Trwa 1179. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Sobota, 17 maja 2025 r.
22:38. Zełenski: Putin boi się bezpośrednich rozmów
Władimir Putin boi się bezpośrednich rozmów - ocenił w Rzymie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkaniu z kanadyjskim premierem Markiem Carney’em. Ukraiński przywódca weźmie w niedzielę udział we mszy inauguracyjnej papieża Leona XIV.
Czekaliśmy w Turcji na Putina, a on nie przyjechał. Sądzimy, że boi się bezpośrednich rozmów
— oznajmił Zełenski.
Prezydent opowiedział się za zwiększeniem nacisków na Rosję - relacjonuje Interfax-Ukraina.
Trzeba jeszcze bardziej naciskać na Rosję, na Putina, by jak najszybciej osiągnąć pokój. Jeszcze więcej presji, jeszcze więcej sankcji
— wezwał.
Zełenski napisał w mediach społecznościowych po spotkaniu, że następne sankcje przeciwko Rosji powinny obejmować energetykę i tzw. flotę cieni.
Jak powiadomił Reuters, Zełenski będzie w niedzielę reprezentował Ukrainę na inauguracji papieża Leona XIV.
20:14. Departament Stanu USA: Rubio wezwał w rozmowie z Ławrowem do natychmiastowego rozejmu
Sekretarz stanu USA Marco Rubio odbył rozmowę telefoniczną z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem i przekazał apel prezydenta Donalda Trumpa o natychmiastowe wprowadzenie zawieszenia broni - poinformował Departament Stanu. Rubio rozmawiał też o Ukrainie z przedstawicielami Watykanu.
Jak napisała w oświadczeniu rzeczniczka amerykańskiego resortu dyplomacji Tammy Bruce, w rozmowie z Ławrowem Rubio z zadowoleniem przyjął porozumienie Rosji i Ukrainy dotyczące wymiany jeńców i „przekazał mocne przesłanie prezydenta Trumpa”, że Stanom Zjednoczonym zależy bardzo na „osiągnięciu trwałego zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej”.
Kompleksowy plan pokojowy zaproponowany przez Stany Zjednoczone przedstawia najlepszą drogę naprzód. Sekretarz podkreślił wezwanie prezydenta Trumpa do natychmiastowego zawieszenia broni i zakończenia przemocy
— napisała Bruce.
We własnym komunikacie na teamt tej rozmowy MSZ Rosji napisał, że Ławrow podkreślił „pozytywną rolę Stanów Zjednoczonych, które przyczyniły się do tego, że Kijów ostatecznie zaakceptował propozycję prezydenta Rosji W.W. Putina o wznowieniu negocjacji w Stambule”. Ławrow miał też potwierdzić gotowość Moskwy do kontynuowania współpracy z USA w tym kontekście.
Jeszcze w czwartek szef amerykańskiej dyplomacji twierdził, że Stany Zjednoczone nie będą już „latać po całym świecie” na rozmowy, które nie będą produktywne i ocenił, że jedynie spotkanie prezydentów USA i Rosji może przynieść przełom w rozmowach pokojowych. To samo oznajmił sam prezydent Trump, który sugerował, że jeśli negocjacje nie przyniosą skutku, nałoży na Rosję dodatkowe sankcje.
Rubio w piątek łączył się z Ławrowem z Watykanu, gdzie odbył szereg spotkań z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem oraz specjalnym wysłannikiem papieża ds. Ukrainy kardynałem Matteo Zuppim.
Podczas tych rozmów Rubio mówił o pilnej potrzebie zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej i wyraził uznanie dla „ważnej roli humanitarnej Watykanu, w tym w sprawie wymiany więźniów i powrotu przymusowo przeniesionych ukraińskich dzieci”. Przed spotkaniem z Zuppim Rubio powiedział, że Watykan mógłby być odpowiednim miejscem dla prowadzenia rozmów pokojowych między obiema stronami.
18:07. Premier Meloni wysyła Ukrainie dodatkową pomoc
Portal Visegrad 24 poinformował, że włoska premier Giorgia Meloni powzięła decyzję o wysłaniu na Ukrainę m. in. dodatkowych 400 transporterów opancerzonych.
W ramach ogłoszonego 11. pakietu pomocy wojskowej dla Kijowa, na Ukrainę wysłanych zostanie 400 transporterów opancerzonych z Włoch.
