Szef MSZ Estonii Margus Tsahkna poinformował, że rosyjski samolot myśliwski Su-35 naruszył przestrzeń powietrzną NATO. „W reakcji na to zdarzenie samoloty Sojuszu zostały poderwane w powietrze. Sytuacja jest naprawdę poważna” - powiedział minister.
Tsahkna przekazał, że do incydentu doszło na wodach estońskich, gdy estońska marynarka wojenna eskortowała tankowiec Jaguar, deklarujący Gabon jako państwo bandery i wchodzący w skład rosyjskiej floty cieni.
Powiązania Rosji z flotą cieni
Aby uniknąć zagrożenia dla podwodnej infrastruktury Estonii, statek odprowadzono na wody rosyjskie. Według rządu w Tallinie Jaguar wzbudzał podejrzenia ze względu na swoją przynależność państwową, a w operacji brały udział okręt marynarki wojennej, śmigłowiec i samolot.
Szef MSZ powiedział dziennikarzom w Antalyi, że Rosja „wysłała myśliwiec, aby sprawdzić sytuację, a ten naruszył terytorium NATO na blisko minutę”.
To coś nowego: (wysyłając samolot - PAP) Rosja oficjalnie pokazała, że ma powiązania z flotą cieni
— dodał.
Poderwano myśliwce NATO
W reakcji myśliwce NATO „wystartowały i poleciały skontrolować rosyjski myśliwiec” - relacjonował Tsahkna.
Musimy kontynuować operacje NATO na Morzu Bałtyckim. Musimy zrozumieć, że flota cieni to bardzo poważna sprawa i Rosja jest gotowa ją chronić
— podkreślił.
Flota cieni to określenie starych, wysłużonych jednostek, w większości nieubezpieczonych i pływających pod różnymi banderami, które Rosja wykorzystuje nieoficjalnie do transportowania swojej ropy, by uniknąć sankcji Zachodu. Statki stanowią poważne zagrożenie również dla wód państw UE, bo w przypadku np. wycieku ropy nikt nie ponosi odpowiedzialności. Zachód sukcesywnie nakłada sankcje na te jednostki.
Uszkadzanie podmorskich kabli
Pod koniec 2024 roku w Boże Narodzenie uszkodzony został kabel elektroenergetyczny EstLink2 oraz cztery kable telekomunikacyjne - trzy między Finlandią a Estonią oraz jeden prowadzący do Niemiec. Po awarii fińskie służby zatrzymały tankowiec Eagle S, pływający pod banderą Wysp Cooka.
Według śledczych uszkodzenie kabli nastąpiło prawdopodobnie przez opuszczenie kotwicy statku i przeciągnięcie jej po dnie morza na odcinku ok. 100 km. Dotychczas nie ogłoszono, czy był to czyn zamierzony, czy przypadkowy, a trzy z liczącej ok. 20 osób załogi wciąż mają status podejrzanych. W momencie zdarzenia tankowiec płynął z Petersburga w stronę Egiptu z ładunkiem rosyjskiego paliwa.
Naprawa kabla EstLink 2, o mocy 650 MW, ma zakończyć się w połowie lipca. Działająca obecnie magistrala EstLink1, przebiegająca przez środkową część Zatoki Fińskiej, ma mniejszą moc przesyłową, 350 MW.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/729489-rosyjski-mysliwiec-nad-estonia-sytuacja-jest-powazna
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.