Trwa 1236. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Niedziela, 13 lipca 2025 r.
23:04. Ławrow spotkał się z szefem chińskiej dyplomacji. Omawiano m.in. wojnę na Ukrainie
Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi przyjął w Pekinie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, poinformowała Xinhua. Omawiano wojnę na Ukrainie i kontakty obu tych państw z USA.
Agenda rozmów Wanga, członka Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, z Ławrowem ogniskowała się na współpracy w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) - podkreśliła Xinhua.
Chiny są gotowe współpracować z Rosją i innymi państwami członkowskimi w przygotowaniach do szczytu w Tianjin i promować rozwój SCO na nowym poziomie
— powiedział Wang.
Z kolei Ławrow oświadczył, że Rosja będzie nadal w pełni wspierać Chiny w sprawowaniu rotacyjnego przewodnictwa w SCO, zacieśniać komunikację i współpracę w ramach tej organizacji i innych.
22:17. Macron: Nasze bezpieczeństwo jest wiązane z losem Ukrainy. Brońmy jej
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w wystąpieniu przed siłami zbrojnymi, że bezpieczeństwo Francji jest związane z losem Ukrainy. Poinformował, że „koalicja chętnych”, która zrzesza kraje wspierające Ukrainę, liczy obecnie 30 krajów.
Wszędzie na świecie wolność jest zagrożona. A więc - brońmy jej. Brońmy jej na Ukrainie, ponieważ nasze bezpieczeństwo, nasza wolność są związane z losem tego kraju
— powiedział Macron.
20:25. Premier Fiala poprosił szefa rządu Słowacji, aby nie blokował 18. pakietu sankcji wobec Rosji
Premier Czech Petr Fiala poprosił szefa rządu Słowacji Roberta Ficę, aby ten nie blokował 18. pakietu sankcji wobec Rosji. W opublikowanym w niedzielę liście przypomniał m.in. wspólną historię i „bolesne doświadczenia”, związane z agresywną polityką Rosji i okupacją po 1968 r.
List do słowackiego premiera Fiala wystosował w sobotę, a po ujawnieniu jego treści w niedzielę po południu ze strony Ficy nie było żadnej reakcji. Szef czeskiego rządu m.in. stwierdził w liście, że podczas wideokonferencji z przedstawicielami krajów zachodnich oraz międzynarodowej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy, która odbyła się w tym tygodniu w Rzymie, wyraźnie widać było, że blokując pakiet sankcji, Słowacja popada w coraz większą izolację.
Poprosił Ficę i jego rząd o rozwiązanie tej sytuacji. Zwrócił uwagę na słowa niemieckiego kanclerza Friedricha Merza, który stwierdził, że do porozumienia w sprawie najnowszego pakietu brakuje już tylko zgody Bratysławy.
Do zatwierdzenia sankcji potrzebna jest jednomyślna zgoda państw członkowskich Unii Europejskiej. Słowacja uzależnia swoją zgodę na przyjęcie 18. pakietu od gwarancji dotyczących przyszłych dostaw gazu.
W sobotę Fico powiedział, że chce, aby jego kraj do wtorku osiągnął porozumienie w tej sprawie z Komisją Europejską. Bratysława obawia się, że plany KE dotyczące stopniowego odchodzenia od importu rosyjskiego gazu do końca 2027 roku będą oznaczać drastyczny wzrost cen surowca.
Od objęcia rządów w 2023 r. przez koalicyjny gabinet Roberta Ficy dochodzi do znaczących różnic między Pragą a Bratysławą, które nie zgadzają się przede wszystkim wobec polityki dotyczącej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Praga m.in. odwołała tradycyjne, wspólne posiedzenia rządów obu krajów, ale utrzymuje dialog na szczeblu poszczególnych resortów.
18:33. MAEA informuje o odgłosach strzałów w okupowanej przez Rosję ukraińskiej elektrowni jądrowej
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), organ nadzorujący ONZ ds. energetyki jądrowej, poinformowała w niedzielę, że w sobotę późnym wieczorem w ukraińskiej elektrowni jądrowej w Zaporożu, okupowanej przez siły rosyjskie, odnotowała odgłosy setki strzałów z broni ręcznej.
MAEA w swoim oświadczeniu stwierdziła, że duża liczba strzałów, wielokrotnie oddawanych przez około godzinę od 22. czasu lokalnego, była nietypowa i że organizacja poszukuje dalszych informacji na temat tego incydentu.
