„Podczas piątego pełnego dnia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) załoga misji Ax-4 ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim kontynuowała prace nad szeregiem polskich eksperymentów, w tym sesji badań nad poziomem stresu astronautów z użyciem encefalografii” - podała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).
Jak poinformowała POLSA w komunikacie, wśród wykonywanych w ramach polskiej misji IGNIS eksperymentów był EEG Neurofeedback, czyli trening mózgu do regulowania swoich stanów psychicznych za pomocą informacji o falach mózgowych za pomocą encefalografii (EEG).
Naukowcy z Polski, USA, Indii i Węgier kontynuowali też badania nad zmianami w florze bakteryjnej jelit w kosmosie (Human Gut Microbiota), sprawdzali działanie pulsometrów z czujnikami z nanomateriałów (MXene in LEO), sprawdzali akustykę i poziom hałasu na ISS (Wireless Acoustics) i testowali PhotonGrav, urządzenie pozwalające na sterowanie komputerem za pomocą mózgu.
Eksperymenty edukacyjne
Uznański-Wiśniewski przeprowadził też dwie demonstracje eksperymentów edukacyjnych - jednego z wykorzystaniem zwykłych przedmiotów na ISS oraz drugiego, badającego jak zachowują się płyny w warunkach mikrograwitacji. POLSA szacuje, że po pięciu pełnych dniach na ISS misja załogi Axiom została wykonana w 36,8 proc.
Na dziś planowane są dwa połączenia na żywo z polskim astronautą, z widownią zgromadzoną w budynku EC-1 w Łodzi (11.35) oraz rozmowa z Ministrem Rozwoju i Technologii (13.15).
Jak podał organizator misji, firma Axiom Space, wśród innych eksperymentów wykonywanych tego dnia były badania nad zachowaniem cyjanobakterii i mikroalg w kosmosie, a także eksperyment sprawdzający, jak promieniowanie kosmiczne wpływa na DNA much owocówek. Ma to być wstęp do badań, jak wzmocnić ludzkie DNA i chronić je przed promieniowaniem podczas misji kosmicznych.
„To wzorowy pracownik”
„Sławosz Uznański-Wiśniewski nie tylko profesjonalnie wykonuje wszystkie eksperymenty, ale też widać, że sprawia mu to ogromną radość. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to jego miejsce” - powiedziała PAP polska szefowa misji technologiczno-naukowej IGNIS dr Aleksandra Bukała z POLSA.
Polski astronauta od 26 czerwca znajduje się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W ramach misji IGNIS ma przeprowadzić w sumie 13 eksperymentów technologiczno-naukowych.
Podczas rozmowy z PAP w Centrum Kontroli Columbus ESA w niemieckim ośrodku badawczym DLR w Oberpfaffenhofen dr Bukała podsumowała, że na razie wszystko idzie zgodnie z planem.
A kiedy mamy gdzieś jakieś okienko czasowe, to doktor Uznański-Wiśniewski wykonuje dodatkowe eksperymenty
— dodała.
Powiedziała, że polski astronauta ma na pracę przeznaczonych po 8 godzin na dobę. Jest jednak wzorowym pracownikiem, więc kiedy wykona już działania zaplanowane na dany dzień, wykonuje jeszcze działania rezerwowe.
Natomiast, jeżeli chodzi o jego czas wolny, to my się w to w ogóle nie włączamy. Staramy się szanować prywatność astronautów i to, że oni w tym swoim czasie wolnym mają ten czas dla siebie. Wtedy wyłączamy kamery
— powiedziała.
„To jest jego miejsce”
Pytana, czy astronauta dobrze czuje się na orbicie, odparła: „Na tyle, na ile znam Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, to widzę, że jemu się bardzo podoba, to jest jego miejsce”.
Na pytanie, na jaki moment misji ona sama czeka najbardziej, dr Bukała powiedziała, że liczy na to, że wykonane zostaną wszystkie eksperymenty technologiczno-naukowe. Z nadzieją czeka również na zdjęcia z Cupoli, czyli miejsca obserwacyjnego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z którego widać Ziemię. Wyjaśniła, że tam będzie wykonywana cała seria zdjęć polskiego astronauty z bursztynem, polską flagą, plakatem misji IGNIS, pamiątkami po Marii Skłodowskiej-Curie i po Fryderyku Chopinie.
To wszystko pewnie będzie miało miły sercu oddźwięk w społeczeństwie
— wyraziła nadzieję.
To jest dla nas niesamowita podróż i niesamowity postęp. Chciałoby się powiedzieć mały krok dla jednego człowieka, a wielki krok dla Polski, bo naprawdę ten program technologiczno-naukowy, który mamy, jest niespotykany w tego typu misjach wcześniej
— powiedziała.
Podsumowała, że widzi w uczestnikach misji ogromną motywację, by ograniczony czas, który jest na orbicie, wykorzystać jak najlepiej.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/733948-piaty-dzien-badan-na-iss-dzis-laczenie-z-polskim-astronauta
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.