Trwa 1189. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 27 maja 2025 r.
20:01. Zełenski: odpowiemy na ataki Rosji dronami i pociskami dalekiego zasięgu własnej produkcji
Ukraina odpowie na ataki Rosji takimi samymi działaniami; kluczowymi elementami będą drony uderzeniowe i pociski dalekiego zasięgu własnej produkcji – zapowiedział w wieczornym nagraniu wideo, prezydent Wołodymyr Zełenski.
Już dziś setki ukraińskich firm przynoszą wyniki w Siłach Obrony Ukrainy i będzie ich jeszcze więcej – jestem o tym przekonany. (…) Oczywiście nie możemy publicznie mówić o naszych planach i możliwościach, ale perspektywa jest jasna: odpowiedzieć na wszystkie rosyjskie zagrożenia i wyzwania w lustrzanym odbiciu
— oświadczył.
19:25. „NYT”: Rosjanie chcą ponownie uruchomić Zaporoską Elektrownię Atomową
Rosja buduje linie elektroenergetyczne na okupowanej części południowo-wschodniej Ukrainy, by podłączyć do swojej sieci Zaporoską Elektrownię Atomową, którą jej wojska zajęły w 2022 r. - informuje we wtorek „New York Times”, powołując się na raport organizacji Greenpeace.
Zaporoska elektrownia, największa siłownia jądrowa w Europie, która znajduje się w mieście Enerhodar w obwodzie zaporoskim, od marca 2022 r. okupowana jest przez wojska rosyjskie. Eksperci przestrzegają przed próbą ponownego uruchomienia elektrowni w obecnych warunkach. Wszystkie reaktory siłowni były stopniowo wyłączane po zajęciu obiektu przez Rosjan; ostatni z nich - w 2023 r.
18:54. Trump: Putin igra z ogniem
Putin igra z ogniem - napisał prezydent USA Donald Trump w poście na własnej platformie społecznościowej Truth Social. To kolejne nieprzychylne komentarze Trumpa pod adresem przywódcy Rosji.
Władimir Putin nie zdaje sobie sprawy, że gdyby nie ja, Rosji już by się wiele złego przytrafiło, i to NAPRAWDĘ ZŁEGO. Igra z ogniem!
Ostatnie komentarze Trumpa pojawiają się w związku z nasileniem przez Rosję zmasowanych ataków na Ukrainę. W niedzielę po tym, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę niemal 300 dronami, Trump napisał na Truth Social, że rosyjski przywódca „zupełnie zwariował”. Kolejnego dnia Rosja zaatakowała Ukrainę dziewięcioma rakietami i 355 dronami różnego typu.
18:30. 82 proc. rosyjskojęzycznych obywateli Ukrainyma negatywny stosunek do Rosji
Obywatele Ukrainy, którzy na co dzień posługują się językiem rosyjskim, wykazują silne poglądy antyrosyjskie; 82 proc. z nich ma negatywny stosunek do Rosji – doniosła agencja Interfax-Ukraina, omawiając sondaż Centrum Razumkowa i Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.
Badanie wykazało, że w języku rosyjskim rozmawia 11 proc. respondentów.
To właśnie przedstawiciele tej grupy najbardziej ucierpieli w procesie „wyzwalania ich spod władzy junty” kijowskiej
— napisali autorzy sondażu, cytując wypowiedź szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa. W komunikacie do sondażu podkreślono, że Ławrow mówił niedawno, że nie można pozostawić rosyjskojęzycznej ludności Ukrainy w rękach „junty”, która zabrania jej mówić po rosyjsku. Tymczasem 23 proc. respondentów, którzy zadeklarowali, iż posługują się w życiu językiem rosyjskim, podało, że podczas wojny na pełną skalę przez jakiś czas mieszkało na terenie działań bojowych albo w miejscowościach ostrzeliwanych przez rosyjską artylerię. 12 proc. z nich straciło albo posiada uszkodzone domy i mieszkania. 41 proc. posiada członków rodziny lub bliskich znajomych, którzy w wyniku działań bojowych zginęli lub zostali ranni.
