Trwa 1222. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Niedziela, 29 czerwca 2025 r.
21:21. Senator Graham: Trump chce ruszyć z sankcjami wobec Rosji
Republikański senator Lindsey Graham powiedział w niedzielę w telewizji ABC News, że prezydent Donald Trump chciałby „ruszyć z ustawą” dotyczącą sankcji wobec Rosji i jej partnerów handlowych.
Graham, który wraz z senatorem Demokratów Richardem Blumenthalem jest autorem ustawy o nowych sankcjach na Rosję, podkreślił, że w ramach tego rozwiązania kraje, kupujące towary od Rosji i niepomagające Ukrainie, będą obłożone 500-procentowymi cłami na produkty eksportowane przez nie do Stanów Zjednoczonych.
Wcześniej senator zapowiadał, że zmieni przepisy ustawy, by umożliwić wyjątki od kar dla państw dostarczających pomoc Ukrainie, co wyłączyłoby z ceł kraje europejskie wciąż kupujące rosyjską ropę i gaz.
Indie i Chiny kupują 70 proc. putinowskiej ropy, utrzymując rosyjską machinę wojenną
— zaznaczył senator. Ustawa pozwoli Trumpowi na nałożenie ceł na Chiny i Indie, ale też inne kraje, by przestały wspomagać rosyjską wojnę i sprawić, by Rosja przystąpiła do rozmów - podkreślił polityk.
Wczoraj, gdy graliśmy w golfa, po raz pierwszy prezydent powiedział mi: to czas, by ruszyć z waszą ustawą
— przekazał Graham.
17:20. Szef MSZ Węgier: Trump zniósł sankcje nałożone przez Bidena na naszą wspólną z Rosją inwestycję
Stany Zjednoczone zniosły sankcje związane z rozbudową elektrowni jądrowej Paks na Węgrzech, nałożone przez poprzedniego prezydenta Joe Bidena
— poinformował w niedzielę węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Agencja Bloomberga, przytaczając wypowiedź Szijjarto, zauważyła, że nie ma żadnego potwierdzenia ze strony USA, by jakiekolwiek sankcje w tej sprawie zostały zniesione.
Projekt Paks-2 obejmuje budowę dwóch nowych bloków energetycznych, na które Rosja udzieliła Węgrom pożyczki w wysokości 80 proc. kosztów projektu. Budapeszt musi spłacić pożyczkę w ciągu 21 lat. W projekcie Paks-2 uczestniczy rosyjska państwowa korporacja Rosatom. Rozliczenia między Rosją a Węgrami odbywały się za pośrednictwem Gazprombanku, na który Stany Zjednoczone nałożyły sankcje w 2024 r. po ataku Rosji na Ukrainę, co wstrzymało inwestycję.
Ograniczenia na rozbudowę elektrowni jądrowej zostały nałożone przez administrację Bidena
— powiedział Szijjarto, dodając, że miały one na celu „podważenie długoterminowego bezpieczeństwa dostaw energii na Węgrzech” poprzez uczynienie „kontynuacji budowy praktycznie niemożliwą”.
Według ministra, sytuacja uległa zmianie, gdy w styczniu w Waszyngtonie pojawił się prezydent, który uważa Węgry za przyjaciela i dlatego ograniczenia zostały zniesione. Produkcja głównego sprzętu potrzebnego w elektrowni jądrowej Paks-2 trwa w Rosji i Francji.
Teraz budowa może otrzymać nowy impuls
— podkreślił.
16:16. Jeden z największych ataków Rosjan na Ukrainę od początku wojny
Rosjanie użyli w nocnych atakach 477 dronów typu Shahed i dronów-wabików różnego rodzaju. Wystrzelili również 60 rakiet: cztery pociski balistyczne Ch-47M2 Kindżał, siedem pocisków balistycznych Iskander-M/KN-23, 41 pocisków manewrujących Ch-101/Iskander-K, pięć pocisków manewrujących Kalibr, trzy przeciwlotnicze pociski kierowane S-300
— podał Biełsat i zamieścił mapę.
