Trwa 1211. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 18 czerwca 2025 r.
20:02. Koniec akcji ratowniczej w Kijowie; po rosyjskich atakach 28 zabitych i 140 rannych
W stolicy Ukrainy, Kijowie, po prawie 40 godzinach zakończyła się akcja ratownicza w dziewięciopiętrowym budynku zniszczonym w nocy z poniedziałku na wtorek przez rosyjski atak rakietowy. Spod gruzów wydobyto ciała 23 osób, łącznie w mieście zginęło 28 – poinformował szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko.
Niestety, tylko w tym miejscu (w dziewięciopiętrowym bloku) spod gruzów wydobyto ciała 23 zabitych. Ogółem w stolicy w następstwie rosyjskiego ostrzału zginęło 28 ludzi, a ponad 140 zostało rannych
— napisał minister w Telegramie w środę wieczorem.
W akcji uczestniczyło ponad 400 ratowników Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych – przekazał.
Zrujnowane zostały budynki, życie, spokój. Ale nie wiara w to, że wytrzymamy. Atakowanie miast, budynków mieszkalnych, w których śpią cywile, jest jawnym terroryzmem. A jego synonimem jest Rosja
— podkreślił Kłymenko.
Rosja zaatakowała Ukrainę w nocy z poniedziałku na wtorek, używając 440 dronów oraz 32 rakiet różnego rodzaju – podały ukraińskie Siły Powietrzne. Głównym celem rosyjskich uderzeń był Kijów. Środa była w ukraińskiej stolicy dniem żałoby.
18:50. Śledztwo w sprawie przekazywania przez Słowację materiałów wojskowych Ukrainie
Słowacka policja na wniosek Prokuratury Europejskiej (EPPO) miała zatrzymać byłego ministra obrony Jaroslava Nad’a w śledztwie związanym z przekazaniem Ukrainie materiałów wojskowych. Okazało się, że polityk jest poza krajem.
Według słowackich mediów policjanci z elitarnej jednostki zwalczania przestępczości zorganizowanej o kryptonimie DAR zatrzymali byłego szefa jednej ze słowackich fabryk zbrojeniowych oraz byłego urzędnika ministerstwa obrony. Nad’ przebywa na wakacjach w Kanadzie i poinformował o swojej gotowości współpracy z organami ścigania. Nad’ w sieci społecznościowej próbę jego zatrzymania, gdy jest zagranicą, uznał za „teatrzyk”. Dodał, że spodziewał się tego od kilku miesięcy.
Według mediów EPPO zajmuje się zakupem i późniejszym przekazaniem amunicji Ukrainie. Część wydatków została zwrócona Słowacji przez UE. W październiku 2024 r. Najwyższy Urząd Kontroli (NKU) zwrócił uwagę na naruszenie prawa przez Ministerstwo Obrony przy zakupie nadwyżek amunicji do moździerzy.
18:24. MSZ przekonuje: walka z „flotą cieni” jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE
Zwalczanie nielegalnych działań „floty cieni”, czyli sieci statków wykorzystywanych przez Rosję do omijania sankcji, jest jednym z kluczowych priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE - zapewnia MSZ w komunikacie po spotkaniu ekspertów z państw UE i nordyckiej grupy NB8++.
18:05. Popularność książek o zespole stresu pourazowego wzrosła w Rosji dwukrotnie
Popyt na książki o zespole stresu pourazowego (PTSD) podwoił się w Rosji w ciągu roku - przekazał serwis księgarski Stroki. Wśród najpopularniejszych tytułów znalazły się pozycje dla rodzin osób cierpiących na PTSD, samych chorych oraz terapeutów.
Zdaniem portalu Moscow Times wzrost zainteresowania tematyką koreluje z informacjami o negocjacjach dotyczących rozejmu między Rosją i Ukrainą. Portal przypomniał, że przed niespełna rokiem wiceminister obrony Anna Cywilowa informowała, że PTSD diagnozuje się u co piątego rosyjskiego żołnierza wracającego z frontu. Jednocześnie - podkreślił Moscow Times - Władimir Putin informował, że na Ukrainie jest 700 tys. żołnierzy. Należy więc zakładać, że PTSD dotknie co najmniej 140 tys. osób.
Władze już zaczęły przygotowywać się na poważne napięcia społeczne z powodu przyszłego powrotu do cywilnego życia setek tysięcy żołnierzy, z których wielu prawdopodobnie ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Urzędnicy spodziewają się wzrostu przemocy oraz sięgania po alkohol i narkotyki.
17:32. Zastrzelono kolaboranta
W okupowanym przez Rosjan Berdiańsku zastrzelono kolaboranta i zbrodniarza wojennego Mychajłę Hrycaja.
