Trwa 1223. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 30 czerwca 2025 r.
22:32. Kellogg: Rosja gra na zwłokę w sprawie Ukrainy, komentarze Pieskowa są jak z Orwella
Komentarze rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa na temat negocjacji w sprawie wojny w Ukrainie są jak z Orwella - oświadczył w poniedziałek specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg. Moskwa nie może grać na zwłokę, bombardując cywilne cele w Ukrainie - dodał.
Ostatnie komentarze Pieskowa o stanie negocjacji są orwellowskie. Rosyjskie twierdzenia o tym, że to USA i Ukraina przeciągają w czasie rozmowy pokojowe, są bezpodstawne
— napisał gen. Kellogg w serwisie X.
Jak dodał, prezydent USA Donald Trump jest „konsekwentny i stanowczy”, jeśli chodzi o dążenie do postępu w inicjatywach na rzecz zakończenia wojny.
21:40. Nawrocki: z całą pewnością dojdzie do mojego spotkania z prezydentem Zełenskim
Prezydent elekt Karol Nawrocki powiedział w poniedziałek, że z całą pewnością dojdzie do jego spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jako prezydent odwiedzę wszystkich naszych sąsiadów, a Ukraina jest jednym z nich - dodał.
Nawrocki powiedział w poniedziałek wieczorem w Polsat News, że z całą pewnością dojdzie do jego spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim „w jakimś odpowiednim cyklu spotkań”.
Oczywiście Ukraina, która znajduje się w stanie wojennym jest też naszym sąsiadem i ja odwiedzę wszystkich naszych sąsiadów jako prezydent Polski
— podkreślił prezydent elekt.
18:50. Pułk szturmowy Ukrainy rozbił grupę Rosjan zbliżającą się do Sum
Zwiadowcy 225. samodzielnego pułku szturmowego Sił Zbrojnych Ukrainy rozbili grupę Rosjan zbliżającą się w kierunku Sum - poinformowali w mediach społecznościowych żołnierze.
Członkowie pułku zaprezentowali w social media zdobyte trofeum - wyprodukowany w latach 70. w fabryce broni w Tule specjalny nóż rozpoznawczy.
18:01. „FT”: bez dodatkowej pomocy Ukraina może znaleźć się jesienią w krytycznej sytuacji
Bez dodatkowej pomocy Zachodu Ukraina może znaleźć się jesienią w sytuacji krytycznej w wojnie z Rosją - zaalarmował w poniedziałek Gideon Rachman, główny komentator spraw zagranicznych w brytyjskim dzienniku „Financial Times”.
Według Rachmana ukraińscy urzędnicy apelują za zamkniętymi drzwiami do swoich zachodnich rozmówców o znalezienie rozwiązania, które umożliwi porozumienie w sprawie zawieszenia broni w wojnie Moskwy z Kijowem. Komentator zauważył, że rok bądź dwa lata temu byłoby to postrzegane jako postawa defetystyczna.
Politycy w stolicach europejskich są jednak przekonani, że Rosja nie będzie chciała rozejmu. „FT”, powołując się na własne źródła we władzach jednego z państw, przekazał, że celem Rosjan jest teraz zajęcie Odessy i odcięcie Ukrainy od dostępu do tego głównego portu nad Morzem Czarnym.
O ile podczas ostatniego szczytu NATO w Hadze Zachód - w oficjalnych deklaracjach - stał murem za Ukrainą, o tyle w rzeczywistości nie uzyskała ona zapewnień o nowych dostawach zachodniej broni. Prezydent USA Donald Trump wciąż zastanawia się, czy przekazać Ukrainie wyrzutnie przeciwlotnicze Patriot - podkreślił „FT”.
Zdaniem Rachmana, który rozmawiał na ten temat z zachodnimi urzędnikami, jeśli Rosja zdoła utrzymać obecny poziom intensywności walk przez kolejny rok, to ukraińska obrona, bez nowych dostaw uzbrojenia, może osiągnąć kryzysowy punkt wyczerpania w ciągu sześciu miesięcy.
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte jest z natury uśmiechnięty, ale pod koniec roku mina może mu zrzednąć - podsumował w pesymistycznym tonie komentator brytyjskiego dziennika.
17:30. Zełenski: Spotkałem się z wojskiem i ministrem obrony
Omówiliśmy szczegółowo wszystkie kluczowe kwestie - napisał prezydent Ukrainy.