15:15. Zełenski podpisał dekret o wycofaniu się Ukrainy z konwencji zakazującej min przeciwpiechotnych
Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o wycofaniu się Ukrainy z konwencji ottawskiej, która zakazuje produkcji i używania min przeciwpiechotnych - poinformował w niedzielę wysoki rangą ukraiński parlamentarzysta. Przekazał, że w tym samym dniu stosowny dekret pojawi się na stronie kancelarii Zełenskiego.
Ukraina ratyfikowała konwencję w 2005 roku, a do wycofania się z traktatu konieczna jest decyzja parlamentu.
To krok, którego realia wojny od dawna wymagają. Rosja nie jest stroną tej konwencji i masowo używa min przeciwko naszym żołnierzom i cywilom
— napisał na swoim profilu na Facebooku sekretarz komisji ds. bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu parlamentu Ukrainy Roman Kostenko.
14:51. Media: W załodze ISS jest dezerter z Krymu, skazany w Ukrainie za zdradę stanu
Od kwietnia w skład załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wchodzi Ołeksij Zubrycki - były porucznik armii ukraińskiej, który podczas okupacji Krymu przeszedł na stronę Rosji i został w Ukrainie skazany za zdradę stanu
— poinformował ukraiński portal Suspilne.
Ołeksij Zubrycki (Aleksiej Zubricki) urodził się w Zaporożu na Ukrainie i ukończył Uniwersytet Sił Powietrznych w Charkowie. W randze porucznika Sił Zbrojnych Ukrainy służył jako pilot klucza lotniczego w jednej z jednostek wojskowych stacjonujących na Krymie.
Kiedy Rosja rozpoczęła okupację ukraińskiego półwyspu, dowództwo wysłało Zubryckiego do innej jednostki na kontynencie ukraińskim. Miał się tam stawić 12 maja 2014 roku, ale nigdy nie zgłosił się do służby. 11 marca 2025 r. sąd miejski w Winnicy skazał go zaocznie na 15 lat więzienia za zdradę stanu.
Sąd w wyroku uznał, że Zubrycki w okresie od 22 marca do 13 maja 2014 r. przebywał w Sewastopolu, gdzie „działając umyślnie, z pobudek najemniczych, opowiedział się po stronie wroga, dopuszczając się tym samym zdrady stanu, czyli działania na szkodę suwerenności, integralności terytorialnej i nienaruszalności, zdolności obronnych, bezpieczeństwa państwowego, gospodarczego i informacyjnego Ukrainy”.
Sąd w Winnicy dodał, że Zubrycki służył w rosyjskiej armii przez ponad 10 lat, w tym podczas pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W 2018 roku został wcielony do rosyjskiej eskadry kosmicznej. Na ISS został wysłany 8 kwietnia 2025 r. Według dziennikarzy śledczych jest pierwszym kosmonautą w historii, który został skazany za zdradę państwa.
W skład załogi ISS wchodzi siedem osób. Oprócz Zubryckiego są to: Japończyk Takuya Onishi, Amerykanie: Jonny Kim, Anne McClain i Nichole Ayers oraz Rosjanie: Kirył Pieskow i Siergiej Ryżykow. Ponadto od czwartku na stacji przebywa czteroosobowa załoga misji Axiom 4, w tym Sławosz Uznański-Wiśniewski - drugi Polak w kosmosie i pierwszy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Uczestnicy misji mają tam spędzić około dwóch tygodni; w tym czasie przeprowadzą eksperymenty w warunkach mikrograwitacji oraz zaangażują się w działania edukacyjne.
13:26. Oświadczenie Zełenskiego
Po zmasowanym, największym od początku wojny lotniczym ataku Rosji na Ukrainę, prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował swoje oświadczenie.