Po zajęciu miasta w 2022 r. dobrowolnie kolaborował z nieprzyjacielem i otrzymał stanowisko w okupacyjnej administracji jako tzw. pełniącym obowiązki mera i jednocześnie zastępca ds. infrastruktury, mieszkalnictwa i usług komunalnych oraz kompleksu paliwowo-energetycznego. Terroryzował lokalną ludność, wydawał prokijowskich mieszkańców i brał udział w torturach - opisuje Biełsat za Głównym Zarządem Wywiadowczym Ministerstwa Obrony Ukrainy,
17:18. Doradca Zełenskiego: podróż Kellogga na Białoruś nie przyniesie efektów
Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, uznał, że podróż specjalnego wysłannika USA ds. Ukrainy Keitha Kellogga na Białoruś i jego plany spotkania z przywódcą tego kraju Alaksandrem Łukaszenką nie przyniosą efektów – podał portal RBK-Ukraina.
Wydaje mi się, że pan Kellogg szuka możliwości rozszerzenia okna dialogowego z Rosją. Uważa, że Łukaszenka w pewnym sensie ma podmiotowość i może w jakiś sposób wpływać na Putina i chce uzyskać jeszcze jeden kanał komunikacyjny, którym będzie się poruszał
— powiedział Podolak. RBK-Ukraina napisał, że zdaniem doradcy Zełenskiego jest to błędna strategia, ponieważ Łukaszenka nie ma wpływu na Putina. Podolak ocenił, że jedynym krajem, który może wpłynąć na działania Rosji, są Chiny.
16:16. Reuters: specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Keith Kellogg planuje spotkać się z Łukaszenką
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Keith Kellogg planuje spotkać się z przywódcą Białorusi Alaksandrem Łukaszenką - podał Reuters, powołując się na cztery źródła zbliżone do sprawy. Białoruska opozycja krytycznie oceniła te plany.
Według agencji Reutera Kellogg zamierza podjąć próbę zdynamizowania rozmów o rozejmie między Rosją a Ukrainą, które znalazły się w martwym punkcie, a także chce nawiązać dialog z Białorusią, aby zmniejszyć wpływy Rosji w tym kraju.
Przewodniczący opozycyjnego Narodowego Zarządu Antykryzysowego Paweł Łatuszka poinformował, że podczas spotkań z przedstawicielami władz USA podkreślał, iż „wszelkie rozmowy z Białorusią o wojnie i pokoju w Ukrainie mogą się odbyć pod warunkiem uznania Łukaszenki za agresora w tej wojnie”.
15:57. Unijna dyplomatka z Rumunii pobita we Władywostoku
Unijna dyplomatka z Rumunii została zaatakowana podczas oficjalnej delegacji we Władywostoku na dalekim wschodzie Rosji – poinformował portal Romania Journal, powołując się na portal Spiegel.de.
Do incydentu doszło w maju. Potwierdzili go rzeczniczka Komisji Europejskiej oraz rumuński minister spraw zagranicznych Emil Hurezeanu.
Huzereanu nie ujawnił nazwiska dyplomatki, ale powiedział, ze „opuściła terytorium Federacji Rosyjskiej” i „jest całkowicie bezpieczna i w dobrym stanie zdrowia w Brukseli”.
15:32. Liczba zabitych w wyniku ataków Rosji na Kijów wzrosła do 29. Dzień żałoby w mieście
Liczba zabitych w wyniku wczorajszych ataków Rosji na stolicę Ukrainy, Kijów, wzrosła do 29; ranne zostały 134 osoby – powiadomiła Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).
Ratownicy wydobyli spod gruzów w dzielnicy Sołomiańskiej w Kijowie kolejne dwa ciała ofiar. Tym samym liczba zabitych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na dziewięciopiętrowy budynek wzrosła do 23
— podano w komunikacie. Łącznie w Kijowie w nocy z 16 na 17 czerwca zginęło 28 osób, a 134 zostały ranne – poinformowała DSNS w Telegramie.
Rosja zaatakowała Ukrainę w nocy z poniedziałku na wtorek, używając 440 dronów oraz 32 rakiet różnego rodzaju – podały ukraińskie Siły Powietrzne. Głównym celem rosyjskich uderzeń był Kijów.
Środa jest w ukraińskiej stolicy dniem żałoby.
15:05. Ukraińska wicepremier: rozmawialiśmy z USA o wsparciu projektów w przemyśle obronnym
Na szczycie G7 w kanadyjskim Kananaskis ukraińska delegacja rozmawiała z Amerykanami o ich zaangażowaniu we wsparcie projektów w ukraińskim przemyśle obronnym – poinformowała wicepremier Ukrainy Julia Swyrydenko.
