Trwa 1234. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 11 lipca 2025 r.
22:21. W Rzymie zakończyła się konferencja na temat odbudowy Ukrainy. Następna odbędzie się w Polsce
Polska będzie gospodarzem konferencji na temat odbudowy Ukrainy w 2026 roku - potwierdzono na zakończenie tegorocznej edycji wielkich międzynarodowych obrad w Rzymie, w których uczestniczyło łącznie około 5 tysięcy osób, w tym szefowie państw i rządów, przywódcy UE i przedstawiciele świata biznesu.
Podsumowując rzymskie spotkanie wiceminister gospodarki Ukrainy Ołeksij Sobolew oświadczył, że była to największa i najbardziej produktywna konferencja.
Konferencja w Rzymie pokazała bezprecedensowy poziom koordynacji, wsparcia i zaufania. To potwierdzenie, że nasza przyszłość jest europejska i że Europa gotowa jest nas przyjąć
— powiedział Sobolew.
Podczas dwudniowego wydarzenia z udziałem delegacji 70 państw i 45 organizacji międzynarodowych podpisano ponad 200 umów na łączną sumę około 10 miliardów euro.
Mowa była o gospodarce, ale także o kwestiach militarnych.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystosował na forum obrad apel o zwiększenie produkcji dronów i wsparcie dla zdolności obronnych swego kraju.
Kanclerz Niemiec Friedrich Merz ogłosił, że Berlin zakupi amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot, by przekazać je Ukrainie.
Jednym z rezultatów konferencji jest ogłoszenie przez Komisję Europejską i Ukrainę inicjatywy BraveTech EU na rzecz przyspieszenia innowacji w sektorze obronnym. Obie strony wyłożą na ten cel po 50 milionów euro.
Jak wyjaśniono, inicjatywa oparta na innowacjach przetestowanych w warunkach bojowych w wojnie w Ukrainie wzmocni zdolności obronne tego kraju oraz UE i pogłębi integrację z ukraińskim przemysłem obronnym.
Jak zaznaczono, jest „to strategiczna inwestycja w europejskie bezpieczeństwo”.
To podkreśla zobowiązanie UE do czerpania wiedzy od Ukrainy w procesie umacniania swojej obronnej bazy przemysłowej
— głosi wydany komunikat.
Prezydent Zełenski mówił, że potrzebny jest nowy Plan Marshalla dla Ukrainy i pełnoskalowa odbudowa po pełnoskalowej inwazji Rosji.
Gospodyni spotkania, premier Włoch Giorgia Meloni odbudowę Ukrainy nazwała „cudem gospodarczym”.
Jednym z poruszonych aspektów była wymagająca pilnych działań sytuacja 4 milionów wewnętrznych uchodźców, którzy znajdują się w poważnym kryzysie mieszkaniowym, a także o tym, że 80 procent Ukraińców żyje w stanie chronicznego stresu i potrzebuje wsparcia psychicznego.
19:44. Trump: Wiem o ataku na szpital w Charkowie. Zobaczycie, co się wydarzy
Zobaczycie, co się wydarzy - powiedział prezydent USA Donald Trump, odpowiadając na pytanie o rosyjski atak na szpital położniczy w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy. Wcześniej zapowiedział, że w poniedziałek wyda ważne oświadczenie w sprawie Rosji.
Prezydent USA zapytany przez dziennikarza o rosyjski atak na szpital w Charkowie, odparł:
Wiem (o ataku). Zobaczycie, co będzie się działo.
Jak poinformowała Polska Misja Medyczna, w piątkowym rosyjskim ataku na szpital położniczy w Charkowie poszkodowanych zostało dziewięć osób, w tym matki oraz noworodki.
18:21. Nie ma porozumienia w sprawie unijnych sankcji
Ambasadorowie państw członkowskich przy UE nie osiągnęli porozumienia w sprawie 18. pakietu unijnych sankcji wobec Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Propozycję cały czas blokuje Słowacja - wynika ze źródeł PAP.
Na spotkaniu ambasadorów po raz kolejny została podjęta próba znalezienia kompromisu w sprawie 18. pakietu sankcji. Rozmowy, które nie zakończyły się porozumieniem, prowadziła Dania, która 1 lipca przejęła prezydencję w Radzie UE od Polski.
Z informacji PAP wynika, że w weekend będą trwały dalsze konsultacje w sprawie sankcyjnego pakietu.
Jego przyjęcie wymaga jednomyślności unijnej „27”, a tej wciąż brakuje. Pakiet blokuje Słowacja, która – choć nie sprzeciwia się samym sankcjom – jest przeciwna planom Komisji Europejskiej dotyczącym odejścia od rosyjskiego gazu i w tej sprawie domaga się koncesji.