Prawie przez całą noc na Ukrainie rozbrzmiewały alarmy przeciwlotnicze — na naszym niebie było 477 dronów, większość z nich to rosyjsko-irańskie Shahedy, a także 60 pocisków różnego typu. Rosjanie celowali we wszystko, co podtrzymuje życie. Uderzono także w budynek mieszkalny w Smili, a dziecko zostało ranne. Służby ratunkowe reagują wszędzie tam, gdzie są potrzebne. Niestety, podczas odpierania ataku zginął nasz pilot F-16, Maksym Ustymenko. Dziś zniszczył 7 celów powietrznych. Składam kondolencje jego rodzinie i towarzyszom broni. Poleciłem zbadanie wszystkich okoliczności jego śmierci
— zapewnił prezydent Ukrainy.
Ukraińskie lotnictwo bohatersko chroni nasze niebo. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy bronią Ukrainy. Moskwa nie zatrzyma się, dopóki będzie miała możliwość przeprowadzenia masowych ataków. Tylko w tym tygodniu padło ponad 114 pocisków, ponad 1270 dronów i prawie 1100 bomb szybowcowych. Putin dawno temu postanowił, że będzie kontynuował wojnę, pomimo apeli świata o pokój. Ta wojna musi się zakończyć — potrzebna jest presja na agresora, a także ochrona. Ochrona przed pociskami balistycznymi i innymi, przed dronami i przed terrorem. Ukraina musi wzmocnić swoją obronę powietrzną — to, co najlepiej chroni życie. To są amerykańskie systemy, które jesteśmy gotowi kupić. Liczymy na przywództwo, wolę polityczną i wsparcie Stanów Zjednoczonych, Europy i wszystkich naszych partnerów. Dziękuję wszystkim, którzy pomagają
— napisał na X Zełenski.
12:24. Ukraińskie uderzenie na Krymie
Ukraińskie siły specjalne uderzyły dronami FPV w rosyjski system S-400 „Triumf”, znajdujący się na Krymie.
W wyniku ataku zniszczono najważniejsze rosyjskie radary oraz wyrzutnię, przez co system obrony przeciwpowietrznej został „tymczasowo oślepiony”.
Ju ż 26 czerwca w mediach ukraińskich i zagranicznych pojawiały się informacje o skutecznym uderzeniu ukraińskim na Krymie, najprawdopodobniej w rejonie Dżankoj.
11:12. Wojsko: Rosja przeprowadziła największy atak powietrzny od początku wojny
Rosja przeprowadziła w nocy z soboty na niedzielę największy atak powietrzny na Ukrainę od początku wojny - podało w niedzielę wojsko ukraińskie. W ciągu tygodnia rosyjskie siły użyły przeciwko Ukrainie ponad 114 rakiet i 1270 dronów – przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski.
Szef służby prasowej Sił Powietrznych płk Jurij Ihnat powiedział agencji Associated Press, że nocny atak był „najbardziej zmasowanym nalotem” na kraj. Był on wymierzony w regiony w całej Ukrainie, w tym w jej zachodnią część, z dala od linii frontu.
Moskwa nie zatrzyma się, dopóki może przeprowadzać zmasowane ataki. Tylko w tym tygodniu wystrzelono ponad 114 pocisków rakietowych, ponad 1270 dronów i prawie 1100 bomb lotniczych KAB-500. (Przywódca Rosji Władimir) Putin już dawno zdecydował, że będzie kontynuował walkę mimo apeli świata o pokój
— napisał Zełenski w komunikatorze Telegram.
09:25. Rosja zaatakowała blisko 480 dronami i 60 rakietami. Zginął pilot F-16
Rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy 477 dronami oraz 60 rakietami – poinformowały ukraińskie Siły Powietrzne. Minionej nocy Ukraina straciła też myśliwiec F-16 podczas odpierania rosyjskiego ataku; pilot maszyny zginął.
Niestety, dziś ponieśliśmy kolejną bolesną stratę. Tej nocy, podczas odpierania zmasowanego ataku powietrznego wroga, podpułkownik Maksym Ustymenko, urodzony w 1993 roku, zginął w samolocie F-16
— napisały Siły Powietrzne w komunikatorze Telegram.
Według komunikatu pilot zestrzelił siedem celów powietrznych, ale podczas zwalczania ostatniego celu F-16 został uszkodzony i zaczął tracić wysokość. Ustymenko zrobił wszystko, co w jego mocy, by skierować samolot z dala od pobliskiej miejscowości, ale nie zdążył się katapultować.
