Trwa 1221. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie. Ukraina obchodzi dziś Święto Konstytucji. Do Kijowa przybył z niezapowiedzianą wizytą prezydent Andrzej Duda.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Sobota, 28 czerwca 2025 r.
21:48. Nieoficjalnie: Rosja rozbudowuje fabrykę bombowców strategicznych w Kazaniu
Fiński państwowy nadawca Yle zamieścił na swoim portalu zdjęcia satelitarne, dokumentujące rozbudowę jednej z największych fabryk samolotów w Rosji - w Kazaniu, gdzie produkowane są wszystkie rosyjskie bombowce strategiczne.
Według zdjęć satelitarnych uzyskanych przez Yle największa z nowych hal ma około 320 metrów długości i zajmuje powierzchnię około 19 tys. m kw., co jest porównywalne z trzema boiskami piłkarskimi. Na modernizację zakładów przeznaczono około 1 mld euro - ustalił serwis.
Zakłady w Kazaniu są szczególnie ważne dla produkcji i modernizacji bombowców strategicznych, w tym tych zdolnych do przenoszenia broni jądrowej. To właśnie te samoloty zostały uszkodzone lub nawet zniszczone w ukraińskim ataku dronowym pod kryptonimem „Pajęczyna” na lotniska w Rosji w czerwcu. W ocenie strony ukraińskiej w wyniku operacji uszkodzonych miało zostać 41 samolotów rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu.
Kazańska fabryka samolotów jest jedyną w Rosji, która może zrekompensować stratę zniszczonych i uszkodzonych przez Ukrainę bombowców strategicznych - twierdzi Yle. Produkuje ona i modernizuje samoloty Tu-160M, produkuje nowe Tu-160M2, a także modernizuje stare Tu-22M3.
Zdjęcia satelitarne pokazują, że pojawiło się wiele nowych miejsc produkcyjnych. Nie rozwiąże to jednak problemów rosyjskiego przemysłu lotniczego, pozbawionego dostępu do nowych technologii i części zamiennych
— powiedział ekspert wojskowy Marko Eklund, były oficer fińskiego wywiadu wojskowego, który przez 20 lat zajmował się lotnictwem wojskowym Rosji i który analizował zdjęcia uzyskane przez Yle. Jego zdaniem Rosja obecnie nie jest w stanie budować konkurencyjnych modeli samolotów - zarówno wojskowych, jak i cywilnych.
Ze śledztwa dziennikarskiego Yle wynika, że Rosja w ostatnich latach nabyła zachodnie części do samolotów za co najmniej 1 mld euro omijając sankcje okrężnymi drogami.
Rosja chciałaby być postrzegana jako równa Stanom Zjednoczonym, ale produkcja starszych modeli bombowców, widocznych na zdjęciach satelitarnych, wiele mówi o jej aktualnych możliwościach
— zauważył Eklund.
19:50. Drony SBU zniszczyły trzy rosyjskie śmigłowce i system obrony powietrznej na Krymie
Drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w nocy z piątku na sobotę zaatakowały lotnisko wojskowe na zaanektowanym przez Rosję Krymie, niszcząc trzy śmigłowce - Mi-8, Mi-26 i Mi-28, a także system obrony powietrznej Pancyr-S1 - przekazała służba prasowa SBU.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zadała kolejny bolesny cios okupantom. Tym razem, w nocy z 27 na 28 czerwca, drony ukraińskich służb specjalnych zaatakowały lotnisko wojskowe „Kirowskie” na tymczasowo okupowanym Krymie (…) Dostępne dane wskazują na zniszczenie śmigłowców wielozadaniowych i szturmowych Mi-8, Mi-26 i Mi-28, a także samobieżnego przeciwlotniczego systemu artyleryjsko-rakietowego Pantsyr-S1
— czytamy w komunikacie.
Według SBU, zostały przeprowadzone uderzenia na miejsca dyslokacji komponentu lotniczego, środki obrony przeciwlotniczej, składy amunicji, a także na rozpoznawcze i uderzeniowe bezzałogowe statki powietrzne rosyjskiej armii.
SBU oświadczyła, że systematycznie pracuje nad zmniejszeniem zdolności Rosji do prowadzenia ataków powietrznych i bombowych na terytorium Ukrainy.