Pozytywne (bądź przeważnie pozytywne) nastawienie do Rosji wykazało jedynie 13 proc. (deklarujących posługiwanie się językiem rosyjskim); negatywne – 82 proc. Dla porównania: 79 proc. wyraziło pozytywne nastawienie do Francji, 75 proc. do Wielkiej Brytanii i 71,5 do Polski
— zaznaczyli autorzy badania.
Sondaż przeprowadzono w dniach 24 kwietnia-5 maja b.r. metodą „face to face” na grupie 2021 respondentów w wieku powyżej 18 lat na terenach, które znajdują się pod kontrolą Ukrainy.
17:43. Gen. Kellogg: Kijów przekazał nam propozycje pokojowe, czekamy na Moskwę
Specjalny wysłannik USA na Ukrainę gen. Keith Kellogg powiedział w telewizji Fox News, że Ukraina przekazała USA swoje propozycje dotyczące osiągnięcia pokoju, teraz swój plan ma zaprezentować Amerykanom Rosja. Kiedy USA otrzymają propozycje od obu stron, będą mogły je porównać i zorganizować następne spotkanie poświęcone rozmowom pokojowym - podkreślił gen. Kellogg.
Chcielibyśmy zorganizować je w Watykanie, tak miało być, ale Rosjanie nie chcieli tam jechać
— mówił w Fox News specjalny wysłannik USA na Ukrainę.
Poinformował, że następna runda rozmów może się więc odbyć w Genewie. Tam może dojść do spotkania trzech liderów: USA, Ukrainy i Rosji. Przywódcy „wypracowaliby tam wszystko i podpisaliby jakiś dokument, by zakończyć tę wojnę” - dodał.
17:20. Gen. Kellogg: Jedynie Trump może przynieść pokój
Specjalny wysłannik ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mówił w Fox News o zakończeniu wojny rosyjsko-ukraińskiej:
Jedynym człowiekiem, który może to zrobić, jest prezydent Trump… To on może przynieść pokój regionowi.
16:56. Rosyjskie boty zaatakowały prezydenta Trumpa
Prokremlowskie boty po tym, gdy prezydent USA Donald Trump powiedział, że Władimir Putin oszalał, zaczęły krytykować i wyśmiewać amerykańskiego przywódcę, m.in. nazywając go klaunem
— zwraca uwagę portal rosyjskiej niezależnej telewizji Dożd.
Konta w serwisie społecznościowym VK, które działają w interesach Kremla, początkowo pisały o Trumpie w sposób neutralny. Jednak 26 maja rano ton wypowiedzi się zmienił - odnotowali analitycy projektu Botnadzor, demaskującego trolle w mediach społecznościowych w Rosji.
16:03. Na Morzu Bałtyckim trwają ćwiczenia z udziałem 3 tys. rosyjskich żołnierzy
Na Morzu Bałtyckim trwają ćwiczenia z udziałem ponad 20 okrętów i innych jednostek pływających, 25 samolotów i śmigłowców, 3 tys. żołnierzy - poinformowała rosyjska Flota Bałtycka.
W komunikacie przekazano, że planowe manewry Floty Bałtyckiej prowadzone są z udziałem sił Floty Północnej, przy wsparciu lotnictwa Sił Powietrzno-Kosmicznych oraz Moskiewskiego i Leningradzkiego Okręgu Wojskowego. Ćwiczenia prowadzone są „w ramach podtrzymania operacyjnej gotowości i opracowania działań sił floty dotyczących obrony punktów bazowania w akwenie Morza Bałtyckiego”.
15:08. Sytuacja na froncie
Od początku dnia łączna liczba starć bojowych wzdłuż całej linii frontu wynosi 87 - informuje ukraiński sztab.
14:22. Ławrow skrytykował wypowiedź Merza dotyczącą broni dalekiego zasięgu
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że uwagi kanclerza Niemiec Friedricha Merza o braku ograniczeń w użyciu broni dalekiego zasięgu dostarczanej Ukrainie wskazują, że już dawno zezwolono na takie ataki.