Słowacki premier Robert Fico pod koniec czerwca w trakcie szczytu UE w Brukseli ogłosił, że ze zgodą na nowe sankcje na Rosję poczeka do czasu otrzymania ze strony KE gwarancji w sprawie dostaw gazu.
Fico opublikował wtedy swoje przesłanie w nagraniu zamieszczonym na Facebooku. Poinformował w nim, że kwestia propozycji KE dotyczącej wygaszania importu rosyjskiego gazu została poruszona podczas rozmowy z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen.
Ogłosił jednak, że do czasu rozwiązania przez KE kwestii potencjalnych strat, jakie Słowacja może ponieść w związku z propozycją dotyczącą zakazu importu gazu, Bratysława nie zgodzi się na 18. pakiet sankcji na Rosję.
Fico obawia się, że Gazprom pozwie Słowację w związku z podpisanym do 2034 r. kontraktem na dostawy gazu. W jego ocenie może to kosztować Bratysławę od 16 do 20 mld euro.
Osiemnasty pakiet sankcyjny ma objąć firmy powiązane z gazociągiem Nord Stream, kolejne rosyjskie banki, kolejne statki z tzw. floty cieni, a także wprowadzić zakaz eksportu produktów krytycznych dla rozwoju rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Pakiet przewiduje także nowy pułap cenowy na rosyjską ropę.
17:29. Sztab Generalny: przeprowadziliśmy ataki na zakłady zbrojeniowe w Rosji
Nasza armia uderzyła w nocy z czwartku na piątek w kilka obiektów zbrojeniowych w Rosji: zakłady lotnicze w obwodzie moskiewskim, przedsiębiorstwo produkujące rakiety w obwodzie twerskim oraz firmę wytwarzającą pociski do przeciwlotniczych systemów rakietowych w obwodzie tulskim - podał ukraiński Sztab Generalny.
W celu ograniczenia możliwości rakietowych i bombowych wroga, w nocy 11 lipca jednostki Sił Bezzałogowych Sił Zbrojnych Ukrainy, we współpracy z innymi komponentami (armii), uderzyły w Zakłady Lotnicze im. Woronina w Łuchowicach w obwodzie moskiewskim oraz w oddział spółki akcyjnej Rosyjska Korporacja Lotnicza MiG w obwodzie twerskim
— napisano w komunikacie Sztabu Generalnego
17:04. Konstruktor dronów: zakup milionów tych maszyn jest bardziej opłacalny niż lotniskowiec
Drony przesuwają linię frontu, ratują życie żołnierzy i znacznie obniżają koszt niszczenia wrogiego sprzętu; armie świata zrozumieją wkrótce, że zakup milionów dronów opłaca się bardziej niż lotniskowiec – powiedział PAP Anton Mohyliwec, konstruktor dronów dla Sił Zbrojnych Ukrainy.
Oto dron kierowany kablem światłowodowym, który nie jest podatny na zagłuszanie i pozwala na odsunięcie żołnierzy dalej od linii frontu. Tam, gdzie działa ten dron, nie ma starć piechoty. Poważnie zmniejsza on koszty unieszkodliwienia przeciwnika
— wyjaśnił, pokazując jeden ze zbudowanych przez jego ekipę bezzałogowców.
Mohyliwec spotkał się z mediami na jednym z poligonów w okolicach Kijowa, by zaprezentować możliwości drona sterowanego światłowodem. Obecnie takie drony frontowe mają zwykle zasięg 10-15 kilometrów, jednak są już urządzenia, które mogą latać na odległość 50 km.
16:04. Gen. Kellogg przybędzie do Kijowa
Rzecznik ukraińskiego MSZ Heorhij Tychyj potwierdził, że specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg przybędzie do Kijowa.
Czekamy na niego (Kelloga). Z radością powitamy go w Kijowie i przeprowadzimy (z nim) szereg spotkań
— oznajmił Tychyj, komentując wiadomość portalu Nowyny.Live o wizycie specjalnego wysłannika USA ds. Ukrainy.
Przylecimy do Kijowa w poniedziałek, 14 lipca. Będziemy tam przez cały tydzień
— zapowiedział Kellogg w rozmowie z dziennikarką Nowyny.Live podczas międzynarodowej konferencji w Rzymie, poświęconej odbudowie Ukrainy po wojnie z Rosją.
Ukraińskie władze reprezentuje w stolicy Włoch prezydent Wołodymyr Zełenski.
Poprzednia wizyta specjalnego wysłannika USA ds. Ukrainy w Kijowie odbyła się 19-21 lutego 2025 r.
