Trwa 1184. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 22 maja 2025 r.
21:43. Szefowe rządów Włoch i Danii: Rosja musi zrobić krok naprzód i pokazać, że chce pokoju
Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała po spotkaniu z szefową rządu Danii Mette Frederiksen w czwartek w Rzymie, że nie ma żadnego konkretnego kroku ze strony Rosji w kwestii pokoju na Ukrainie. Jak dodała, pokoju chce Kijów. Zapewniła też, że jest w kontakcie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
„Trwają prace nad nową rundą negocjacji, a w pierwszej kolejności musimy podziękować prezydentowi (Wołodymyrowi) Zełenskiemu i rządowi ukraińskiemu za pokazanie w tych tygodniach szczerej woli poszukiwania pokoju poprzez akceptację rokowań” - oświadczyła premier Meloni.
„Z drugiej strony - dodała - nie widzieliśmy żadnego konkretnego kroku ze strony rosyjskiej. Warto to przypomnieć, by obalić pewną narrację o tym, jakoby Rosjanie byli gotowi na pokój”.
Szefowa włoskiego rządu stwierdziła, że „niezależnie od dat i miejsc” priorytetem jest doprowadzenie do „poważnych negocjacji, w których wszyscy rozmówcy zechcą wykazać gotowość zrobienia kroków naprzód”.
Zdaniem premier to jest praca, którą należy teraz wykonać, by doprowadzić do zawieszenia broni i kompleksowego porozumienia pokojowego, w którym niezbędne są też gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy.
20:05. Pieskow: obecnie nie ma porozumienia ws. drugiego spotkania z przedstawicielami Ukrainy
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zakomunikował w czwartek, że Moskwa nie osiągnęła jeszcze żadnego porozumienia z Kijowem w sprawie drugiego spotkania, na którym negocjowane miałoby być zawieszenie broni na Ukrainie.
„Nie osiągnięto jeszcze porozumienia, nie ma konkretnych ustaleń w sprawie przyszłych spotkań – oświadczył Pieskow - Trwają prace nad wdrożeniem już osiągniętych porozumień”.
Podkreślił, że zarówno Rosja, jak i Ukraina chcą, aby ogłoszona w ubiegły piątek w Turcji wymiana jeńców wojennych „1000 za 1000” została wdrożona i dopiero wtedy rozważona zostanie możliwość kontynuacji rozmów. „Wszyscy chcą, żeby to nastąpiło jak najszybciej” – zaznaczył Pieskow.
Jak podał w środę „Wall Street Journal”, w poniedziałek prezydent USA Donald Trump powiedział europejskim przywódcom, że kolejne rozmowy pokojowe między Rosją a Ukrainą być może odbędą się w Watykanie. We wtorek premier Włoch Giorgia Meloni oznajmiła, że papież Leon XIV potwierdził gotowość do podjęcia negocjacji pokojowych w sprawie wojny na Ukrainie.
W środę prezydent Finlandii Alexander Stubb zapewnił w fińskiej telewizji publicznej, że w przyszłym tygodniu w Watykanie może odbyć się spotkanie techniczne przedstawicieli Rosji i Ukrainy, a także delegacji z USA i Europy Zachodniej.
Jak pisze agencja AFP, w czwartek szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że również Szwajcaria potwierdziła chęć bycia gospodarzem przyszłych ukraińsko-rosyjskich rozmów pokojowych.
19:30. Media: Putin zdecydował o utworzeniu strefy buforowej na granicy z Ukrainą
Przywódca Rosji Władimir Putin poinformował w czwartek za pośrednictwem łącza wideo przedstawicieli swojego rządu, iż podjął decyzję o utworzeniu „buforowej strefy bezpieczeństwa” wzdłuż granicy z Ukrainą - podała rosyjska państwowa agencja RIA Nowosti.
„Podjąłem decyzję o utworzeniu niezbędnej buforowej strefy bezpieczeństwa wzdłuż granicy z Ukrainą. Nasze siły zbrojne obecnie zajmują się tą kwestią” - powiedział Putin, cytowany przez rosyjską agencję.
Putin nie podał szczegółów tego przedsięwzięcia.