Merz powiedział w poniedziałek, że „nie ma już żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o zasięg broni, która została dostarczona na Ukrainę, ani ze strony Brytyjczyków, ani Francuzów, ani nas, ani Amerykanów”. Zniesienie tych ograniczeń oznacza, że Ukraina ma prawo używać jej również na terytorium Rosji, co daje Kijowowi „większą szansę na obronę” – podkreślił Merz.
Według Ławrowa ta wypowiedź świadczy o poziomie ludzi, którzy doszli do władzy w czołowych krajach Europy, i ocenił, że decyzja o zezwoleniu Ukrainie na używanie broni dalekiego zasięgu przeciw Rosji zapadła już jakiś czas temu, tylko jej nie upubliczniono.
13:46. Szef estońskego wywiadu: Rosja nie buduje na razie nowych baz wojskowych przy naszej granicy
W pobliżu granicy z Estonią dotychczas nie zaobserwowano zwiększonej aktywności rosyjskiej związanej z budową baz wojskowych, ale w przyszłości z pewnością pojawią się nowe stałe obiekty – powiedział szef wywiadu estońskich sił zbrojnych pułkownik Ants Kiviselg.
Jego zdaniem Rosja formuje nowe jednostki wojskowe przy granicy z Finlandią oraz rozbudowuje infrastrukturę związana z reformą swojej armii, o czym w ostatnich tygodniach informowały m.in. fińskie, szwedzkie oraz amerykańskie media, publikując zdjęcia satelitarne z przygranicznych obszarów.
Przy granicy z Estonią do tej pory jednak nie zidentyfikowano nowych budynków dla nowych rosyjskich jednostek. Realizowane są jednak prace modernizacyjne i przy wznoszeniu obiektów pomocniczych np. hangarów naprawczych lub magazynów – powiedział Kiviselg w programie telewizji ETV.
13:15. Regulator uprościł zasady importu gazu przez transbałkański korytarz gazowy
Regulator energetyczny NKREPK Ukrainy uprościł import gazu do tego kraju przez transbałkański korytarz gazowy, co pozwoli na sprowadzanie z Grecji ok. 3 mln metrów sześciennych tego paliwa dziennie.
Regulator zezwolił Opertatorowi Systemów Transportu Gazu Ukrainy na świadczenie wspólnych usług przesyłania gazu z operatorami tych systemów w Bułgarii (Bulgartransgaz), Grecji (DESFA SA), Mołdawii (VestMoldTransgaz SRL) i Rumunii (Transgaz SA).
Krok ten pomoże zwiększyć atrakcyjność ukraińskiego rynku gazu ziemnego i rozszerzyć możliwości dywersyfikacji źródeł dostaw. To z kolei wzmocni bezpieczeństwo energetyczne regionu w obliczu zbrojnej agresji Rosji
— wyjaśnił NKREPK.
12:41. Łotwa dostarczy Ukrainie kolejne 1500 dronów bojowych
W sumie w pierwszej połowie roku zostanie dostarczonych 12 000 dronów.
Jesteśmy wdzięczni naszym łotewskim przyjaciołom za ich niezłomne wsparcie! Razem jesteśmy silniejsi!
— czytamy na profilu ukraińskiego resortu obrony w serwisie X.
12:04. Merz: Wojna w Ukrainie prawdopodobnie potrwa jeszcze długo
Ze względu na niechęć Rosji do przystąpienia do negocjacji pokojowych wojna w Ukrainie może potrwać jeszcze długo - oświadczył kanclerz Niemiec Friedrich Merz, który w fińskim Turku spotkał się z przywódcami krajów nordyckich.
11:17. Rosyjskie straty bojowe
Rosyjska armia straciła ostatniej doby kolejnych 990 żołnierzy (łącznie od początku pełnoskalowej wojny niemal 983 tys.).
10:50. Żołnierzy z Korei Północnej nie było wśród wymienionych jeńców
Północnokoreańscy żołnierze pojmani przez wojska ukraińskie nie znaleźli się wśród jeńców wymienionych z Rosją w maju - poinformował południowokoreański parlamentarzysta Ju Dzong Won z Partii Władzy Ludowej, powołując się na źródło ukraińskie.
