Trwa 1225. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 2 lipca 2025 r.
13:55. Orlen dostarczy na Ukrainę 140 mln m. sześc. gazu ziemnego z USA
Orlen dostarczy na Ukrainę 140 mln metrów sześc. gazu ziemnego na podstawie nowego kontraktu z tamtejszym Naftogazem. Surowiec będzie pochodził z USA. To już czwarta umowa na dostawy gazu zawarta przez Orlen i Naftogaz w tym roku - poinformował koncern.
13:14. Kreml: o rozmowę z Putinem, pierwszą od trzech lat, prosił prezydent Francji
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że pierwsza od trzech lat rozmowa telefoniczna prezydenta Francji Emmanuela Macrona z przywódcą Rosji Władimirem Putinem odbyła się we wtorek na prośbę strony francuskiej. Ocenił także, że rozmowa była „merytoryczna”.
Pieskow potwierdził, że rozmowa telefoniczna Macrona i Putina trwała ponad dwie godziny. Wcześniej poinformował o tym Pałac Elizejski. Rzecznik Kremla wyraził także zadowolenie z decyzji USA o wstrzymaniu pocisków dla Ukrainy i oświadczył, że im mniej broni przekazywanych jest Ukrainie, tym szybciej wojna się zakończy. We wtorek Biały Dom potwierdził doniesienia mediów o wstrzymaniu przekazywania Kijowowi części pocisków do systemów obrony powietrznej.
Francuski dziennik „Le Monde” podał w środę, że Macron uprzedził o planowanej rozmowie z Putinem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Potem zaś zrelacjonował mu tę rozmowę. Według agencji Bloomberga francuski prezydent przekazał Zełenskiemu, że stanowisko Putina w sprawie uregulowania konfliktu ma Ukrainie nie zmieniło się i Rosja nadal jest przeciwna zawarciu rozejmu w tej wojnie.
12:29. Charge d’affaires USA wezwany na rozmowę do MSZ w Kijowie po wstrzymaniu dostaw pocisków
Charge d’affaires USA John Ginkel został wezwany na rozmowę do MSZ Ukrainy po doniesieniach o wstrzymaniu przez Waszyngton dostaw pocisków do ukraińskich systemów obrony powietrznej.
Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Mariana Beca wyraziła wdzięczność Stanom Zjednoczonym za wsparcie udzielone od początku inwazji Rosji na pełną skalę i podkreśliła kluczowe znaczenie dostarczania wcześniej przyznanych pakietów obronnych, ze szczególnym naciskiem na wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy. Strona ukraińska podkreśliła, że wszelkie opóźnienia lub zwlekanie ze wsparciem ukraińskich zdolności obronnych tylko zachęcą agresora (Rosję - PAP) do kontynuowania wojny i terroru, zamiast dążenia do pokoju
— poinformowało MSZ w Kijowie.
12:06. Łukaszenka ułaskawił 16 więźniów
Białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka ułaskawił w środę szesnaścioro więźniów skazanych za różne przestępstwa, w tym za „działalność ekstremistyczną” – poinformowała rządowa agencja BiełTA, powołując się na biuro prasowe Łukaszenki. Jak podkreślono, uczynił to w przeddzień Dnia Niepodległości.
Nazwisk ułaskawionych na razie nie ujawniono. Połowę stanowią kobiety, a trzy osoby mają ponad 50 lat.
Według niezależnego portalu Nasza Niwa nie wiadomo, czy wszyscy ułaskawieni to więźniowie polityczni.
11:21. „Le Monde”: powodem rozmowy Macrona z Putinem było ryzyko wyjścia Iranu z NPT
Dziennik „Le Monde”, komentując w środę pierwszą od trzech lat rozmowę telefoniczną prezydenta Francji Emmanuela Macrona z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, podał, że zdaniem Paryża była ona potrzebna wobec obaw o wycofanie się Iranu z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).
10:18. Sytuacja na froncie
W ciągu ostatniego dnia odnotowano łącznie 171 starć bojowych - podaje ukraiński sztab generalny w najnowszej informacji operacyjnej.
09:40. Straty bojowe Rosjan
Rosyjska armia straciła ostatniej doby kolejnych 1110 żołnierzy (łącznie 1 022 090 od początku pełnoskalowej wojny).