Okupanci muszą zdać sobie sprawę, że ich drogi sprzęt wojskowy i amunicja nie są nigdzie chronione: ani na linii frontu, ani na tymczasowo okupowanych terytoriach, ani na głębokim zapleczu wroga
— podkreśliła SBU.
18:50. Eksplozje i dym nad bazą wojskową w rosyjskim Briańsku
Źródło w ukraińskim wywiadzie wojskowym poinformowało „Ukraińską Prawdę” o ataku dronów na obiekty wojskowe w Briańsku na terenie Federacji Rosyjskiej. Według ukraińskiego wywiadu, celem ataku były obiekty 120. arsenału, który należy do Głównego Zarządu Rakietowego i Artyleryjskiego Ministerstwa Obrony Rosji. W Briański znajdują się magazyny paliw oraz drony. Lokalne kanały donosiły o odgłosach eksplozji i dymie nad bazą wojskową. Rosyjski resort obrony nie skomentował tych doniesień, ograniczając się do przypomnienia o zakazie filmowania i publikowania filmów z działań obrony przeciwlotniczej.
18:30. Atak na lotnisko na Krymie. Zniszczone śmigłowce i system Pancyr-S1
W nocy ukraińskie drony służb specjalnych zaatakowały wojskowe lotnisko Kirowskie na Krymie. Jak wynika z informacji SBU zniszczone zostały trzy śmigłowce i system rakiet przeciwlotniczych Pancyr-S1.
18:12. Spotkanie prezydenta Dudy z premierem Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda i premier Denys Shmyhal odbyli rozmowę. Dotyczyła ona przede wszystkim podsumowania współpracy polsko-ukraińskiej oraz przyszłości wzajemnych relacji.
18:00. Rosja zmieniła podejście do ataków
Według NTV Rosja zmieniła podejście do ataków rakietowych i dronów, coraz bardziej skupiając się na Kijowie jako głównym celu. Ataki często obejmują teraz rakiety balistyczne i drony kamikaze, zazwyczaj wystrzeliwane w nocy. „Kijów ponownie staje się głównym celem. Rosja próbuje szerzyć strach i złamać wolę mieszkańców stolicy” – informuje portal. Analitycy uważają, że Kreml zamierza przeciążyć obronę powietrzną Ukrainy, odciągnąć zasoby od linii frontu i zdestabilizować tyły poprzez presję psychologiczną.
17:45. Niemieckie myśliwce przechwyciły nad Bałtykiem rosyjski samolot szpiegowski
Wczoraj rano dwa niemieckie myśliwce Eurofighter przechwyciły rosyjski samolot szpiegowski, namierzony przez systemy radarowe NATO, gdy leciał z wyłączonym transponderem z rosyjskiego obwodu królewieckiego w kierunku przestrzeni powietrznej Polski i Niemiec - poinformował w sobotę „Bild”.
Jak podała gazeta, w piątek o godz. 9.16 NATO zaalarmowało zespół Quick Reaction Alert (QRA) Bundeswehry i 16 minut później dwa Eurofightery wystartowały z bazy lotniczej Laage w pobliżu Rostocku.
O godz. 9.54 niemieckie myśliwce osiągnęły swój cel. W międzynarodowej przestrzeni powietrznej na północ od Polski, na wysokości Kołobrzegu, Eurofightery nawiązały kontakt wzrokowy i udokumentowały zdjęciem rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20M.
17:00. Prezydent Duda na cmentarzu wojennym w Bykowni
Polska delegacja, wraz z prezydentem Dudą, złożyła kwiaty na cmentarzu wojennym w Bykowni.
„Las w Bykowni to miejsce pochówku ok. 120 tysięcy ofiar komunizmu na Ukrainie, głównie z konca lat 1934 - 1939. Ciała ofiar rozstrzelanych w kijowskich więzieniach przywożono tu nocą, ciężarówkami albo używając miejscowej linii tramwajowej. Władze sowieckie przeprowadzały tam kilkukrotne ekshumacje w celu zacierania śladów i usunięcia przedmiotów, które pozwoliłyby na identyfikację narodowościową. Dopiero w 1989 r. przyznano, że są tam ofiary NKWD z lat 1937 - 1938” - opisuje Kancelaria Prezydenta.
