Trwa 1231. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 9 lipca 2025 r.
22:53. Zełenski i Kellogg omówili amerykańskie dostawy broni do Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Rzymie ze specjalnym wysłannikiem USA ds. Ukrainy Keithem Kelloggiem w celu omówienia dostaw amerykańskiej broni i zwiększenia presji sankcyjnej na Rosję.
Omówiliśmy dostawy broni i wzmocnienie obrony powietrznej. W obliczu nasilających się rosyjskich ataków jest to jeden z priorytetów. Rozmawialiśmy również o zakupie amerykańskiej broni, wspólnej produkcji obronnej i lokalizacji jej w Ukrainie
— napisał Zełenski w komunikatorze Telegram.
Prezydent podziękował Kelloggowi, który przewodniczy amerykańskiej delegacji za udział w konferencji na temat odbudowy Ukrainy. Zwrócił uwagę na znaczenie „sygnałów z Waszyngtonu”, dotyczących wznowienia pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Skupiliśmy się szczegółowo na presji sankcji. Rozumiemy, że potrzebne są surowsze ograniczenia na rosyjski sektor energetyczny, a zwłaszcza sankcje wtórne wobec nabywców rosyjskiej ropy. Mamy nadzieję, że projekt ustawy senatorów Grahama i Blumenthala będzie kontynuowany w Kongresie USA. Jest to coś, co z pewnością może sprawić, że Rosja zacznie myśleć o pokoju
— przekazał prezydent.
Spotkanie dotyczyło również wzmocnienia ukraińskich sił obronnych, perspektyw zakupu amerykańskiej broni, ukraińsko-amerykańskiej produkcji obronnej, w tym wspólnych projektów produkcji dronów oraz lokalizacji produkcji w Ukrainie.
Zełenski przybył do Włoch w związku z rozpoczynającą się w czwartek w Rzymie międzynarodową konferencją na temat odbudowy Ukrainy. W dwudniowej konferencji uczestniczyć będą delegacje około 100 państw oraz 40 organizacji międzynarodowych. Polskę będzię reprezentować premier Donald Tusk.
22:00. „Le Monde”: Tłumaczka pracująca w instytucjach UE podejrzana o szpiegostwo dla Rosji
Tłumaczka, która współpracowała m.in. z Komisją Europejską i NATO, jest podejrzana o próbę przekazania Rosji informacji z tajnego spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, które odbyło się w 2024 roku w budynku Rady Europejskiej - poinformował w środę dziennik „Le Monde”.
Tłumaczka, która 19 grudnia 2024 roku tłumaczyła spotkanie Rady Europejskiej, w którym uczestniczył także prezydent Ukrainy, została przyłapana na robieniu notatek, co - jak przypomniał dziennik - jest zabronione w czasie tajnych spotkań.
„Le Monde” zaznaczył, że spotkanie było ważne, ponieważ omawiano na nim wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA i wpływ, jaki będzie on miał na wsparcie dla Ukrainy walczącej z rosyjską napaścią. Zełenski wówczas dokonywał starań, aby zapowiedziany przez Trumpa rozejm nie został zawarty za plecami Kijowa.
Jak wyjaśniła gazeta, na spotkaniu obecni byli przywódcy państw europejskich, Zełenski i tłumacze. W czasie debaty czescy tłumacze zauważyli, że w sąsiedniej kabinie ich koleżanka po fachu, tłumacząca z ukraińskiego, robi transkrypcje z odbywającej się rozmowy. Poinformowane służby weszły do kabiny i przyłapały kobietę na gorącym uczynku.
Ochroniarze zarekwirowali wszystkie znajdujące się w pokoju rzeczy i nakazali jej opuścić budynek Rady Europejskiej. Tłumaczka natychmiast straciła akredytację i możliwość wejścia do budynku Komisji Europejskiej. Rozpoczęto również wewnętrzne śledztwo mające wyjaśnić incydent.
20:26. Prezydent Włoch zapewnił Wołodymyra Zełenskiego o pełnym poparciu dla Ukrainy
Prezydent Włoch Sergio Mattarella podczas spotkania w środę w Rzymie zapewnił przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o pełnym poparciu dla jego kraju i podziwie dla postawy jego narodu.
Zełenski przybył do Wiecznego Miasta na rozpoczynającą się w czwartek konferencję na temat odbudowy Ukrainy z udziałem delegacji około 100 krajów. Polskę będzie reprezentować premier Donald Tusk.
W czasie spotkania w Pałacu Prezydenckim na Kwirynale Mattarella powiedział Zełenskiemu, że bezpieczeństwo Ukrainy jest tożsame z europejskim bezpieczeństwem.
Włoski prezydent zapewnił o przyjaźni i poparciu Włoch dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.