„Podczas patrolu tego obszaru w niedzielę rano, funkcjonariusze zauważyli liczne łuski po pociskach małego kalibru rozrzucone na ziemi w pobliżu reaktorów nr 5 i 6. Nie było śladów wybitych szyb ani innych uszkodzeń fizycznych” – poinformowała agencja.
„Taka działalność militarna na terenie lub w pobliżu dużej elektrowni jądrowej jest absolutnie niedopuszczalna” – powiedział dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.
17:20. Ukraińcy zniszczyli rosyjski system obrony Buk-M3
15:00. Lotnictwo śmigłowcowe Ukrainy w akcji!
13:09. Zniszczenia po atakach Rosjan na Słowiańsk
11:20. SBU dopadła zabójców pułkownika Służby
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w niedzielę, że jej funkcjonariusze w ramach operacji specjalnej zlikwidowali agentów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, którzy w czwartek w Kijowie dokonali zabójstwa pułkownika SBU Iwana Woronycza.
„Grupa bojowo-wywiadowcza FSB Federacji Rosyjskiej została skierowana na terytorium Ukrainy i trzy dni temu dokonała zabójstwa funkcjonariusza SBU, naszego towarzysza broni, pułkownika Iwana Woronycza. W wyniku przeprowadzonych niejawnych działań operacyjno-rozpoznawczych oraz aktywnych działań kontrwywiadowczych wykryto kryjówkę wroga” - oświadczył szef SBU gen. Wasyl Maluk.
Według ustaleń śledztwa zabójstwa ukraińskiego pułkownika dokonały dwie osoby – mężczyzna i kobieta. Ich koordynator polecił im śledzić oficera SBU, ustalić jego plan dnia oraz trasy, którymi się przemieszczał. Następnie od innego rosyjskiego agenta otrzymali współrzędne skrytki, w której znajdował się pistolet z tłumikiem.
„Po zabiciu pułkownika SBU sprawcy próbowali się ukryć. Jednak funkcjonariusze SBU i Narodowej Policji ustalili ich lokalizację w obwodzie kijowskim. Dziś rano przeprowadzono operację specjalną, podczas której członkowie grupy bojowo-wywiadowczej Federacji Rosyjskiej zaczęli stawiać opór, więc zostali zlikwidowani” - czytamy w oświadczeniu.
SBU przekazała, że operacją specjalną mającą na celu znalezienie zabójców Woronycza kierował sam Maluk. Szef SBU podziękował funkcjonariuszom Narodowej Policji Ukrainy za profesjonalizm i wsparcie.
Podkreślił, że skuteczne przeciwdziałanie rosyjskim służbom specjalnym jest kluczowym zadaniem SBU. Jak powiedział, SBU zapobiega 85 proc. przestępstw, które Rosja próbuje popełnić na terytorium Ukrainy.
Według informacji podanych przez służbę prasową SBU pułkownik SBU Iwan Woronycz został zastrzelony w czwartek rano w Kijowie. Wszczęto postępowanie karne w sprawie zabójstwa oficera w dzielnicy Hołosijiwskiej w Kijowie - przekazała agencja Interfax-Ukraina.
10:57. Ukraińcy pokazali jak walczą z dronami
10:40. Prezydent Zełenski: Rosjanie nasilają terror
Siedem dni zakrojonych na szeroką skalę rosyjskich ataków na Ukrainę: ponad 1800 dronów, ponad 1200 kierowanych bomb lotniczych i 83 pociski rakietowe różnego typu
— napisał prezydent na X.
Zełenski poinformował w mediach społecznościowych, że odbył w mijającym tygodniu szereg spotkań podczas których rozmawiał nt. rozwoju technologii dronów przechwytujących.
09:14. ISW: nowe zdobycze Rosji w obwodzie charkowskim mają jej ułatwić stworzenie strefy buforowej
Najnowsze zdobycze sił Rosji w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy zapewne mają na celu ułatwienie stworzenia tam strefy buforowej wzdłuż granicy rosyjsko-ukraińskiej – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Siły rosyjskie przesunęły się w ostatnim czasie od granicy w stronę miejscowości Wełykyj Burłuk, co zdaniem ISW ma prawdopodobnie na celu połączenie operacji rosyjskich w pobliżu Wołczańska i Dworicznej. Wełykyj Burłuk pomiędzy nimi.