09:15. Merz o broni dostarczanej Ukrainie
Jak informuje Nexta niemiecki kanclerz Friedrich Merz mówił wczoraj o broni dostarczanej do Ukrainy: „Zawsze było jasne - jeśli dostarczymy rakiety Taurus do Ukrainy, będą one używane przez Ukraińców, a nie niemieckich żołnierzy”
Kanclerz Niemiec nie wykluczył, że Taurusy zostaną dostarczone stronie ukraińskiej. „Pozostaje to opcją” - powiedział ostrożnie Merz, dodając, że Niemcy nie będą już publicznie dyskutować o tym, jaką broń dostarczają Ukrainie - aby utrzymać Putina w niepewności.
Stanowczo podkreślił, że Niemcy nie staną się stroną w tej wojnie.
09:10. Ukraina opracowała mobilną stację nadawczą dla wyzwolonych terytoriów
Specjaliści z Centrum Innowacji i Informacji – firmy ewakuowanej z Ługańska – opracowali unikalne urządzenie umożliwiające nadawanie ukraińskiej telewizji i radia w warunkach wojennych – poinformowała na Facebooku Krajowa Rada ds. Telewizji i Radiofonii Ukrainy. To innowacyjne rozwiązanie jest pierwszym krokiem w kierunku stworzenia sieci mobilnych, autonomicznych stacji oraz laboratoriów telekomunikacyjnych – zaznaczono. Stacje mogą być szybko rozmieszczone w różnych lokalizacjach i nadawać ukraińskie kanały cyfrowe oraz radio.
Dzięki autonomicznym źródłom zasilania zasięg wynosi do 30 km dla telewizji cyfrowej i do 40 km dla radia.
09:00. Ukraińskie siły uderzyły w rafinerię ropy naftowej w obwodzie saratowskim w Rosji
Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że dzień wcześniej przeprowadziły atak na rafinerię Saratoworgsintez w obwodzie saratowskim w Rosji, która dostarcza paliwo jednostkom wojskowym „W ramach działań mających na celu osłabienie zdolności ofensywnych wroga, jednostki Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, we współpracy z innymi komponentami Sił Obronnych, przeprowadziły uderzenie w rafinerię Saratoworgsintez w obwodzie saratowskim” – czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
08:31. Biały Dom potwierdził informacje o wstrzymaniu przekazywania pocisków Ukrainie
Biały Dom potwierdził doniesienia portalu Politico o wstrzymaniu przekazywania części pocisków do systemów obrony powietrznej Ukrainie. Jak stwierdziła rzeczniczka, decyzja taka została podjęta, by „postawić interesy Ameryki na pierwszym miejscu”.
Ta decyzja została podjęta, aby postawić interesy Ameryki na pierwszym miejscu po przeglądzie DOD (Pentagonu-PAP) wsparcia wojskowego i pomocy udzielanej przez nasz kraj innym krajom na całym świecie. Siła Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych pozostaje niepodważalna — wystarczy zapytać Iran
— napisała w oświadczeniu przekazanym dziennikarzom zastępczyni rzeczniczki Białego Domu Anna Kelly.
Jest to komentarz do wcześniejszych doniesień Politico o tym, że Pentagon postanowił wstrzymać dostawy niektórych rodzajów pocisków na Ukrainę w związku z niskim poziomem zapasów w swoim arsenale.
Według telewizji PBS, pociski objęte wstrzymaniem to rakiety PAC-3 do systemów Patriot, pociski artyleryjskie kalibru 155 mm (według Politico chodzi o pociski kierowane), pociski GMRLS do systemów artylerii rakietowej HIMARS oraz rakiety AIM-7 używane w systemach obrony powietrznej NASAMS oraz w myśliwcach F-16.
Decyzję o wstrzymaniu części pomocy - udzielanej jeszcze w ramach pakietu zatwierdzonego przez prezydenta Joe Bidena - miał podjąć znany ze sprzeciwu wobec pomocy Ukrainie wiceszef Pentagonu Elbridge Colby. W wydanym oświadczeniu Colby nie zaprzeczył doniesieniom, lecz zaznaczył, że Pentagon „nadal dostarcza prezydentowi solidne opcje mające na celu kontynuację pomocy wojskowej dla Ukrainy, zgodnie z jego celem, jakim jest zakończenie tej tragicznej wojny”.
