Trwa 1224. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 1 lipca 2025 r.
19:19. Umierow ogłosił uruchomienie wspólnego programu produkcji broni z państwami grupy Ramstein
Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow ogłosił we wtorek uruchomienie programu wspólnej produkcji broni z międzynarodowymi partnerami w kraju i w państwach grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w formacie Ramstein. Głosowanie nad projektami czterech ustaw w tej sprawie ma się odbyć w tym miesiącu.
Wkrótce ukraińscy producenci broni i sprzętu wojskowego otrzymają specjalny system prawny i podatkowy, który pozwoli im na szybkie zwiększenie skali i modernizację produkcji oraz budowę nowych obiektów. Przede wszystkim oznacza to tworzenie nowych fabryk i zakładów produkcyjnych, zarówno w Ukrainie, jak i za granicą
— przekazał Umierow w komunikatorze Telegram.
18:45. Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem, po raz pierwszy od 2022 roku
Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z dyktatorem Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.
Według komunikatu Pałacu Elizejskiego Macron wezwał w rozmowie do rozejmu w Ukrainie i rozpoczęcia negocjacji w sprawie zakończenia konfliktu.
18:36. Zidentyfikowano Rosjan, którzy zaatakowali Sumy
Portal BLYSKAVKA poinformoał, że wywiad ukraiński zidentyfikował Rosjan, którzy wzięli udział 3 czerwca w ataku rakietowym na Sumy. W wyniku rosyjskiego ataku zginęło 6 osób, a 29 zostało rannych.
Dane wywiadowcze ukraińskiego wywiadu wskazały, że w ataku na Sumy udział brali Damir Garnajew z Penzy, czyli dowódca artylerii 30. pułku strzelców zmotoryzowanych oraz Dmitrij Wołobujew z Samary - dowódca baterii rakietowej, także z 30. pułku.
Ustalono także nazwiska dowódców załóg wyrzutni rakiet BM-21 Grad.
17:46. Rosyjski resort obrony zamierza utworzyć 15 szkół wojskowych do 2034 r.
Ministerstwo obrony Rosji zamierza utworzyć do 2034 r. 15 uczelni wojskowych, które będą kształcić m.in. pilotów, czołgistów, medyków i operatorów dronów - poinformował we wtorek dziennik „Izwiestia”, powołując się na źródła w resorcie.
17:14. Zełenski: dziękuję Polsce za wsparcie podczas jej prezydencji w Radzie UE
Jestem wdzięczny Polsce za wsparcie podczas jej prezydencji w Radzie UE; razem bronimy niepodległości Ukrainy, Polski i całego regionu zagrożonego przez Rosję - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Jestem wdzięczny Polsce za wsparcie podczas (jej) prezydencji w Radzie UE, która była ważna zarówno dla naszego kraju, jak i całej Europy. Pamiętamy, że tylko razem możemy obronić naszą niepodległość - niepodległość każdego narodu sąsiadującego z Rosją: Ukraińców, Polaków i wszystkich narodów naszego regionu. Dokładnie to robimy
— napisał Zełenski na platformie X. Szef państwa ukraińskiego zaznaczył, że jego kraj docenia nowe sankcje, jakie Europa wprowadziła wobec Rosji podczas przewodnictwa Polski w Radzie UE. Podziękował również polskiemu rządowi i premierowi Donaldowi Tuskowi.
Dziękuję (…) za osiągnięcia w ciągu tych sześciu miesięcy, (uzyskane) wspólnie z naszymi partnerami - zwiększenie wsparcia obronnego Ukrainy, nowe inwestycje w produkcję broni na Ukrainie i, ogólnie, w całej Europie, a także pozytywne kroki na rzecz (…) integracji europejskiej (Ukrainy). Wszystko to będzie działać na rzecz siły Europy. Dziękuję!
— podsumował prezydent.
16:05. Były wiceminister obrony Rosji Timur Iwanow skazany na 13 lat więzienia za korupcję
Były wiceminister obrony Rosji Timur Iwanow został skazany na 13 lat więzienia za korupcję - przekazał dziennik „Moskowskij Komsomolec”. Aresztowano go wiosną ub.r. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami.
Iwanowowi zarzucano przyjmowanie łapówek od kontrahentów wojskowych, pranie pieniędzy, nielegalny transfer środków i defraudację. Oprócz kary pozbawienia wolności sąd nakazał mu zapłatę grzywny w wys. 100 mln rubli (ok. 4,6 mln zł) i orzekł przepadek jego majątku - ziemi, pieniędzy na kontach bankowych i floty pojazdów - o łącznej wartości 2,5 mld rubli (ok. 115 mln zł). Skazany będzie odbywał wyrok w kolonii karnej - poinformował dziennik.