15:06. CPD: prezydent Duda nie mówił o zamknięciu lotniska w Rzeszowie dla dostaw uzbrojenia dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda nie mówił o zamiarach Polski zamknięcia lotniska w Rzeszowie dla dostaw uzbrojenia dla Ukrainy; jest to manipulacja rosyjskiej propagandy – oceniło w piątek Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Rosyjskie media i prorosyjskie konta w mediach społecznościowych rozpowszechniają manipulacyjną interpretację słów z wywiadu prezydenta Polski Andrzeja Dudy, twierdząc, że Warszawa rzekomo planuje zamknąć lotnisko w Rzeszowie, przez które płynie większość zachodniej pomocy dla Ukrainy. W niektórych doniesieniach mówi się wręcz o groźbach zaprzestania pomocy dla Ukrainy
— oświadczyło CPD.
14:29. Szef sztabu generalnego: celem Putina jest zdemontowanie NATO i osłabienie Europy
Szef sztabu generalnych sił zbrojnych Francji gen. Thierry Burkhard ostrzegł w piątek, że celem rosyjskiego przywódcy Władimira Putina jest osłabienie Europy i zdemontowanie NATO. Ocenił Rosję jako trwałe, bliskie i najbardziej znaczące z obecnych zagrożeń dla Francji.
Na konferencji prasowej, poświęconej ogólnemu przeglądowi zagrożeń międzynarodowych, generał przekonywał, że Rosja wybrała Francję na swego głównego przeciwnika w Europie. Przypomniał, że mówił o tym sam Putin.
Nie znaczy to, że (Putin) nie zajmuje się innymi krajami. Nie oznacza to też, że zajmuje się tylko nami poprzez działania hybrydowe
— powiedział generał.
Według jego słow Rosja „stanowi trwałe, bliskie i najbardziej znaczące zagrożenie”.
To prawdziwa potęga konwencjonalna i nuklearna - ostrzegł generał, oceniając model armii rosyjskiej jako całkowicie kompletny.
12:25. Zginął dowódca 155. brygady piechoty morskiej Iljin
„W obwodzie kurskim w ukraińskim ataku zginął dowódca 155. brygady rosyjskiej piechoty morskiej Siergiej Iljin” - poinformowały media lokalne w oparciu o komunikat władz okręgu urmarskiego Czuwaszji.
Iljin poniósł śmierć 2 lipca wraz z zastępcą dowódcy marynarki wojennej Rosji admirałem Michaiłem Gudkowem.
Nieoficjalne rosyjskie i ukraińskie kanały wojskowe na Telegramie pisały wcześniej, że Gudkow zginął wraz 10 innymi oficerami w ukraińskim ataku na punkt dowodzenia w miejscowości Korieniewo w obwodzie kurskim, jednak wśród ofiar nie wymieniano pułkownika Iljina.
11:33. Sekretarz stanu USA: straty Rosji na froncie gwałtownie wzrosły od początku roku
Szef resortu spraw zagranicznych USA Marco Rubio oświadczył, że straty ponoszone przez Rosję na froncie wojny z Ukrainą gwałtownie wzrosły od początku roku. Według niego od stycznia Rosja straciła 100 tys. żołnierzy. Wypowiedź Rubio przytoczył w piątek portal Moscow Times.
Należy zauważyć, że od stycznia tego roku strona rosyjska straciła 100 tys. żołnierzy – zabitych, nie rannych. Po stronie ukraińskiej liczby są mniejsze, ale nadal znaczące
— powiedział Rubio, przebywający na konferencji Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w Malezji.
10:15. SBU: wicepremier Rosji Patruszew organizatorem masowej kradzieży ukraińskiego zboża
Wicepremier Rosji i syn ważnego doradcy Kremla Dmitrij Patruszew był organizatorem masowej kradzieży zboża z okupowanych przez Rosję ukraińskich terytoriów – powiadomiła w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Dmitrij jest synem Nikołaja Patruszewa, byłego szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, a obecnie doradcy przywódcy tego kraju Władimira Putina.
09:05. Obrona powietrzna minionej nocy zestrzeliła 155 ukraińskich dronów
Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w piątek, że jej systemy obrony powietrznej zestrzeliły minionej nocy 155 ukraińskich dronów. Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna w regionie tulskim, ok 200 km od Moskwy - przekazały władze lokalne.
Nad regionem tulskim strącono 13 dronów.
Ponadto - jak podał rosyjski resort obrony - 53 drony strącono nad Kurskiem, a 11 przechwycono nad obwodem moskiewskim.
7:10. Trump: Wysyłamy Ukrainie broń poprzez NATO, które za nią płaci
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że zawarto umowę, na mocy której Stany Zjednoczone wysyłają Ukrainie uzbrojenie poprzez NATO, a Sojusz płaci za to uzbrojenie. Dodał, że 14 lipca będzie miał „ważne oświadczenie” dotyczące Rosji.