Think tank zwrócił uwagę, że obszar przygraniczny w kierunku Wołczańska i Kupiańska (na południe od Dworicznej) nie był w ciągu ostatnich dwóch lat wojny miejscem istotnych walk, tymczasem wojsko rosyjskie przerzuciło tam niedawno dodatkowe siły, co „świadczy o tym, że dowództwo rosyjskie może szykować się do bardziej zdecydowanych działań ofensywnych w tym regionie”.
O atakowaniu terenów w pobliżu przygranicznej miejscowości Miłowe, na północny wschód od Wełykiego Burłuka, informowali w ostatnich dniach przedstawiciele ukraińskich sił zbrojnych i rosyjscy tzw. blogerzy wojskowi.
ISW podał, że w ciągu ostatnich 10 dni siły rosyjskie przesunęły się w obwodzie charkowskim o mniej więcej 5 km od granicy i zajmują obecnie pozycje położone w odległości ok. 16 km na północny wschód od Wełykiego Burłuka.
„Siły rosyjskie będą zapewne próbowały poszerzyć klin na północny wschód od Wełykiego Burłuka i zdobyć (miejscowość) Chatnie (na drodze od Miłowego do Wełykiego Burłuka - PAP)” – podał ISW.
Instytut podkreślił, że zdobycie Wełykiego Burłuka utrudniłoby siłom ukraińskim obronę okolic Wołczańska i Dworicznej, gdyż siły rosyjskie prawdopodobnie mogłyby używać artylerii lufowej, aby atakować linię frontu i ukraińskie tyły w kierunku obu miast.
Załamanie się ukraińskiej obrony na tym terenie „pozwoliłoby siłom rosyjskim utworzyć planowaną strefę buforową, umożliwiającą obronę obwodu biełgorodzkiego (Rosji) przed atakami ukraińskimi, przynajmniej w jednym miejscu północnego obwodu charkowskiego” – podkreślił Instytut
8:15. Kim Dzong Un potwierdził poparcie dla Rosji w wojnie z Ukrainą
Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un powiedział odwiedzającemu ten kraj szefowi MSZ Rosji Siergiejowi Ławrowowi, że Pjongjang jest gotów „bezwarunkowo poprzeć” działania Moskwy dotyczące konfliktu z Ukrainą - podała w niedzielę północnokoreańska agencja prasowa KCNA.
Ławrow rozpoczął w piątek trzydniową wizytę w Korei Północnej, która wspiera Rosję w jej agresji przeciwko Ukrainie, wysyłając swoich żołnierzy i uzbrojenie.
Kim i Ławrow rozmawiali w sobotę na temat pogłębiania współpracy na mocy zawartej w ubiegłym roku umowy o wszechstronnym partnerstwie strategicznym, która przewiduje „wzajemną pomoc w wypadku agresji” przeciwko jednemu z krajów — podała KCNA.
Kim Dzong Un potwierdził, że KRLD jest gotowa bezwarunkowo poprzeć i zachęcać do wszelkich środków podejmowanych przez rosyjskich przywódców w odniesieniu do radzenia sobie z pierwotnymi przyczynami kryzysu ukraińskiego
— napisała północnokoreańska agencja.
Ławrow spotkał się wcześniej z szefową północnokoreańskiej dyplomacji Cze Son Hui. Po spotkaniu oskarżył USA, Koreę Południową i Japonię o gromadzenie potencjału militarnego wokół KRLD. Cze powtórzyła, że Korea Północna „bezwarunkowo” popiera wojnę Rosji przeciw Ukrainie. Więzy między Moskwą i Pjongjangiem określiła zaś jako „niezwyciężony sojusz”.
Współpraca Rosji z Koreą Północną znacznie zacieśniła się w ostatnich dwóch latach. Pjongjang wysłał ponad 10 tys. żołnierzy, a także broń, by wspomóc operacje wojskowe Moskwy — podała agencja Reutera.
Ławrow podziękował „bohaterskim” żołnierzom północnokoreańskim za pomoc w odpieraniu sił ukraińskich z obwodu kurskiego, gdzie te wtargnęły w sierpniu 2024 r. – podało rosyjskie MSZ.
08:01. Rosyjskie straty wojenne
Według danych podanych przez stronę ukraińską, od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, zginęło 1033930 żołdaków Władimira Putina.
