Parlament Europejski zagłosuje nad wnioskiem o wotum nieufności dla Komisji Europejskiej, na której czele stoi Ursula von der Leyen - przekazało dziś PAP źródło w PE. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się 10 lipca. Wniosek przygotowała frakcja EKR, do której należy PiS.
Przewodnicząca PE Roberta Metsola poinformowała liderów grup w PE, że wniosek o wotum nieufności wobec Komisji został złożony i że spełnione zostały odpowiednie wymogi formalne
— przekazało PAP w środę źródło w europarlamencie.
Opór w PE
Podpisy pod wnioskiem o wotum nieufności wobec KE zbierali rumuńscy europosłowie z prawicowej partii AUR, którzy należą do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Według informacji PAP pod wnioskiem podpisała się większość europosłów PiS. Podpisy złożyli też przedstawiciele innych grup politycznych w PE, w tym Europejskiej Partii Ludowej i prawicowych Patriotów dla Europy, a także kilku niezależnych europarlamentarzystów. Przeciwko wnioskowi - jak wynika z informacji PAP - byli europosłowie z włoskiej partii Bracia Włosi, która też należy do EKR.
Wniosek jest motywowany m.in. trwającym śledztwem Prokuratury Europejskiej (EPPO) w sprawie udziału KE w procesie zakupu szczepionek przeciw COVID-19, zarzutami o związane z tym nieprawidłowości oraz zarzutami o niewłaściwe zarządzanie środkami w ramach popandemicznego Funduszu Odbudowy. Wnioskodawcy oskarżają też Komisję m.in. o ingerencję w wybory prezydenckie w Rumunii.
Warunki formalne
Wniosek o wotum nieufności wobec KE musi zostać złożony przez co najmniej jedną dziesiątą europosłów. Obecnie PE liczy 720 posłów, więc potrzeba minimum 72 podpisów. Wnioskodawcy spełnili ten wymóg.
Głosowanie nad wnioskiem nieufności musi być też poprzedzone debatą. Źródło PAP przekazało, że odbędzie się ona w poniedziałek 7 lipca.
Do przyjęcia wotum nieufności potrzeba większości co najmniej dwóch trzecich oddanych głosów.
W przypadku przyjęcia wotum nieufności KE jako całość musi podać się do dymisji.
Do tej pory w historii PE żadne wotum nieufności nie zostało przyjęte. Jak przekazało PAP kilka źródeł w Parlamencie, biorąc pod uwagę arytmetykę parlamentarną w obecnej izbie, wniosek prawdopodobnie zostanie odrzucony.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/734009-koniec-von-der-leyen-bedzie-glosowanie-nad-wotum-nieufnosci
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.