Ukraińska delegacja spotkała się z ministrem finansów USA, Scottem Bessentem. Rozmowy dotyczyły Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego Odbudowy, w tym rozszerzenia jego mandatu na wsparcie projektów w ukraińskim przemyśle obronnym. Strona amerykańska zadeklarowała otwartość na współpracę
— napisała Swyrydenko na Facebooku.
Delegacja Ukrainy w Kanadzie, na czele której stał prezydent Wołodymyr Zełenski, zaapelowała także do Stanów Zjednoczonych o zwiększenie presji sankcyjnej na Rosję. Zdaniem Kijowa kolejny silny pakiet sankcji mógłby znacząco osłabić zdolność przywódcy Rosji Władimira Putina do kontynuowania agresji – wyjaśniła Swyrydenko.
14:11. Rosyjskie MSZ: bezpośrednia pomoc wojskowa USA dla Izraela grozi destabilizacją na Bliskim Wschodzie
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow ostrzegł, że bezpośrednia pomoc wojskowa Stanów Zjednoczonych dla Izraela może „radykalnie zdestabilizować sytuację na Bliskim Wschodzie” - podała agencja Interfax, którą cytuje Reuters.
Riabkow ostrzegł USA zarówno przed udzielaniem bezpośredniej pomocy militarnej Izraelowi, jak i przed rozważaniem takiej decyzji. Wiceszef MSZ dodał zarazem, że władze Rosją są w kontakcie z władzami Izraela oraz Iranu.
W osobnym komunikacie szef służby wywiadu zagranicznego Rosji Siergiej Naryszkin stwierdził, że relacje irańsko-izraelskie są w krytycznym stanie.
13:37. W potężnym wczorajszym ataku Rosji na Kijów zginęło 28 osób, a co najmniej 134 zostało rannych
Liczba ofiar śmiertelnych wczorajszego ataku dronów i rakiet na stolicę Ukrainy wzrosła do 28, a pod gruzami znaleziono kolejne ciała - relacjonuje The Kyiv Independent.
12:28. Skutki nocnych ataków rosyjskich na Zaporoże
W nocy Rosja zaatakowała miasto 13 dronami.
12:10. Kallas: Rosja bez szans w starciu z NATO i UE, jeśli będziemy trzymać się razem
Rosja wydała w zeszłym roku na obronność więcej niż cała UE, jednak nie ma szans w starciu z NATO i UE, jeśli będziemy trzymać się razem; utrzymanie jedności NATO będzie równie ważne jak zwiększanie wydatków na obronę – powiedziała w Parlamencie Europejskim szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas.
11:56. Proboszcz kościoła św. Mikołaja w Kijowie: nie ma już przeszkód do zwrotu parafii świątyni
Nie ma już żadnych przeszkód, aby ministerstwo kultury Ukrainy przekazało kościół św. Mikołaja w Kijowie parafii rzymskokatolickiej – powiedział PAP jej proboszcz, ksiądz Pawło Wyszkowski, komentując wyrok sądowy w tej sprawie.
Wcześniej parafia poinformowała, że Peczerski Sąd Rejonowy w Kijowie zdecydował o zdjęciu aresztu z kompleksu budynków, z których część ma zostać przeznaczona na nowy Dom Muzyki; funkcjonował on formalnie w budynku kościoła.
Tym samym usunięto ostatnią formalną przeszkodę do przekazania kościoła św. Mikołaja wspólnocie rzymskokatolickiej – podkreśliła parafia św. Mikołaja w Kijowie.
10:51. Ukraiński parlament przyjął ustawę o wielokrotnym obywatelstwie
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła ustawę o wielokrotnym obywatelstwie, która upraszcza procedurę uzyskania obywatelstwa ukraińskiego – poinformował deputowany Ołeksij Honczarenko z frakcji Europejska Solidarność.
Jak przekazał Honczarenko, za projektem ustawy „o zmianach niektórych ustaw dotyczących zapewnienia realizacji prawa do nabycia i zachowania obywatelstwa Ukrainy” opowiedziało się podczas środowego posiedzenia 243 deputowanych.
Ustawa przewiduje legalizację posiadania przez obywateli Ukrainy obywatelstwa innego państwa oraz możliwość uzyskania paszportu innego kraju bez konieczności zrzekania się obywatelstwa ukraińskiego.
10:08. Rosyjskie straty bojowe
Rosyjska armia straciła na Ukrainie kolejnych 1040 żołnierzy (łącznie pod początku inwazji 1 007 160)
09:00. Do 23 wzrosła liczba ofiar wtorkowego zmasowanego ataku Rosji na Kijów
Do 23 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych przez wtorkowy atak Rosji na Kijów - poinformowała w środę ukraińska Służba Państwowa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) po tym, jak spod gruzów wydobyto ciało kolejnej osoby. Prace poszukiwawczo-ratunkowe są kontynuowane.