7:17. Ghana zainteresowana ukraińskimi dronami i chce zainwestować w ich produkcję
Prezydent Ghany John Draman Mahama w rozmowie telefonicznej z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim powiedział, że jego kraj jest zainteresowany ukraińskimi dronami i mógłby zainwestować w ich produkcję.
O zainteresowaniu zachodnioafrykańskiego kraju ukraińską technologią wojskową i szerszą współpracą również między innymi w rolnictwo poinformował we wpisie na X prezydent Zełenski.
Ghana jest zainteresowana naszymi technologiami i doświadczeniem, jakie Ukraina zdobyła podczas tej wojny
— napisał Zełenski.
Ukraina stała się światowym liderem w dziedzinie innowacji i wdrażania dronów, szybko rozwijając potężny rodzimy przemysł dronów w odpowiedzi na rosyjską inwazję. Kraj ten wyprodukował miliony stosunkowo tanich, a jednocześnie wysoce skutecznych bezzałogowych systemów powietrznych do rozpoznania, ataku i walki elektronicznej, z których niektóre są zdolne do wykonywania misji uderzeniowych na duże odległości, przekraczające tysiąc kilometrów.
Ta sprawdzona w boju wiedza jest niezwykle atrakcyjna dla krajów modernizujących swoje armie, jak właśnie Ghana, której siły zbrojne nie dysponują imponującym uzbrojeniem. Kraj ten nie ma czołgów, a pojazdy opancerzone reprezentowane są głównie przez bojowe wozy piechoty i transportery opancerzone, jego obrona przeciwlotnicza składa się z sowieckich systemów Strzała-2, ZPU-2 i ZPU-4. Marynarka wojenna i siły powietrzne są równie skromne. Wynika to z dość ograniczonego budżetu obronnego. W 2023 r. wyniósł on około 350 mln dolarów, ale rok później spadł do 317 mln dolarów.
Prezydent Zełenski, nie podając szczegółów, ujawnił, że Ghana jest gotowa sfinansować ukraińską produkcję dronów. Ta deklaracja złożona przez prezydenta Mahamę wynika z rosnącej niestabilności w Afryce Zachodniej, w tym z zagrożeń ze strony islamistycznych grup ekstremistycznych w regionie Sahelu i przestępczości transgranicznej. Nieszczelne granice Ghany ułatwiają terrorystom przenikanie z Burkina Faso na północne rubieże kraju, które traktują jako miejsca odpoczynku, a przestępcom handel ludźmi, organizowanie nielegalnej migracji i przerzut narkotyków.
Obaj przywódcy, widząc, że mogą sobie wzajemnie pomóc, zgodzili się na zorganizowanie w najbliższej przyszłości spotkania na szczeblu ministerialnym, podczas którego delegacja ukraińska odwiedzi Ghanę, a dodatkowo Zełenski zaprosił Mahamę do odwiedzenia Ukrainy.
00:01. Rosjanie zaatakowali rakietą Słowiańsk, jedna osoba zginęła, trzy są ranne
W Słowiańsku, w obwodzie donieckim na Ukrainie, w wyniku ataku Rosjan wyrzutnią rakiet Tornado-S, zginął cywil, a trzy osoby zostały ranne - poinformowała w sobotę prokuratura obwodowa.
W sobotę rano Rosjanie zaatakowali Słowiańsk, używając wyrzutni rakiet Tornado-S przeciwko cywilom. Rakieta trafiła w pobliżu centrum handlowego. W wyniku ataku 34-letni mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.
Ranni zostali podróżujący samochodem małżonkowie w wieku 50 i 56 lat oraz 20-letni mieszkaniec miasta - poinformowała obwodowa prokuratura.
Portal Ukrainska Prawda poinformował, że uderzenie Rosjan w Słowiańsku miało miejsce około godz. 8. w centrum miasta, w pobliżu dworca autobusowego. Uszkodzone zostały centrum handlowe, stacja benzynowa, placówka oświatowa i budynek administracyjny.
Siły rosyjskie zaatakowały w nocy z piątku na sobotę kilka ukraińskich obwodów, w tym graniczący z Polską obwód lwowski – poinformowały lokalne władze. W związku z atakami w sobotę nad ranem w polskiej przestrzeni powietrznej operowało polskie i sojusznicze lotnictwo.
Drukujesz tylko jedną stronę artykułu. Aby wydrukować wszystkie strony, kliknij w przycisk "Drukuj" znajdujący się na początku artykułu.