Front – przede wszystkim kierunek Pokrowska. W tym rejonie jest duże skupisko wojsk rosyjskich, które licznie atakują. Dziękuję wszystkim naszym jednostkom, każdemu wojownikowi, za ich obronę. Region sumski – odbyliśmy dziś osobną dyskusję na temat tego kierunku. (…) Rosyjski plan ofensywny na obwód sumski zawodzi – i to dzięki każdej ukraińskiej jednostce działającej w tym kierunku. Kontynuujemy również aktywne wysiłki w ramach operacji Kursk.
17:15. Kanada przekazała 1,7 mld dolarów
Kanada przekazała Ukrainie około 1,7 mld USD z przychodów generowanych przez zamrożone rosyjskie aktywa w ramach inicjatywy G7 Extraordinary Revenue Acceleration (ERA).
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha wezwał zachodnich partnerów do wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do zakupu broni dla Ukrainy i wsparcia odbudowy kraju.
17:00. Ukraina opracowuje specjalny rodzaj amunicji antydronowej
Ukraińska platforma rządowa zrzeszająca wojskowe firmy technologiczne Brave1 ogłosiła zainicjowanie produkcji amunicji przecidronowej kalibru 5,55 mm, która ma zwiększyć na trafienie ruchomych celów.
16:15. Ciała poległych Koreańczyków wróciły do kraju
Północnokoreańskie media państwowe pokazały zdjęcia Kim Dzong Un, kładącego flagi państwowe na trumnach – prawdopodobnie z repatriowanymi ciałami żołnierzy podległych w walce z Ukraina.
Zdjęcia zrobiono podczas występu artystów z Korei Północnej i Rosji z okazji pierwszej rocznicy traktatu o partnerstwie strategicznym.
16:08. KE i Ukraina porozumiały się w sprawie nowej umowy handlowej
Komisarz ds. handlu Marosz Szefczovicz ogłosił, że Komisja Europejska i Ukraina wstępnie porozumiały się w sprawie nowej umowy handlowej. Porozumienie obejmuje zobowiązanie Ukrainy do stopniowego dostosowania standardów produkcji rolnej do standardów UE do 2028 r.
„Umowa ta otwiera nowy rozdział w stosunkach handlowych UE-Ukraina. Określa ona długoterminowe, przewidywalne i wzajemne ramy korzystne dla eksporterów, przedsiębiorstw i rolników po obu stronach oraz wzmacnia drogę Ukrainy do członkostwa w UE” - zaznaczył komisarz.
Jak powiedział, „jest to silny sygnał niezachwianego poparcia Ukrainy”, a także „odpowiedź na obawy wyrażane przez nasze państwa członkowskie, rolników i producentów żywności”.
Szefczovicz podkreślił, że kluczowy element porozumienia obejmuje zobowiązanie Ukrainy do stopniowego dostosowania standardów produkcji rolnej do standardów unijnych do 2028 r.
„Zapewniliśmy również solidny mechanizm ochronny w celu ochrony rynków UE, zwłaszcza tam, gdzie import mógłby spowodować poważne trudności na poziomie UE lub państw członkowskich” - ogłosił.
15:45. Sankcje gospodarcze na Rosję przedłużone o kolejne pół roku
Porozumienie polityczne co do przedłużenia obostrzeń zapadło na szczycie szefów państw i rządów UE w czwartek. Zielone światło dały też Węgry i Słowacja. Te dwa kraje wstrzymują jednak przyjęcie 18. pakietu, który zaproponowała Komisja Europejska, a nad którym prace praktycznie zakończyła polska prezydencja.
Decyzja zapadła w ramach procedury pisemnej, która trwała do godz. 11. Nikt nie zgłosił sprzeciwu.
Sankcje, w tym zamrożenie aktywów rosyjskiego banku centralnego, zakaz nadawania kremlowskich programów propagandowych takich jak RT i wykluczenie z systemu SWIFT rosyjskich banków, będą obowiązywać do końca stycznia 2026 r.
15:40. Niemcy deklarują dalsze wsparcie obrony przeciwlotniczej Ukrainy
Niemcy eksplorują „każdą możliwą drogę” do zapewnienia Ukrainie dodatkowych systemów obrony powietrznej - zapowiedział na konferencji w Kijowie szef MSZ Niemiec Johann Wadephul.
