Premier Włoch Giorgia Meloni skrytykowała unijny Zielony Ład oświadczając, że obecnie wszyscy „wypierają się ojcostwa decyzji”, które były - jej zdaniem - ideologiczne i wrogie wobec europejskiego przemysłu. Ale ich autorzy - jak zauważyła Meloni - są znani z imion i nazwisk.
W przemówieniu na forum zjazdu Federacji Przemysłowców (Confindustria) w Bolonii szefowa rządu wyraziła opinię, że w sprawie Zielonego Ładu „niektórych wyborów dokonano dlatego, że chciano przedłożyć ideologię ponad realizm”.
Rezultat był do przewidzenia. Wielu z nas tu obecnych przewidziało to z różnych punktów widzenia i krytykowało. Niektórzy umyślnie postanowili podążać za tą strategią, wypychającą nasze produkty z rynku, za wszelką cenę i wbrew wszelkiej logice. To były decyzje wrogie europejskiemu przemysłowi
— stwierdziła Meloni.
Wszyscy się wypierają
Następnie zauważyła: „Ciekawe jest to, że dzisiaj wszyscy wypierają się ojcostwa tych decyzji, ale ich autorzy mają imiona i nazwiska”.
Zdaniem włoskiej premier przemysł motoryzacyjny „zapłacił za to najwyższą cenę, która miała też poważne konsekwencje dla ogólnej produkcji przemysłowej”.
Działania Włoch
W swym wystąpieniu Meloni mówiła też, że w kwestii energii potrzebne są działania długoterminowe. W tym kontekście wskazała na decyzję Włoch o wznowieniu produkcji energii nuklearnej, od której odstąpiły po katastrofie w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.
Wyjaśniła, że rząd w Rzymie stawia na małe reaktory - „bezpieczne i czyste, które mogą zapewnić większe bezpieczeństwo energetyczne i ceny wyraźnie niższe od obecnych”.
To odważna decyzja, by osiągnąć cele dekarbonizacji i wzmocnić suwerenność przemysłową i ekonomiczną Włoc
— zauważyła premier.
Relacje z USA
Według niej dialog między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi musi być „bardziej polityczny niż biurokratyczny”.
Jak zaznaczyła Meloni, spotkanie w Rzymie, w którym uczestniczyła 18 maja wraz z wiceprezydentem USA J.D. Vance’em i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen było „początkiem dialogu, który Włochy ułatwiają”.
Następne oceniła, że dialog ten „należy prowadzić z mądrością i ze zdrowym rozsądkiem i - jeśli mogę powiedzieć - z podejściem bardziej politycznym niż biurokratycznym; nie tylko w kwestii relacji handlowych, ale i w innych, w których potrzebujemy tego, by Europa i Stany Zjednoczone działały w tym samym kierunku, pod znakiem wolności, demokracji, wartości, łączących oba brzegi Atlantyku”.
CZYTAJ TAKŻE:
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/730683-meloni-o-zielonym-ladzie-wszyscy-wypieraja-sie-ojcostwa
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.