga ze śledztwami w sprawie korupcji.
Szabunin i Kubrakow twierdzą, że rewizje były motywowane politycznie. Podkreślili, że nie przedstawiono sądowych nakazów rewizji, a ich prawnikom nie dano czasu na przybycie.
„Zełenski wykorzystuje mój przypadek, by skierować komunikat do dwóch grup, które mogą stanowić dla niego zagrożenie. Jest on następujący: »jeśli mogę publicznie wziąć się za Szabunina – pod okiem mediów i mimo wsparcia społecznego – to mogę wziąć się za każdego z was«” – powiedział Szabunin „FT”
10:13. Przygotowania do przekazania systemów Patriot
Trwają przygotowania do szybkiego przekazania Ukrainie dodatkowych systemów obrony powietrznej Patriot – powiedział Naczelny Dowódca Sojuszniczych Sił w Europie (SACEUR) NATO Alexus Grynkewich.
„Trwają przygotowania, bardzo ściśle współpracujemy z Niemcami w sprawie transferu Patriotów. (…) Otrzymałem wytyczne, aby działać tak szybko, jak to możliwe” – oświadczył Grynkewich podczas konferencji w niemieckim Wiesbaden, gdzie mieści się dowództwo NATO ds. Wsparcia Bezpieczeństwa i Szkolenia Sił Zbrojnych Ukrainy. Wyraził zdanie, że nawet jeśli w Ukrainie zostanie osiągnięte pokojowe rozwiązanie, Rosja pozostanie zagrożeniem.
09:40. Atak rosyjskich dronów na Krzywy Róg
Rankiem wojska rosyjskie zaatakowały dronami miasto Krzywy Róg – poinformował Serhij Łysak, szef administracji obwodu dniepropietrowskiego. Dodał, że alarm trwa i napomniał, by mieszkańcy pozostali w schronach.
Błąd: Nie możesz wstawiać obrazków z zewnętrznych serwerów.
09:15. W ciągu ostatniej doby doszło do 160 starć
W ciągu ostatnich 24 godzin na wszystkich frontach odnotowano łącznie 160 starć bojowych. Tylko na frontach łymańskim i pokrowskim doszło do ponad 70 starć Sił Zbrojnych Ukrainy z siłami rosyjskimi – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennej informacji operacyjnej.
8:32. Rosyjskie MON: Ostatniej nocy zniszczyliśmy 122 ukraińskie drony
Siły rosyjskie zniszczyły w nocy 122 ukraińskie drony nad Rosją – poinformowało ministerstwo obrony w Moskwie w komunikacie cytowanym przez agencję Reutera. W ukraińskim ataku ranna została co najmniej jedna osoba - dodano.
Trzy drony zostały zestrzelone nad obwodem moskiewskim, a ponad połowa - nad leżącymi przy granicy z Ukrainą obwodami biełgorodzkim, kurskim i briańskim - przekazał Reuters.
Jedna osoba odniosła lekkie obrażenia, a obiekt cywilny w graniczącym z Białorusią obwodzie smoleńskim został w niewielkim stopniu uszkodzony – poinformował na Telegramie gubernator tego regionu Wasilij Anochin.
W środę w wyniku ataku ukraińskiego drona w obwodzie biełgorodzkim zginęły trzy osoby, a co najmniej 17 zostało rannych – poinformował gubernator Wiaczesław Gładkow.
8:31. Kallas: Szef dyplomacji Chin powiedział, że Pekin nie może pozwolić na przegraną Rosji na Ukrainie
Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi powiedział, że Pekin nie może zaakceptować porażki Rosji w wojnie w Ukrainie - przekazała szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas w wywiadzie dla japońskiej telewizji NHK. Dodała, że była zdumiona słowami chińskiego dyplomaty.
Według wcześniejszych doniesień medialnych, które Kallas potwierdziła w opublikowanym w czwartek wywiadzie, Wang argumentował, że ewentualna porażka Moskwy mogłaby pozwolić Stanom Zjednoczonym na skupienie całej uwagi na Chinach.
Słowa te padły podczas czterogodzinnego dialogu strategicznego UE-Chiny, który odbył się 2 lipca w Brukseli. Chociaż nie znalazły się w oficjalnych komunikatach UE i ChRL po spotkaniu, kilka źródeł, w tym hongkoński dziennik „South China Morning Post”, zacytowało osoby zaznajomione z przebiegiem rozmów, które potwierdziły oświadczenie chińskiego dyplomaty.
7:06. Biuro premiera Węgier: Jeśli UE nie nałoży sankcji na liderów z Ukrainy, zrobimy to sami
Jeśli Unia Europejska nie nałoży sankcji na ukraińskich liderów odpowiedzialnych za śmierć Węgra z Zakarpacia, Budapeszt sam podejmie takie środki - powiedział szef kancelarii premiera Gergely Gulyas.
Szef kancelarii premiera Viktora Orbana, odpowiadając na pytanie dziennikarzy o to, jakimi dowodami w sprawie dysponuje Budapeszt, powołał się na ujawnione nagrania i zeznania krewnych mężczyzny, który zdaniem węgierskich władz zginął w wyniku próby siłowego wcielenia go do ukraińskiej armii.
Dostępne informacje są wystarczające, aby jasno stwierdzić, że ta forma przymusowego poboru jest niedopuszczalna
— stwierdził Gulyas.
Szef węgierskiej dyplomacji powiedział tego samego dnia, że złożył formalny wniosek o umieszczenie przez Unię Europejską na liście sankcyjnej trzech osób z ukraińskiego ministerstwa obrony i sił zbrojnych Ukrainy. Peter Szijjarto nie podał nazwisk trzech Ukraińców, zaznaczając jedynie, że to oni odpowiadają za „przymusowy pobór” na Ukrainie.
00:01. Władze: dwie osoby zginęły, 22 rannych w ataku Rosji w obwodzie donieckim
Wojsko rosyjskie zrzuciło 500-kilogramową bombę lotniczą na centrum handlowe w mieście Dobropole w obwodzie donieckim, w ataku zginęły dwie osoby, a 22 zostały ranne - poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin.
Dwie osoby zginęły, a 22 zostały ranne - to informacje o ostrzale Dobropola na godzinę 20.10 (19.10 czasu polskiego). Ratownicy dogaszają pożar, aby oczyścić gruzowisko i ustalić liczbę ofiar
– napisał Fiłaszkin w komunikatorze Telegram.
Zauważył, że według szacunków uszkodzonych jest 30 punktów handlowych, sześć wysokich budynków i osiem samochodów.
Pracują ratownicy, lekarze, policja i wszystkie odpowiedzialne służby
— powiedział.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/735242-relacja-1240-dzien-wojny-ukraina-ma-nowy-rzad
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.