Media nad Tybrem wskazują, że transportery, których dotyczy pakiet, to M-113 oraz bateria obrony powietrznej SAMP/T, a także system nadzoru satelitarnego. Włosi mają też przekazać Ukraińcom amunicję.
18:01. Miedwiediew wygraża „wrogom Rosji”
Dmitrij Miedwiediew zagroził „wrogom Rosji”, w kontekście negocjacji w Stambule. Zaznaczył, że ich fiasko może doprowadzić do wybuchu wojny na większą skalę.
Wszyscy wrogowie Rosji, którzy stawiają ultimatum negocjacyjne, powinni pamiętać o prostej rzeczy: same negocjacje pokojowe nie zawsze prowadzą do zakończenia działań wojennych. Nieudane negocjacje mogą doprowadzić do rozpoczęcia straszniejszego etapu wojny z nową bronią i uczestnikami
— napisał szef Jednej Rosji.
17:50. Trump: W poniedziałek będę rozmawiał z Putinem i Zełenskim
Prezydent USA Donald Trump poinformował dziś, że 19 maja będzie rozmawiał przez telefon z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, a następnie z szefem ukraińskiego państwa Wołodymyrem Zełenskim.
Trump zapowiedział, że będzie rozmawiać z Putinem 19 maja o godzinie 10 (16 w Polsce).
Tematami rozmowy będą zakończenie rozlewu krwi, w którym ginie średnio ponad 5000 rosyjskich i ukraińskich żołnierzy tygodniowo, oraz handel
— napisał prezydent w swojej sieci społecznościowej Truth Social.
Następnie Trump ma rozmawiać z Zełenskim, a później - wraz z nim - z liderami różnych krajów NATO.
Wyraził nadzieję, że „będzie to produktywny dzień, dojdzie do zawieszenia broni, a ta bardzo brutalna wojna, wojna, do której nigdy nie powinno dojść, zakończy się”.
17:45. Przygotowania do wymiany jeńców
Biełsat podał, że według SBU przygotowywana ma być lista żołnierzy rosyjskich, którzy przebywają w niewoli ukraińskiej, a mogą być przekazani Moskwie. Czynione mają być też przygotowania do przyjęcia żołnierzy ukraińskich, przebywających w niewoli rosyjskiej.
Przygotowywana jest m. in. odpowiednia infrastruktura, lokalizacje i personel medyczny niezbędny do przyjęcia, wsparcia i rehabilitacji naszego personelu wojskowego
— zaznaczył Biełsat.
Jest to o tyle istotne, że wielu Ukraińców, którzy mają powrócić do domu, znajduje się w ciężkim stanie wyniszczenia organizmu.
Rozpoczęto już działania przygotowawcze do wymiany 1000 osób na 1000
— przekazała SBU.
Wymiana jeńców ma być możliwa dzięki ustaleniom, jakie zapadły podczas rosyjsko-ukraińskich rozmów w Stambule.
Jak stwierdził dziś szef HUR Kyryło Budanow, do tej szeroko zakrojonej wymiany zdań powinno dojść w przyszłym tygodniu
— zaznaczył Biełsat.
16:46. Wojna dronów na Ukrainie. Ewolucja działań w powietrzu
„Drony, które na początku 2022 roku w obu armiach były jeszcze innowacją, w 2025 roku całkowicie dominują pole walki. Dla Ukrainy są też substytutem lotnictwa i marynarki wojennej. To one sprawiają, że ta wojna stała się pierwszą w historii pełnowymiarową wojną bezzałogowców” - poinformował Biełsat.
16:09. Rosyjskie MSZ: Rubio rozmawiał z Ławrowem
„Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji zakomunikowało, że podczas rozmowy poruszono kwestię ‘kontynuacji kontaktów rosyjsko-amerykańskich’ oraz ‘wymieniono się poglądami na temat wyników rozmów rosyjsko-ukraińskich’” - podał Biełsat na platformie X.
Służba prasowa rosyjskiego resortu podała, że „Rubio z zadowoleniem przyjął porozumienia w sprawie wymiany jeńców wojennych [z Ukrainą]” i „przygotowania przez strony warunków do zawarcia zawieszenia broni”. Kreml w odpowiedzi „zauważył pozytywną rolę Stanów Zjednoczonych, które przyczyniły się do tego, że Kijów ostatecznie zaakceptował propozycję Putina dotyczącą wznowienia rozmów w Stambule”
— czytamy.
