Trwa 1228. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Sobota, 5 lipca 2025 r.
17:00. Rosjanie zajęli Zielony Kut i Nowoukrainkę
Rosjanie zajęli osadę Zielony Kut i Nowoukrainkę w pobliżu granicy administracyjnej obwodu dniepropietrowskiego – teraz próbują posunąć się dalej – pisze DeepState
— podaje profil Blyskavka na portalu X.
16:30. Ukraiński sztab: Nasze drony zaatakowały rosyjską fabrykę radarów do rakiet
Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił Sztab Generalny w Kijowie.
Atak miał miejsce w nocy z piątku na sobotę. Celem były zakłady, które produkują adaptacyjne anteny fazowe Kometa. Znajdują się one w stolicy Czuwaszji, Czeboksarach, w europejskiej części Rosji.
Sztab Generalny wyjaśnił, że anteny Kometa wykorzystywane są m.in. w dronach typu Shahed, rakietach Iskander-K, modułach sterowania kierowanych bomb lotniczych, a także w innym precyzyjnym uzbrojeniu, „którym przeciwnik regularnie ostrzeliwuje Ukrainę, w tym infrastrukturę cywilną”.
Potwierdzono, że środki rażenia dotarły do rejonu celu. Wyniki ataku są ustalane
— oświadczono w komunikacie. Poprzednio siły ukraińskie atakowały tę samą fabrykę w Czeboksarach na początku czerwca.
16:02. Sekretarz generalny ONZ potępił największe rosyjskie ataki lotnicze na Ukrainę od początku inwazji
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił w komunikacie przeprowadzone w ostatnich dniach rosyjskie ataki lotnicze na Ukrainę, które według ukraińskich sił powietrznych były największe od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r.
Ataki te zakłóciły dostawy energii elektrycznej do elektrowni jądrowej w Zaporożu, po raz kolejny podkreślając istniejące zagrożenie dla bezpieczeństwa jądrowego
— napisano w komunikacie opublikowanym na stronie ONZ. Guterres przypomniał, że „ataki na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną są zabronione na mocy prawa międzynarodowego i muszą natychmiast ustać”. Wezwał też do „pełnego, natychmiastowego i bezwarunkowego zawieszenia broni na Ukrainie” jako pierwszego kroku to „sprawiedliwego, kompleksowego i trwałego pokoju”.
Ukraińskie Siły Powietrzne przekazały, że w nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę 550 dronami i rakietami; obrona przeciwlotnicza zestrzeliła łącznie 478 z nich. Według Kijowa to największy atak lotniczy na Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji.
15:05. Kair anulował umowę z Rosją na Su-35, bo samolot ma stary radar i słabe silniki
Egipt anulował umowę z Rosją na dostawę myśliwców Su-35 z powodu przestarzałego radaru, podatnego na ataki elektronicznego zestawu bojowego i nieefektywnych silników, w które wyposażono samoloty, ujawnił na początku lipca wysoki rangą egipski urzędnik wojskowy, na którego powołał się portal Bulgarianmilitary.
14:21. Pielęgniarka z obwodu charkowskiego: wojny nie widać, ale słychać
Wojny nie widać, ale słychać; każdej nocy latają rosyjskie drony – powiedziała PAP pielęgniarka Iryna Fysun z ambulatorium w Sydorenkowie, w północno-wschodniej Ukrainie. To jedna z pięciu placówek medycznych w obwodzie charkowskim, którą wsparły Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) i polski MSZ.
W wiejskiej przychodni, gdzie pracuje Fysun, polska fundacja m.in. wyremontowała budynek, wybudowała podjazd dla osób z niepełnosprawnością oraz wyposażyła laboratorium. Pielęgniarka powiedziała, że dzięki nowemu sprzętowi do wykonywania badań krwi i moczu, pacjenci otrzymają swoje wyniki jeszcze tego samego dnia. Jak wspomniała, wcześniej musieli oni jechać 35 km drogą pełną wybojów i dziur do miasta Wałki. Dziennie wykonuje ona badania nawet dla 24 osób.
13:43. Ukraiński wywiad: Kreml próbuje wciągnąć Laos do wojny
Kreml próbuje wciągnąć w wojnę przeciw Ukrainie Laos i organizuje udział żołnierzy z tego kraju w rozminowywaniu obwodu kurskiego – poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
Wobec znacznych strat bojowych i stopniowego wyczerpywania zasobów rosyjskie kierownictwo wojskowo-polityczne poszukuje możliwości kontynuowania agresywnej wojny przeciwko Ukrainie
— oświadczył wywiad. HUR przypomniał, że w szeregach armii rosyjskiej walczą najemnicy z krajów Afryki i Azji, a także oddziały Korei Północnej.
Kreml rozważa (także) możliwość wciągnięcia w wojnę tzw. partnerów pod pozorem realizacji projektów humanitarnych w rosyjskich obwodach graniczących z Ukrainą. Kolejnym krajem, który Rosja próbuje wciągnąć w wojnę, jest Laos
— wyjaśniono w komunikacie. Według ukraińskiego wywiadu obecnie Kreml organizuje udział zgrupowanego oddziału wojsk inżynieryjnych Ludowej Armii Laosu w rozminowywaniu terytoriów obwodu kurskiego Federacji Rosyjskiej.