Iwanow był wiceministrem obrony od 2016 do 2024 r. Do jego obowiązków należały zamówienia towarów i zarządzanie kontraktami budowlanymi dla armii.
15:40. Szijjarto: Ukraina w UE oznacza ryzyko i wojnę, Bałkany to nowa energia i bezpieczeństwo
Bruksela chce włączyć Ukrainę do Unii Europejskiej, a my Bałkany Zachodnie - napisał we wtorek na Facebooku szef MSZ Węgier Peter Szijjarto, witając w Budapeszcie premiera Czarnogóry. Dodał, że Ukraina wnosi zagrożenie i ryzyko wciągnięcia w wojnę, Bałkany natomiast to nowa energia i bezpieczeństwo.
14:48. Delegacje ponad 100 krajów będą na konferencji na temat odbudowy Ukrainy
Delegacje ponad 100 krajów wezmą udział w konferencji na temat odbudowy Ukrainy, która odbędzie się w Rzymie 10 i 11 lipca - poinformował szef MSZ Włoch, wicepremier Antonio Tajani. Polskę ma reprezentować premier Donald Tusk.
14:00. Zakłady w rosyjskim Iżewsku zaatakowały drony SBU
Fabryka systemów rakietowych i dronów w Iżewsku, na wschodzie europejskiej części Rosji, została zaatakowana przez drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) – podały ukraińskie media z powołaniem na źródła w SBU.
Jak wiadomo, 1 lipca rano drony SBU dalekiego zasięgu dokonały ataku na hale produkcyjne i magazyny Iżewskiego Zakładu Elektromechanicznego „Kupoł” w Republice Udmurcja. Odległość do celu (od granic Ukrainy) ponad 1300 kilometrów
— napisała agencja Interfax-Ukraina.
Rozmówca agencji poinformował, że odnotowano co najmniej dwa trafienia w obiekty zakładu, po czym wybuchł tam pożar. Według miejscowych władz rosyjskich w ataku zginęły trzy osoby.
12:46. W rosyjskim Iżewsku zaatakowano fabrykę systemów rakietowych i dronów
Szef ukraińskiego rządowego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) Andrij Kowałenko powiadomił we wtorek o wybuchach w mieście Iżewsk na wschodzie europejskiej części Rosji, gdzie produkowane są systemy rakietowe oraz drony dla potrzeb rosyjskiej armii.
W Iżewsku wybuchy. Znajduje się tam, na przykład, Iżewski Zakład Elektromechaniczny „Kupoł”, który jest jednym z głównych producentów systemów rakietowych Tor oraz dronów uderzeniowych Garpia-A1 dla armii Federacji Rosyjskiej
— napisał Kowałenko w komunikatorze Telegram.
Atak na Iżewsk potwierdziły władze autonomicznej Republiki Udmurckiej, na terytorium której położone jest to miasto.
Po ataku dronów w Iżewsku są zabici i ciężko ranni
— powiedział szef władz republiki Aleksandr Brieczałow, cytowany przez rosyjskie media.
Rosyjski urząd nadzoru lotniczego Rosawiacja poinformował we wtorek o wstrzymaniu lotów na lotnisku w Iżewsku, a także w portach lotniczych Tatarstanu - Kazaniu i Niżniekamsku, a także w Uljanowsku.
12:24. Armia rosyjska od trzech miesięcy przyspiesza zajmowanie terenów na Ukrainie
Armia rosyjska zajęła w czerwcu najwięcej ukraińskiego terytorium od listopada 2024 r. i był to trzeci z rzędu miesiąc jej coraz szybszych zdobyczy terytorialnych – wynika z analizy danych amerykańskiego think tanku Instytut Studiów nad Wojną (ISW), przeprowadzonej przez agencję AFP.
Siły rosyjskie zajęły w czerwcu 588 km kw. ukraińskiego terytorium - po 507 km kw. w maju, 379 km kw. w kwietniu i 240 km kw. w marcu. W miesiącach zimowych postęp Rosjan spowolnił.
Jeśli nie liczyć pierwszych miesięcy pełnowymiarowej wojny w 2022 r., kiedy linia frontu zmieniała się dużo dynamiczniej niż obecnie, tylko w październiku i listopadzie 2024 r. siły rosyjskie zajęły większe obszary niż w czerwcu (odpowiednio 610 i 725 km kw.).