18:50. HUR: przekazaliśmy Rosji listę jeńców, planowana wymiana w wymiarze 1000 na 1000
Ukraina przekazała Rosji listę jeńców wojennych w ramach planowanej wymiany w wymiarze 1000 na 1000 - powiedziałagencji Interfax-Ukraina przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR Andrij Jusow. Wcześniej w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził spotkanie w celu przygotowania wymiany jeńców z Rosją.
Porozumienie w sprawie uwolnienia 1000 naszych obywateli z rosyjskiej niewoli było być może jedynym realnym rezultatem spotkania w Turcji. Pracujemy nad tym, aby ten rezultat został osiągnięty. Zbieramy informacje na temat każdej osoby na listach przekazanych przez stronę rosyjską. To jedno z kluczowych zadań Ukrainy - wydobyć wszystkich naszych obywateli z rosyjskiej niewoli. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają
— - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.
16 maja minister obrony Ukrainy i szef ukraińskiej delegacji w Stambule Rustem Umierow powiedział po spotkaniu z przedstawicielami władz Rosji, że strony uzgodniły wymianę jeńców wojennych w formacie 1000 na 1000. O tym, że do takiej wymiany może dojść w przyszłym tygodniu, powiedział w sobotę szef HUR Kyryło Budanow ukraińskiemu Telewizyjnemu Serwisowi Informacyjnemu (TSN).
Reuters podał, powołując się na rosyjską agencję Interfax, że Rosja otrzymała od Ukrainy listę nazwisk z danymi 1000 jeńców wojennych, których Kijów chce uwolnić w ramach największej dotąd wymiany.
18:00. Ukraiński dron sfilmowany przez Rosjanina… z samolotu
Pasażer samolotu w Rosji nagrał przelatujący obok ukraiński dron, którego celem była Moskwa.
17:24. Odznaczono walczących w Polskim Legionie na Ukrainie
Ochotnicy z Polskiego Legionu zostali odznaczenia za swoje zasługi na froncie. „To często młodzi mężczyźni, po służbie w jednostkach powietrzno-desantowych, ale również starsi, którzy brali udział w misjach zagranicznych, nie tylko w ramach Wojska Polskiego” - powiedział rzecznik prasowy legionu Andrzej Podgórski.
W Kijowie w Muzeum Stanowienia Narodu Ukraińskiego odbyło się wręczenie nagród Polsko-Ukraińskiego Braterstwa Broni ochotnikom Legionu Polskiego za zasługi na froncie. Na miejscu zaprezentowana została również wystawa o poległych Polakach oraz obywatelach Ukrainy polskiego pochodzenia - bohaterach walki z rosyjską agresją.
Inicjatywa Legionu Polskiego powstała po rozpoczęciu inwazji jako ruch wolontariacki zajmujący się pomocą humanitarną. Z czasem zgłaszali się ochotnicy chcący walczyć. Gdy Ukraina nie była gotowa na ich napływ, zaczęliśmy się tym zajmować, tworząc także skrzydło wojskowe
— przypomniał Podgórski.
16:31. „Trzy ukraińskie drony paraliżują ponad połowę rosyjskiego ruchu lotniczego”
Na lotniskach w Moskwie panuje chaos, łączność komórkowa jest okresowo przerywana, nie ma Internetu - opisuje profil Ukraine Front Line w serwisie X.
15:54. „WSJ”: Trump powiedział europejskim przywódcom, że Putin nie chce pokoju
Prezydent USA Donald Trump miał powiedzieć w rozmowie z europejskimi przywódcami w poniedziałek, że Putin nie chce pokoju, bo myśli, że wygrywa wojnę - donosi „Wall Street Journal”. Jednocześnie Trump odmówił przyłączenia się do nowych sankcji przeciwko Rosji. Rzecznik Białego Domu Karoline Leavitt zaprzeczyła doniesieniom.
