Trwa 1176. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 14 maja 2025 r.
23:00. Reuters: Zełenski jest w drodze do Turcji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest w drodze do Turcji, aby wziąć udział w bezpośrednich rozmowach z Rosją w Stambule - poinformował Reuters, powołując się na wysokiego rangą urzędnika administracji ukraińskiej.
Ukraiński urzędnik potwierdził, że Zełenski najpierw uda się do Ankary, gdzie ma spotkać się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Potem w Stambule zaplanowane jest spotkania delegacji ukraińskiej i rosyjskiej.
22:25. Media: Putin nie zamierza zgodzić się na spotkanie z Zełenskim w Stambule
Przywódca Rosji Władimir Putin nie zamierza zgodzić się na spotkanie twarzą w twarz z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Stambule - napisał w środę wieczorem niezależny rosyjski serwis Moscow Times, powołując się na źródła rządowe i zbliżone do Kremla.
Moskwa wciąż nie ujawniła, kto będzie reprezentować stronę rosyjską na zaplanowanych na czwartek rozmowach ze stroną ukraińską w Turcji na temat zakończenia wojny.
21:38. Zełenski: czekam kto z Rosji przyjedzie na rozmowy w Stambule
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że oczekuje, kto będzie reprezentował Rosję na czwartkowych rozmowach w Stambule o zawieszeniu broni i w zależności od tego będzie podejmował dalsze decyzje.
Czekam na to, kto przyjedzie z Rosji, wtedy określę, jakie kroki powinna podjąć Ukraina. Sygnały od nich w mediach są na razie niejednoznaczne, ale słyszymy też, że prezydent (USA Donald) Trump rozważa przyjazd do Turcji. Więc to może być najsilniejszy argument. Ten tydzień może naprawdę wiele zmienić
— powiedział szef państwa w wieczornym nagraniu.
Zełenski podkreślił, że w sprawie wojny, którą prowadzi przeciw Ukrainie Rosja, decydujące słowo ma jej przywódca Władimir Putin.
To Putin decyduje o wszystkim w Rosji i to właśnie on ma rozwiązywać kwestie wojny. To jest jego wojna. I dlatego rozmowy mają odbywać się z nim
— oświadczył.
20:09. Rutte: w ciągu dwóch tygodni możliwy postęp „w sprawie Ukrainy”
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte powiedział tureckiej agencji Anatolia, że w ciągu dwóch tygodni może dojść do postępu „w sprawie Ukrainy”.
Myślę, że jest okno możliwości w tym tygodniu, ale też w ciągu następnych 10 dni, dwóch tygodni, by cała sprawa Ukrainy rzeczywiście znalazła się w lepszym miejscu. Oczywiście pod kierownictwem prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego, ale też pod znaczącym kierownictwem amerykańskiego rządu. Dużą rolę odgrywa tu też Turcja
— oświadczył Rutte.
18:55. „Rosja prowadzi wojnę przeciwko wszystkim krajom wspierającym Ukrainę”
Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky oświadczył w środę, że sabotaże w krajach europejskich pokazują, że Rosja prowadzi nie tylko klasyczną konwencjonalną wojnę na Ukrainie, ale także wojnę przeciwko Europie i wszystkim krajom wspierającym Ukrainę. Wspomniał o atakach w Polsce i na Litwie.
Lipavsky powiedział, że zwiększane przez kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego NATO wydatki na obronność mają służyć m.in. ochronie infrastruktury, bezpieczeństwu cyfrowemu i zapobiegać nowym zagrożeniom.
„Widzimy napływające informacje o różnych sabotażach w Europie. W ostatnich dniach usłyszeliśmy od polskiego rządu jasne słowa, że zeszłoroczny pożar warszawskiego centrum handlowego był sabotażem rosyjskim i mogliśmy także zauważyć reakcję strony polskiej, która zamknęła konsulat (Rosji) w Krakowie” - powiedział szef czeskiej dyplomacji.
Innym przykładem, zdaniem Lipavskiego, może być dochodzenie litewskich śledczych w związku z podpaleniem sklepu Ikea w Wilnie. „Takich podejrzanych incydentów i sabotaży przybywa” - zauważył szef czeskiej dyplomacji.
