Po wygaszeniu wolnego handlu UE z Ukrainą, co nastąpi 6 czerwca, 13 produktów rolnych, takich jak zboże, wieprzowina, wołowina, mleko w proszku, jaja i drób, pozostanie zwolniona z obowiązku licencjonowania - dowiedziała się PAP w źródłach unijnych. Jest to rozwiązanie tymczasowe, do chwili wynegocjowania nowej umowy. Oznaczać to będzie, że Donald Tusk jednak został wykiwany przez UE, wbrew temu co sam deklarował.
Premier Donald Tusk podczas przemówienia w Sejmie chwalił się, że rzekomo dzięki jego działaniom „unijny mechanizm autonomicznych środków handlowych (ATM), zezwalający na bezcłowy import towarów z Ukrainy, przestanie obowiązywać na początku czerwca”.
Okazuje się jednak, że te zapowiedzi nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.
Co ustalono
Kraje członkowskie zatwierdziły akt wykonawczy wprowadzający przejściowe rozwiązania w handlu z Ukrainą, które mają obowiązywać od 6 czerwca w związku z wygaśnięciem rozporządzenia zwalniającego Ukrainę z ceł na eksport do Unii.
Akt ten zaproponowała Komisja Europejska, natomiast decyzja o jego przyjęciu w czwartek została podjęta w ramach tzw. procedury komitetowej - zatwierdzili ją reprezentanci krajów członkowskich w komitecie funkcjonującym przy KE.
Źródło unijne potwierdziło, że - zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami tymczasowymi - handel z Ukrainą wróci, de facto, do zasad sprzed pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji i będzie odbywać się na podstawie umowy stowarzyszeniowej i o wolnym handlu z 2016 r.
UE wyjdzie jednak naprzeciw Kijowowi w kwestii obowiązku uzyskania licencji na 13 produktów rolnych, wynikającemu z umowy stowarzyszeniowej
— podało źródło unijne. Wśród tych produktów znajdują się zboże, wieprzowina, wołowina, mleko w proszku, jaja i drób. Otrzymanie licencji zajmuje zazwyczaj około sześciu tygodni.
Zamiast tego zostanie zastosowane rozwiązanie „first come, first serve”, w ramach którego praktycznie nie ma procedur na granicy
— podkreślił informator PAP.
Umowa stowarzyszeniowa
Nadal jednak towary te będą objęte cłami i kwotami przewidzianymi w umowie stowarzyszeniowej.
Umowa stowarzyszeniowa wprowadziła wolny handel w obszarze towarów przemysłowych, ale pozostawiła kwoty i cła na produkty rolne, konkurencyjne dla unijnego rolnictwa. Porozumienie nakłada też obowiązek uzyskania licencji na część z nich. Spośród 40 produktów rolnych importowanych z Ukrainy 27 podlega zasadzie „first come, first serve”, która praktycznie ogranicza się do przekazania przez operatora na granicy informacji o przewozie. Eksport pozostałych 13 produktów do UE przed wojną wymagał uzyskania licencji. W ramach rozwiązań tymczasowych licencje nie będą jednak wymagane.
Drugie rozwiązanie tymczasowe dotyczy kontyngentów w handlu z Ukrainą. Chodzi o ograniczenie do końca roku ilości towarów, jaką kraj ten będzie mógł sprowadzić do Unii po preferencyjnych stawkach celnych. Ponieważ rozwiązania tymczasowe wejdą w życie w szóstym miesiącu br., ilość towarów importowanych do UE na korzystniejszych warunkach zostanie ograniczona do końca roku o pięć dwunastych.
Komisja Europejska podkreśla, że przyjęte rozwiązanie ma funkcjonować tymczasowo - do chwili wynegocjowania z Ukrainą długoterminowego porozumienia w ramach umowy stowarzyszeniowej.
Natomiast 6 czerwca wygaśnie rozporządzenie, które zwalniało Ukrainę z ceł i kwot. Przyjęte w czerwcu 2022 r. i od tamtej pory dwukrotnie przedłużane, umożliwiło wjazd ukraińskich towarów rolnych do UE bez ceł.
Protesty rolników
Po protestach rolników w styczniu ubiegłego roku KE zaproponowała po raz kolejny przedłużenie zawieszenia ceł, ale z dodatkowymi zabezpieczeniami, które miały chronić rynek UE. Wprowadzone zostały m.in. kwoty importowe dla szczególnie wrażliwych produktów rolnych - drobiu, jaj, cukru, owsa, kukurydzy, kaszy i miodu.
W związku z głosami krytyki ze strony środowisk rolniczych KE nie wyszła z propozycją przedłużenia rozporządzenia o wolnym handlu, ale zapowiedziała poszukanie rozwiązania w ramach umowy stowarzyszeniowej.
CZYTAJ TAKŻE:
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/730372-tusk-zostal-wykiwany-ws-produktow-rolnych-z-ukrainy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.