16:42. Były wicemer Charkowa na czele grupy podejrzanej o przywłaszczenie 5,4 mln hrywien
Na Ukrainie rozpracowano grupę przestępczą, kierowaną przez byłego zastępcę mera Charkowa, która jest podejrzana o przywłaszczenie 5,4 mln hrywien (ok. 470 tys. zł) środków państwowych przeznaczonych na budowę fortyfikacji – podał prokurator generalny Rusłan Krawczenko.
W skład grupy wchodziło pięć osób, w tym „dwóch dyrektorów przedsiębiorstw i dwóch przedsiębiorców indywidualnych” - napisał Krawczenko w komunikatorze Telegram.
CZYTAJ WIĘCEJ: Były wicemer Charkowa na czele grupy przestępczej. Przywłaszczali fundusze wojskowe. Aż 5,4 mln hrywien. Prokuratura rozbiła szajkę
16:31. Zełenski do Dudy: Na wschodnim kierunku Europy nasz sojusz jest bardzo ważny
Wagę sojuszu, dialogu, dobrych wzajemnych relacji i współpracy podkreślali podczas wspólnej konferencji w Kijowie prezydenci Polski i Ukrainy, Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski. Teraz na wschodnim kierunku Europy nasz sojusz jest bardzo ważny - mówił Zełenski.
W trakcie sobotniej konferencji prezydent Andrzej Duda podziękował za zaproszenie do Kijowa. „Po dziesięciu latach zakończę swoją drugą kadencję prezydencką. Zastąpi mnie nowy prezydent Rzeczypospolitej i ta podróż tutaj do Kijowa jest dla mnie zarazem podróżą pożegnalną, zamykającą” - powiedział prezydent.
Podkreślił, że to był niezwykle ważny w jego prezydenckiej służbie dla Polski czas, kiedy współpracował z prezydentem Ukrainy i wspierał go w obronie tego kraju przed rosyjską agresją.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda w Kijowie: Ukraina wobec rosyjskiej agresji nie zostanie sama. To był bardzo trudny czas. Usunęliśmy wiele przeszkód
15:30. Zełenski w Dniu Konstytucji: Ukraina jest i będzie na ziemi
W 29. rocznicę uchwalenia Konstytucji Ukrainy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił specjalne przemówienie wideo, nagrane na placu Sofijskim w Kijowie w obecności prezydenta Polski Andrzeja Dudy i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego.
15:06. Fico: Moje spotkanie z Zełenskim nie ma sensu, on mnie nienawidzi
Premier Słowacji Robert Fico oświadczył, że jego spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodomyrem Zenskim nie ma żadnego sensu. „On mnie nienawidzi, ponieważ pozwalam sobie wyrażać własny pogląd na temat wojny w Ukrainie” - powiedział.
Natomiast we wrześniu lub w październiku Fico chce spotkać się z ukraińskim premierem Denysem Szmyhalem. Ma się także odbyć kolejne wspólne posiedzenie rządów Słowacji i Ukrainy. Omawiane mają być konkretne projekty.
14:30. SBU zniszczyła trzy rosyjskie śmigłowce i system obrony powietrznej Pantsir-S1 na Krymie
W nocy z 27 na 28 czerwca 2025 r. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zniszczyła trzy rosyjskie śmigłowce i przeciwlotniczy system rakietowy Pantsir-S1 na wojskowej bazie lotniczej Kirovske na okupowanym Krymie.
13:49. Zełenski: Z prezydentem Dudą uczciliśmy pamięć bohaterów
„Wraz z pierwszą damą Ukrainy i prezydentem Polski Andrzejem Dudą uczciliśmy pamięć naszych obrońców, których życie odebrała rosyjska agresja. Pamiętamy o ich wyczynach. Wieczna wdzięczność i szacunek dla poległych bohaterów” - napisał Wołodymyr Zełenski.
13:20. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rakietę Grom-1 w pobliżu Dniepru
Ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej przechwyciły i zniszczyły rosyjską rakietę Grom-1 — hybrydę pocisku kierowanego i bomby szybującej — na przedmieściach Dniepru.