18:48. Nowy szef MSZ Niemiec wzywa Putina do negocjacji z Ukrainą
Minister spraw zagranicznych Niemiec Johann Wadephul zaapelował do przywódcy Rosji Władimira Putina o wzięcie udziału w planowanych negocjacjach, mających na celu zakończenie wojny przeciwko Ukrainie. Oczekujemy, że Putin zasiądzie do stołu negocjacyjnego - oświadczył szef MSZ.
Ukraina wykazała wszelką gotowość do wprowadzenia bezwarunkowego zawieszenia broni i do negocjacji pokojowych
— podkreślił Wadephul przemawiając w Bundestagu.
Oczekujemy teraz, że pan Putin zasiądzie do stołu negocjacyjnego. Każdy, kto chce pokoju w Europie, musi teraz negocjować, a piłka jest po stronie pana Putina
— dodał nowy szef niemieckiej dyplomacji.
18:30. Media: UE rozważa sankcje wobec rosyjskich banków i „floty cieni”
Niemiecki rząd i Unia Europejska rozważają dalsze sankcje wobec Rosji, jeśli Moskwa nie będzie gotowa zgodzić się na zawieszenie broni w Ukrainie. Jak poinformowała gazeta „Bild”, sankcje mają dotknąć w szczególności rosyjską „flotę cieni” oraz sektor bankowy.
18:11. Zełenski dziękuje papieżowi Leonowi XIV
„Jestem wdzięczny Jego Świątobliwości Papieżowi Leonowi XIV za mądre słowa o gotowości Stolicy Apostolskiej do odegrania mediacyjnej roli w przywracaniu pokoju na świecie” - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Doceniamy wnikliwą wypowiedź Papieża i ponawiamy nasze zaangażowanie na rzecz kontynuowania znaczących wysiłków na rzecz pokoju, obejmujących całkowite zawieszenie broni i osobiste spotkanie na najwyższym szczeblu z Rosją
— zaznaczył.
18:00. Polacy na Ukrainie bez możliwości oddania głosu w wyborach
Rzecznik MSZ Paweł Wroński poinformował, że rodacy, którzy 18 maja będą przebywać na terenie Ukrainy, nie będą mogli oddać głosu w wyborach prezydenckich. Chcąc zagłosować należy powrócić do Polski. Dokładna liczba Polaków uprawnionych do głosowania, którzy przebywają na Ukrainie, jest trudna do precyzyjnego określenia. Szacuje się, że wynosi ona około 1,4 tys. osób – przekazał Wroński.
Po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. większość państw zrezygnowała z tworzenia okręgów wyborczych na terenie zaatakowanego kraju. Jednak niektóre systemy wyborcze dopuszczają głosowanie korespondencyjne lub przez pełnomocnika. Z tej opcji skorzystali na przykład obywatele Francji, którzy przebywali na Ukrainie w czasie przedterminowych wyborów do Zgromadzenia Narodowego w 2024 r. oraz Amerykanie, którzy na terenie Ukrainy oddali głos w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich w USA.
17:15. Dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Sumy
Co najmniej dwie osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych w środę po ataku Rosji z zastosowaniem pocisku rakietowego na miasto Sumy, na północnym wschodzie Ukrainy – powiadomiły lokalne władze.
Uderzenie rakietowe w gminę Sumy. W wyniku ataku w obiekt przemysłowy: zginęło dwoje ludzi, dziewięć zostało rannych, troje z nich jest w ciężkim stanie
— podała Rada Miejska w Sumach w komunikacie w Telegramie.
Władze poinformowały o uderzeniu na Sumy tuż po godzinie 15 czasu miejscowego (godz. 14 w Polsce). Alarm powietrzny odwołano około dwie godziny później.
16:52. Szef organizacji Gołos obserwującej wybory skazany na pięć lat łagru
Grigorij Mielkonjanc, współprzewodniczący niezależnej organizacji Gołos, przez lata obserwującej wybory w Rosji, został skazany na pięć lat kolonii karnej. Mielkonjanc został aresztowany w 2023 roku.