Według źródeł Politico, urzędnicy Pentagonu już w marcu przygotowali plany wstrzymania dostaw części amunicji, według których miały one zostać przekierowane do USA lub Izraela.
Decyzję potępili Demokraci w Kongresie. Wiceszefowa komisji spraw zagranicznych Senatu, Jeanne Shaheen stwierdziła w oświadczeniu, że Pentagon osłabia obronę Ukrainy „w momencie, w którym Rosja bombarduje ukraińskie miasta i zabija cywilów noc po nocy”.
Prezydent Trump obiecał zaledwie w zeszłym tygodniu, że poszuka dodatkowych systemów obrony powietrznej dla Ukrainy, ale sekretarz Hegseth i podsekretarz Colby najwyraźniej go ignorują
— napisała Shaheen, odnosząc się do wypowiedzi Trumpa ze szczytu NATO, kiedy powiedział ukraińskiej dziennikarce, że „sprawdzi”, czy może przekazać Ukrainie dodatkowe Patrioty.
Mieszane sygnały administracji Trumpa podważają jej własny plan doprowadzenia Putina do stołu negocjacyjnego, a ten ruch pod przywództwem sekretarza Hegsetha tylko utrudni osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego pokoju
— oceniła senator.
07:46. Łotewski rząd: Wsparcie wojskowe dla Ukrainy na poziomie 0,25 proc. PKB; przekazujemy 42 transportery Patria
Łotwa będzie kontynuować wsparcie wojskowe dla Ukrainy na poziomie 0,25 proc. krajowego PKB, także w 2025 r. oraz w 2026 r. – poinformował we wtorek rząd. Zatwierdzono przekazanie Ukrainie 42 kołowych transporterów opancerzonych wyprodukowanych na Łotwie na licencji fińskiego koncernu Patria.
Będziemy szkolić, wyposażać i dostarczać (uzbrojenie). Nasze Patrie pomogą w walce z rosyjskim agresorem
— oświadczył szef resortu obrony Andris Spruds.
Transporter opancerzony 6x6 to flagowy pojazd fińskiego koncernu zbrojeniowego Patria. Nowy zakład produkcji tych transporterów na Łotwie otwarto wiosną 2024 r. w mieście Valmiera w płn.-wsch. części kraju. Pierwszy pojazd produkcji łotewskiej wyjechał z zakładu w sierpniu ub. roku. Łotewski resort obrony zamówił w 2021 r. ponad 200 tych pojazdów z dostawą do końca dekady.
W 2024 r. Łotwa również udzieliła Ukrainie wsparcia wojskowego w wysokości ponad 0,25 proc. PKB (ok. 100 mln euro), co stawia te kraj w czołówce państw wspierających Ukrainę pod względem wielkości gospodarki.
Wiosną tego roku ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii opowiedzieli się za dalszą pomocą militarną dla Ukrainy aż do jej zwycięstwa i potwierdzili zobowiązanie każdego państwa bałtyckiego do przeznaczania rocznie minimum 0,25 proc. PKB na bezpieczeństwo i obronę Ukrainy.
00:01. Politico: Pentagon wstrzymał dostawy pocisków do systemów obrony powietrznej dla Ukrainy
Pentagon wstrzymał dostawy niektórych pocisków przeciwlotniczych i innej precyzyjnej amunicji na Ukrainę z powodu obaw o niski poziom zapasów w amerykańskich magazynach - podał portal Politico. Decyzja w tej sprawie miała zostać podjęta jeszcze na początku czerwca.
Jak pisze portal, wstrzymanie dostaw dotyczy pocisków do niektórych systemów obrony powietrznej i innych precyzyjnych rakiet. Nie podano jednak, o które konkretnie typy amunicji chodzi. Decyzję miał podjąć wiceszef resortu obrony Elbridge Colby, znany wcześniej jako sceptyk udzielania wsparcia Kijowowi ze względu na potrzeby odstraszania Chin.
Według Politico, decyzja zapadła na początku czerwca po przeglądzie zapasów amunicji w amerykańskich arsenałach. Przegląd miał doprowadzić do obaw przed spadającą liczbę dostępnych pocisków artyleryjskich, pocisków przeciwlotniczych i precyzyjnej amunicji. Decyzja miała wejść w życie jednak dopiero ostatnio, w czasie, kiedy Rosja prowadzi szczególnie wzmożone bombardowanie ukraińskich miast.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/733936-relacja-1225-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.