Rozważamy każdą możliwą drogę. Niemiecki przemysł zbrojeniowy próbuje rozszerzyć swój potencjał produkcyjny. Rozmawiamy z naszymi europejskimi partnerami i uważam, że musimy również współpracować ze Stanami Zjednoczonymi - mówił szef MSZ Niemiec.
15:10. Ukraina powstrzymała rosyjskie natarcie w obwodzie sumskim
Powstrzymaliśmy rosyjskie natarcie w obwodzie sumskim, na północnym wschodzie Ukrainy; 50-tysięczne zgrupowanie wojsk przeciwnika, które tam związano walką, nie zostało przerzucone na inne, trudne odcinki frontu – oświadczył Sztab Generalny w Kijowie.
„Aktywne działania ukraińskich obrońców na kierunkach (sumskim) i kurskim związały walką zgrupowanie wojsk rosyjskich, liczące około 50 tys. żołnierzy. Ci wojskowi nie zostali przerzuceni na inne zagrożone kierunki, w szczególności pokrowski i nowopawliwski” – przekazał sztab.
W komunikacie zapewniono, że sytuacja w obwodzie kurskim jest stabilna, a natarcie zatrzymano na linii Junakiwka – Jabłuniwka – Nowomykołajiwka – Ołeksijiwka – Kindratiwka – granica z Rosją – przyczółek na terytorium Rosji w rejonie (powiecie) głuszkowskim obwodu kurskiego. Sztab powiadomił, że wojska ukraińskie wyzwoliły wieś Andrijiwka i przesunęły się naprzód w okolicach Ołeksijiwki, odrzucając przeciwnika dalej od miasta Sumy.
Poinformował także, że Rosjanie używają na tym kierunku swoich najlepszych brygad: piechoty morskiej, jednostek desantowo-szturmowych i najbardziej zdolnych do walki jednostek zmechanizowanych, a także intensywnie wykorzystują artylerię dalekiego zasięgu, lotnictwo oraz drony uderzeniowe.
„Jednocześnie przeciwnik nadal próbuje wyprzeć oddziały Sił Obrony Ukrainy z terytorium obwodów kurskiego i biełgorodzkiego Federacji Rosyjskiej” – zaznaczono.
14:30. Trump nakłada nowe sankcje na Rosję
Prezydent USA Donald Trump poparł nałożenie 500-procentowego cła na towary importowane z krajów, które kupują rosyjskie surowce.
14:05. RONNI-13 zatwierdzony
Ministerstwo Obrony Ukrainy skodyfikowało i zatwierdziło do eksploatacji w siłach zbrojnych krajową produkcję bezzałogowego statku powietrznego „RONNI-13”- poinformował Główny Departament Zapewnienia Wsparcia Cyklu Życia Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego.
„RONNI-13” ma sterowanie światłowodowe. Został stworzony z uwzględnieniem doświadczeń bojowych obrońców Ukrainy. Wyposażony jest w wytrzymałą lekką ramę, akumulatory pojemnościowe i mocne silniki bezszczotkowe, które pozwalają mu przenosić głowicę bojową, aby pokonać wrogą siłę roboczą i sprzęt na znaczną odległość. W zależności od potrzeb może być wyposażony w różne rodzaje kamer, które pozwalają mu wykonywać zadania w dzień lub w nocy.
13:45. Rosja rekrutuje ukraińskich nastolatków przez Telegram. Chcą ich do szpiegowania i sabotażu
Po nabraniu wprawy w rekrutowaniu przestępców przez komunikatory do operacji swojej wojny hybrydowej w Europie, rosyjskie służby specjalne zajęły się ukraińskimi nastolatkami. Rosja podejmuje systematyczne wysiłki, aby wykorzystać do szpiegostwa i sabotażu nastolatków i młodych ludzi, w tym osieroconych i przesiedlonych w wyniku działań wojennych, doświadczających trudności finansowych lub po prostu chcących zarobić dodatkowe pieniądze - pisze „Financial Times”.
13:00. Rosja wysłała na Sumy 50-tysięczną grupę
Armia rosyjska obecnie atakuje Sumy i znajduje się 20 km od stolicy obwodu. Armia Putina ostrzeliwuje ukraińskie miasta rekordową liczbą dronów i rakiet i próbuje zorganizować nową ofensywę. Robi to jednak w tradycyjny sposób – zasypując przeciwnika zwłokami swoich żołnierzy.