Jak oświadczył poseł, cytowany przez agencję Yonhap, decyzja Kijowa wynika z prośby Seulu, by umożliwić żołnierzom wyjazd do Korei Płd., jeśli taka będzie ich wola. Dotychczas jeden z wojskowych wyraził taki zamiar. Ju przypomniał, że podczas spotkania z jeńcami w lutym żołnierz o nazwisku Ri wyraził obawę, że może dojść do egzekucji jego rodziców, jeśli wróci do Korei Północnej. Parlamentarzysta wezwał wówczas władze Korei Płd. by umożliwiły jeńcom przybycie do tego kraju.
O wzięciu do niewoli dwóch północnokoreańskich żołnierzy, którzy walczyli po stronie rosyjskiej, poinformował 11 stycznia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
10:08. Pekin przekonuje, że zarzuty dotyczące dostaw komponentów dla zakładów zbrojeniowych w Rosji są… bezzasadne
Rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Nin odrzuciła jako bezzasadne zarzuty ze strony władz Ukrainy, jakoby Chiny dostarczały urządzenia, substancje chemiczne, proch i części zamienne przedsiębiorstwom rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.
Mao powtórzyła podczas briefingu stanowisko Chin w sprawie „konfliktu na Ukrainie”, jak władze w Pekinie od początku nazywają rosyjską inwazję na pełną skalę, podkreślając, że jest ono „konsekwentne i jasne”.
W poniedziałek szef wywiadu zagranicznego Ukrainy (SZRU) Ołeh Iwaszczenko powiedział agencji Ukrinform, że Chiny dostarczają urządzenia, substancje chemiczne, proch i części zamienne do przedsiębiorstw rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Podkreślił również, że potwierdzono współpracę 20 fabryk ze stroną chińską.
09:36. 60 rosyjskich dronów ostatniej nocy; przez trzy poprzednie dni było ich ponad 900
Sześćdziesiąt dronów wysłała Rosja w nocy z poniedziałku na wtorek do ataków na cele w Ukrainie - to znacznie mniej niż w ciągu trzech poprzednich dni, kiedy było ich łącznie ponad 900. Ukraińskie Siły Powietrzne podały we wtorek, że 43 bezzałogowce unieszkodliwiono.
W nocy (z 26 na - PAP) 27 maja (od godz. 23.50) przeciwnik zaatakował z użyciem 60 dronów uderzeniowych typu Shahed oraz bezzałogowców-wabików różnych typów z kierunku (rosyjskich miast): Millerowo, Orzeł, Kursk, Primorsko-Achtarsk i Hwardijskie na tymczasowo okupowanym terytorium (należącego do Ukrainy - PAP) Krymu
— przekazały Siły Powietrzne.
Według ich komunikatu do godz. 9 (8 czasu polskiego) we wtorek 43 z 60 wysłanych przez Rosję dronów udało się unieszkodliwić, w tym 35 zostało zestrzelonych, a osiem straciło łączność, m.in. w związku z zastosowaniem środków walki elektronicznej.
09:07. AP: ponad 200 ukraińskich jeńców zmarło w rosyjskich więzieniach
Ponad 200 ukraińskich jeńców wojennych zmarło w rosyjskich więzieniach od początku pełnowymiarowej napaści Rosji na Ukrainę – poinformowała agencja AP w raporcie opartym na danych organizacji pozarządowych, ONZ, rządu Ukrainy i ukraińskiej lekarki, która wykonała kilkadziesiąt sekcji.
Według ukraińskiego rządu Rosja przekazała dotąd Ukrainie ponad 5 tys. jeńców wojennych lub ich ciał. Z tej liczby 206 jeńców zmarło w więzieniach, w tym ponad 50 podczas eksplozji w barakach więziennych na terenach kontrolowanych przez Rosję.
Wiele tych zgonów wynika zapewne z przemocy stosowanej wobec osadzonych w rosyjskich więzieniach - podała AP. Urzędnicy ukraińscy wskazują, że częste przekazywanie przez stronę rosyjską ciał, które są okaleczone lub w stanie rozkładu, świadczy o próbach ukrycia przez Moskwę tortur, głodzenia jeńców oraz słabej opieki medycznej w więzieniach w Rosji i na okupowanych terenach Ukrainy.