Jak pisze dziennik, powołując się na jednego z urzędników obecnych podczas poniedziałkowej telekonferencji z przywódcami Ukrainy, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Komisji Europejskiej i Finlandii, Trump rozpoczął rozmowę, mówiąc: „myślę, że Władimir nie chce pokoju”. Amerykański przywódca, który zrelacjonował swoją dwugodzinną rozmowę z Putinem, miał powiedzieć, że Putin nie jest gotowy do zakończenia wojny, bo uważa, że wygrywa.
Rzecznik Białego Domu Karoline Leavitt zaprzeczyła doniesieniom „WSJ”, mówiąc że o ile Trump faktycznie powiedział, że Putin myśli, iż wygrywa, to kilkakrotnie stwierdził też w rozmowie z Europejczykami, że „uważa, iż Putin chce pokoju i chce, by wojna się skończyła”.
15:17. Czechy nie wydadzą Rosji rosyjskiej dziennikarki opozycyjnej Faridy Kurbangalejewej
Republika Czeska nie wyda Rosji rosyjskiej dziennikarki opozycyjnej Faridy Kurbangalejewej - zdecydował sąd w Pradze. Rosja ściga kobietę m.in. za informowanie o wojnie w Ukrainie.
Sąd stwierdził, że ekstradycja dziennikarki jest niedopuszczalna. Rosja ściga kobietę za rzekome nawoływanie do terroryzmu i usprawiedliwianie go oraz za „rozpowszechnianie kłamstw na temat rosyjskiej armii”. Podczas rozprawy podkreślono, że informowanie o konflikcie zbrojnym między Rosją a Ukrainą w sposób, który nie podoba się rosyjskim władzom, nie jest w Czechach karalne.
Sąd odrzucił wniosek o ekstradycję także dlatego, że nie można zagwarantować, że dalsze postępowanie w Rosji w sprawie Kurbangalejewej byłoby sprawiedliwe, a wręcz zachodzi podejrzenie, że kobieta byłaby w kraju prześladowana.
Była prezenterka i korespondentka rosyjskiej telewizji państwowej nie uczestniczyła w rozprawie. Jako powód podała względy zdrowotne. Wcześniej odrzuciła stawiane jej zarzuty jako całkowicie sfabrykowane. Z Rosji wyjechała po rosyjskiej aneksji należącego do Ukrainy Krymu w 2014 roku. Władze zaczęły ją ścigać w związku z informacjami, które przekazała na temat rosyjskich żołnierzy walczących po stronie ukraińskiej oraz ofiar rosyjskiego oblężenia miast w Ukrainie.
Dziennikarka pochodzi z Kazania, stolicy Tatarstanu. Tam skończyła studia dziennikarskie. W ostatnich latach pracowała dla rosyjskojęzycznej stacji telewizyjnej Nastojaszczeje Wriemia, która jest częścią Radia Wolna Europa.
13:44. AFP: negocjacje w sprawie Ukrainy szansą Watykanu na powrót do gry dyplomatycznej
Propozycja goszczenia rozmów pokojowych w sprawie Ukrainy przez Watykan jest dla niego szansą powrotu na pierwszą linię gry dyplomatycznej po pontyfikacie Franciszka, gdy Stolica Apostolska nie była ważnym graczem w kwestii rosyjskiej inwazji czy też Bliskiego Wschodu – napisała AFP.
Sam fakt rozważania Watykanu jako ewentualnego gospodarza przyszłych negocjacji między Kijowem i Moskwą – bez względu na to, czy się on skonkretyzuje – umieszcza dyplomację Stolicy Apostolskiej ponownie w pierwszym rzędzie sceny (dyplomatycznej) pod wpływem nowych wiatrów wiejących od wyboru Leona XIV
— twierdzi francuska agencja.
Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin oświadczył 16 maja, że nowy papież „zamierza ewentualnie udostępnić” Watykan na bezpośrednie spotkanie między przedstawicielami Rosji i Ukrainy. Na inicjatywę tę – jak pisze AFP – Waszyngton, Kijów i Bruksela patrzą przychylnie wobec fiaska pierwszych od 2022 r. rozmów miedzy Ukrainą i Rosją w Turcji kilka dni temu.
13:20. Tymczasowe rozwiązania w handlu z Ukrainą
Przyjęto akt wykonawczy wprowadzający tymczasowe rozwiązania w handlu z Ukrainą - informuje Komisja Europejska. Wejdzie w życie 6 czerwca.