Nasze stanowisko pozostaje absolutnie niezmienne, a ja chciałbym wyrazić nasz podziw dla postawy narodu ukraińskiego, która umacnia nasze przekonanie o poparciu i pomocy dla waszego kraju
— oświadczył Mattarella.
Wcześniej prezydent Ukrainy został przyjęty w Castel Gandolfo przez papieża Leona XIV.
18:13. Szef MSZ: wniosek ETPCz to kolejny dowód na ludobójcze cele Rosji
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha przekazał w środę, że docenia wniosek Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz), który stwierdził, że Rosja dąży do zniszczenia ukraińskiej państwowości. Zdaniem szefa MSZ jest to kolejny dowód potwierdzający ludobójcze zamiary Rosji.
„Trybunał jest jasny jak nigdy dotąd: Rosyjscy okupanci dopuścili się straszliwych okrucieństw podczas tej wojny, w tym pozasądowych egzekucji, tortur, deportacji dzieci, gwałtów, ucisku i naruszeń wolności słowa, wolności religijnej i innych podstawowych praw człowieka. Szczególnie doceniamy jasny wniosek ETPCz, że celem Rosji jest zniszczenie ukraińskiej państwowości i podporządkowanie sobie narodu ukraińskiego. To kolejny dowód na ludobójcze cele Rosji” - napisał Sybiha na platformie X.
18:03. Media: Trump traci cierpliwość do Putina
Prezydent USA Donald Trump traci cierpliwość do przywódcy Rosji Władimira Putina - oceniają w środę amerykańskie media. Komentują w ten sposób ogłoszenie przez Trumpa dostaw broni dla Ukrainy i jego krytyczne wypowiedzi pod adresem rosyjskiego lidera.
Stosunki między Trumpem i Putinem, które określane są przez niektórych jako „bromance” (braterska więź), znalazły się na krawędzi - napisał „Washington Post”. Prezydent USA zaczyna zdawać sobie sprawę, jak trudny do rozwiązania stał się konflikt w Ukrainie i że pochwały pod adresem Putina mogą wcale nie robić na nim wrażenia - dodał „WP”.
17:55. Spotkanie Zełenskiego z Kelloggiem
W Rzymie rozpoczęło się spotkanie prezydenta Ukrainy ze specjalnym przedstawicielem prezydenta USA ds. Ukrainy Keithem Kelloggiem.
17:26. Minister obrony Pistorius: na Niemcach można polegać
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius zapowiedział w środę w Bundestagu wzrost wydatków na obronność do 86 mld euro w tym roku. Agresywna Rosja, nie kryjąca imperialnych ambicji, stanowi poważne zagrożenie – argumentował polityk SPD.
„Na Niemcach można polegać” – zapewnił Pistorius w parlamencie podczas debaty o budżecie na 2025 r. „Wzrost wydatków jest konieczny. Nasza polityka jest odpowiedzią na zagrożenie ze strony agresywnej Rosji nie kryjącej imperialnych ambicji” – oświadczył szef resortu obrony, przypominając słowa rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, że „ziemia, na której stopę postawił rosyjski żołnierz, należy do Rosji”. „Trudno o bardziej imperialistyczną wypowiedź” – dodał polityk współrządzącej SPD.
Pistorius uznał za historyczny sukces wyniki niedawnego szczytu NATO, na którym państwa członkowskie zapowiedziały wzrost wydatków na wojsko do 5 proc. PKB do 2035 r.
W tym roku niemiecki budżet na obronność wzrośnie o 10 mld, do 62,4 mld euro. Bundeswehra będzie miała ponadto do dyspozycji 24 mld euro ze specjalnego funduszu, uchwalonego po ataku Rosji na Ukrainę w 2022 r.
17:03. Zełenski: podczas spotkania z Leonem XIV omówiliśmy kwestię powrotu ukraińskich dzieci
Papież Leon XIV i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówili powrót przymusowo deportowanych ukraińskich dzieci, wojnę na Ukrainie oraz dalsze wsparcie Stolicy Apostolskiej dla dialogu i pokoju podczas spotkania w Watykanie - przekazał w środę szef państwa ukraińskiego.
„Podziękowałem Papieżowi szczególnie za wsparcie ukraińskich dzieci, w tym tych, które zostały uwolnione z rosyjskiej niewoli. Ukraińskie dzieci mają możliwość rehabilitacji i wypoczynku we Włoszech, a taka gościnność i szczerość są niezwykle ważne. Omówiliśmy dziś dalsze wysiłki Watykanu na rzecz powrotu ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję” - napisał Zełenski w komunikatorze Telegram, dołączając zdjęcia ze spotkania z Leonem XIV. (https://tinyurl.com/3h6jcs5s)
Prezydent podkreślił, że propozycja spotkań na szczeblu przywódców w Watykanie w celu powstrzymania rosyjskiej agresji i osiągnięcia stabilnego, trwałego i prawdziwego pokoju pozostaje otwarta. „Obecnie tylko Moskwa odrzuca tę propozycję, a także wszystkie inne propozycje pokojowe. Będziemy nadal budować globalną solidarność, aby dyplomacja mogła nadal działać” - stwierdził.
