Trwa 1233. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 10 lipca 2025 r.
20:57. Ambasador USA przy NATO: Europa powinna przejąć lwią część kosztów wsparcia Ukrainy
Ambasador USA przy NATO Matthew Whitaker powiedział w czwartek amerykańskiej telewizji Newsmax, że Europejczycy powinni wziąć na siebie lwią część kosztów wsparcia dla Ukrainy, dopóki kraj ten nie będzie w stanie obronić się samodzielnie, bez zagranicznej pomocy.
Whitaker, komentując niedawne zawieszenie dostaw broni przez USA na Ukrainę, zaznaczył, że prezydent SUA Donald Trump „ma pełne kompetencje, by zatrzymywać dostawy broni na Ukrainę, by je kontynuować czy zwiększać”.
19:29. Zełenski: Mamy sygnały o dalszej amerykańskiej pomocy woskowej
Prezydent Ukrainy powiedział w Rzymie, że Kijów otrzymał wszystkie konieczne polityczne sygnały od Stanów Zjednoczonych na temat dalszej pomocy militarnej dla jego kraju.
Wraz z niektórymi liderami, w tym premier Włoch Giorgią Meloni i premierem Donaldem Tuskiem, Zełenski połączył się zdalnie z uczestnikami tzw. Koalicji Chętnych zebranymi w Wielkiej Brytanii. Zełenski wyraził uznanie dla USA w związku z ich udziałem w tej naradzie.
19:10. Merz: Niemcy gotowe kupić od USA systemy Patriot dla Ukrainy
„Jesteśmy gotowi zakupić dodatkowe systemy Patriot od Stanów Zjednoczonych, by udostępnić je Ukrainie” - powiedział szef niemieckiego rządu uczestniczący w konferencji na temat odbudowy Ukrainy.
Do tej pory USA wyraziły zgodę na dostarczenie trzech takich systemów; miało to miejsce za prezydentury Joe Bidena. Kanclerz oświadczył, że poprosił prezydenta Donalda Trumpa o dostawę Patriotów. Merz wyraził gotowość ich zakupu dla Ukrainy w dniach nasilonych rosyjskich ataków na ten
19:00. Koalicja chętnych otrzyma stałą kwaterę główną w Paryżu
Koalicja chętnych – grupa 31 państw, które zobowiązały się do wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji - ma utworzyć stałą siedzibę główną w Paryżu, a w Kijowie planowane jest utworzenie komórki koordynacyjnej.
Grupa uzgodniła dziś utworzenie wielonarodowej siedziby operacyjnej w Paryżu, kierowanej przez Wielką Brytanię i Francję, która będzie nadzorować wszystkie ustalenia taktyczne i operacyjne. Kwatera główna, która po pierwszych 12 miesiącach będzie rotacyjnie przenoszona do Londynu, umożliwi partnerom elastyczne delegowanie sił i rozmieszczanie zespołów wojskowych w różnych obszarach operacyjnych.
Po rozmieszczeniu sił w Kijowie zostanie również utworzona komórka koordynacyjna, na której czele stanie dwugwiazdkowy oficer brytyjskiej armii.
18:30. Włochy wesprą renowację sześciu obiektów dziedzictwa kulturowego w centrum Odessy
Włochy przeznaczą 45 milionów euro na renowację sześciu obiektów dziedzictwa kulturowego w Odessie. Całkowity pakiet pomocowy zostanie rozdzielony między różne obiekty dziedzictwa kulturowego.
Minister kultury i komunikacji strategicznej Mykoła Toczycki podkreślił, że jest to kolejne potwierdzenie, że Ukraina nie jest osamotniona w walce o zachowanie swojej kultury i tożsamości. - Krąg partnerów będzie się nadal powiększał – dodał minister.
18:20. Holandia przeznaczy dodatkowe 30 mln euro na odbudowę Ukrainy
Ukraina i Holandia podpisały memorandum w sprawie przyznania dodatkowych 30 mln euro w ramach Instrumentu Partnerstwa dla Ukrainy (UPF). Program, realizowany przez Holenderską Agencję Przedsiębiorczości, ma na celu zaangażowanie holenderskich przedsiębiorstw w projekty odbudowy Ukrainy.
Memorandum zostało podpisane przez pierwszą wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julię Swyrydenko oraz holenderskiego ministra spraw zagranicznych Caspara Veldkampa podczas Konferencji na temat Odbudowy Ukrainy (URC-2025) w Rzymie.