15:33. Ukraińskie media: Samolot prezydencki wyleciał z Rzeszowa do Rzymu
„Prezydencki samolot Airbus A319 linii Ukraine International Airlines wyleciał dziś (o godz. 14.10) z Rzeszowa do Rzymu” - przekazała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na stronę internetową AirNav. Na razie nie ma informacji, czy leci nim Wołodymyr Zełenski.
Nie wiadomo, kto znajduje się na pokładzie samolotu i czy jest wśród nich prezydent Ukrainy. Nie podano informacji o planach wizyty Zełenskiego we Włoszech. Na stronie internetowej AirNav można zobaczyć trasę prezydenckiego samolotu.
14:22. Władze Ukrainy: Rosjanie szkolą wojskowo w okupowanych częściach kraju osierocone dzieci
Siły rosyjskie szkolą w okupowanych częściach Ukrainy osierocone dzieci w zakresie umiejętności wojskowych, przygotowując je do udziału w wojnie przeciwko swojemu państwu - poinformowało ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD), cytowane dziś przez agencję Ukrinform.
Szkolenie obejmuje medycynę taktyczną, obsługę bezzałogowych statków powietrznych i podstawowe szkolenie wojskowe prowadzone przez uczestników i weteranów wojny przeciwko Ukrainie. Te dzieci, należące do najbardziej narażonych grup społecznych, są skutecznie przygotowywane do walki, która przekracza wszelkie granice etyczne
— napisano w oświadczeniu CPD.
Militaryzacja dzieci w strefie konfliktu jest nie tylko moralnie niedopuszczalna, ale może również stanowić naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym Konwencji ONZ o prawach dziecka i Konwencji genewskich, które zakazują rekrutacji lub wykorzystywania dzieci w konfliktach zbrojnych
— zauważyły ukraińskie media.
CPD stwierdziło ponadto, że Rosja celowo wykorzystuje systemy sierocińców na okupowanych terytoriach jako narzędzia do ideologicznej indoktrynacji, militaryzacji i przygotowywania nowego pokolenia do służby w armii państwa okupującego.
Ukraina wcześniej wezwała OBWE do zbadania militaryzacji dzieci na tymczasowo okupowanych terytoriach - przypomniał Ukrinform.
13:25. Erdogan: zrobimy wszystko, by utrzymać dialog Ukrainy i Rosji
Podejmiemy wszystkie konieczne wysiłki, żeby utrzymać kanały komunikacji pomiędzy Rosją i Ukrainą oraz kontynuować trwające negocjacje - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. W piątek w Stambule odbyły się pierwsze od trzech lat bezpośrednie rozmowy delegacji Kijowa i Moskwy.
Erdogan zapewnił, że Turcja jest zdecydowana kontynuować swoją rolę mediatora pomiędzy walczącymi sąsiadami, dodając, że dialog i negocjacje powinny być kontynuowane aż do osiągnięcia pokoju.
Po zakończeniu piątkowych rozmów reprezentujący Ukrainę minister obrony Rustem Umierow ogłosił, że strony omówiły możliwość przeprowadzenia wymiany jeńców w wymiarze 1000 na 1000 osób. Turcja pośredniczyła wcześniej w negocjacjach, które doprowadziły do tymczasowego odblokowania ukraińskich portów na Morzu Czarnym oraz wymiany jeńców pomiędzy dwoma krajami.
12:54. Rada Państw Morza Bałtyckiego za ochroną infrastruktury i zwalczaniem „floty cieni”
Państwa Morza Bałtyckiego mają wspólny cel, jakim jest współpraca w zakresie bezpieczeństwa w regionie i ochrony podwodnej infrastruktury krytycznej, monitorowania jej i zapobiegania incydentom – głosi deklaracja szefów dyplomacji państw nadbałtyckich, w tym Polski, przyjęta w estońskim Vihula.
Mamy do czynienia z niestabilnym środowiskiem bezpieczeństwa, dlatego też postanowiliśmy umieścić bezpieczeństwo regionu w centrum Rady Państw Morza Bałtyckiego
— powiedział minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna.
Polska przejmuje od Estonii przewodnictwo w RPMB z połowie tego roku.