16:52. Holenderskie sieci rybackie chronią ukraińskich żołnierzy przed rosyjskimi dronami
Wojna z Rosją skłania Ukrainę do intensywnego poszukiwania improwizowanych środków obrony; holenderskie sieci rybackie, ogrodnicze i siatki sportowe trafiają na front, gdzie pomagają zatrzymywać rosyjskie drony kamikadze - poinformowały holenderski dzienniki „De Volkskrant” i „Trouw” oraz nadawca RTV Noord.
Zbierane w Holandii i całej Europie zużyte sieci rybackie, sportowe czy ogrodnicze służą dziś jako prowizoryczna ochrona żołnierzy i sprzętu ukraińskiego przed rosyjskimi dronami. Inicjatywę wspierają organizacje społeczne, m.in. Life Guardians i Heaven’s Shield. Od 2022 r. udało się wysłać do Ukrainy już około 2 tys. ton siatek. Są one rozpinane nad okopami, pojazdami i szlakami transportowymi.
„Dron z ładunkiem wybuchowym, który wpada w sieć, często nie detonuje, a nawet jeśli tak się dzieje, to wybucha (wtedy) na bezpiecznej wysokości. To uratowało już setki ludzi” - podkreślił w rozmowie z holenderskimi mediami Klaas Pot, jeden z koordynatorów akcji.
Zapotrzebowanie na siatki jest tak duże, że wolontariusze zaczęli ich już szukać poza granicami Holandii - w Norwegii, Wielkiej Brytanii, krajach bałtyckich, a nawet we Francji. Zbierane są też siatki z upraw tulipanów. Pomoc organizacyjna często odbywa się zdalnie: wolontariusze z Holandii kontaktują się przez telefon z ukraińskimi kierowcami i magazynami, do których siatki trafiają przed dostarczeniem ich na front.
16:30. Rosjanie zabili rocznego chłopca i ośmiu innych cywilów
Rosjanie zabili dronem rocznego chłopca wsi Prawdyne w obwodzie chersońskim - przekazał szef wojskowej administracji tego obwodu Ołeksandr Prokudin. W wyniku ataków rosyjskich w miejscowościach Rodynśke i Konstantynówka w obwodzie donieckim zginęło ośmiu cywilów, jedna osoba została ranna - poinformowała prokuratura.
Te dziecięce zabawki, rozrzucone w fali uderzeniowej, należały do Dmytra, który miał zaledwie rok i dwa miesiące. Dziś Rosja go zabiła - bezlitośnie i celowo. Po południu terroryści zaatakowali dronem dom we wsi Prawdyne, gdzie dziecko przebywało ze swoją prababcią
— napisał Prokudin w komunikatorze Telegram.
Dziś o godzinie 10.00 (9.00 czasu polskiego) rosyjskie wojska po raz kolejny ostrzelały Rodynśke (w obwodzie donieckim). Tym razem wróg uderzył w samochody osobowe. Okupanci użyli do ataku drona FPV. Jeden z pojazdów, w którym znajdowały się dwie osoby, stanął w płomieniach. Obywatele zginęli na miejscu. W innym samochodzie śmiertelne obrażenia odnieśli kierowca i dwoje pasażerów
— zaznaczyła prokuratura w komunikacie.
Prokuratura podała, że Rosjanie zaatakowali Konstantynówkę w obwodzie donieckim dwiema bombami FAB-250 w wyniku czego zginęło trzech mężczyzn - w wieku 42, 53 i 71 lat. Ranny został również 59-letni mieszkaniec.
15:33. Wojsko: Rosja użyła w ataku ponad 728 dronów, w tym 300 Shahedów
Wojska rosyjskie wykorzystały w ataku na Ukrainę w nocy z wtorku na środę ponad 300 dronów uderzeniowych Shahed wśród ogólnej liczby 728 bezzałogowców - powiadomił w środę szef służby prasowej Sił Powietrznych Ukrainy, pułkownik Jurij Ihnat. Głównym celem ataku w obwodzie wołyńskim było lotnisko - dodał.
„W sumie leciało ich (Szahedów) nieco ponad trzysta, a duża ich część została zniszczona przez obronę przeciwlotniczą” – zaznaczył Ihnat w telewizji.
Według pułkownika tym razem obrona powietrzna wykonała dobrą robotę. Dodał również, że były pewne skutki uderzeń rakiet balistycznych Kindżał, chociaż nie wszystkie z nich osiągnęły swoje cele. Ihnat podkreślił, że drony przechwytujące sprawdziły się bardzo dobrze i tej nocy zestrzeliły dziesiątki rosyjskich bezzałogowców.