Niezależny portal Mediazona ocenia, że szef Gołosu będzie mógł wyjść z więzienia po 2,5 roku w związku z zaliczeniem mu na poczet kary czasu spędzonego w areszcie.
16:20. Ukraiński premier: Zakończyliśmy procedury warunkujące otwarcie pierwszego klastra w rozmowach z UE
Rząd Ukrainy zakończył wszystkie wewnętrzne procedury, które pozwolą na otwarcie pierwszego klastra w negocjacjach o wstąpieniu kraju do UE – poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal.
„Mapy drogowe” dotyczą rządów prawa, reformy administracji publicznej i funkcjonowania instytucji demokratycznych. Są one w pełni zgodne z międzynarodowymi zobowiązaniami Ukrainy, naszymi dokumentami strategicznymi i programowymi
— powiadomił premier w komunikacie zamieszczonym na portalach społecznościowych. Rząd w Kijowie zatwierdził również stanowisko negocjacyjne w sprawie pierwszego klastra negocjacji pt.
Podstawy procesu przystąpienia do UE
— przekazał Szmyhal.
15:35. Od początku roku lotniska w Rosji zamykano 217 razy z powodu dronów
Od początku roku lotniska w Rosji wstrzymywały pracę co najmniej 217 razy z powodu ryzyka ataku dronów - poinformował niezależny rosyjski portal Nowaja Gazieta.Jewropa. Ograniczenia wprowadzono w kilkudziesięciu miastach.
Od stycznia porty lotnicze wstrzymywały działalność więcej razy niż łącznie w 2023 roku (58 razy) i 2024 roku (91 razy). Według Nowej Gaziety od lutego 2023 do maja 2025 r. doszło do co najmniej 366 takich przypadków. W latach 2023-24 przestrzeń powietrzną zamykano przede wszystkim nad lotniskami w Moskwie i Kazaniu w Tatarstanie. W 2025 r. loty były wstrzymywane w większej części zachodniej Rosji.
Zdaniem ekspertów, by wykluczyć ryzyko katastrof, zakaz lotów powinien być wprowadzony na stałe w całej europejskiej części Rosji. Jak napisała Nowaja Gazieta, w ubiegłym tygodniu, przed obchodzonym w Rosji tzw. Dniem Zwycięstwa, Rosja doświadczyła jednego z największych paraliżów w transporcie lotniczym od 2022 r. 6 i 7 maja ukraińskie drony zaatakowały różne regiony rosyjskie, co sparaliżowało pracę ponad dziesięciu cywilnych lotnisk
15:22. Tak wyglądało powitanie Trumpa w Katarze
15:10. Rosjanie ostrzelali obiekt przemysłowy w Sumach
Z komunikatu sumskiej miejskiej administracji wojskowej wynika, że w ataku są zabici i ranni.
14:58. Alarm powietrzny w Kijowie
Alarm ogłoszono w związku z groźbą ataku z użyciem pocisków balistycznych.
14:55. Trzej Ukraińcy zatrzymani w związku z planami aktów sabotażu na zlecenie Rosji
Niemiecka prokuratura federalna poinformowała w środę o zatrzymaniu trzech obywateli Ukrainy pod zarzutem działalności agenturalnej. Mieli planować przeprowadzenie ataków na transport towarów w RFN - prawdopodobnie na zlecenie Rosji.
Mężczyźni mieli planować wysłanie z Niemiec do adresatów w Ukrainie paczek zawierających ładunki wybuchowe, które miały się zapalić w trakcie transportu.
Według komunikatu prokuratury Władisława T. zatrzymano 9 maja w Kolonii, Danyła B. - dzień później w Konstancji. We wtorek w szwajcarskim kantonie Turgowia doszło do zatrzymania trzeciego mężczyzny, Jewhena B.
14:27. Kreml skrytykował słowa Macrona o samolotach z bombami atomowymi w Europie
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skrytykował słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat stacjonowania w Europie samolotów z bombami atomowymi. Pieskow oznajmił, że chodzi o „rozmieszczenie broni nuklearnej” i powiedział, że „nie przyniesie to bezpieczeństwa” w Europie.
