Węgry czeka kolejna batalia z urzędnikami UE. W marcu zostało uchwalone nowe prawo, które nie pozwala na organizację jakichkolwiek tęczowo-ideologicznych parad. Nie zgadzają się z tym organizatorzy parady równości, która zaplanowana jest na 28 czerwca w Budapeszcie. KE zapowiedziała, że w przypadku uniemożliwiania organizacji marszu, podejmie kroki, które będą mieć na celu zmianę postawy węgierskiego rządu.
Węgierskie prawo przeciw dewiacji
W marcu na Węgrzech uchwalono nowe prawo, które zakazuje organizacji i uczestnictwa w paradach równości. Nowe przepisy umożliwiają także policji korzystanie z kamer z systemem rozpoznawania twarzy pozwalających na identyfikowanie uczestników tego typu zgromadzeń.
Tymczasem organizatorzy parady równości w Budapeszcie zapewniają, że mimo zakazu wydarzenie planowane na 28 czerwca jednak się odbędzie.
Wolność zgromadzeń jest podstawowym prawem. Nie stanowi zagrożenia dla dzieci. Nie stanowi zagrożenia dla nikogo i musi być chroniona i być ciągle respektowana, dlatego Komisja rozważa wszystkie opcje w tej sprawie
— powiedział komisarz UE ds. praworządności Michael McGrath.
Reakcja UE i KE
W odpowiedzi na zakaz parady 16 krajów UE wysłało list do KE, wzywając do “szybkiego wykorzystania wszystkich dostępnych jej narzędzi w zakresie praworządności”, aby zmusić Budapeszt do zmiany w sprawie parad równości. Wśród sygnatariuszy są m.in. Holandia, Czechy, Francja i Niemcy; nie ma jednak Polski.
Adam Szłapka, pytany o to, dlaczego Polska nie podpisała się pod listem, odpowiedział, że jako kraj sprawujący przewodnictwo w Radzie UE, nie bierze on udziału w takich inicjatywach.
Na posiedzeniu ministrów ds. europejskich we wtorek odbędzie się wysłuchanie Węgier w ramach procedury z art. 7. Traktatu o UE. Procedura została wszczęta w związku z zarzutami naruszenia przez Węgry unijnych wartości, w tym praw mniejszości.
Celem tego procesu zawsze było wywoływanie histerii politycznej i wywieranie presji politycznej
— skomentował przed rozpoczęciem posiedzenia minister ds. europejskich Węgier Janos Boka.
Postępowanie to może prowadzić do zawieszenia części praw państwa członkowskiego, np. prawa do głosowania w Radzie, takie sankcje wymagają jednak jednomyślnej zgody pozostałych krajów członkowskich. Ta tzw. opcja atomowa nie została do tej pory użyta.
KE obecnie prowadzi procedurę naruszeniową przeciwko Węgrom za przyjętą w 2021 r. ustawę “o ochronie dzieci”, która zakazuje “pokazywania lub promowania” homoseksualizmu wśród osób poniżej 18. roku życia. Bruksela wstrzymuje też wypłatę 18 mld euro z funduszy unijnych dla Węgier z powodu rzekomego łamania praworządności.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
xyz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/730661-wegry-w-opalach-ue-reaguje-ws-zakazu-parad-rownosci
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.