Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) premiera Pedro Sancheza stanęła przed kolejnym skandalem, próbując jednocześnie zareagować na aferę korupcyjną w jej władzach. W tym samym czasie największa opozycyjna Partia Ludowa (PP) zorganizowała swój kongres krajowy, chcąc wykorzystać słabość rządu.
Kapitan nie poddaje się, gdy morze jest wzburzone, zostaje, by przetrwać sztorm i doprowadzić statek do portu
— powiedział Sanchez na partyjnym zebraniu, broniąc dotychczasowych osiągnięć rządu.
Podczas komitetu federalnego doszło do zmian personalnych w kierownictwie PSOE po tym, jak dotychczasowy sekretarz organizacji partyjnej Santos Cerdan, prawa ręka Sancheza, został aresztowany w ostatnich dniach m.in. za udział w grupie przestępczej zajmującej się manipulowaniem przetargami na roboty publiczne.
Premier przedstawił również kilka środków mających przeciwdziałać korupcji, w tym m.in. reformę aparatu partyjnego, aby przeciwdziałać „nadmiernej koncentracji władzy” oraz zapewnienie anonimowości sygnalistom.
Próba sanacji w PSOE została jednak przyćmiona przez kolejny skandal, o którym w przeddzień zjazdu napisał portal elDiario.es. Francisco Salazar, jeden z czołowych członków partii, został oskarżony przez kilka koleżanek partyjnych o „niewłaściwe zachowanie”.
Po oskarżeniach Salazar zrezygnował z funkcji partyjnych i w administracji premiera, a PSOE – która sama określa się jako partia „feministyczna – zapowiedziała dochodzenie w jego sprawie. Jak zaznaczyło ugrupowanie, nie miało ono dotychczas żadnych sygnałów w tej sprawie.
Krytyka wewnątrz partii
W siedzibie partii przy ulicy Ferraz w Madrycie pojawiły się pojedyncze głosy krytyki pod adresem Sancheza. Emiliano Garcia-Page, szef wspólnoty autonomicznej Kastylia La-Mancha, zgłosił propozycję głosowania nad wotum zaufania dla rządu lub rozpisania nowych wyborów. W jego opinii środki przedstawione przez premiera są „niewystarczające”, aby zażegnać obecny kryzys.
Postawa Garcii-Page spotkała się z krytyką innych prominentnych członków PSOE, m.in. z ostrą reakcją ministra transportu Oscara Puente, który nazwał swojego partyjnego kolegę „hipokrytą”.
Przebieg komitetu federalnego PSOE krytycznie oceniła też wicepremierka i ministra pracy Yolanda Diaz, która stoi na czele bloku Sumar – mniejszego partnera w koalicji rządowej. Według niej Sanchez „nie przedstawił żadnych środków mających na celu demokratyczną odnowę naszego kraju”.
Działania hiszpańskiej opozycji
Kilkanaście kilometrów dalej w największym stołecznym centrum konferencyjnym IFEMA, odbywał się kongres głównej siły opozycyjnej – Partii Ludowej, na którym Alberto Nunez Feijoo został ponownie wybrany na przewodniczącego ugrupowania, nie mając żadnych konkurentów.
Trzy lata temu moim zobowiązaniem była odbudowa naszej partii; dziś jest nim odbudowa naszego kraju
— powiedział Feijoo, który obiecywał m.in. położenie kresu korupcji.
Nie jestem i nie będę taki jak on (Sanchez-PAP). (…) Jeśli zrobię to, co on, wyrzućcie mnie z partii
— dodał.
W 2018 r., kiedy PP oddawała władze, co zapoczątkowało kilkuletnie rządy PSOE, to właśnie skandal korupcyjny – jeden z największych w historii kraju, znany jako afera Guertel – przyczynił się do zmian na hiszpańskiej scenie politycznej.
Według najnowszego sondażu wyborczego, przeprowadzonego przez ośrodek 40dB dla dziennika „El Pais” i radia Cadena SER, PP może liczyć na 33,3 proc. poparcia. Na drugim miejscu jest PSOE, która w wyniku skandalu korupcyjnego straciła prawie 5 punktów proc. – obecnie popiera ją 27 proc. wyborców. Trzecie miejsce zajęła radykalnie prawicowa partia Vox z 15,2 proc.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/734299-skandale-w-psoe-areszt-i-niewlasciwe-zachowanie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.