14:10. Trump: nie wiem, czy Putin pojawi się na rozmowach pokojowych w Stambule
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że nie wie, czy przywódca Rosji Władimir Putin pojawi się na ukraińsko-rosyjskich negocjacjach pokojowych, które mają odbyć się w czwartek w Stambule – podała agencja Reutera.
Chciałbym, żeby tam był i jest taka możliwość. (…) Nie wiem, czy tam będzie, jeśli mnie tam nie będzie. Dowiemy się tego
— przekazał Trump dziennikarzom znajdującym się wraz z nim na pokładzie Air Force One w drodze z Arabii Saudyjskiej do Kataru. Prezydent USA dodał, że sam mógłby odwiedzić Turcję w ramach swojej podróży po Bliskim Wschodzie, którą odbywa w tym tygodniu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wcześniej zapowiedział, że weźmie udział w rozmowach z Rosją tylko wtedy, gdy zjawi się tam również Putin.
14:00. Rosjanie wywożą sprzęt z Krymu?
Rosjanie wywożą z Sewastopola mienie 810 Brygady Piechoty Morskiej - twierdzą partyzanci krymskiego ruchu Atesz, prezentując zdjęcia budynków administracyjnych i koszar znajdujących się na terenie jednostki. Partyzanci wiążą to ze spodziewanym przez Rosjan atakiem ze strony sił ukraińskich na jednostki na Krymie.
13:30. Orban zwołał Radę Obrony Węgier
Jak podaje Biełsat, premier Węgier zwołał radę w związku z „bezprecedensową operacją ukraińskich służb specjalnych”. Po spotkaniu premier Węgier opublikował na swojej stronie w mediach społecznościowych film i napisał: „To się nigdy wcześniej nie zdarzyło! Węgierska partia opozycyjna jest aktywnym uczestnikiem zagranicznej operacji służb specjalnych przeciwko Węgrom. Węgierskie służby są przygotowane. Ani Bruksela, ani Kijów nie mogą decydować ponad głowami narodu węgierskiego!” - pisze Biełsat.
Jak czytamy, Viktor Orbán stwierdził, że „Ukraina rozpoczęła skoordynowaną kampanię oszczerstw przeciwko Węgrom”, a następnie zaatakował krajową opozycję: „Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Obrony okazało się również, że Ukraińcy ożywili stosunki z Węgrami w celu przeprowadzenia akcji specjalnej i przy pomocy strony węgierskiej rozpoczęli atak na Węgierskie Siły Obronne. W ten sposób węgierska partia opozycyjna wzięła aktywny udział w operacji ukraińskich służb specjalnych. Nie ma takiego przykładu w żywej pamięci!”.
13:06. Macron: wyprodukowane w tym roku armatohaubice Cezar pojadą na Ukrainę
Prezydent Francji Emmanuel Macron mówił w wywiadzie telewizyjnym, że wyprodukowane w tym roku działka Cezar zostaną przekazane Ukrainie. Nie wymienił ich liczby, ale podkreślił, że będzie to całość produkcji w bieżącym roku.
Macron mówił o tym, przekonując, że Francja „od pierwszego dnia” wojny pomagała Ukrainie, przekazała jej to uzbrojenie, które miała, oraz zwiększyła i przyspieszyła produkcję. Armatohaubice Cezar „zostały uznane przez armię ukraińską za bardzo skuteczne” - podkreślił.
12:44. Kreml wciąż nie ujawnił, kto weźmie udział w rozmowach pokojowych w Turcji
Rosja potwierdziła, że weźmie udział w zaplanowanych na czwartek rozmowach pokojowych z Ukrainą w Stambule – poinformowała agencja Reutera. Kreml wciąż nie podał jednak, kto wejdzie w skład rosyjskiej delegacji.
Jak przekazała agencja, niepotwierdzone informacje mówią o uczestnictwie szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa i Jurija Uszakowa, doradcy przywódcy Rosji Władimira Putina ds. polityki zagranicznej. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez Reutersa, powiedział w środę, że propozycja bezpośrednich negocjacji „pozostaje aktualna”, a skład rosyjskiej delegacji zostanie ujawniony, „gdy takie polecenie wyda prezydent (Putin)”.