Kijów: liczba ofiar śmiertelnych w dziewięciopiętrowym budynku w rejonie (dzielnicy) Sołomiańskim wzrosła do 18, ratownicy wydobyli kolejne ciało spod gruzów. Łącznie w wyniku rosyjskiego ataku w nocy 17 czerwca w stolicy zginęły 23 osoby, a 134 inne zostały ranne
— powiadomiła DSNS na Telegramie.
Szef administracji wojskowej stolicy Ukrainy Tymur Tkaczenko poinformował, że w środę w Kijowie ogłoszono dzień żałoby.
Wieczna pamięć każdemu z tych, którym Rosja odebrała życie
— napisał.
Rosja zaatakowała Ukrainę w nocy z poniedziałku na wtorek, używając 440 dronów oraz 32 rakiet różnego rodzaju – podały ukraińskie Siły Powietrzne. Głównym celem rosyjskich uderzeń był Kijów.
07:52. Wojna na Bliskim Wschodzie odciąga uwagę od Ukrainy
Jedyna pomoc od Rosji, na jaką Iran może liczyć w wojnie z Izraelem, to wsparcie dyplomatyczne - oceniła w rozmowie z PAP Karolina Hird, analityk ds. Rosji w amerykańskim Instytucie Studiów nad Wojną (ISW).
Ekspertka, pytana o możliwe skutki wojny izraelsko-irańskiej dla Ukrainy, zwróciła przede wszystkim uwagę na odnotowywany w ostatnich dniach wzrost cen ropy. Może na tym skorzystać Rosja, która jest w dużym stopniu uzależniona od dochodów z tego surowca, podtrzymujących jej gospodarkę i finansujących wojnę przeciwko Ukrainie - podkreśliła.
Wielu rosyjskich komentatorów uważa, że wojna między Izraelem i Iranem odciągnie uwagę krajów partnerskich od Ukrainy i może doprowadzić do przekierowania pomocy wojskowej z kierunku ukraińskiego na izraelski. Analityczka przyznała, że w związku z eskalacją sytuacji na Bliskim Wschodzie społeczność międzynarodowa skupia mniejszą uwagę na Ukrainie, o czym świadczy m.in. reakcja na atak na Kijów, do którego doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. Rosja zaatakowała wówczas Ukrainę 440 dronami i 32 rakietami różnych rodzajów. Głównym celem rosyjskich uderzeń był Kijów, gdzie zginęło 13 osób.
00:01. Zełenski: Ważne jest zapewnienie Ukrainie rocznego wsparcia budżetowego o 40 mld dolarów
Niezbędne jest 40 miliardów dolarów rocznego wsparcia dla Ukrainy, by kraj mógł się utrzymać i stawiać opór rosyjskiej agresji – przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski. USA powinny wykorzystać swój wpływ, by skłonić Putina do zakończenia wojny, ponieważ to Rosja blokuje propozycje rozejmu – dodał.
Ważne jest zapewnienie 40 miliardów dolarów rocznego wsparcia budżetowego dla Ukrainy – dla naszej odporności, by nasz kraj mógł dalej się utrzymać. Powinna to być wspólna decyzja przywódców G7, w tym Stanów Zjednoczonych. Razem musimy nadal wzywać prezydenta Trumpa, aby wykorzystał swój realny wpływ i zmusił Putina do zakończenia tej wojny. To właśnie USA i prezydent Trump zaproponowali zawieszenie broni, wznowienie dyplomacji, natychmiastowe spotkania i negocjacje — jednak Rosja zablokowała wszystkie wysiłki
— powiedział Zełenski.
Zełenski przypomniał, że zeszłej nocy Rosja przeprowadziła jeden z największych połączonych ataków na Ukrainę od początku tej wojny.
Systemy obrony powietrznej działały niemal w całym kraju, a duża liczba dronów i pocisków została przechwycona - w dużej mierze dzięki wsparciu waszych (G7) krajów. To sprawa życia i śmierci. Musimy nadal otrzymywać systemy obrony powietrznej i pociski rakietowe oraz dążyć do lokalizacji produkcji w Ukrainie
— stwierdził.
Zdaniem prezydenta, trzeba wziąć pod uwagę współpracę między Rosją i Iranem z jednej strony, a Rosją i Koreą Północną z drugiej.
Rosja modernizuje irańskie Shahedy, a następnie przekazuje ich produkcję - zaawansowanych modeli - do Korei Północnej. To zagrożenie nie tylko dla Ukrainy
— oświadczył.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/732746-relacja-1211-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.