Rakieta została wystrzelona około 11:30 z okupowanego przez Rosję terytorium w obwodzie zaporoskim. Pocisk został wystrzelony z samolotu taktycznego i przeleciał ponad 100 kilometrów, zanim został przechwycony poza miastem.
13:30. Papież do Ukraińców: Dzielę wasz ból
Papież Leon XIV podczas spotkania z uczestnikami pielgrzymki Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego zapewnił o swej bliskości z „umęczoną Ukrainą”. Podkreślił, że podziela ból z powodu „bezsensownej wojny”.
Zwracając się do pielgrzymów, wśród których był zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Swiatosław Szewczuk, papież powiedział: „Wielu z was, aby tu przybyć, wyruszyło z waszej pięknej ziemi, bogatej w wiarę chrześcijańską, owocną dzięki ewangelicznemu świadectwu wielu świętych i nawodnionej krwią tylu męczenników”. „Wiara waszego narodu wystawiona jest teraz na ciężką próbę. Wielu z was, kiedy zaczęła się wojna, na pewno zadało sobie pytanie: +Panie Boże, dlaczego to wszystko? Gdzie jesteś? Co mamy zrobić, by uratować nasze rodziny, nasze domy i naszą ojczyznę?+” - mówił Leon XIV w bazylice Świętego Piotra.
CZYTAJ WIĘCEJ: Papież Leon XIV zwrócił się do pielgrzymów z Ukrainy: Dzielę wasz ból. Powierzam Panu wasze pragnienie pokoju i ukojenia
13:10.
Drony GUR uderzyły w obiekty 120. arsenału Głównego Zarządu Rakietowo-Artyleryjskiego Ministerstwa Obrony RFN w Briańsku - poinformowała agencja Suspilne News. Informacje o skutkach ataku są obecnie weryfikowane.
13:00. Rosja przywraca stare czołgi
Rosja zaczęła przywracać do służby przestarzałe czołgi T-62. Z powodu braku nowoczesnego sprzętu - poinformował Główny Zarząd Wywiadowczy Ministerstwa Obrony Ukrainy.
„Z powodu ogromnych nieodwracalnych strat broni i sprzętu wojskowego podczas wojny z Ukrainą, Federacja Rosyjska ucieka się do masowego wycofywania z eksploatacji przestarzałych pojazdów bojowych. Na tle wyczerpywania się zapasów sprzętu z lat 70. dowództwo Sił Zbrojnych Rosji rozpoczęło aktywny powrót do eksploatacji nawet starszych modeli, w szczególności czołgów T-62” – czytamy w raporcie. Renowacja tych pojazdów odbywa się głównie w 103. Zakładzie Naprawczym Pojazdów Pancernych, znajdującym się we wsi Atamanowka w obwodzie zabajkalskim.
12:00. Prezydent Duda uhonorowany najwyższym odznaczeniem Ukrainy
Wołodymyr Zełenski przyznał prezydentowi Andrzejowi Dudzie Order Wolności za wybitne zasługi osobiste w umacnianiu ukraińsko-polskiej współpracy międzynarodowej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wołodymyr Zełenski odznaczył Andrzeja Dudę Orderem Wolności. To najwyższe ukraińskie odznaczenie dla cudzoziemców
11:30. Costa: Nie potrzebujemy Węgier, by kontynuować proces akcesyjny Ukrainy
Nie potrzebujemy Węgier, by kontynuować proces akcesyjny Ukrainy; zgoda 27 państw będzie potrzebna dopiero na koniec negocjacji - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa. Dlatego nie zgadza się, by brak otwarcia pierwszego klastra przez polską prezydencję nazywać porażką.
W trakcie polskiego przewodnictwa Polski w Radzie UE nie udało się otworzyć tzw. pierwszego klastra negocjacyjnego w rozmowach na temat przystąpienia Ukrainy do UE. Na unijnym szczycie w czwartek w Brukseli, którego gospodarzem był Costa, premier Węgier Viktor Orban nie zgodził się też na wnioski ze szczytu wzywające do tego kroku, bo - jak mówił - „gdybyśmy zintegrowali Ukrainę z UE, zintegrowalibyśmy wojnę”.