12:47. Tak Mig-29 niszczy rosyjskiego Shaheda
W nocy z 20 na 21 maja 2025 r. o godz. 00:30 siły rosyjskie zaatakowały Ukrainę 76 dronami kamikaze, z których 22 zestrzelono, a 41 zniknęło z radarów. Na oficjalnym profilu Sił Zbrojnych Ukrainy na FB pojawiło się nagranie, na którym widać, jak MiG-29 obsługiwany przez ukraińskiego pilota Yellowtail niszczy jeden z dronów agresorów.
12:39. Co z propozycją negocjacji pokojowych w Watykanie? Jest odpowiedź Kremla
Nie ma żadnych konkretnych porozumień w sprawie kolejnych spotkań. To musi być dopiero uzgodnione. Trwają prace, by wdrożyć porozumienia osiągnięte w Stambule – tak Dmitrij Pieskow skomentował doniesienia, że w przyszłym tygodniu w Watykanie może dojść do rozmów delegacji Rosji i Ukrainy. O takiej możliwości mówił w rozmowie z fińskim nadawcą publicznym Yle prezydent Finlandii Alexander Stubb.
12:20. Atak hakerski Rosji. Wcześniej ostrzegali przed nim Brytyjczycy
Rosyjscy hakerzy włamali się do kamer monitorujących w Ukrainie i krajach sąsiednich, aby zakłócić dostawy pomocy wojskowej, humanitarnej i gospodarczej do Ukrainy - poinformowały zachodnie agencje wywiadowcze. Nagrania z urządzeń na przejściach granicznych, w obiektach wojskowych i na drogach były wykorzystywane jako część zakrojonej na szeroką skalę kampanii mającej na celu zakłócanie organizacji dostarczających pomoc do Ukrainy.
„Nie tylko próbowali infiltrować systemy firm logistycznych, ale także prawdopodobnie wykorzystywali dostęp do kamer prywatnych organizacji w kluczowych lokalizacjach, takich jak przejścia graniczne, instalacje wojskowe i stacje kolejowe, kamery drogowe, by śledzić przepływ materiałów do Ukrainy”
— czytamy w dokumencie przygotowanym przez zachodnie agencje wywiadowcze.
12:10. Paraliż rosyjskich lotnisk po ataku dronów
Setki ludzi utknęły na moskiewskich lotniskach Wnukowo, Domodiedowo i Szeremietiewo. Porty działają z zakłóceniami od około południa 21 maja z powodu ukraińskich ataków dronów. W ciągu na Szeremietiewie było opóźnionych 81 lotów, 30 zostało przekierowanych na inne lotniska, a siedem zostało odwołanych. Podobna sytuacja miała miejsce w Domodiedowie. Tam opóźniono 70 lotów, 36 przekierowano, a 10 odwołano.
Niektórzy pasażerowie czekają na swój lot od prawie 24 godzin. Na przykład 180 pasażerów samolotu RedWings miało odlecieć do Tel Awiwu z Szeremietiewa w środę o 17:20. Lot był kilkakrotnie przekładany, a następnie przekierowany do Wnukowa. Samolot wciąż nie wystartował, pasażerowie byli przetrzymywani w samolocie do godziny 6 rano. W Domodiedowie około 160 osób czekało na lot do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przez ponad 10 godzin. Samolot AIR ARabia miał odlecieć w środę o 23:40. Pasażerowie skarżą się, na utrudniony kontakt z przedstawicielami przewoźników.
12:00. Rosyjskie straty bojowe
W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła kolejnych 870 żołnierzy (łącznie od początku pełnoskalowej wojny już ponad 977 tys.).
11:36. PE poparł w głosowaniu podniesienie ceł na nawozy importowane do UE z Rosji i Białorusi
Parlament Europejski poparł w głosowaniu w Brukseli podniesienie ceł na nawozy importowane do UE z Rosji i Białorusi. Za głosowało 411 europosłów, przeciwko było 100, wstrzymało się od głosu 78.