Trwa 1236. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Niedziela, 13 lipca 2025 r.
23:04. Ławrow spotkał się z szefem chińskiej dyplomacji. Omawiano m.in. wojnę na Ukrainie
Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi przyjął w Pekinie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, poinformowała Xinhua. Omawiano wojnę na Ukrainie i kontakty obu tych państw z USA.
Agenda rozmów Wanga, członka Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, z Ławrowem ogniskowała się na współpracy w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) - podkreśliła Xinhua.
Chiny są gotowe współpracować z Rosją i innymi państwami członkowskimi w przygotowaniach do szczytu w Tianjin i promować rozwój SCO na nowym poziomie
— powiedział Wang.
Z kolei Ławrow oświadczył, że Rosja będzie nadal w pełni wspierać Chiny w sprawowaniu rotacyjnego przewodnictwa w SCO, zacieśniać komunikację i współpracę w ramach tej organizacji i innych.
22:17. Macron: Nasze bezpieczeństwo jest wiązane z losem Ukrainy. Brońmy jej
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w wystąpieniu przed siłami zbrojnymi, że bezpieczeństwo Francji jest związane z losem Ukrainy. Poinformował, że „koalicja chętnych”, która zrzesza kraje wspierające Ukrainę, liczy obecnie 30 krajów.
Wszędzie na świecie wolność jest zagrożona. A więc - brońmy jej. Brońmy jej na Ukrainie, ponieważ nasze bezpieczeństwo, nasza wolność są związane z losem tego kraju
— powiedział Macron.
20:25. Premier Fiala poprosił szefa rządu Słowacji, aby nie blokował 18. pakietu sankcji wobec Rosji
Premier Czech Petr Fiala poprosił szefa rządu Słowacji Roberta Ficę, aby ten nie blokował 18. pakietu sankcji wobec Rosji. W opublikowanym w niedzielę liście przypomniał m.in. wspólną historię i „bolesne doświadczenia”, związane z agresywną polityką Rosji i okupacją po 1968 r.
List do słowackiego premiera Fiala wystosował w sobotę, a po ujawnieniu jego treści w niedzielę po południu ze strony Ficy nie było żadnej reakcji. Szef czeskiego rządu m.in. stwierdził w liście, że podczas wideokonferencji z przedstawicielami krajów zachodnich oraz międzynarodowej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy, która odbyła się w tym tygodniu w Rzymie, wyraźnie widać było, że blokując pakiet sankcji, Słowacja popada w coraz większą izolację.
Poprosił Ficę i jego rząd o rozwiązanie tej sytuacji. Zwrócił uwagę na słowa niemieckiego kanclerza Friedricha Merza, który stwierdził, że do porozumienia w sprawie najnowszego pakietu brakuje już tylko zgody Bratysławy.
Do zatwierdzenia sankcji potrzebna jest jednomyślna zgoda państw członkowskich Unii Europejskiej. Słowacja uzależnia swoją zgodę na przyjęcie 18. pakietu od gwarancji dotyczących przyszłych dostaw gazu.
W sobotę Fico powiedział, że chce, aby jego kraj do wtorku osiągnął porozumienie w tej sprawie z Komisją Europejską. Bratysława obawia się, że plany KE dotyczące stopniowego odchodzenia od importu rosyjskiego gazu do końca 2027 roku będą oznaczać drastyczny wzrost cen surowca.
Od objęcia rządów w 2023 r. przez koalicyjny gabinet Roberta Ficy dochodzi do znaczących różnic między Pragą a Bratysławą, które nie zgadzają się przede wszystkim wobec polityki dotyczącej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Praga m.in. odwołała tradycyjne, wspólne posiedzenia rządów obu krajów, ale utrzymuje dialog na szczeblu poszczególnych resortów.
18:33. MAEA informuje o odgłosach strzałów w okupowanej przez Rosję ukraińskiej elektrowni jądrowej
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), organ nadzorujący ONZ ds. energetyki jądrowej, poinformowała w niedzielę, że w sobotę późnym wieczorem w ukraińskiej elektrowni jądrowej w Zaporożu, okupowanej przez siły rosyjskie, odnotowała odgłosy setki strzałów z broni ręcznej.
MAEA w swoim oświadczeniu stwierdziła, że duża liczba strzałów, wielokrotnie oddawanych przez około godzinę od 22. czasu lokalnego, była nietypowa i że organizacja poszukuje dalszych informacji na temat tego incydentu.