Zginął jak bohater. Nasze szczere kondolencje dla rodziny Maksyma
— zaznaczono.
Siły Powietrzne przekazały też, że armia rosyjska użyła w nocnych atakach 477 dronów typu Shahed i dronów-wabików różnego rodzaju z kierunków: Kurska, Szatałowa, Orła, Briańska, Millerowa w Rosji, oraz z przylądka Czauda na (okupowanym - PAP) Krymie”.
Rosja wykorzystała również 60 rakiet: cztery pociski balistyczne Ch-47M2 Kindżał, siedem pocisków balistycznych Iskander-M/KN-23, 41 pocisków manewrujących Ch-101/Iskander-K, pięć pocisków manewrujących Kalibr, trzy przeciwlotnicze pociski kierowane S-300.
Według wstępnych danych ukraińska obrona przeciwlotnicza zneutralizowała 436 dronów i 39 rakiet. Odnotowano trafienia środków napadu powietrznego przeciwnika w sześciu lokalizacjach, a zestrzelone bezzałogowe statki powietrzne spadły w ośmiu lokalizacjach.
8:53. W związku z atakiem Rosji na Ukrainę poderwano polskie myśliwce. Akcję już zakończono
W wyniku zmniejszenia poziomu zagrożenia uderzeniami rakietowymi rosyjskiego lotnictwa na terytorium Ukrainy, operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Nie zaobserwowano naruszenia przestrzeni powietrznej.
Dowództwo Operacyjne RSZ monitoruje bieżącą sytuację, a podległe siły i środki pozostają w pełnej gotowości do natychmiastowej reakcji - zapewnia Dowództwo.
6:55. Rosja nocą przeprowadziła zmasowany atak powietrzny
Rosyjskie siły nocą dokonały nalotów na cele w Ukrainie przy użyciu dronów, rakiet i lotnictwa strategicznego, podnosząc m.in. w przestrzeń powietrzną samoloty Tu-95MS i MiG-31K. Ukraińskie władze wydały ostrzeżenie przed atakami dla większości obszaru kraju - poinformowała na portalu internetowym „Ukraińska Prawda”.
Działanie ukraińskich systemów przeciwlotniczych słychać było tej nocy w stolicy Ukrainy, Kijowie. Doniesiono również o wybuchach w dużych miastach położonych na wschodzie - Charkowie i Dnieprze oraz we Lwowie.
Według obserwatorów wojskowych większość rosyjskich dronów bojowych leciała w kierunku zachodnim. W ciągu nocy Rosjanie dokonali również ataków rakietowych ze strategicznych bombowców i okrętów wojennych.
Wobec agresywnych działań rosyjskich sił powietrznych w pobliżu ukraińsko-polskiej granicy Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił wszystkie dostępne siły i środki pozostające w jego dyspozycji. Poderwane zostały dyżurne polskie i sojusznicze pary myśliwskie, a naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan najwyższej gotowości - poinformowało na portalu społecznościowym X polskie Dowództwo Operacyjne RSZ.
Ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w niedzielę wcześnie rano zostało zakończone. Nie odnotowana przypadków naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej.
00:01. Zełenski dziękuje papieżowi Leonowi XIV za wsparcie
Dziękuję, Wasza Świątobliwość, za nieustające modlitwy i współczucie dla Ukrainy i naszego narodu
— napisał na platformie X Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, reagując na wpis Ojca Świętego Leona XIV, w którym papież wyraził swoją bliskość z „umęczoną Ukrainą”.
Razem musimy powstrzymać tę bezmyślną rosyjską agresję i chronić niewinne życia. Potrzebny jest sprawiedliwy pokój. I bylibyśmy również głęboko wdzięczni za waszą uprzejmą pomoc w sprowadzeniu z powrotem wszystkich naszych ludzi — dorosłych i dzieci — przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli wbrew ich woli
— dodał.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/733700-relacja-1222-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.