11:20. W wyniku ostrzału artyleryjskiego Chersonia na południu Ukrainy zginęła jedna osoba
W ciągu ostatniej doby w Charkowie i siedmiu miejscowościach obwodu charkowskiego doszło do rosyjskich ataków z użyciem m.in. bomb lotniczych. Te uderzenia skutkowały śmiercią jednego cywila i ośmioma osobami rannymi - powiadomił szef administracji tego regionu na północnym wschodzie kraju, Ołeh Syniehubow.
11:05. W nocnym ataku Ukraińcy zneutralizowali ponad 100 dronów
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że od godz. 00:30 do godz. 11:00 czasu lokalnego Rosjanie prowadzili ataki powietrzne za pomocą pocisku balistycznego Iskander-M oraz 128 dronów kamikadze m.in. typu Szahed. Według strony ukraińskiej, potwierdzono zneutralizowanie 112 bezzałogowców, z których 74 zestrzelono. „W wyniku ataku ucierpiały obwody dniepropietrowski, doniecki, charkowski i mikołajowski” - czytamy w komunikacie.
Przeciwnik zaatakował rakietą balistyczną Iskander-M z okolic Taganrogu w Federacji Rosyjskiej oraz 128 bezzałogowymi samolotami uderzeniowymi typu Shahed i różnego rodzaju dronami przynętami z okolic Millerowa, Kurska, Primorsko-Achtarska oraz przylądka Czauda na (okupowanym) Krymie
— przekazały siły powietrzne Ukrainy.
10:21. Dwa lotniska w Moskwie wstrzymały pracę po ukraińskich atakach
Dwa moskiewskie lotniska, Domodiedowo i Żukowski, tymczasowo wstrzymały lądowania i starty samolotów – powiadomił rosyjski urząd nadzoru lotniczego Rosawiacja. Wcześniej władze rosyjskie informowały o atakach ukraińskich dronów na obwód moskiewski.
Rosyjskie ministerstwo obrony przekazało, że nad obwodem moskiewskim zniszczono w nocy ze środy na czwartek 35 dronów. Później mer Moskwy Siergiej Sobianin podał, że rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła kolejne dwa bezzałogowce lecące w kierunku stolicy.
W nocy z wtorku na środę kilka obwodów Rosji zostało zaatakowanych przez ponad 150 ukraińskich dronów. Według niezależnych kanałów na Telegramie mogła zostać trafiona fabryka urządzeń półprzewodnikowych w mieście Bołchow w obwodzie orłowskim.
09:21. Ukraińskie drony w akcji na terytorium Rosji
Ukraińskie drony atakowały Moskwę, Tułę i Nowomoskowsk.
09:15. Sytuacja na froncie
W ciągu ostatniego dnia odnotowano łącznie 144 starcia bojowe - podaje ukraiński sztab w najnowszej informacji operacyjnej.
08:46. ISW: Putin chce zająć obwód sumski na Ukrainie
Przywódca Rosji Władimir Putin spotkał się z urzędnikami w obwodzie kurskim na zachodzie swojego kraju zapewne po to, by uzasadnić plany zajęcia obwodu sumskiego na północy Ukrainy – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Według ISW „cele terytorialne Rosji wykraczają poza obwody, które już nielegalnie zajęła lub zaanektowała, a Putin może chcieć zaszachować Ukrainę dalszym zajmowaniem obwodu sumskiego, by zrzekła się ona części tego obwodu podczas przyszłych negocjacji pokojowych”.
Podczas spotkania 20 maja szef władz rejonu (powiatu) głuszkowskiego w obwodzie kurskim Paweł Zołotariow poprosił Putina o utworzenie strefy buforowej w obwodzie sumskim, która obejmowałaby „przynajmniej miasto Sumy”. P.o. gubernatora obwodu Aleksandr Chinsztejn oznajmił później na Telegramie, że jego dziadek pochodził z obwodu sumskiego, więc „ta ziemia nie jest (mu) obca”.
Sumy leżą około 25 km od granicy z Rosją i strefa buforowa takiej głębokości uniemożliwiłaby siłom ukraińskim atakowanie terytorium Rosji z artylerii lufowej oraz przy użyciu dronów taktycznych.