Ponadto – jak wynika z danych ukraińskich prokuratorów - 245 ukraińskich jeńców zostało zabitych przez rosyjskich żołnierzy na polu walki.
08:15. Władze potwierdziły zajęcie przez Rosjan czterech wsi w obwodzie sumskim
Władze obwodu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy potwierdziły, że wojska rosyjskie zajęły cztery wsie w pasie przygranicznym tego regionu. Według analityków Moskwa dąży do utworzenia tam strefy buforowej.
Obecnie na terytorium obwodu sumskiego pod kontrolą przeciwnika znajdują się miejscowości: Noweńke i Basiwka w gminie Junakiwka oraz Weseliwka i Żurawka w gminie Chotiń
— powiadomił szef wojskowej administracji obwodowej w Sumach Ołeh Hryhorow.
07:36. Czarnogóra odrzuciła możliwość wysłania żołnierzy na Ukrainę
Ministerstwo obrony Czarnogóry odrzuciło w poniedziałek możliwość wysłania na Ukrainę swoich żołnierzy. Rząd odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, według których parlament miałby głosować nad wysłaniem na ewentualną misję UE na Ukrainie czarnogórskich wojskowych - podał dziennik „Vijesti”.
Żaden członek armii Czarnogóry nie zostanie rozmieszczony na terytorium Ukrainy, ani nie będzie uczestniczyć w żadnych operacjach wojskowych w tym kraju. Wszelkie (możliwe) uczestnictwo dotyczy szkolenia ukraińskich żołnierzy w krajach UE
— wyjaśnił czarnogórski resort obrony.
Parlament Czarnogóry ma w tym tygodniu głosować nad możliwością skierowania instruktorów wojskowych na misje szkoleniowe organizowane dla ukraińskich żołnierzy w krajach sojuszniczych - dodało ministerstwo.
00:01. Zełenski: Putin przygotowuje nowe ofensywy
Przywódca Rosji Władimir Putin nie zamierza kończyć wojny i przygotowuje nowe operacje ofensywne; to zniewaga dla wszystkich, którzy pragną działać poprzez dyplomację – oświadczył w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„Na podstawie informacji, które zdobywa wywiad, i otwartych danych widzimy, że Putin i jego otoczenie nie zamierzają kończyć wojny. (…) Jest odwrotnie: istnieje wiele dowodów na to, że przygotowują nowe operacje ofensywne. Rosja liczy na kontynuowanie wojny. I jest to z jej strony otwarta zniewaga wobec tych na świecie, którzy chcą pokoju, którzy starają się, by zadziałała dyplomacja” – powiedział w wieczornym nagraniu wideo.
Zełenski powtórzył, że jedynym wyjściem jest nasilenie sankcji wobec Rosji. Ocenił, że są one konieczne w związku z coraz bardziej zuchwałymi atakami na jego kraj. „Ponad 900 dronów w ciągu ostatnich dni, plus balistyka, plus pociski manewrujące (zastosowane przeciwko Ukrainie - PAP) – to nie ma żadnego wojskowego sensu, lecz jest wyborem politycznym, wyborem Putina, wyborem Rosji: wyborem, by dalej walczyć i rujnować życie” – podkreślił.
Prezydent przypomniał, że Rosja zapowiedziała, iż wyda memorandum w sprawie pokoju. „Stracili już ponad tydzień. Wiele mówią o dyplomacji. Kiedy jednak mamy do czynienia ze stałymi rosyjskimi atakami, zabójstwami i przygotowaniami do nowych ofensyw, to jest to już diagnoza. Rosja zasługuje na ogromną presję, na wszystko, czym można wywierać nacisk. Na wszystko, co można zrobić, by ograniczyć jej wojskowe możliwości” – oświadczył.
Zełenski poinformował, że po przeanalizowaniu z dowództwem wojskowym ostatnich zmasowanych ataków rosyjskich wydał polecenie zwiększenia produkcji dronów przechwytujących bezzałogowce przeciwnika. „Poleciłem także wydzielenie finansowania naszego, ukraińskiego programu balistycznego, w celu szybszej produkcji rakiet” – przekazał.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/730614-relacja-1189-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.