18:10. Starmer: bezpieczeństwo Brytyjczyków zaczyna się na Ukrainie
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer powiedział na konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, że bezpieczeństwo narodu brytyjskiego zaczyna się na Ukrainie. Starmer i Macron poinformowali, że kwatera główna „koalicji chętnych” będzie znajdowała się w Paryżu.
Starmer podkreślił, że w wideokonferencji „koalicji chętnych” po raz pierwszy wzięli w czwartek udział przedstawiciele Stanów Zjednoczonych.
„Koalicja chętnych” zrzesza państwa, które gotowe są wysłać siły na Ukrainę, jeśli dojdzie tam do zawieszenia broni.
17:30. Merz wzywa Ukrainę do kontynuowania reform na drodze do członkostwa w UE
Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał Ukrainę do kontynuowania reform, aby zapewniła sobie pomyślną integrację z Unią Europejską.
Merz powiedział, że udana integracja Ukrainy z Unią Europejską jest jednym z czynników, które mogą przekształcić jej odbudowę w cud gospodarczy.- Tą dźwignią jest udana integracja europejska Ukrainy. Mówiąc jasno, w pełni popieramy Ukrainę na jej drodze do członkostwa w UE. Obejmuje to reformy takie jak wzmocnienie praworządności czy walka z korupcją. Zachęcamy naszych ukraińskich przyjaciół do dalszego podążania tą drogą, która prowadzi do wolności i dobrobytu w Unii Europejskiej - powiedział kanclerz.
17:15. Zełenski po spotkaniu z Merzem
„Spotkałem się z kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem. Podziękowałem Niemcom za wsparcie militarne, przede wszystkim za systemy obrony powietrznej, które chronią Ukraińców przed atakami każdego dnia. Poinformowałem Friedricha o najnowszych rosyjskich atakach i mówiłem o naszych dronach przechwytujących, które już zestrzeliwują dziesiątki szahedów w jednym ataku. Jestem wdzięczny za gotowość do zainwestowania w zwiększenie produkcji dronów i za słowa wsparcia dla naszych ludzi”
16:40. W czerwcu najwięcej ofiar śmiertelnych od początku wojny
W czerwcu 2025 r. Misja Monitorująca ONZ odnotowała najwyższą liczbę ofiar śmiertelnych wśród cywilów na Ukrainie w ciągu ostatnich trzech lat pełnej inwazji: 232 zabitych i 1343 rannych.
„Dane za czerwiec potwierdziły pogarszający się trend z tego roku – w pierwszej połowie 2025 r. zginęło lub zostało rannych 6754 cywilów, co stanowi gwałtowny wzrost o 54 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2024 r., kiedy odnotowano 4381 ofiar wśród cywilów. Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano 17 proc. wzrost liczby ofiar śmiertelnych wśród cywilów i 64 proc. wzrost liczby rannych”- czytamy w raporcie.
Misja odnotowała, że w czerwcu 2025 r. Rosja przeprowadziła dziesięciokrotnie więcej ataków rakietowych i ataków z użyciem amunicji krążącej niż w tym samym miesiącu 2024 r. Ofiary wśród ludności cywilnej odnotowano w co najmniej 16 obwodach i w Kijowie.
16:15. Zełenski: jestem wdzięczny Meloni i Włochom
„Jestem wdzięczny Giorgii Meloni i Włochom za przewodnictwo we wspieraniu Ukrainy i za zorganizowanie dużej międzynarodowej Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy. Poziom podejmowanych decyzji i spotkań jest naprawdę wysoki. Razem wzmacniamy przyszłość Ukrainy.
Naszym absolutnym priorytetem jest obecnie obrona powietrzna i produkcja dronów, zwłaszcza dronów przechwytujących. Z radością powitalibyśmy włoskie inwestycje we wszystko, co dziś chroni życie na Ukrainie i co pomoże chronić Włochy jutro. Kontynuujemy również prace nad sankcjami i naszą integracją europejską – potrzebne jest przyspieszenie. Dziękuję Włochom za gotowość do pomocy.
Oczywiście, rozmawialiśmy też o odbudowie kraju. Doceniamy gotowość Włoch do objęcia patronatu nad odbudową Odessy”.