12:50. Ciężarówka przekazana przez PCPM miastu Chersoń została trafiona rosyjskim dronem
Ciężarówka przekazana w 2024 roku przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) miastu Chersoń na południu Ukrainy została w sobotę rano trafiona rosyjskim dronem podczas rozładunku w punkcie dystrybucji pomocy humanitarnej – poinformowali PAP przedstawiciele Fundacji PCPM. Nikt nie odniósł obrażeń.
Pojazd, należący obecnie do Departamentu Pomocy Społecznej miasta Chersoń, został zaatakowany przez rosyjski dron typu FPV. Zniszczona została szoferka, a eksplozja uszkodziła silnik oraz elementy karoserii. Na miejscu zdarzenia znajdowało się dwóch kierowców i cztery inne osoby – wszyscy to lokalni współpracownicy PCPM. Nikt nie został ranny. W Ukrainie przebywają obecnie również pracownicy z Polski, jednak ze względów bezpieczeństwa fundacja nie podaje informacji o ich lokalizacji. PCPM ma swoje biuro w Kijowie oraz oddziały lokalne w Charkowie i Chersoniu.
Ciężarówka zaatakowana przez rosyjski dron przewoziła pomoc humanitarną, a także drewno opałowe gromadzone przez lokalną społeczność na zimę. Transporty realizowane są z miejskiego magazynu do lokalnych punktów dystrybucji.
11:35. Sytuacja na froncie
W ciągu ostatniego dnia odnotowano łącznie 183 starcia bojowe - przekazuje ukraiński sztab generalny, podając w najnowszej informacji operacyjnej szczegóły nt. sytuacji na poszczególnych odcinkach frontu.
10:41. Rosyjskie straty bojowe
Rosyjska armia straciła ostatniej doby kolejnych 1050 żołnierzy (łącznie 1 025 260 od początku pełnoskalowej wojny).
09:48. Ostatniej nocy Rosja zaatakowała 322 dronami
322 drony użyła Rosja do ataków na cele w Ukrainie ostatniej nocy; głównym kierunkiem uderzeń był obwód chmielnicki i miasteczko Starokonstantynów – podały rano ukraińskie Siły Powietrzne.
Rosyjskie drony odpalone zostały z okolic rosyjskich miast Briansk, Kursk, Orzeł, Millerowo, Primorsko-Achtarsk oraz Szatałowo – wyjaśniono w komunikacie.
Nalot dronów odpierało ukraińskie lotnictwo, wojska rakietowe, jednostki walki elektronicznej i systemów bezzałogowych, a także mobilne grupy ogniowe.
Do godz. 9.30 (8.30 czasu polskiego) obrona powietrzna unieszkodliwiła 292 drony typu Shahed (i dronów innych typów). 157 zostało zestrzelonych, a 135 utraciło łączność bądź zostało zneutralizowanych środkami walki elektronicznej
— powiadomiono. Siły Powietrzne poinformowały, że drony przeciwnika trafiły w cztery miejsca, a w sześciu lokalizacjach spadły ich odłamki.
09:06. Siły Operacji Specjalnych zaatakowały rosyjskie lotnisko w Borisoglebsku
Siły Operacji Specjalnych Ukrainy zaatakowały lotnisko wojskowe w Borisoglebsku w obwodzie woroneskim w południowo-zachodniej Rosji, gdzie stacjonują samoloty Su-34, Su-35S oraz Su-30SM – powiadomił rano Sztab Generalny w Kijowie.
Jest „to miejsce bazowania rosyjskich samolotów Su-34, Su-35S i Su-30SM. Zniszczony został skład kierowanych bomb lotniczych, samolot szkolno-bojowy oraz – prawdopodobnie – inne maszyny. Skutki uderzenia są weryfikowane” – przekazał sztab w mediach społecznościowych.
W komunikacie podkreślono, że ukraińskie wojska kontynuują działania, których celem jest ograniczenie możliwości rosyjskich okupantów do atakowania infrastruktury cywilnej i zmuszenie Federacji Rosyjskiej do zakończenia zbrojnej agresji przeciwko Ukrainie.
Niezależny rosyjski kanał Astra przekazał, że lotnisko w Borisoglebsku było atakowane w nocy z 1 na czerwca. Znajduje się tam Borysoglebski Ośrodek Szkolenia Lotniczego im. Czkałowa.
W wyniku tamtego ataku zginęło dwóch rosyjskich żołnierzy. Władze regionu zataiły zarówno sam fakt ataku na ośrodek lotniczy, jak i śmierć wojskowych
— napisał kanał.
08:17. Ukraińska urzędniczka: W gminie Wałyki dwie osoby na trzy to przesiedleni w związku z wojną
Dwie osoby na trzy to osoby zmuszone opuścić dom w związku z wojną – powiedziała PAP Maryna Orłowa, dyrektorka Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w gminie Wałyki, która przyjęła największą liczbę przesiedleńców w całym obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy.