„Podczas patrolu tego obszaru w niedzielę rano, funkcjonariusze zauważyli liczne łuski po pociskach małego kalibru rozrzucone na ziemi w pobliżu reaktorów nr 5 i 6. Nie było śladów wybitych szyb ani innych uszkodzeń fizycznych” – poinformowała agencja.
„Taka działalność militarna na terenie lub w pobliżu dużej elektrowni jądrowej jest absolutnie niedopuszczalna” – powiedział dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.
17:20. Ukraińcy zniszczyli rosyjski system obrony Buk-M3
15:00. Lotnictwo śmigłowcowe Ukrainy w akcji!
13:09. Zniszczenia po atakach Rosjan na Słowiańsk
11:20. SBU dopadła zabójców pułkownika Służby
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w niedzielę, że jej funkcjonariusze w ramach operacji specjalnej zlikwidowali agentów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, którzy w czwartek w Kijowie dokonali zabójstwa pułkownika SBU Iwana Woronycza.
„Grupa bojowo-wywiadowcza FSB Federacji Rosyjskiej została skierowana na terytorium Ukrainy i trzy dni temu dokonała zabójstwa funkcjonariusza SBU, naszego towarzysza broni, pułkownika Iwana Woronycza. W wyniku przeprowadzonych niejawnych działań operacyjno-rozpoznawczych oraz aktywnych działań kontrwywiadowczych wykryto kryjówkę wroga” - oświadczył szef SBU gen. Wasyl Maluk.
Według ustaleń śledztwa zabójstwa ukraińskiego pułkownika dokonały dwie osoby – mężczyzna i kobieta. Ich koordynator polecił im śledzić oficera SBU, ustalić jego plan dnia oraz trasy, którymi się przemieszczał. Następnie od innego rosyjskiego agenta otrzymali współrzędne skrytki, w której znajdował się pistolet z tłumikiem.
„Po zabiciu pułkownika SBU sprawcy próbowali się ukryć. Jednak funkcjonariusze SBU i Narodowej Policji ustalili ich lokalizację w obwodzie kijowskim. Dziś rano przeprowadzono operację specjalną, podczas której członkowie grupy bojowo-wywiadowczej Federacji Rosyjskiej zaczęli stawiać opór, więc zostali zlikwidowani” - czytamy w oświadczeniu.
SBU przekazała, że operacją specjalną mającą na celu znalezienie zabójców Woronycza kierował sam Maluk. Szef SBU podziękował funkcjonariuszom Narodowej Policji Ukrainy za profesjonalizm i wsparcie.
Podkreślił, że skuteczne przeciwdziałanie rosyjskim służbom specjalnym jest kluczowym zadaniem SBU. Jak powiedział, SBU zapobiega 85 proc. przestępstw, które Rosja próbuje popełnić na terytorium Ukrainy.
Według informacji podanych przez służbę prasową SBU pułkownik SBU Iwan Woronycz został zastrzelony w czwartek rano w Kijowie. Wszczęto postępowanie karne w sprawie zabójstwa oficera w dzielnicy Hołosijiwskiej w Kijowie - przekazała agencja Interfax-Ukraina.
10:57. Ukraińcy pokazali jak walczą z dronami
10:40. Prezydent Zełenski: Rosjanie nasilają terror
Siedem dni zakrojonych na szeroką skalę rosyjskich ataków na Ukrainę: ponad 1800 dronów, ponad 1200 kierowanych bomb lotniczych i 83 pociski rakietowe różnego typu
— napisał prezydent na X.
Zełenski poinformował w mediach społecznościowych, że odbył w mijającym tygodniu szereg spotkań podczas których rozmawiał nt. rozwoju technologii dronów przechwytujących.
09:14. ISW: nowe zdobycze Rosji w obwodzie charkowskim mają jej ułatwić stworzenie strefy buforowej
Najnowsze zdobycze sił Rosji w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy zapewne mają na celu ułatwienie stworzenia tam strefy buforowej wzdłuż granicy rosyjsko-ukraińskiej – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Siły rosyjskie przesunęły się w ostatnim czasie od granicy w stronę miejscowości Wełykyj Burłuk, co zdaniem ISW ma prawdopodobnie na celu połączenie operacji rosyjskich w pobliżu Wołczańska i Dworicznej. Wełykyj Burłuk pomiędzy nimi.