Zdaniem ISW Kreml prawdopodobnie zaaranżował spotkanie 20 maja, by przedstawić Putina jako skutecznego i zaangażowanego przywódcę, który reaguje na postulaty podwładnych.
Choć władze Rosji oznajmiły 26 kwietnia, że odbiły cały obwód kurski, ISW widział doniesienia, że siły ukraińskie nadal utrzymują ograniczone pozycje w tym obwodzie i walki trwają. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował 21 maja, że siły ukraińskie kontynuują tam aktywne działania bojowe.
„Jest bardzo mało prawdopodobne, by siły rosyjskie zdołały zająć Sumy w bliskiej lub niezbyt odległej przyszłości, zważywszy na to, że Rosja w ciągu ostatnich trzech lat wykazywała się niezdolnością do szybkiego opanowywania nawet dużo mniejszych miejscowości” – ocenia ISW.
Think tank podkreślił, że w kierunku Sum prowadzą działania tylko ograniczone jednostki rosyjskie, które nie wystarczą do zajęcia miasta, liczącego przed wojną 256 tys. mieszkańców. ISW dodał, że po raz ostatni siły rosyjskie zajęły miasto powyżej 100 tys. mieszkańców w lipcu 2022 r. i był to Lisiczańsk w obwodzie ługańskim.
07:44. Resort obrony: Zestrzelono 105 ukraińskich dronów, w tym 35 nad obwodem moskiewskim
Rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła w nocy ze środy na czwartek 105 ukraińskich dronów, w tym 35 nad obwodem moskiewskim – poinformowała agencja Reutera, powołując się na ministerstwo obrony Rosji.
Mer Moskwy Siergiej Sobianin powiadomił, że zestrzelono liczne drony kierujące się w stronę rosyjskiej stolicy. Według resortu obrony 35 dronów zniszczono nad obwodem moskiewskim.
W nocy z wtorku na środę kilka obwodów Rosji zostało zaatakowanych przez ponad 150 ukraińskich dronów. Według niezależnych kanałów na Telegramie mogła zostać trafiona fabryka urządzeń półprzewodnikowych w mieście Bołchow w obwodzie orłowskim.
06:17. PE zagłosuje nad zwiększenie taryf celnych na nawozy importowane do UE z Rosji i Białorusi
PE będzie głosował nad nowym unijnym rozporządzeniem, którego celem jest m.in. zwiększenie ceł na nawozy importowane do UE z Rosji i Białorusi. W ostatnich latach import nawozów z tych dwóch krajów do UE rośnie.
00:01. W przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy techniczne Rosja-Ukraina?
Jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy na poziomie technicznym między Rosją a Ukrainą – powiedział w środę prezydent Finlandii Alexander Stubb w wystąpieniu dla mediów. Dodał, że miejscem rozmów może być Watykan.
Premierka Włoch Giorgia Meloni poinformowała we wtorek, że podczas telefonicznej rozmowy z papieżem Leonem XIV otrzymała od niego potwierdzenie, że gotów jest udostępnić Watykan na rozmowy w sprawie pokoju na Ukrainie.
Stubb skomentował tę sprawę podczas spotkania Konfederacji Fińskiego Przemysłu (EK) w Helsinkach. To przejście na „najwyższy możliwy poziom” rozmów – powiedział.
Fiński prezydent został również zapytany o poniedziałkową rozmowę telefoniczną, w której oprócz niego i prezydenta USA Donalda Trumpa uczestniczyli: prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen; doszło do niej po rozmowie Trumpa z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Z informacji, jakie dotarły do mediów, wynika, że w trakcie rozmowy z europejskimi przywódcami prezydent USA dał do zrozumienia, że USA mogłyby wycofać się z mediacji i pozostawić negocjacje pokojowe Rosji i Ukrainie.
USA nie zrezygnowały ze swojej roli mediatora – zaznaczył Stubb. Według niego pośredników jest teraz więcej.
Wkraczamy w fazę, w której w procesie bierze udział również Europa, i tego właśnie oczekiwaliśmy od samego początku
— powiedział.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/730146-relacja-1184-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.