15:02. PE potępił rosyjskie zbrodnie wojenne w Ukrainie
Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję, w której ostro potępił rosyjskie ataki na ludność cywilną w Ukrainie oraz wezwał do pociągnięcia sprawców zbrodni wojennych do odpowiedzialności.
Dokument uzyskał poparcie 507 europosłów, przy 77 głosach przeciw i 45 wstrzymujących się. Eurodeputowani podkreślili, że rosyjska pełnowymiarowa inwazja, rozpoczęta w lutym 2022 r., zburzyła europejski ład bezpieczeństwa i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla całego kontynentu. Przypomnieli też, że Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za prowadzoną agresję oraz łamanie prawa międzynarodowego.
W rezolucji wyrażono oburzenie brutalnością rosyjskich działań wobec ukraińskich cywilów, zwłaszcza atakami na infrastrukturę cywilną i przymusowymi deportacjami dzieci. Europosłowie zaznaczyli, że takie działania mogą nosić znamiona ludobójstwa.
14:47. Litwa i Finlandia rozpoczną produkcję min przeciwpiechotnych dla siebie i Ukrainy
Litwa i Finlandia rozpoczną w przyszłym roku produkcję min przeciwpiechotnych na użytek własny i dla Ukrainy - przekazała w środę agencja Reutera, powołując się na rozmowy z urzędnikami obu państw.
Produkcja min w obu graniczących z Rosją krajach rozpocznie się po zakończeniu sześciomiesięcznego procesu wycofywania się Wilna i Tallinna z konwencji ottawskiej, zakazującej stosowania takich min.
Decyzja o produkcji uwydatnia narastające w Europie obawy o militarne plany Rosji i nastąpiła po decyzjach członków NATO o zwiększeniu wydatków obronnych.
Zamierzamy wydać setki milionów euro na miny przeciwczołgowe i przeciwpiechotne. Będą to znaczące kwoty
— powiedział agencji Reutera wiceminister obrony Litwy Karolis Aleksa.
Nasz przemysł będzie jednym z dostawców
— dodał.
Po rozpoczęciu produkcji Litwa będzie w stanie uzupełniać zasoby innych państw, w tym Ukrainy - przekazał Vincas Jurgutis, szef stowarzyszenia producentów militarnych.
14:36. Minister obrony: demilitaryzacja Ukrainy nie wchodzi w grę
Dla nas, Europejczyków, „czerwoną linią” w wojnie Rosji z Ukrainą jest jej demilitaryzacja; to nie wchodzi w grę - oświadczył minister obrony Francji Sebastien Lecornu w opublikowanym w środę wywiadzie dla konserwatywnego tygodnika „Valeurs actuelles”. Podkreślił, że Francja musi wspierać Ukrainę.
Odstąpienie od polityki wspierania Kijowa byłoby „idiotyzmem” - ocenił przedstawiciel rządu w Paryżu.
Ukraińcy muszą mieć możliwość zapewnienia sobie bezpieczeństwa
— zaznaczył Lecornu. Jego zdaniem nie można zamykać Ukrainie drogi do NATO i równocześnie domagać się od niej demilitaryzacji.
Minister przypomniał, że tzw. koalicja chętnych służy, przede wszystkim, wspieraniu Ukrainy w rozwijaniu jej armii, co „jest szansą dla francuskiego sektora zbrojeniowego”. Zwrócił również uwagę, że Brytyjczycy, Amerykanie czy Niemcy nie będą czekać na Francję w realizowaniu swoich interesów, polegających na dozbrajaniu i odbudowie Ukrainy.
13:07. CNN: Trump powiedział, że zagroził zbombardowaniem Moskwy, jeśli Putin zaatakuje Ukrainę
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump na spotkaniu z darczyńcami twierdził, że zagroził rosyjskiemu przywódcy Władimirowi Putinowi zbombardowaniem Moskwy, jeśli zaatakuje Ukrainę – poinformowała stacja CNN, publikując nagranie ze spotkania w 2024 r.
Putinowi powiedziałem: „Jeśli wejdziesz na Ukrainę, rozp…ę Moskwę bombami. Nie mam innego wyjścia
— oznajmił Trump na nagraniu.
Później oświadczył, że podobną groźbę – dotyczącą zbombardowania Pekinu - skierował do chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w związku z potencjalną inwazją na Tajwan.