16:11. Kellogg przedstawił amerykańską wizję powojennej odbudowy Ukrainy
Keith Kellogg, specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa ds. Ukrainy, wypowiedział się w imieniu administracji USA na temat oczekiwań dotyczących powojennej odbudowy Ukrainy. Podkreślił, że Stany Zjednoczone popierają szeroko zakrojone inwestycje na Ukrainie po osiągnięciu stabilnego rozejmu, ale zaznaczył, że odbudowa nie dotyczy wyłącznie kwestii finansowych.
- Stany Zjednoczone zdają sobie sprawę, że odbudowa Ukrainy będzie ogromnym, ale krytycznym zadaniem, które będzie miało wpływ na szerszy region europejski. Zdajemy sobie również sprawę, że odbudowa Ukrainy wykracza daleko poza odbudowę infrastruktury fizycznej Ukrainy, ponieważ wiąże się również z zajęciem się społecznymi i gospodarczymi skutkami wojny - powiedział wysłannik Trumpa.
Kellogg podkreślił, że Stany Zjednoczone będą między innymi domagać się zwrotu ukraińskich dzieci porwanych przez Rosję.
16:00. Finlandia pomoże Ukrainie zbudować 10 tysięcy schronów
Finlandia, jako lider międzynarodowej Koalicji na rzecz Ochrony Cywilnej Ukrainy, będzie koordynować działania związane z budową 10 tysięcy schronów przeciwbombowych dla ludności na terenie całej Ukrainy w ciągu dziesięciu lat – zapowiedział premier Finlandii Petteri Orpo.
15:30. Wielka Brytania podpisze umowę na dostawę pocisków obrony powietrznej dla Ukrainy
Wicepremier Wielkiej Brytanii Angela Rayner podpisze w czwartek ogłoszoną wcześniej umowę na dostawę dla Ukrainy ponad 5000 pocisków obrony powietrznej firmy Thales.
15:15. Rubio: Brak postępów w rozmowach z Rosją jest frustrujący
Szef amerykańskiej dyplomacji Marco Rubio przyznał w Malezji w rozmowie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, że jest „rozczarowany” i „sfrustrowany” brakiem postępów w sprawie Ukrainy. Według Kremla ministrowie przeprowadzili „szczerą wymianę poglądów”.
W nocie rosyjskiego MSZ zwrócono uwagę, że rozmowy Ławrow-Rubio, zorganizowane na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w Kuala Lumpur, dotyczyły „rozwiązania sytuacji wokół Ukrainy, Iranu i Syrii, a także wielu innych problemów międzynarodowych”.
Obie strony potwierdziły „wzajemne pragnienie znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktów, odbudowy rosyjsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej i humanitarnej oraz ułatwienia nieskrępowanych kontaktów między społeczeństwami obu państw”. Rosja zapowiedziała kontynuację „konstruktywnego dialogu opartego na wzajemnym szacunku”.
Również sekretarz stanu USA, dla którego to pierwsza wizyta w Azji od objęcia urzędu, ocenił, że przeprowadził „szczerą i ważną” rozmowę ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.
14:51. Zełenski: po pełnoskalowej agresji Rosji potrzebna pełnoskalowa odbudowa
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w Rzymie, że po pełnoskalowej agresji Rosji jego kraj potrzebuje pełnoskalowej odbudowy. Po spotkaniu z premier Włoch Giorgią Meloni podczas konferencji na temat odbudowy Ukrainy prezydent mówił, że Kijów realizuje zobowiązania w związku z aspiracjami do UE.
Poparcie dla Kijowa w kwestii przystąpienia do UE jest bardzo ważne. Są tego sygnały, słyszeliśmy to także dzisiaj ze strony europejskiego przywództwa. Zrobimy wszystko, co konieczne, a Ukraina dokonała postępu we wszystkich zobowiązaniach. Oczekujemy, że także UE będzie bardzo konsekwentna - mówił Wołodymyr Zełenski.
Za „potężny sygnał” uznał czwartkową naradę przywódców Koalicji Chętnych w Wielkiej Brytanii, z którymi wraz z innymi niektórymi liderami obecnymi w Rzymie połączy się zdalnie. Zełenski powiedział także w Wiecznym Mieście, że potrzebny jest nowy Plan Marshalla dla Ukrainy. Zaznaczył, że do procesu odbudowy są zaproszeni wyłącznie przyjaciele Kijowa.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wołodymyr Zełenski w Rzymie: Poparcie dla Kijowa w kwestii przystąpienia do UE jest bardzo ważne. Są tego sygnały
14:00. Kreml twierdzi, że proces pokojowy na Ukrainie nie utknął w martwym punkcie
Kreml oświadczył, że Rosja nie uważa, aby rozmowy pokojowe w sprawie Ukrainy utknęły w martwym punkcie, pomimo wypowiedzi Donalda Trumpa na temat Władimira Putina i wznowienia przez Waszyngton dostaw niektórych rodzajów broni na Ukrainę.