Think tank zwrócił uwagę, że obszar przygraniczny w kierunku Wołczańska i Kupiańska (na południe od Dworicznej) nie był w ciągu ostatnich dwóch lat wojny miejscem istotnych walk, tymczasem wojsko rosyjskie przerzuciło tam niedawno dodatkowe siły, co „świadczy o tym, że dowództwo rosyjskie może szykować się do bardziej zdecydowanych działań ofensywnych w tym regionie”.
O atakowaniu terenów w pobliżu przygranicznej miejscowości Miłowe, na północny wschód od Wełykiego Burłuka, informowali w ostatnich dniach przedstawiciele ukraińskich sił zbrojnych i rosyjscy tzw. blogerzy wojskowi.
ISW podał, że w ciągu ostatnich 10 dni siły rosyjskie przesunęły się w obwodzie charkowskim o mniej więcej 5 km od granicy i zajmują obecnie pozycje położone w odległości ok. 16 km na północny wschód od Wełykiego Burłuka.
„Siły rosyjskie będą zapewne próbowały poszerzyć klin na północny wschód od Wełykiego Burłuka i zdobyć (miejscowość) Chatnie (na drodze od Miłowego do Wełykiego Burłuka - PAP)” – podał ISW.
Instytut podkreślił, że zdobycie Wełykiego Burłuka utrudniłoby siłom ukraińskim obronę okolic Wołczańska i Dworicznej, gdyż siły rosyjskie prawdopodobnie mogłyby używać artylerii lufowej, aby atakować linię frontu i ukraińskie tyły w kierunku obu miast.
Załamanie się ukraińskiej obrony na tym terenie „pozwoliłoby siłom rosyjskim utworzyć planowaną strefę buforową, umożliwiającą obronę obwodu biełgorodzkiego (Rosji) przed atakami ukraińskimi, przynajmniej w jednym miejscu północnego obwodu charkowskiego” – podkreślił Instytut
8:15. Kim Dzong Un potwierdził poparcie dla Rosji w wojnie z Ukrainą
Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un powiedział odwiedzającemu ten kraj szefowi MSZ Rosji Siergiejowi Ławrowowi, że Pjongjang jest gotów „bezwarunkowo poprzeć” działania Moskwy dotyczące konfliktu z Ukrainą - podała w niedzielę północnokoreańska agencja prasowa KCNA.
Ławrow rozpoczął w piątek trzydniową wizytę w Korei Północnej, która wspiera Rosję w jej agresji przeciwko Ukrainie, wysyłając swoich żołnierzy i uzbrojenie.
Kim i Ławrow rozmawiali w sobotę na temat pogłębiania współpracy na mocy zawartej w ubiegłym roku umowy o wszechstronnym partnerstwie strategicznym, która przewiduje „wzajemną pomoc w wypadku agresji” przeciwko jednemu z krajów — podała KCNA.
Kim Dzong Un potwierdził, że KRLD jest gotowa bezwarunkowo poprzeć i zachęcać do wszelkich środków podejmowanych przez rosyjskich przywódców w odniesieniu do radzenia sobie z pierwotnymi przyczynami kryzysu ukraińskiego
— napisała północnokoreańska agencja.
Ławrow spotkał się wcześniej z szefową północnokoreańskiej dyplomacji Cze Son Hui. Po spotkaniu oskarżył USA, Koreę Południową i Japonię o gromadzenie potencjału militarnego wokół KRLD. Cze powtórzyła, że Korea Północna „bezwarunkowo” popiera wojnę Rosji przeciw Ukrainie. Więzy między Moskwą i Pjongjangiem określiła zaś jako „niezwyciężony sojusz”.
Współpraca Rosji z Koreą Północną znacznie zacieśniła się w ostatnich dwóch latach. Pjongjang wysłał ponad 10 tys. żołnierzy, a także broń, by wspomóc operacje wojskowe Moskwy — podała agencja Reutera.
Ławrow podziękował „bohaterskim” żołnierzom północnokoreańskim za pomoc w odpieraniu sił ukraińskich z obwodu kurskiego, gdzie te wtargnęły w sierpniu 2024 r. – podało rosyjskie MSZ.
08:01. Rosyjskie straty wojenne
Według danych podanych przez stronę ukraińską, od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, zginęło 1033930 żołdaków Władimira Putina.