CZYTAJ WIĘCEJ: CNN ujawniło nagranie ze spotkania Trumpa z jego darczyńcami! „Powiedziałem Putinowi, że zbombarduję Moskwę”
12:43. Papież Leon XIV przyjął na audiencji prezydenta Zełenskiego
Papież Leon XIV przyjął w środę na audiencji w podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował Watykan. Szef państwa przybył w związku z rozpoczynającą się w czwartek w Rzymie międzynarodową konferencją na temat odbudowy Ukrainy.*
Audiencja odbyła się w Castel Gandolfo, ponieważ papież przebywa tam od niedzieli do 20 lipca na urlopie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Papież Leon XIV przyjął na audiencji Wołodymyra Zełenskiego. W tle międzynarodowa konferencja na temat odbudowy Ukrainy
12:30. Zatrzymano chińskich szpiegów, którzy usiłowali zdobyć dokumentację rakiet Neptun
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę o zatrzymaniu dwóch chińskich szpiegów, ojca i syna, którzy usiłowali zdobyć tajną dokumentację dotyczącą produkcji ukraińskich systemów rakietowych Neptun.
„Kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymał w Kijowie dwóch obywateli Chińskiej Republiki Ludowej, którzy próbowali nielegalnie wywieźć do Chin tajną dokumentację dotyczącą ukraińskiego systemu rakietowego RK-360MC Neptun” – powiadomiła SBU.
Systemy Neptun przeznaczone są do rażenia okrętów bojowych i desantowych, a także czołgów i innych wojskowych pojazdów lądowych. Pociski manewrujące RK-360 Neptun zostały wykorzystane przez ukraińską armię w kwietniu 2022 r. do zatopienia rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa - ówczesnego flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej.
12:23. Funkcjonariusze FSB zastrzelili mężczyznę usiłującego wysadzić most w obwodzie saratowskim
Funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) zastrzelili mężczyznę, obywatela Rosji, który usiłował wysadzić most w obwodzie saratowskim w europejskiej części kraju - poinformował w środę niezależny portal Moscow Times.
Mężczyzna „stawił zbrojny opór” podczas zatrzymania i został wyeliminowany - przekazały służby prasowe FSB. Zastrzelony miał być zwolennikiem nie wymienionej z nazwy organizacji terrorystycznej. Służby przekonują, że utrzymywał kontakt z przedstawicielami władz w Kijowie i „planował udać się na Ukrainę, aby wziąć (tam) udział w operacjach wojskowych po popełnieniu czynu zabronionego”.
Pod koniec czerwca FSB informowała o wykryciu dwóch Rosjan przygotowujących zamach na wojskowego w obwodzie moskiewskim. Sabotażyści mieli zostać odnalezieni w momencie, gdy wynosili ładunki wybuchowe z kryjówki. Po zatrzymaniu mężczyźni „stawili zbrojny opór” i zostali zastrzeleni. FSB określała ich jako „wspólników ukraińskich służb specjalnych” - przypomniał Moscow Times.
1 czerwca w nocy w obwodzie briańskim zawalił się most drogowy, gdy przejeżdżał pod nim pociąg pasażerski. Siedem osób zginęło, a 113 zostało rannych. Tej samej nocy runął most kolejowy w obwodzie kurskim. Poszkodowani zostali maszynista i jego dwaj pomocnicy. Komitet Śledczy Rosji oskarżył o wysadzenie mostów „terrorystów działających na rozkaz reżimu kijowskiego” i wszczął postępowania karne na podstawie artykułu o aktach terrorystycznych.
12:11. ETPCz: Rosja dopuściła się łamania praw człowieka w Ukrainie
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w środę, że Rosja dopuściła się łamania praw człowieka w Ukrainie po wybuchu konfliktu w Donasie i podczas pełnoskalowej inwazji w 2022 r. Sąd uznał, że prawa człowieka zostały złamane również w związku z zestrzeleniem malezyjskiego boeinga nad Donbasem w 2014 r.
Jak podkreśla agencja Associated Press, jest to pierwszy raz, gdy sąd międzynarodowy uznał odpowiedzialność Rosji w związku z zestrzeleniem malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Donbasem w 2014 roku. Zginęło wówczas 298 osób
10:30. 183 starcia na linii frontu
W ciągu ostatnich 24 godzin na froncie doszło do 183 bitew, z czego ponad połowa na kierunkach pokrowskim i nowopawłowskim – poinformował w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
10:20. Rosja buduje okręt dla Floty Czarnomorskiej
Rosja rozpoczęła budowę piątego dużego okrętu desantowego projektu 11711 dla Floty Czarnomorskiej. Jednostce nadano już nazwę - „Siergiej Kabanow”. Okręt jest budowany w stoczni Jantar. Według rosyjskich mediów wodowanie okrętu wstępnie zaplanowano na 2031 r., a oddanie do służby ma nastąpić pod koniec 2032 r.
10:10. Rosyjska armia okrada własnych żołnierzy?