Trump powiedział we wtorek, że nie jest zadowolony z Putina i oskarżył go o „wygłaszanie wielu bzdur”.
13:51. Tusk na konferencji ws. odbudowy Ukrainy
Konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy odbywa się w tym roku po raz czwarty. Poprzednie edycje zorganizowano w szwajcarskim Lugano, Londynie i Berlinie.
Premier Donald Tusk, który zabrał głos na spotkaniu m.in. po premierce Włoch Giorgii Meloni oraz prezydencie Ukrainy Wołodymyrze Zełenskim, podkreślił, że odbudowy Ukrainy nie będzie bez wygranej tego kraju w wojnie, która toczy się „za Europę, a być może nawet za świat i dla świata - takiego, jakim go znamy”.
To nie jest czas, żeby wymieniać to wszystko, co zrobiliśmy, natomiast myślę, że wystarczy wspomnieć jedną liczbę - 25 mld euro. To jest to, co Polska już wydała w odpowiedzi na rosyjską agresję, jeżeli chodzi o pomoc humanitarną, wsparcie dla uchodźców i pomoc wojskową
— podkreślił.
Z Rzymu, jednej z kolebek naszej cywilizacji, apeluję do całego świata demokratycznego - nasze sumienia nie mogą spocząć, kiedy Putin atakuje cywilów, noc za nocą. Koniec tej wojny musi być naszym wspólnym celem. Teraz jest czas, żeby otworzyć nowy rozdział, rozdział odbudowy Ukrainy w pokoju
— zaapelował Tusk.
CZYTAJ WIĘCEJ: Konferencja w Rzymie ws. odbudowy Ukrainy. Giorgia Meloni: Razem podjęliśmy zobowiązanie na sumę ponad 10 miliardów euro
13:45. Ambasador Ukrainy wezwany do węgierskiego MSZ
MSZ Węgier wezwało ukraińskiego ambasadora w Budapeszcie w związku ze sprawą śmiertelnego pobicia obywatela Ukrainy z węgierskiej mniejszości zamieszkującej Zakarpacie przez ukraińskich rekruterów wojskowych. Poinformował o tym na Facebooku Levente Magyar, sekretarz stanu w węgierskim MSZ.
To skandaliczne i niedopuszczalne, by kogoś pobić na śmierć (…) tylko dlatego, że nie chciał iść na wojnę i nie chciał brać udziału w tym bezmyślnym zabijaniu
— napisał Magyar.
Wzywamy ambasadora Ukrainy po tym, gdy rekrutujący do wojska oficerowie armii Ukrainy pobili na śmierć przy próbie siłowego poboru Węgra na Zakarpaciu
— wyjaśnił przedstawiciel węgierskiego resortu dyplomacji.
13:30. 283 mln funtów pomocy dla Ukrainy z Wielkiej Brytanii
Rząd Wielkiej Brytanii oznajmił, że przeznaczy do 283 milionów funtów pomocy dla Ukrainy w ciągu najbliższego roku. Chodzi o porozumienie ws. dostarczenia Kijowowi systemów obrony przeciwlotniczej Thales.
13:26. Merz do USA: Trzymajcie z nami, z Europejczykami
Kanclerz Niemiec Friedrich Merz zaapelował do Stanów Zjednoczonych, by dalej stały u boku Europy. Szef niemieckiego rządu wystosował ten apel w wystąpieniu podczas rzymskiej konferencji na temat odbudowy Ukrainy. Mówił też o poparciu Berlina dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.
13:15. Pożar w „Białym Łabędziu” w Solikamsku
„Biały Łabędź” to potoczna nazwa odnosząca się do kolonii karnej nr 50, znanej z surowych warunków i przeznaczona dla skazanych za najcięższe przestępstwa.
„Pożar wybuchł w więziennym warsztacie stolarskim, ogarniając około 800 metrów kwadratowych. Według wstępnych raportów nie ma ofiar” - pisze Nexta.