Jestem rozczarowany Rosją, ale zobaczymy, co się stanie w ciągu następnych kilku tygodni
— powiedział prezydent w wywiadzie telefonicznym ze stacją NBC.
Myślę, że w poniedziałek będę miał do przekazania ważne oświadczenie na temat Rosji
— dodał Trump, odmawiając rozwinięcia tematu.
Prezydent powiedział również, że na szczycie NATO w czerwcu USA zawarły nowe porozumienie z Sojuszem i Ukrainą w sprawie przekazywania atakowanemu przez Rosję krajowi amerykańskiej broni.
Wysyłamy broń do NATO, a NATO płaci za tę broń sto procent (…) a potem NATO będzie przekazywało tę broń (Ukrainie)
— powiedział prezydent, cytowany przez NBC.
Stacja podkreśliła, że nie jest jasne, czy Trump odnosił się do pomysłu, by niektórzy członkowie NATO kupowali wyprodukowaną w USA broń w imieniu Ukrainy, aby Stany Zjednoczone nie musiały ponosić kosztów.
W tym miesiącu administracja USA wstrzymała dostawy niektórych rodzajów uzbrojenia na Ukrainę, lecz część wysyłek została już wznowiona. We wtorek Trump zapowiedział, że USA wyślą więcej broni Ukrainie, by pomóc jej w obronie przed rosyjskimi atakami.
W wywiadzie z NBC prezydent powiedział również, że planuje nałożenie powszechnych ceł w wysokości 15 lub 20 proc. wobec większości partnerów handlowych USA. Zaznaczył, że państwa Unii Europejskiej i Kanada otrzymają pisma w sprawie nowych stawek celnych „dziś lub jutro”.
7:08. Rosjanin skazany na 3 lata więzienia za przekazywanie Rosji holenderskiej technologii chipowej
Sąd w Rotterdamie skazał 43-letniego Rosjanina Germana A. na trzy lata więzienia za udostępnianie Rosji tajnych informacji technologicznych z firm ASML i NXP, czym naruszył unijne sankcje obowiązujące od 2014 roku, informują holenderskie media publiczne (NOS).
German A., były pracownik firm ASML i NXP, został uznany za winnego przekazywania przez półtora roku poufnych danych o holenderskiej technologii produkcji mikrochipów osobie w Rosji. Sąd orzekł, że działał z premedytacją i świadomie złamał europejskie sankcje wobec Rosji, obowiązujące od aneksji Krymu.
Według ustaleń śledztwa FIOD (fiskalna służba dochodzeniowa), A. kopiował regularnie dane z serwerów, choć nie były one mu potrzebne do wykonywania obowiązków zawodowych. Po podróżach do Rosji na jego konto trafiały „znaczące sumy pieniędzy”, a łącznie między 2021 a 2024 rokiem zdeponował 43,9 tys. euro w gotówce.
Sam oskarżony twierdził, że przechowywał dane „na własny użytek” i nie zastanawiał się, czy może je przekazywać do Rosji. Zaprzeczył też, jakoby był rosyjskim szpiegiem, o co nie został formalnie oskarżony.
Sędzia podkreślił, że przekazywanie tego rodzaju informacji może przyczynić się do wzmacniania potencjału militarnego i strategicznego Rosji, co ma bezpośrednie konsekwencje dla bezpieczeństwa Ukrainy i stabilności międzynarodowej.
Oprócz kary więzienia, A. już w grudniu ub.r. otrzymał zakaz wjazdu do Holandii na 20 lat jako osoba zagrażająca bezpieczeństwu państwa.
00:01. Sekretarz stanu Rubio: nie ma zaplanowanego szczytu Trump-Putin
Sekretarz stanu USA Marco Rubio poinformował w czwartek, że dotychczas nie zaplanowano spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina.
Ale będziemy dalej utrzymywać kontakt z rosyjską stroną; zawsze, gdy będzie okazja, by wejść z nimi w kontakt, będziemy to robić. W końcu USA i Rosja muszą utrzymywać stosunki. To dwa ważne kraje na świecie i będziemy dalej się kontaktować i rozmawiać. I jeśli zobaczymy możliwość poczynienia postępu w sprawie pokoju, chcemy być zaangażowani w jego realizację
— powiedział Rubio dziennikarzom w Malezji, gdzie spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.
Mieliśmy okazję, by omówić pewne sprawy (…) Wymieniliśmy się pewnymi informacjami oraz pomysłami i zamierzam przekazać je prezydentowi. Mam nadzieję, że doprowadzi to do czegoś pozytywnego. Nie mogę tego zagwarantować. Prezydent jest sfrustrowany z powodu braku postępu. Mówił o tym publicznie. Zobaczymy, czy to się zmieni
— dodał Rubio, cytowany przez Departament Stanu USA.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/734727-relacja-1234-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.