Około 10 proc. żołnierzy Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Rosji nie otrzymuje zapłaty za służbę, bądź otrzymuje ją w niepełnej wysokości - twierdzi Wywiad Wojskowy Ukrainy (HUR), powołując się na dokumenty Ministerstwa Obrony Rosji. Ponad 2,5 tys. żołnierzy w ogóle nie otrzymało pieniędzy z powodu braku dokumentów potwierdzających ich wstąpienie do służby, a około 3 tys. z powodu „braku danych bankowych” - twierdzi ukraiński wywiad, zauważając, że raport rosyjskiego resortu dotyczy tylko jednego z pięciu okręgów wojskowych Rosji. Problemy mogą być jeszcze głębsze w skali wszystkich sił zbrojnych państwa agresora - twierdzi HUR. - Takie systematyczne podejście może wskazywać na świadomą politykę kradzieży przez państwo agresora własnych sił zbrojnych, których Kreml używa jako mięsa armatniego – podkreślił przedstawiciel HUR Andrij Jusow.
09:30. Zełenski o nocnym ostrzale Ukrainy: To atak pokazowy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował zakrojony na szeroką skalę atak Rosji.
„W ciągu jednego dnia odnotowano najwięcej celów powietrznych – 741: 728 dronów różnych typów, z czego ponad 300 to Shahdedy, oraz 13 pocisków rakietowych – Kindżały i Iskandery”
„To atak pokazowy i dzieje się to teraz, gdy było tak wiele prób osiągnięcia pokoju, zawieszenia broni, które Rosja odrzuca” - dodał. Zełenski zauważył, że większość celów została zestrzelona. „Użyliśmy naszych dronów przechwytujących – mamy dziesiątki trafień, udoskonalamy tę technologię. Mobilne grupy ogniowe również działały – mamy również dziesiątki trafień”.
09:10. Rosja zaatakowała rekordową liczbą ponad 700 dronów
Wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę w nocy z 8 na 9 lipca rekordową liczbą 728 dronów i 13 rakiet; głównym celem uderzeń był Łuck w obwodzie wołyńskim przy granicy z Polską – poinformowały ukraińskie Siły Powietrzne.
Głównym kierunkiem uderzeń był Wołyń, miasto Łuck
— przekazały w komunikatorze Telegram.
Do godz. 8.30 (7.30 czasu polskiego) obrona powietrzna unieszkodliwiła 718 środków napadu powietrznego przeciwnika; 303 zostały zestrzelone, z 415 utracono łączność
— dodano.
Rosja zastosowała w atakach drony uderzeniowe Shahed oraz drony-wabiki, a także siedem rakiet manewrujących Ch-101/Iskander-K oraz sześć rakiet balistycznych Ch-47M2 Kindżał.
8:40. Ekspertka ISW: Wstrzymywanie dostaw broni dla Ukrainy rozzuchwala Putina
Wstrzymywanie dostaw broni dla Ukrainy rozzuchwala przywódcę Rosji Władimira Putina, który uważa, że może wygrać wojnę na wyniszczenie - podkreśliła w komentarzu dla PAP Christina Harward, ekspertka waszyngtońskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Od miesięcy Rosjanie powoli i stopniowo odnotowują kolejne zdobycze terytorialne w Ukrainie - oceniła analityczka ds. Rosji. Jednocześnie w ostatnich tygodniach znacząco wzrosła skala i śmiertelność rosyjskich ataków dronowych i rakietowych na Ukrainę. Rosja zwiększyła produkcję dronów, dzięki czemu jej armia może częściej atakować Ukrainę, wykorzystując do tego większą liczbę bezzałogowców - zaznaczyła.
- Kiedyś noce, gdy wystrzeliwano 100 dronów, były czymś szczególnym, jednak Rosja w ostatnich tygodniach biła własne rekordy i w ciągu jednej nocy zastosowała ich ponad 500 - podkreśliła Harward.
Według niej Rosja adaptowała swoją technologię dronową i taktykę stosowania bezzałogowców w taki sposób, by była bardziej skoordynowana i precyzyjna. Rosyjskie drony np. czekają na kolejne bezzałogowce w powietrzu w pobliżu miasta, które obrano za cel, po czym uderzają jednocześnie całym rojem.
Wynika z tego, że ataki Rosji na obszary cywilne w Kijowie i ataki na służby ratunkowe przeprowadzone w ostatnich tygodniach są celowe - podkreśliła Harward.
Jak dodała, Rosja podobno wyposaża swoje drony w środki chemiczne z mechanizmem opóźnionej detonacji. Według niej Moskwa robi to, by zwiększyć liczbę ofiar wśród cywilów. Drony stanowią dla nich zagrożenie nawet po strąceniu przez ukraińską obronę.