13:00. Pułkownik SBU zastrzelony w Kijowie
Pułkownik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) został dziś rano zastrzelony w Kijowie - poinformowała służba prasowa SBU. Wszczęto postępowanie karne w sprawie zabójstwa oficera tej służby w dzielnicy Hołosijiwskiej w Kijowie - przekazała agencja Interfax-Ukraina.
Według ukraińskich mediów około godz. 9 (godz. 8 w Polsce) do pułkownika oddano z bliskiej odległości pięć strzałów z pistoletu; napastnik uciekł.
CZYTAJ WIĘCEJ: Pułkownik SBU został zastrzelony w Kijowie. Oddano do niego pięć strzałów z bliskiej odległości. Napastnik uciekł, trwa dochodzenie
12:45. Trump traci cierpliwość
Prezydent USA Donald Trump traci cierpliwości wobec Rosji, która opowiada o pokoju, a wciąż zabija Ukraińców. „Putin zarzuca nas pierdołami” - ocenił Trump, sygnalizując możliwość nałożenia ostrych sankcji na Rosję. Ale chce sam decydować, kiedy je nałożyć i uchylić.
11:50. MSZ Ukrainy: Rosja robi wszystko, aby podzielić Ukraińców i Polaków, wykorzystując bolesne karty przeszłości
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy w przeddzień dnia upamiętnienia ofiar tragedii wołyńskiej w Polsce wydało oświadczenie „w sprawie tragicznych kart w historii stosunków ukraińsko-polskich”.
„W przeddzień upamiętnienia przez Rzeczpospolitą Polską ofiar tragedii wołyńskiej Ukraina podziela ból i smutek narodu polskiego. Jednocześnie nie zapominamy o licznych Ukraińcach, którzy stali się niewinnymi ofiarami przemocy na tle etnicznym, represji politycznych i deportacji na terytorium Polski. Ukraina oddaje hołd pamięci wszystkich ofiar, niezależnie od ich narodowości, wyznania czy miejsca pochówku. Nie można zapominać, że Rosja robi wszystko, aby podzielić Ukraińców i Polaków, wykorzystując bolesne karty przeszłości. Niestety, niektórzy polscy politycy świadomie lub nieświadomie pomagają agresorowi w tych działaniach” – opublikowano na stronie MSZ Ukrainy.
11:00. Zełenski spotka się z przedstawicielami USA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbędzie w czwartek kolejne spotkania z urzędnikami USA na konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy – poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy.
„Główny nacisk zostanie położony na politykę sankcji i przyjęcie kolejnego pakietu sankcji USA w najbliższej przyszłości” – napisał Andrij Sybiha.
10:30. Ukraina zestrzeliła w nocy 164 Shahedy i 14 rakiet
Armia Ukrainy podsumowała nocne rosyjskie ataki. Jak przekazano w raporcie, ukraińskie Siły Powietrzne zestrzeliły w nocy 164 Shahedy i 14 rakiet.
09:20. Zełenski: Rosja użyła tej nocy przeciwko Ukrainie około 400 dronów i 18 rakiet
Prezydent Ukrainy podsumował nocne ataki Rosji. W ocenie wojska w nalotach wykorzystano 18 rakiet i około 400 dronów bojowych, w tym 200 bezzałogowców typu Shahed.
09:01. Rubio spotka się z Ławrowem w Malezji
Sekretarz stanu USA Marco Rubio będzie rozmawiał z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem w czwartek na marginesie spotkania państw Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w Kuala Lumpur w Malezji - potwierdził w środę Departament Stanu USA.
Z harmonogramu rozesłanego dziennikarzom przez Departament Stanu wynika, że Rubio spotka się z Ławrowem o godz. 18 czasu lokalnego (12 w Polsce). Wcześniej o planowanym spotkaniu powiadomiła agencja Reutera.
To pierwsza wizyta Rubio w Azji od czasu objęcia stanowiska sekretarza stanu USA w styczniu. W czwartek ma on spotkać się ze swoimi odpowiednikami z krajów Azji Południowo-Wschodniej, których ma przekonywać, że region ma priorytetowe znaczenie dla Waszyngtonu.
Jak podkreślił Reuters, podróż wpisuje się w podejmowane przez amerykańskie władze wysiłki, dzięki którym USA ma ponownie skupić uwagę na regionie Indo-Pacyfiku i wyjrzeć poza konflikty na Bliskim Wschodzie i w Europie, które pochłaniały znaczną część uwagi administracji.
