Amerykański „Washington Times” zwrócił uwagę na ogromną zasługę obywatelskiego kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego ws. zniesienia sankcji na eksport amerykańskich chipów do Polski. Portal zauważył kompromitującą, nieudolną politykę rządu Donalda Tuska w relacjach z USA i wprost podkreślił, że Donald Tusk jest persona non grata w Białym Domu. „WP” ujawnił ponadto, że Amerykanie bacznie przyglądają się wyborom prezydenckim w Polsce, nie zgadzając się na to, aby w naszym kraju także został zastosowany „wariant rumuński”.
Tuż przed wprowadzeniem ciszy wyborczej w Polsce na portalu „Washington Post” pojawił się tekst zatytułowany: „Jak Nawrocki przechytrzył Tuska, by znieść amerykańskie sankcje na Polskę?”.
„Washington Times” zwrócił uwagę, że Karol Nawrocki, chociaż jest na razie jedynie kandydatem na prezydenta, to zapewnił „zwycięstwo dla przyszłości technologicznej Polski, przekonując prezydenta Trumpa do zniesienia sankcji na eksport amerykańskich chipów.”
Ogłoszony 13 maja sukces obnażył dyplomatyczne porażki liberalnego premiera Donalda Tuska i jego rządu Koalicji Obywatelskiej (KO), jednocześnie podkreślając wzrost znaczenia Nawrockiego
— wskazano.
Przypominamy, że 13 stycznia resort handlu USA opublikował decyzję mającą na celu ograniczenie eksportu amerykańskich chipów GPU (graphic processing units) - procesorów graficznych - do wybranych krajów. Chociaż przewidziano wyjątki dla strategicznych sojuszników, kilkanaście państw członkowskich UE - w tym Polska - zostało objętych ograniczeniami. Decyzja ta została podjęta jeszcze przez administrację Joe Bidena, czyli prezydenta przynajmniej teoretycznie przychylnego obecnemu rządowi.
Wykluczenie to obnażyło brak międzynarodowych wpływów Tuska od czasu objęcia władzy w 2023 roku. Niepowodzenie jego rządu w zapewnieniu Polsce miejsca wśród czołowych sojuszników sprawiło, że naród został odsunięty na bok w wyścigu o dominację technologiczną
— wskazał „Washington Times”.
Sukcesy PiS
Portal zwrócił uwagę, że ustępujący prezydent Andrzej Duda wziął udział Konferencji Konserwatywnych Działań Politycznych (CPAC) w USA, spotykając się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Według doniesień „WP”, wizyta ta stanowiła podwaliny pod odzyskanie przez polskich konserwatystów przychylności Waszyngtonu, wykorzystując pogardę Trumpa dla Tuska.
Polski premier zantagonizował Trumpa, oskarżając go kiedyś o bycie marionetką Kremla - zarzut ten został powtórzony przez polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który nazwał Trumpa „proto-faszystą”, oraz żonę Sikorskiego, Anne Applebaum, która porównała Trumpa do Mussoliniego, Stalina i Hitlera. Te prowokacje sprawiły, że żaden wysoki rangą urzędnik KO - w tym premier Tusk i jego kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski - nie mógł zapewnić sobie spotkania z Trumpem. Podział był ostry: Trump postrzegał PiS jako prawdziwych przedstawicieli Polski, podczas gdy obóz Tuska był persona non grata
— zaznaczył portal.
„Washington Times” wskazał, że sytuację tę „wykorzystał” Karol Nawrocki, który spotkał się w Waszyngtonie z czołowymi amerykańskimi politykami i mówił o tym, że Polska jest kluczowym sojusznikiem w NATO, który zasługuje na priorytetowy dostęp do amerykańskich technologii.
Podróż Nawrockiego szybko przyniosła rezultaty. 13 maja Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia eksportu chipów do Polski.
— napisano.
USA pilnuje wyborów
To jednak nie wszystko. Informatorzy z Białego Domu przekazali „WP”, że administracja Donalda Trumpa postrzega Karola Nawrockiego jako „solidnego partnera” i monitoruje wybory prezydenckie w Polsce 18 maja, obawiając się, że Tusk może chcieć zastosować w Polsce „wariant rumuński”.
CZYTAJ TAKŻE:
as/X/”Washington Times”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/729658-washington-times-o-kompromitacji-tuska
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.