W deklaracji z Vihula (ok. 90 km na wschód od Tallinna), gdzie wczoraj odbyło się spotkanie ministrów państw nadbałtyckich, z udziałem ministra Radosława Sikorskiego, potępiono agresję Rosji na Ukrainę i wezwano do dalszego „zwiększania presji” na Rosję, w tym poprzez szybkie przyjęcie dodatkowych sankcji osłabiających zdolność Moskwy do kontynuowania agresywnej wojny.
Podkreślono, że wykorzystywanie przez Rosję „floty cieni”, w której skład wchodzą nieodpowiednio ubezpieczone i starzejące się statki niespełniające norm, stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa morskiego, krytycznej infrastruktury podwodnej i zwiększa ryzyko katastrof środowiskowych, w tym związanych z amunicją zatopioną w morzu.
Rada wezwała do podjęcia zdecydowanych kroków w celu zajęcia się tymi działaniami statków „floty cieni”, niezależnie od tego, czy są one „niedbałe, czy złośliwe”.
Szef estońskiej dyplomacji odniósł się do ostatniego incydentu z udziałem tankowca rosyjskiej „floty cieni” na Zatoce Fińskiej, który zdarzył się wcześniej w tym tygodniu. We wtorek estońska marynarka wojenna wyprowadziła z wyłącznej strefy Estonii w stronę wód rosyjskich podejrzany statek Jaguar, zmierzający do portu Primorsk i deklarujący Gabon jako państwo bandery. Rosja wysłała myśliwiec Su-35 do „osłony” statku, naruszając przy tym przestrzeń Estonii i NATO.
Był to wyraźny sygnał wrogich i niebezpiecznych działań Rosji przeciwko nam
— podkreślił Tsahkna.
Zdecydowaliśmy – dodał estoński minister – że rozwój RPMB, organizacji mającej 33-letnią tradycję, obecnie ze względu na kwestie bezpieczeństwa w regionie, jest niezwykle potrzebny na przyszłość.
Nie zamierzamy zastępować NATO, ponieważ Sojusz jest najważniejszą organizacją w kwestiach bezpieczeństwa, ale mamy wiele problemów dotyczących wszystkiego, co dzieje się w naszym regionie, głównie stwarzanych przez Rosję, ale może także przez innych graczy, globalnie, co jest poniżej artykuł 4 i 5 (Traktatu Północnoatlantyckiego), i na tym musimy się skupić
— dodał.
RPMB, powołana w 1992 r., to polityczne forum regionalnej współpracy międzyrządowej ze stałym sekretariatem w Sztokholmie. Członkami organizacji są kraje skupione wokół Bałtyku, w tym kraje skandynawskie, kraje bałtyckie, a także Polska, Niemcy oraz Komisja Europejska. Rosja, zawieszona w marcu 2022 r. w związku z agresją na Ukrainę, później tego roku ogłosiła wycofanie się z organizacji.
11:02. Ukraińskie drony uderzyły w składy amunicji na Krymie
Drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zaatakowały składy amunicji 126. Brygady Obrony Wybrzeża Armii Rosyjskiej, znajdujące się w pobliżu miejscowości Perewalne na Krymie – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródła w służbach specjalnych.
Według źródeł w służbach, w zaatakowanych magazynach znajdowały się skrzynie do przechowywania sprzętu wojskowego, broni oraz paliw i smarów należących do armii rosyjskiej
— podaje Interfax-Ukraina.
Lokalni mieszkańcy donosili o dymie nad terytorium samej jednostki wojskowej. Rosjanie zablokowali również ruch na autostradzie Symferopol–Ałuszta, która przebiega przez miejscowość Perewalne.
Według służb specjalnych pojawiły się informacje o śmierci rosyjskich żołnierzy, którzy przebywali w składzie amunicji wojskowej.
10:42. 3 cywilów zabitych w rosyjskich atakach na obwody charkowski i doniecki
Trzech cywilów zabitych i 18 rannych w rosyjskich atakach na obwody doniecki i charkowski w ciągu ostatniej doby - poinformowały w sobotę władze lokalne.
W ciągu ostatniej doby 10 miejscowości w obwodzie charkowskim zostało zaatakowanych przez wrogie siły. W wyniku ostrzału w Kupiańsku zginęła 55-letnia kobieta
— napisał szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Kolejnych dziewięć osób zostało rannych w wyniku rosyjskich atak
— dodał Syniehubow.
Szef regionalnej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin powiadomił, że w Konstantynówce w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne.