Cieniem na wizycie może jednak położyć się polityka celna prezydenta USA Donalda Trumpa. Przywódca skierował listy z nowymi stawkami celnymi obowiązującymi od 1 sierpnia m.in. do sześciu krajów ASEAN, w tym do Malezji.
08:26. Konferencja na temat odbudowy Ukrainy: Prawie cały świat w Rzymie
W Rzymie rozpocznie się dziś przed południem międzynarodowa konferencja na temat odbudowy Ukrainy. Obecne będą delegacje około stu państw, wśród nich szefowie państw i rządów. Przybył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Będzie premier Donald Tusk z reprezentacją rządu i świata przedsiębiorczości.
W rzymskiej konferencji w nowoczesnym centrum kongresowym La Nuvola udział wezmą również przedstawiciele 40 międzynarodowych organizacji.
To czwarta doroczna edycja konferencji po spotkaniach w szwajcarskim Lugano, Londynie i Berlinie. Ich celem jest wspieranie szybkiej odbudowy i ożywienia oraz modernizacji Ukrainy, która ponad trzy lata temu stała się celem rosyjskiej inwazji, a także uwrażliwienie światowej opinii publicznej na konieczność udzielenia pomocy Kijowowi oraz zmobilizowanie wysiłków i zagranicznych inwestycji do takich działań.
06:41. Dwie osoby zginęły w rosyjskim ataku powietrznym na Kijów
Co najmniej dwie osoby zginęły a 13 zostało rannych w kolejnym rosyjskim zmasowanym ataku powietrznym na stolicę Ukrainy Kijów, który miał miejsce w nocy ze środy na czwartek - poinformowały lokalne władze.
Według miejscowych władz Rosjanie zaatakowali dronami sześć dzielnic ukraińskiej stolicy. Płonęły budynki mieszkalne, samochody, magazyny, biura i budynki niemieszkalne.
00:01. USA wznowiły dostawy broni na Ukrainę
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wznowiła dostawy broni na Ukrainę - poinformowała agencja AP, powołując się na przedstawicieli amerykańskich władz. Wcześniej Trump zapowiedział, że wyśle Ukrainie broń defensywną.
W ubiegłym tygodniu Biały Dom potwierdził doniesienia mediów o wstrzymaniu przekazywania Ukrainie części pocisków do systemów obrony powietrznej.
7 lipca Trump powiedział, że trzeba wysłać broń Ukrainie. Ministerstwo obrony USA podało, że przekaże Ukrainie dodatkowe uzbrojenie defensywne, by mogła się bronić.
00:01. Trump rozważa wysłanie Ukrainie systemu Patriot
Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że rozważa możliwość przekazania Ukrainie systemu obrony powietrznej Patriot. Dodał, że Ukraińcy są bardzo mocno atakowani.
Trump powiedział dziennikarzom, że Ukraińcy poprosili o kolejny system obrony powietrznej Patriot.
Będziemy musieli się temu przyjrzeć
— dodał.
To bardzo drogi system. Szkoda, że musimy wydawać tak dużo pieniędzy na wojnę, do której by nigdy nie doszło, gdybym był (wtedy) prezydentem
— kontynuował Trump.
Powtórzył, że Ukraińcy są bardzo mocno atakowani i że nie jest zadowolony z tego, że wojna w Ukrainie trwa.
Wcześniej „Wall Street Journal” napisał, że Biały Dom rozważa przekazanie Ukrainie systemu Patriot.
Byłby to pierwszy przypadek zatwierdzenia przez Trumpa dostawy systemu uzbrojenia dla Kijowa, poza bronią zaakceptowaną przez poprzedniego prezydenta Joe Bidena
— zaznaczyła gazeta.
Biały Dom poprosił Pentagon o przedstawienie wariantów dotyczących wysłania Ukrainie dodatkowej broni, w tym systemu Patriot - powiedział jeden z urzędników. Władze sprawdzają też, czy inne kraje mogą dostarczyć Kijowowi więcej Patriotów - przekazało źródło.
8 lipca portal Axios, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji, napisał, że Trump obiecał Ukrainie broń defensywną, taką jak systemy obrony powietrznej Patriot, ale szuka sposobu na wysłanie ich z innych krajów niż USA i naciska w tej sprawie na Niemcy.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/734628-relacja-1233-dzien-wojny-na-ukrainie-atak-na-kijow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.