Urzędniczka doprecyzowała, że obecnie liczba mieszkańców gminy to 28 tys., w tym 22 tys. to osoby zmuszone do opuszczenia domów, w związku z atakami wojsk rosyjskich od początku wielkoskalowej wojny w 2022 r. Nowi mieszkańcy gminy Wałyki pochodzą przede wszystkim z regiony kupiańskiego i wołczańskiego, a także z pobliskiego obwodu donieckiego.
Poproszona o scharakteryzowanie osób wewnętrznie przesiedlonych Orłowa powiedziała, że przede wszystkim są to osoby starsze oraz matki z dziećmi.
To ludzie, którzy nie mają dużych pieniędzy, aby móc wyjechać do Europy Zachodniej albo na zachód Ukrainy, choćby do Lwowa. Przeważają osoby starsze oraz matki z dziećmi. Niektórzy przyjechali z bardzo schorowanymi, czasem leżącymi, rodzicami
— stwierdziła.
W jej opinii przesiedleni odczuwają „bardzo mocny stres i tęsknotę za domem”, w związku z czym w gminie otwarto ośrodek, gdzie mogą oni uzyskać pomoc prawną i psychologiczną. Wybudowano także miejsce, dające schronienie 70 osobom. Orłową szczególnie poruszył temat dzieci z rodzin zmuszonych do opuszczenia domów. Jako przykład podała pomoc udzieloną 10-latkowi, który stracił zdolność mówienia na skutek stresu.
Każdego dna latają nad nami drony, lecą rakiety, mamy nieustające ataki
— powiedziała rozmówczyni PAP zapytana o obecną sytuację zagrożenia, dodając, że w czerwcu gmina Wałyki została oficjalnie wyjęta ze strefy działań wojennych. W jej opinii „mieszkańcy są stosunkowo bezpieczni”, gdyż region ten znajduje się na zachód od Charkowa. Jak przyznała, terenem niebezpiecznym jest leżący nieopodal obwód sumski, gdzie trwają regularne ataki wojsk rosyjskich na granicy państw.
Najważniejsze, aby ludzie mieli świadomość, że są potrzebni i ktoś się o nich troszczy, mimo że codziennie coś leci nad twoją głową. Oni (przesiedleni – PAP) często myślą, że świat oszalał, są rozgoryczeni otaczającą ich rzeczywistością, a przecież życie toczy się dalej. Ludzie chcą żyć, pracować, rodzić dzieci
— dodała Orłowska.
07:02. Trump: Rozmawiałem z Putinem o sankcjach, które mogę nałożyć na Rosję
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że podczas rozmowy telefonicznej z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem rozmawiał o sankcjach, które Ameryka może nałożyć na Rosję.
Według Trumpa Putin jest zaniepokojony możliwymi kolejnymi sankcjami i zdaje sobie sprawę, że mogą one zostać wprowadzone.
Po rozmowie telefonicznej z Putinem Trump 3 lipca stwierdził, że nie udało mu się osiągnąć żadnego postępu w kwestii wojny na Ukrainie i nie jest z tego powodu zadowolony.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow po rozmowie obu przywódców mówił, że Rosja wolałaby osiągnąć swoje cele na Ukrainie środkami politycznymi i dyplomatycznymi, ale nie powstrzyma to „specjalnej operacji wojskowej”.
Wczoraj Trump na pokładzie samolotu Air Force One powiedział też, że podczas rozmowy telefonicznej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim omawiał możliwość wysłania rakiet obrony powietrznej Patriot na Ukrainę.
00:10. Przywrócono zewnętrzne zasilanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Ale?
Zasilanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy w Enerhodarze, które w piątek po południu zostało przerwane, zostało przywrócone - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Dodała jednak w komunikacie, że „nuklearne bezpieczeństwo na Ukrainie pozostaje bardzo niepewne”.
MAEA podała, że zasilanie przywrócono po 3,5 godzinach. Wcześniej Agencja poinformowała w serwisie X, że okupowana przez Rosję Zaporoska Elektrownia straciła całe zewnętrzne zasilanie, konieczne do chłodzenia paliwa w reaktorach.
Agencja wyjaśniła też, że siłownia korzystała ze swych własnych awaryjnych generatorów po utracie dostaw prądu.
Wszystkie jej sześć reaktorów jest wyłączonych, ale energia elektryczna jest nadal potrzebna do chłodzenia systemu.
Szef ukraińskiego resortu energetyki Herman Hałuszczenko wyjaśnił, że rosyjskie ataki zniszczyły linie łączące elektrownię z siecią energetyczną.
Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, jest okupowana od początku marca 2022 roku. Na jej terenie stacjonują żołnierze agresora, są tam też obecni pracownicy rosyjskiego państwowego koncernu Rosatom. Rosjanie wielokrotnie ostrzeliwali teren elektrowni, stwarzając w ten sposób - w ocenie władz w Kijowie - zagrożenie radiacyjne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Facebook/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/734234-relacja-1228-dzien-wojny-uderzenie-w-rosyjskie-lotnisko
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.