Uszkodzone zostały trzy domy prywatne, budynek wielopiętrowy i budynek administracyjny. Sześć osób w obwodzie zostało rannych
— dodał Fiłaszkin.
8:43. Bloomberg: Rosja zażądała od Ukrainy neutralności oraz zrzeczenia się terytorium i reparacji
Przedstawiciele Rosji zażądali w piątek od Ukrainy przyjęcia statusu neutralnego, oficjalnego zrzeczenia się roszczeń o reparacje i uznania nielegalnej aneksji Krymu i czterech innych okupowanych obwodów Ukrainy - przekazała agencja Bloomberg.
Podczas piątkowych rozmów w Stambule delegacja rosyjska przedstawiła reprezentantom Ukrainy kilka warunków, których spełnienia oczekuje przed podjęciem decyzji o zawieszeniu broni.
Moskwa zażądała przyjęcia przez Ukrainę statusu neutralnego, bez obecności obcych wojsk lub broni masowego rażenia na swoim terytorium, oficjalnego zrzeczenia się roszczeń o reparacje oraz uznania nielegalnej aneksji Krymu i czterech okupowanych obwodów, mimo iż nie są one w pełni kontrolowane przez siły rosyjskie - poinformował Bloomberg.
Delegacja rosyjska oświadczyła, że przywódca Rosji Władimir Putin zgodzi się na zawieszenie broni dopiero po wycofaniu przez Ukrainę swoich wojsk z obwodów chersońskiego, donieckiego, ługańskiego i zaporoskiego i przekazaniu ich Rosji. Kreml domaga się również międzynarodowego uznania wszystkich pięciu części Ukrainy (w tym Krymu) za część Federacji Rosyjskiej.
Rozmowy delegacji Rosji i Ukrainy w Stambule były pierwszymi bezpośrednimi rozmowami przedstawicieli władz obu państw od trzech lat. Na czele ukraińskiej delegacji stał minister obrony Rustem Umierow, a rosyjską kierował Władimir Miedinski, doradca Władimira Putina.
Umierow poinformował, że podczas rozmów ukraińska i rosyjska delegacja omówiły możliwość przeprowadzenia wymiany jeńców w wymiarze 1000 na 1000 osób. Strony rozmawiały też o zawieszeniu broni i przygotowaniu potencjalnego spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Putinem.
7:30. Trump: Nałożę sankcje na Rosję, jeśli będę musiał
Prezydent USA Donald Trump powiedział w wywiadzie dla Fox News, że wywrze presję na Rosję i nałoży na nią dodatkowe sankcje „jeśli będzie musiał” i jeśli po rozmowach z Władimirem Putinem nie dojdzie do porozumienia. Mimo to wyraził przekonanie że zawrze układ z Putine
W wyemitowanym w piątek wywiadzie przeprowadzonym podczas wizyty w Abu Zabi, Trump ocenił, że uda mu się dojść do porozumienia z Władimirem Putinem, bo Putin „jest zmęczony całą tą sprawą”.
Nie wygląda dobrze, a chce wyglądać dobrze. Nie zapominajcie, że to miało się skończyć w tydzień
— powiedział Trump.
Gdyby Putin nie utknął w błocie ze swoimi czołgami i wojskiem wszędzie, byliby w Kijowie w pięć godzin
— dodał.
Stwierdził przy tym, że rosyjski przywódca chciał się z nim spotkać w Stambule, ale on nie zdecydował się polecieć do Turcji, bo „nie chciał rozczarowywać Zjednoczonych Emiratów Arabskich”, gdzie przebywał z wizytą.
Musimy się spotkać i myślę, że prawdopodobnie to zaplanujemy, bo mam już dość tego, że inni ludzie przychodzą, spotykają się i tak dalej
— oznajmił.
Na ponawiane pytania dziennikarza Breta Baiera, czy wywrze presję na Putina i nałoży na Rosję dodatkowe sankcje - Baier przypomniał, że Putin nie posłuchał wezwania Trumpa do zaprzestania bombardowań Ukrainy - Trump kilkakrotnie zmieniał temat, m.in. sugerując, że pieniądze na pomoc Ukrainie zostały zmarnowane. Ostatecznie jednak powiedział, że nałoży sankcje, jeśli zostanie do tego zmuszony.
