Portal Politico poinformował, że niemiecka Firma Kontron w 2023 roku wysyłała do Federacji Rosyjskiej wrażliwe technologie. Robiła to, mimo sankcji, które zostały nałożone na kraj po inwazji na Ukrainę.
Sankcje nie powstrzymały eksportu
Firma, która działa w całej UE, a także w Wielkiej Brytanii i USA, miała wykorzystać swoją słoweńską spółkę zależną do wysłania do Rosji wrażliwych technologii telekomunikacyjnych o wartości 3,5 mln euro między lipcem a listopadem 2023 r.
Wcześniej w czerwcu tamtego roku UE nałożyła na Rosję sankcje, które miały ograniczyć ekspert zaawansowanych technologii podwójnego zastosowania. Kontron wysyłał technologię do monitorowania i przechwytywania ruchu komunikacyjnego, znaną jako SI3000.
Firma twierdziła, że po wprowadzeniu sankcji wstrzymała eksport nowych towarów do Rosji, wysyłając jedynie „już zatwierdzone towary zgodnie z wydanymi licencjami eksportowymi”.
Deklaracje o ograniczeniu zaangażowania
Politico przypomniał jednak, że:
Sankcje UE dotyczące technologii podwójnego zastosowania dotyczą wszystkich nowych i bieżących umów, nawet jeśli zostały one podpisane przed wejściem w życie zestawu sankcji
Choć Kontron deklarował ograniczenie zaangażowania w Rosji od czasu inwazji na Ukrainę, to – jak podkreślił portal – jest stale obecny na tym rynku poprzez spółkę zależną Iskra Technologies, objętą w grudniu 2024 r. unijnymi sankcjami.
Ponadto według danych eksportowych przeanalizowanych przez Politico słoweński oddział firmy Kontron dokonał od czasu wejścia w życie sankcji w połowie 2023 r. około 50 dostaw technologii nadzoru SI3000 do Kazachstanu, który jest jednym z kluczowych sojuszników Kremla w obchodzeniu zachodnich sankcji. Według firmy cały eksport do Kazachstanu był przeznaczony na użytek krajowy.
Jak podał Politico, pod koniec 2023 r. dokumenty słoweńskiej filii Kontron wykazały ponad 3,5 mln euro pożyczki dla Iskra Technologies z terminem spłaty w latach 2026-2027. W 2022 r. firma umorzyła również prawie 6,4 mln euro długu dla rosyjskiej spółki zależnej.
Sankcje unijne zabraniają jakiejkolwiek firmie z UE udzielania pomocy finansowej lub udostępniania środków podmiotom objętym sankcjami
— przypomniał portal.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
xyz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/730350-mimo-sankcji-firma-z-niemiec-wysylala-do-rosji-technologie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.