Po wyparciu ukraińskich oddziałów z obwodu kurskiego Rosja sformowała 50-tysięczną grupę, która ruszyła na Sumy - donosi „The Wall Street Journal”. Według ukraińskich żołnierzy na froncie atakujący przewyższają liczebnie broniących się trzykrotnie. „Ich główną strategią jest zmęczenie nas swoją liczebnością” – powiedział dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Aleksander Syrski.
12:45. Norweskie myśliwce F-35 zabezpieczą polskie niebo
Norwegia wyśle do Polski myśliwce F-35, żeby zadbać o bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej - poinformowało ministerstwo obrony tego kraju.
12:20. Ukraińskie rajdy na tyłach rosyjskich wojsk
Żołnierze oddziału „Braterstwo” GUR Ministerstwa Obrony podczas wiosennej kampanii na kierunku Kupiańskim przeprowadzili szybkie i skuteczne rajdy na tyły rosyjskich najeźdźców. Film pokazało biuro prasowe rządu.
11:01. Atak dronów w Krzywym Rogu
Wojska rosyjskie przeprowadziły atak na miasto Krzywy Róg, są poszkodowani - podały ukraińskie władze. Szef Rady Obrony Miasta Ołeksandr Wiłkuł przekazał, że trzy osoby odniosły obrażenia. Szef obwodowej administracji Serhij Łysak doprecyzował, że 52-letni mężczyzna jest w ciężkim stanie, zaś 44-letnia kobieta i 54-letni mężczyzna otrzymali pomoc na miejscu, ich stan jest zadowalający.
10:30. Rosyjska armia wciąż terroryzuje cywilów w obwodzie chersońskim
Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) informuje, że w wyniku rosyjskiego ostrzału na terenie obwodu chersońskiego w ciągu minionego dnia doszło do szeregu pożarów.
10:15. Ostrzał w obwodzie zaporoskim
W ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie przeprowadzili 375 ataków (głównie za pomocą dronów) na 10 miejscowości w obwodzie zaporoskim - podał w mediach społecznościowych szef lokalnych władz Iwan Fedorow informując, że zginęła 70-letnia kobieta.
09:30. Ataki na Pokrowsk
Armia rosyjska koncentruje swoje ataki na kierunku Pokrowsk — informuje brygada „Chortycja”. Okupanci próbują zablokować aglomerację Pokrowsk-Myrnohrad.
„Trwają ciężkie walki. Wróg próbuje posuwać się naprzód, wykorzystując swoją przewagę liczebną” - poinformowało wojsko.
09:15. Rosja zaatakowała 107 dronami, 15 trafiło w cel
W nocy rosyjska armia zaatakowała Ukrainę z użyciem 107 dronów; obrona przeciwlotnicza zneutralizowała 74 bezzałogowce, ale 15 trafiło w cel - przekazały ukraińskie Siły Powietrzne. Głównymi obszarami ataku były obwody doniecki i charkowski na wschodzie Ukrainy.
„Przeciwnik zaatakował 107 bezzałogowymi samolotami uderzeniowymi typu Shahed i różnymi typami dronów wabików z następujących kierunków: Briańska, Kurska, Millerowa, Primorsko-Achtarska w Federacji Rosyjskiej oraz przylądka Czauda na (okupowanym) Krymie” - zaznaczono w komunikacie.
Obrona powietrzna zneutralizowała 74 Shahedy i innego typu drony na północy, wschodzie i południu Ukrainy. Odnotowano trafienia środków napadu powietrznego przeciwnika w 15 lokalizacjach, a zestrzelone bezzałogowe statki powietrzne spadły w dwóch lokalizacjach.
Szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow powiadomił, że w ciągu ostatniej doby siły rosyjskie zaatakowały sześć miejscowości w obwodzie charkowskim. W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły, a rannych zostało osiem, w tym dziecko.
08:09. Resort obrony: ostatniej nocy zniszczono 15 ukraińskich dronów
Systemy obrony powietrznej Rosji zniszczyły ostatniej nocy 15 ukraińskich dronów - poinformowało w poniedziałek rano ministerstwo obrony tego kraju. Według kanału Krymskij Wietier ukraińskie drony zaatakowały okupowany przez Rosję Krym; wstrzymany został ruch na Moście Krymskim.