7:17. Ghana zainteresowana ukraińskimi dronami i chce zainwestować w ich produkcję
Prezydent Ghany John Draman Mahama w rozmowie telefonicznej z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim powiedział, że jego kraj jest zainteresowany ukraińskimi dronami i mógłby zainwestować w ich produkcję.
O zainteresowaniu zachodnioafrykańskiego kraju ukraińską technologią wojskową i szerszą współpracą również między innymi w rolnictwo poinformował we wpisie na X prezydent Zełenski.
Ghana jest zainteresowana naszymi technologiami i doświadczeniem, jakie Ukraina zdobyła podczas tej wojny
— napisał Zełenski.
Ukraina stała się światowym liderem w dziedzinie innowacji i wdrażania dronów, szybko rozwijając potężny rodzimy przemysł dronów w odpowiedzi na rosyjską inwazję. Kraj ten wyprodukował miliony stosunkowo tanich, a jednocześnie wysoce skutecznych bezzałogowych systemów powietrznych do rozpoznania, ataku i walki elektronicznej, z których niektóre są zdolne do wykonywania misji uderzeniowych na duże odległości, przekraczające tysiąc kilometrów.
Ta sprawdzona w boju wiedza jest niezwykle atrakcyjna dla krajów modernizujących swoje armie, jak właśnie Ghana, której siły zbrojne nie dysponują imponującym uzbrojeniem. Kraj ten nie ma czołgów, a pojazdy opancerzone reprezentowane są głównie przez bojowe wozy piechoty i transportery opancerzone, jego obrona przeciwlotnicza składa się z sowieckich systemów Strzała-2, ZPU-2 i ZPU-4. Marynarka wojenna i siły powietrzne są równie skromne. Wynika to z dość ograniczonego budżetu obronnego. W 2023 r. wyniósł on około 350 mln dolarów, ale rok później spadł do 317 mln dolarów.
Prezydent Zełenski, nie podając szczegółów, ujawnił, że Ghana jest gotowa sfinansować ukraińską produkcję dronów. Ta deklaracja złożona przez prezydenta Mahamę wynika z rosnącej niestabilności w Afryce Zachodniej, w tym z zagrożeń ze strony islamistycznych grup ekstremistycznych w regionie Sahelu i przestępczości transgranicznej. Nieszczelne granice Ghany ułatwiają terrorystom przenikanie z Burkina Faso na północne rubieże kraju, które traktują jako miejsca odpoczynku, a przestępcom handel ludźmi, organizowanie nielegalnej migracji i przerzut narkotyków.
Obaj przywódcy, widząc, że mogą sobie wzajemnie pomóc, zgodzili się na zorganizowanie w najbliższej przyszłości spotkania na szczeblu ministerialnym, podczas którego delegacja ukraińska odwiedzi Ghanę, a dodatkowo Zełenski zaprosił Mahamę do odwiedzenia Ukrainy.
00:01. Rosjanie zaatakowali rakietą Słowiańsk, jedna osoba zginęła, trzy są ranne
W Słowiańsku, w obwodzie donieckim na Ukrainie, w wyniku ataku Rosjan wyrzutnią rakiet Tornado-S, zginął cywil, a trzy osoby zostały ranne - poinformowała w sobotę prokuratura obwodowa.
W sobotę rano Rosjanie zaatakowali Słowiańsk, używając wyrzutni rakiet Tornado-S przeciwko cywilom. Rakieta trafiła w pobliżu centrum handlowego. W wyniku ataku 34-letni mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.
Ranni zostali podróżujący samochodem małżonkowie w wieku 50 i 56 lat oraz 20-letni mieszkaniec miasta - poinformowała obwodowa prokuratura.
Portal Ukrainska Prawda poinformował, że uderzenie Rosjan w Słowiańsku miało miejsce około godz. 8. w centrum miasta, w pobliżu dworca autobusowego. Uszkodzone zostały centrum handlowe, stacja benzynowa, placówka oświatowa i budynek administracyjny.
Siły rosyjskie zaatakowały w nocy z piątku na sobotę kilka ukraińskich obwodów, w tym graniczący z Polską obwód lwowski – poinformowały lokalne władze. W związku z atakami w sobotę nad ranem w polskiej przestrzeni powietrznej operowało polskie i sojusznicze lotnictwo.
Strona 1 z 2
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/734914-relacja-1236-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.