7:40. Delegacje ok. 100 państw będą w Rzymie na konferencji na temat odbudowy Ukrainy
Około 100 oficjalnych delegacji, wśród nich kilkudziesięciu szefów państw i rządów oraz przedstawiciele 40 międzynarodowych organizacji, weźmie udział w rozpoczynającej się jutro w Rzymie dwudniowej konferencji na temat odbudowy Ukrainy. Z Polski obecny będzie premier Donald Tusk.
W obradach w nowoczesnym centrum kongresowym La Nuvola w rzymskiej dzielnicy EUR uczestniczyć będzie około 3500 osób.
To czwarta doroczna edycja konferencji na wysokim szczeblu, po spotkaniach w szwajcarskim Lugano, Londynie i Berlinie. Ich celem jest wspieranie szybkiej odbudowy i ożywienia oraz modernizacji Ukrainy, która ponad trzy lata temu stała się celem rosyjskiej inwazji, a także uwrażliwienie światowej opinii publicznej na konieczność udzielenia pomocy Kijowowi oraz zmobilizowanie wysiłków i zagranicznych inwestycji do takich działań.
Przedstawiony ma zostać postęp w realizacji reform w Ukrainie, głównie w kontekście jej aspiracji przystąpienia do Unii Europejskiej.
Wśród uczestników rzymskiego spotkania będzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, kanclerz Niemiec Friedrich Merz i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Stany Zjednoczone będzie reprezentował specjalny wysłannik prezydenta Donalda Trumpa do spraw Ukrainy Keith Kellogg.
Wśród nieobecnych włoski dziennik „Il Sole 24 Ore” wymienił prezydenta Francji Emmanuela Macrona i premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera. W czwartek pod Londynem odbędzie się spotkanie liderów tzw. koalicji chętnych, czyli grupy krajów zachodnich deklarujących wsparcie dla Kijowa.
Niektórzy przywódcy, wśród nich Zełenski, mają połączyć się z nimi zdalnie z Rzymu.
Do stolicy Włoch przybędą przedstawiciele około 2 tys. firm z całego świata, w tym 500 włoskich. Będą też przedstawiciele parlamentów, stowarzyszeń i organizacji obywatelskich.
Obrady konferencji, współorganizowanej przez Włochy i Ukrainę, otworzy w czwartek rano premierka Włoch Giorgia Meloni. Tematykę rozmów podzielono na cztery wymiary: biznesowy, ludzki, lokalny i regionalny, a ponadto unijny.
Włoska prasa podkreśla, że wśród priorytetów dwóch dni debat, narad i spotkań jest stworzenie warunków sprzyjających inwestycjom w Ukrainie.
Prowadzone będą rozmowy o podstawowych wyzwaniach, jakimi są bezpieczeństwo, dostęp do finansowania i ubezpieczeń oraz uproszczenie reguł, a także o strategicznych gałęziach przemysłu, transformacji energetycznej i ukraińskich złożach minerałów.
Ludzki aspekt odbudowy kraju obejmuje kwestie takie jak społeczne uczestnictwo w tym procesie i ponowną integrację osób wysiedlonych, uchodźców i weteranów, oraz powrót Ukraińców z zagranicy. Omawiana będzie sprawa kompleksowej pomocy, w tym opieki zdrowotnej, dla osób dotkniętych skutkami rosyjskiej inwazji.
Następna kwestia to udział lokalnych władz w procesie odbudowy kraju, ich możliwości administracyjnych oraz przejrzystości wszystkich działań.
Mowa będzie też o dążeniu Ukrainy do UE i związanych z tym reformach.
W La Nuvola odbędą się jednocześnie targi biznesowe, które mają umożliwić firmom ukraińskim, włoskim i z innych krajów rozmowy na temat współpracy i zawarcie porozumień w tej sprawie.
Obecny będzie Team Poland - nowa inicjatywa na rzecz umocnienia polsko-ukraińskiego handlu i inwestycji. Wśród jej inicjatorów są: Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Agencja Rozwoju Przemysłu.
Przedstawiciele rządów i biznesu będą dyskutować o odbudowie Ukrainy w czasie, gdy zawieszenie broni nadal nie jest w zasięgu ręki - odnotowuje włoska prasa.
Agencja Ansa zaznacza, że obecna sytuacja na froncie sprawiła, że we włoskim rządzie, współgospodarzu spotkania, zgasła nadzieja na to, że rzymska konferencja doprowadzi do otwarcia nowego rozdziału dla Ukrainy.
Szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani wyraził opinię, że wraz z pomocą militarną dla tego kraju powinna iść współpraca w wymiarze cywilnym. Jak podkreślił, chodzi o to, by dać nadzieję narodowi i pomóc społeczeństwu na jego drodze do członkostwa w UE.
Wspieranie Ukrainy to obowiązek, ale też nadzwyczajna szansa na wspólny wzrost
— oświadczył szef włoskiej dyplomacji.
