Ostatnia sesja przed wakacjami Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, która odbędzie się w przyszłym tygodniu będzie bardziej emocjonująca niż mogłoby się wydawać do ostatnich dni. W poniedziałek będzie miała miejsce debata o odwołaniu - na skutek wniosku o votum nieufności - niemieckiej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli Gertrud von der Leyen. Wniosek podpisało szesnastu na dwudziestu europosłów PiS. W sumie uzbierano około 80 podpisów - wymaganych było 72. Votum nieufności poparli przedstawiciele trzech frakcji prawicowych: EKR, Patrioci dla Europy i suwereniści. Podpisali go również posłowie niezależni oraz jeden jedyny poseł z Europejskiej Partii Ludowej (tam gdzie PO i PSL) - to reprezentant formacji b. premiera Słowacji Janeza Jansy. Jego podpis może, choć nie musi, potwierdzać pogłoski o możliwym przejściu tej słoweńskiej prawicowej partii z EPL do EKR. Ponoć nastąpić to ma po najbliższych wyborach parlamentarnych w tym kraju.
Po trzech dniach od poniedziałkowej debaty nt. votum nieufności dla Frau von der Leyen nastąpi czwartkowe głosowanie. Wniosek nie ma szans, ale jest ważną demonstracją polityczną. Niektórzy widzą w tym również przejaw jednoczenia się podzielonych dotąd prawicowych frakcji w europarlamencie.
Posłowie do PE przyjmą roczny raport Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Warto przypomnieć, że jego wiceprezesem jest Polka - była minister finansów za rządów PiS Teresa Czerwińska. Skądinąd była ona jednym z trzech szefów resortu finansów RP w XXI wieku urodzonych poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej (Jan Vincent Rostowski i Tadeusz Kościński urodzili się w Wielkiej Brytanii, a Teresa Czerwińska na dawnych polskich Inflantach- w Dyneburgu/ Dźwinsku/ Dauvgapils na Łotwie).
We wtorek nastąpi przedstawienie programu półrocznej prezydencji Królestwa Danii w UE. Zapewne przewodnictwo Kopenhagi w Unii będzie mniej bezobjawowe niż prezydencja Polski - no, ale to nie będzie trudne.
Z ciekawszych głosowań we wtorek należy wymienić sprawę wejścia Bułgarii do strefy euro (w przyszłym roku), umowę o partnerstwie dotycząca połowów miedzy UE a Grenlandia i Danią (w tej właśnie kolejności) oraz raport dotyczący bezpieczeństwa i dostaw energii w UE. Ten ostatni przygotowała b.premier Beata Szydło.
O podsumowanie ostatniej przedwakacyjnej sesji PE warto pokusić się w przyszły piątek po jej zakończeniu.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/734217-ostatki-w-strasburgu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.