Zawsze byłem dobry w wywieraniu nacisku, zrobię to, jeśli będę musiał (…) Zrobię to, jeśli nie zawrzemy umowy. To byłoby miażdżące dla Rosji, ponieważ mają trudności z gospodarką, a ceny ropy są niskie
— mówił.
7:04. Co najmniej osiem osób zginęło w rosyjskim ataku na autobus z cywilami
Co najmniej osiem osób zginęło w rosyjskim ataku na autobus z cywilami, a pięcioro kolejnych zostało rannych. Do ataku doszło w okolicy Sum na północno-wschodniej Ukrainie - poinformowały w sobotę lokalne władze.
Na miejsce zdarzenia pilnie wysłano medyków i ratowników
— napisał na Facebooku Ołeh Hryhorow, gubernator obwodu sumskiego.
Ranni natychmiast trafili do szpitali
— dodał.
Rosjanie przeprowadzili atak rosyjskim dronem kamikadze Lancet na autobus przewożący cywilów na trasie Biłopilja - Sumy - wyjaśniły władze Sum.
Do ataku doszło kilka godzin po tym, jak Rosja i Ukraina przeprowadziły w Stambule pierwsze od trzech lat bezpośrednie rozmowy pokojowe.
Podczas prowadzonych w piątek rozmów delegacja Rosji zażądała wycofania ukraińskich wojsk z tych części obwodów ługańskiego, donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego, których nie zdołała opanować i zagroziła okupacją obwodów charkowskiego i sumskiego w przypadku odmowy.
00:00. Doradca Zełenskiego: Rosja zastępuje negocjacje działaniami pozorowanymi
Rosja nie chce poważnych negocjacji, więc je pozoruje, przedłuża wojnę i obraża pośredników - ocenił piątkowe rozmowy w Stambule Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jego zdaniem potrzebna jest presja i wprowadzenie całościowych sankcji, w tym na import ropy z Rosji i na system bankowy tego kraju.
„Rosja nie chce prawdziwych, fundamentalnych negocjacji - co zawsze było oczywiste - zastępując je oczywistymi działaniami pozorowanymi. Rosja - (Władimir) Putin osobiście - nie chce zakończenia wojny, ponieważ nie może zaoferować alternatywy swoim (…) zbrodniarzom wojennym i nie chce ich zabrać na swoje terytorium” - napisał Podolak na platformie X, komentując pierwsze od trzech lat bezpośrednie rozmowy ukraińsko-rosyjskie. (https://tinyurl.com/2vvbw2dc)
Według doradcy prezydenta, Rosja celowo obraża mediatorów, wysyłając na rozmowy do Turcji delegację wyjątkowo niskiego szczebla. „Rosja wyraźnie gra na zwłokę, jednocześnie wysyłając delegację niskiego szczebla i wystrzeliwując dziesiątki dronów i pocisków rakietowych na Ukrainę, celując w główne miasta” - zauważył.
„Wniosek jest prosty: musimy całkowicie porzucić złudzenia co do zdolności Putina do negocjacji, trzeba zmusić Rosję do pokoju i wprowadzić nowy system sankcji” - stwierdził Podolak.
Zdaniem doradcy Zełenskiego należy pozbawić Rosję dochodów z eksportu ropy naftowej poprzez nałożenie sankcji na „flotę cieni” oraz wszystkie firmy ubezpieczeniowe i logistyczne, które się nią zajmują.
„Jest to walka z ośrodkami omijania sankcji i pośrednikami na Kaukazie, w Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie. To rozszerzenie sankcji o Rosatom i Roskosmos. Ostatnim krokiem jest nałożenie kompleksowych sankcji na Bank Centralny i cały rosyjski system bankowy” - podsumował Podolak.
W piątek odbyły się rozmowy delegacji Rosji i Ukrainy w Stambule. Były to pierwsze bezpośrednie rozmowy przedstawicieli władz Rosji i Ukrainy od trzech lat. Na czele ukraińskiej delegacji stał minister obrony Rustem Umierow, a rosyjską kierował Władimir Miedinski, doradca Putina.
Umierow poinformował, że podczas rozmów ukraińska i rosyjska delegacja omówiły możliwość przeprowadzenia wymiany jeńców w wymiarze 1000 na 1000 osób. Strony rozmawiały też o zawieszeniu broni i przygotowaniu potencjalnego spotkania Zełenskiego z Putinem - napisał portal Ukrainska Prawda.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/729661-relacja-1179-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.