Tajani przypomniał najnowsze dane Banku Światowego, według których łączny koszt odbudowy Ukrainy szacowany jest na 500 mld euro.
7:37. ETPCz dziś wyda orzeczenie ws. skarg Ukrainy i Holandii przeciw Rosji!
Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu wyda orzeczenie w sprawie, w której połączono skargi Ukrainy i Holandii przeciwko Rosji. Skargi dotyczą naruszeń praw człowieka na terytorium Ukrainy od 2014 roku i od roku 2022 oraz zestrzelenia malezyjskiego samolotu nad Donbasem.
Ministerstwo sprawiedliwości Ukrainy podkreśliło w czerwcu br., że jest to największa międzypaństwowa skarga rozpatrywana przez trybunał w Strasburgu. Chodzi o cztery skargi, które połączono w jedną i w sprawie których (przed dołączeniem ostatniej) ETPCz już wydał przełomową decyzję w 2023 roku.
Do ETPCz zwróciła się najpierw (w 2014 roku) Ukraina, która złożyła skargę przeciwko Rosji, dotyczącą łamania praw człowieka po wybuchu konfliktu w Donbasie. Ukraina powołuje się na przypadki tortur, aresztowań, prac przymusowych i niszczenia własności na obszarach wschodniej Ukrainy, nad którymi Kijów utracił kontrolę w 2014 roku. Następna skarga „Ukraina przeciwko Rosji” dotyczyła uprowadzania i nielegalnego wywożenia dzieci ukraińskich w okresie po 2014 roku. Trzecia skarga, złożona w 2020 roku przez Holandię, dotyczy okoliczności zestrzelenia 17 lipca 2014 roku nad wschodnią Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego. Zginęło wówczas 298 osób.
W tych trzech połączonych sprawach ETPCz wydał decyzję 25 stycznia 2023 roku, która - choć nie była orzeczeniem - stanowiła przełom. Trybunał uznał wówczas, że Rosja może być stroną odpowiadającą ze względu na „decydujący stopień” jej wpływu w tzw. republikach ludowych, powołanych przez separatystów w Donbasie. ETPCz odrzucił tym samym argumenty Rosji, jakoby sprawa dotyczyła wydarzeń, do których doszło poza jej terytorium. Był pierwszym sądem, który uznał, że konflikt w Donbasie miał charakter międzypaństwowy, a nie był - jak utrzymywała Rosja - wewnętrznym konfliktem ukraińskim.
Kolejnym etapem tej sprawy było dołączenie 23 lutego 2023 roku czwartej skargi, również złożonej przez Ukrainę, a dotyczącej wydarzeń po 2022 roku. W tej skardze Rosja oskarżona jest o łamanie praw człowieka na terytorium Ukrainy podczas pełnoskalowej inwazji.
Skarżące państwa: Ukraina i Holandia, zarzucają Rosji naruszenia artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dotyczących: prawa do życia (art.2), zakazu tortur i nieludzkiego traktowania (art.3), zakazu pracy przymusowej (art.4 par.2), prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego (art.5), prawa do wolności myśli, sumienia i wyznania (art.9), prawa do wolności wyrażania opinii (art.10), prawa do swobodnego pokojowego gromadzania się (art.11), prawa do skutecznego środka odwoławczego w razie naruszeń konwencji (art.13) i zakazu dyskryminacji (art. 14).
Na początkowym etapie sprawy państwo rosyjskie było reprezentowane przez sędziego, który potem wycofał się z udziału.
Łącznie 26 państw złożyło oświadczenia pisemne bądź ustne w trakcie rozpatrywania skarg.
00:01. Zełenski polecił nasilić kontakty z USA ws. zapowiedzianych przez Trumpa dostaw broni
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski polecił nasilenie kontaktów z Waszyngtonem w sprawie szybkich dostaw broni, które zapowiedział prezydent USA Donald Trump. Chodzi głównie o obronę przeciwlotniczą – oświadczył w codziennym nagraniu.
Dziś poleciłem ministrowi obrony Ukrainy (Rustem Umierow) oraz Naczelnemu Dowódcy Sił Zbrojnych (gen. Ołeksandr Syrski) zintensyfikowanie wszystkich kontaktów ze stroną amerykańską
— powiedział Zełenski.
Prezydent ocenił, że najnowsze zapowiedzi ze strony USA należy jak najszybciej zrealizować w praktyce.
Przede wszystkim dotyczy to obrony przeciwlotniczej, a także wszystkich innych elementów dostaw z Ameryki. To krytyczne dostawy, od których zależy życie naszych obywateli oraz ochrona ukraińskich miast i wsi
— podkreślił Zełenski.
Prezydent Trump potwierdził, że Stany Zjednoczone wyślą do Ukrainy broń defensywną, by mogła bronić się przed atakami Rosji.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/734541-relacja-1232-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.