Eksplozje w Kerczu, strzelają Siły Obrony Powietrznej Rosji, wyłączone oświetlenie Mostu Kerczeńskiego (Krymskiego)
— zaznaczył Krymskij Wietier w komunikatorze Telegram. Według lokalnych mieszkańców, z lotniska Kacza na Krymie wystartowały rosyjskie śmigłowce wojskowe.
00:01. „Le Figaro”: Rosja przygotowuję rezerwę strategiczną czołgów
Rosja zwiększa produkcję czołgów i tworzy rezerwę strategiczną - podał dziennik „Le Figaro”, powołując się na swoje źródła i dane od niezależnych grup analitycznych. Zarazem widać, że rola czołgów na polu bitwy uległa zmianie wraz z nowoczesnymi rozwiązaniami, m.in. dronami.
Od początku wojny Rosja straciła około 4000 czołgów - oszacował portal analityczny Oryx. „Le Figaro” zwrócił uwagę, że od kiedy tego typu maszyny jeżdżą po polu bitwy, nigdy wcześniej żadna strona konfliktu nie miała tak dużych strat.
Rosyjskie fabryki pracują na pełnych obrotach, produkując nowe czołgi i naprawiając te, które przez lata stały „łapiąc kurz”.
W marcu 2025 roku prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił, że Rosja dysponuje obecnie 4 tys. czołgów, a w 2030 roku będzie miała ich już 7 tysięcy. Dziennik, zadając sobie pytanie, jak to możliwe, że przy tak wielkich stratach Federacja Rosyjska jest w stanie zwiększyć swój park maszynowy, zwrócił uwagę, że do tej pory, w tym roku, agresor stracił jedynie ok. 200 czołgów.
Zdaniem „Le Figaro” mniejsze straty wynikają z mniejszego udziału czołgów w walkach na froncie, co jest spowodowane rewolucją w wykorzystywaniu dronów. Niesamowicie skutecznych w niszczeniu wszelkiego rodzaju celów opancerzonych. Niektórzy wojskowi używają określenia „demechanizacja” pola walki, która wiąże się z coraz częstszym użyciem lekkich pojazdów takich, jak motocykle czy quady.
Jak wyjaśnił Conflit Intelligence Team, grupa rosyjskich ekspertów analizujących rosyjską napaść na Ukrainę, którzy opuścili Rosję w związku z nieprzerwaną opresją ze strony putinowskiego reżimu, Rosja dysponuję bardzo zróżnicowaną flotą czołgów. Wśród nich są m.in. T-54, T-55, T-62, T-64, T-72, T-80 i T-90, który jako jedyny jest wciąż produkowany. Pozostałe maszyny są zabierane z parków maszynowych i przystosowywane z powrotem na front.
Wśród tych 7300 czołgów przystosowanych do powrotu na front pod koniec 2024 roku było ich niespełna 3500
— ocenili analitycy z CIT. Tymczasem, tylko w ubiegłym roku, Rosjanie zdołali naprawić między 11 a 12 tys. czołgów. Niemniej oficer francuskiej armii w rozmówię z „Le Figaro” zasugerował, że należy być ostrożniejszym, ponieważ zgodnie z danymi amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną w 2021 roku rezerwy czołgów z czasów sowieckich wynosiły 12 tys. maszyn.
Każdego miesiąca zasoby czołgów T-90M wzrastają o 20 maszyn
— powiedział dziennikowi wysoki rangą francuski wojskowy. W sumie rocznie Rosji przybywa 1500 nowych maszyn (300 nowych T-90M i 1200 odnowionych sowieckich pojazdów). Ponadto Rosjanie mieli „odłożyć” co najmniej 500 czołgów, aby zasilić swoją rezerwę strategiczną.
Francuscy wojskowi obawiają się, że Rosja będzie w stanie wytrzymać „o pięć minut dłużej” w tej wojnie na wyczerpanie dzięki licznym zasobom sprzętu i ludzi. Czołgi zaś mogą okazać się kluczowe w wypadku załamania frontu, kiedy będą mogły wesprzeć punktowe uderzenie.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/733763-relacja1223-dzien-wojny-pulk-szturmowy-rozbil-grupe-wroga
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.