11:10. Prezydent Duda honorowym gościem Święta Konstytucji
Prezydent AndrzejDuda, jako Gość Honorowy, wziął udział w obchodach Dnia Konstytucji Ukrainy.
11:01. Prezydenci Polski i Ukrainy złożyli kwiaty pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę
10:35. Na froncie 153 starcia bojowe w ostatniej dobie
Na linii frontu w ciągu ostatniej doby doszło do 153 starć bojowych pomiędzy Ukraińskimi Siłami Obronnymi a rosyjskimi najeźdźcami - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w sprawozdaniu.
Wczoraj Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe i 57 nalotów, wykorzystując 12 pocisków i zrzucając 111 bomb kierowanych. Ponadto wojska rosyjskie użyły 3633 dronów kamikaze, aby je zniszczyć i przeprowadziły 5623 ataki artyleryjskie, w tym 54 z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.
10:15. Odessa po ostrzale. 2 osoby nie żyją, 14 rannych
Potężne spustoszenie w Odessie po rosyjskim ostrzale. Dwie osoby zabite, 14 jest rannych, w tym troje dzieci.
09:40. Szef MSZ o prezydencie RP: Prawdziwy przyjaciel Ukrainy
„Miałem przyjemność powitać dziś rano na dworcu centralnym w Kijowie prawdziwego przyjaciela Ukrainy, Andrzeja Dudę” - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Andriej Sybiha. Dodał, że prezydent Duda „stanął po stronie Ukrainy w najtrudniejszych momentach pełnoskalowej agresji Rosji”.
„Jesteśmy mu wdzięczni, także wszystkim Polakom, którzy okazali prawdziwą solidarność z Ukrainą. Nasz gość będzie świętował z nami Dzień Konstytucji Ukrainy, spotka się z prezydentem Zełenskim”
08:44. Prezydent Andrzej Duda z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie
Prezydent Andrzej Duda rano przybył do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą - przekazała Kancelaria Prezydenta RP w mediach społecznościowych. Jak podano, w planach jest spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Andrzej Duda przybył do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą! W planach spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim
06:52. Atak dronów na Odessę. Co najmniej dwie osoby nie żyją
W nocy z piątku na sobotę rosyjskie drony zaatakowały Odessę na południu Ukrainy. W ataku, który spowodował liczne pożary w mieście, zginęły co najmniej dwie osoby, a sześć zostało rannych - poinformował szef administracji wojskowej obwodu odeskiego Ołeh Kiper.
Kiper dodał, że wśród rannych jest dwoje dzieci w wieku siedmiu i czterech lat.
Jeden z dronów uderzył w wyższe piętro 21-kondygnacyjnego bloku mieszkalnego, powodując pożar. Według szefa administracji wojskowej obwodu odeskiego po ugaszeniu ognia służby ratunkowe znalazły ciała dwóch osób - małżeństwa.
Władze poinformowały, że rosyjskie drony przeleciały nad miasto znad Morza Czarnego. Aktywowano obronę przeciwlotniczą.
00:01. SBU: zniszczyliśmy dwa rosyjskie samoloty SU-34 w obwodzie wołgogradzkim
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i Siły Operacji Specjalnych użyły dronów dalekiego zasięgu do zniszczenia dwóch rosyjskich samolotów SU-34 na lotnisku Marinowka w obwodzie wołgogradzkim w Rosji. Uszkodzeniu uległy dwa kolejne - przekazała w piątek służba prasowa SBU.
Siły Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy oraz Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziły wspólną operację specjalną, w wyniku której na lotnisku Marinowka zniszczono dwa rosyjskie myśliwce-bombowce SU-34, a kolejne dwa zostały uszkodzone
— czytamy w komunikacie.
Rosyjskie samoloty zostały zaatakowane przy użyciu dronów.
W wyniku ataku wybuchł również pożar w techniczno-eksploatacyjnej części wrogiego lotniska, która stanowi kluczową infrastrukturę obiektu wojskowego. To właśnie tam wróg przygotowuje samoloty do lotów, przeprowadza ich bieżącą obsługę oraz prace remontowe
— zaznaczyła SBU.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/733637-relacja-1221-dzien-wojny-atak-na-odesse-aduda-w-kijowie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.