Dwie trzecie czerwcowych zdobyczy terytorialnych koncentrowało się w obwodzie donieckim na wschodzie, gdzie od dwóch lat toczy się najwięcej walk. Armia rosyjska kontroluje całkowicie lub częściowo trzy czwarte obwodu, podczas gdy w analogicznym momencie ubiegłego roku było to 61 proc. Około 31 proc. obwodu znajdowało się pod kontrolą prorosyjskich separatystów jeszcze przed rozpoczęciem pełnowymiarowej wojny Rosji przeciw Ukrainie.
W ciągu ostatniego roku siły rosyjskie przesunęły się też w innych obwodach, zdobywając w sumie tereny o powierzchni 200 km kw.
11:06. W nocy Rosja atakowała 52 dronami
Siły Powietrzne Ukrainy powiadomiły, że Rosjanie użyli do nocnych ataków 52 dronów, z których 47 zostało strąconych, bądź uszkodzonych z pomocą środków walki radioelektronicznej.
Jest to najmniejsza liczba dronów w ostatnich dwóch dniach; 30 czerwca Rosjanie wysłali na Ukrainę 107 tych maszyn. Ostatni, zmasowany atak z użyciem bezzałogowców, miał miejsce 29 czerwca, gdy wojska agresora odpaliły aż 480 dronów.
10:17. Jedna osoba cywilna zginęła, pięcioro zostało rannych; w nocy Rosja atakowała 52 dronami
Jedna osoba cywilna zginęła, a co najmniej pięć zostało rannych w wyniku rosyjskich uderzeń w obwodach charkowskim, zaporoskim i mikołajowskim na wschodzie i południu Ukrainy - podały władze ukraińskie.
Dwie osoby zostały ranne w obwodzie zaporoskim, zaś kolejne dwie – w dniepropietrowskim. W obwodzie mikołajowskim, w wyniku ataku rakietowego we wtorek w godzinach porannych zginęła jedna osoba, a jeszcze jedna została ranna – przekazali szefowie obwodowych władz wojskowych.
09:30. Rosyjskie straty bojowe
Rosyjska armia straciła ostatniej doby kolejnych 970 żołnierzy (łącznie 1 020 980 od początku pełnoskalowej wojny).
08:00. Ministerstwo obrony: obrona przeciwlotnicza strąciła 60 ukraińskich dronów
Obrona przeciwlotnicza Rosji strąciła w nocy z poniedziałku na wtorek 60 ukraińskich dronów - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony, cytowane przez agencję Reutera.
Większość dronów zostało zestrzelonych na południowym zachodzie Rosji, nad Krymem, nad Morzem Czarnym oraz nad Morzem Azowskim.
06:15. Wchodzą wyższe cła na rosyjskie nawozy - według eksperta na razie nie znikną z rynku
Unia Europejska podniesie we wtorek cła na rosyjskie i białoruskie nawozy. Jak przewiduje ekspert Tomasz Włostowski, ograniczy to olbrzymie zyski Kremla z nawozów, ale w pierwszych latach obowiązywania rozporządzenia rosyjskie i białoruskie nawozy nie znikną z rynku, na to trzeba będzie poczekać.
00:01. MFW zatwierdził przekazanie Ukrainie kolejnej transzy środków wartej 500 mln dol.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) poinformował w poniedziałek, że zatwierdził przekazanie Ukrainie kolejnej transzy pomocy finansowej wartej 500 mln dol., przeznaczonej na wsparcie budżetu państwa.
Nowa transza pomocy przyznana została w ramach mechanizmu Rozszerzonego Instrumentu Funduszu (EFF) dla Ukrainy, który pozwolił jak dotąd na wsparcie Kijowa sumą 10,6 mld dol. - podał MFW.
Podtrzymał jednocześnie prognozę wzrostu gospodarczego Ukrainy, który w 2025 roku powinien osiągnąć 2-3 proc. PKB.
Rosyjska agresja nadal zbiera na Ukrainie niszczycielskie żniwo społeczne i gospodarcze. Niemniej stabilność makroekonomiczna jest zachowywana dzięki umiejętnemu kształtowaniu polityki przez władze ukraińskie, a także znacznemu wsparciu zewnętrznemu
— oświadczyła wicedyrektorka MFW Gita Gopinath.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/733840-relacja-1224-dzien-wojny-uderzenie-w-rosyjskim-izewsku
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.