Rosyjska delegacja będzie czekać na delegację ukraińską w Stambule 15 maja
— zapewnił Pieskow.
12:19. Media: gen. Surowikin, niegdyś dowódca wojsk na Ukrainie, jest teraz w Algierii
Radio Swoboda (rosyjska redakcja Radia Wolna Europa/Radia Swoboda) podało, że gen. Siergiej Surowikin, który kiedyś dowodził wojskami Rosji na Ukrainie, a potem był wiązany z buntem Jewgienija Prigożyna, znajduje się w Algierii w grupie ekspertów wojskowych.
Rozgłośnia powołuje się na doniesienia dziennika „Kommiersant”, który opublikował zdjęcia z obchodów święta 9 maja w ambasadzie Rosji w Algierii. Na zdjęciach tych znajduje się człowiek bardzo podobny do Surowikina. Nazwiska generała nie podano w komunikacie ambasady, natomiast jest w nim mowa o szefie grupy doradców wojskowych Rosji.
W 2023 roku, po buncie Prigożyna, twórcy armii najemniczej znanej jako Grupa Wagnera, Surowikin przestał się pokazywać publicznie. Został zatrzymany, a następnie zwolniony ze stanowiska dowódcy Sił Powietrzno-Kosmicznych. Pojawiały się doniesienia, że generał wiedział o zamiarach Prigożyna i popadł w niełaskę. Potem amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną podał, że generał prawdopodobnie objął funkcję w komitecie koordynacyjnym ds. obrony powietrznej przy radzie ministrów obrony Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).
13 maja br. amerykański think tank Instytut Roberta Lansinga (RLI) poinformował, że Rosja wysłała doradców do Algierii i że prawdopodobnie jest wśród nich Surowikin. Analitycy oceniają, że wysyłając do Algierii dowódcę doświadczonego w wojnach w Syrii i Ukrainie, Rosja pokazuje, że wiąże z tym krajem plany, mające na celu osłabienia południowej flanki NATO. Doniesienia te zbiegają się z gwałtownym pogorszeniem się relacji Francji i Algierii.
Surowikin, znany z brutalnych działań przeciwko ludności cywilnej podczas wojny domowej w Syrii, dowodził rosyjskimi Siłami Powietrzno-Kosmicznymi od 2017 roku. Jednocześnie od października 2022 do stycznia 2023 roku był dowódcą wojsk Rosji na Ukrainie, a następnie został zastępcą dowódcy tych wojsk.
11:32. Rosyjska armia straciła kolejnych 1240 żołnierzy
Od początku pełnoskalowej wojny rosyjscy żołnierze stracili ponad 969 tys. sołdatów
10:45. Rosja zaatakowała minionej nocy rakietą i 145 dronami, jedna osoba zginęła
Rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę rakietą Iskander i 145 dronami; ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 80 bezzałogowców różnego typu – przekazały Siły Powietrzne Ukrainy. Wskutek uderzenia drona w obwodzie sumskim jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne - podały lokalne władze.
Przeciwnik zaatakował rakietami balistycznymi Iskander-M/KN-23 z Krymu, 145 bezzałogowymi samolotami uderzeniowymi Shahed i różnymi typami dronów-wabików z następujących kierunków w Federacji Rosyjskiej: Briańska, Kurska, Orła, Szatałowa, Millerowa, Primorsko-Achtarska
— czytamy w komunikacie.
Potwierdzono zestrzelenie 80 Shahedów i innych typów dronów na wschodzie, północy, zachodzie i w centrum kraju. 42 bezzałogowce unieszkodliwiono dzięki zastosowaniu środków walki elektronicznej. Atak rosyjski objął obwody sumski, charkowski, odeski, doniecki i kirowohradzki.
Rosyjskie wojska zaatakowały ciężarówkę z dronem na terytorium ukraińskiego miasta Sumy, zabijając jedną osobę i raniąc dwie - poinformował pełniący obowiązki tamtejszego mera Artem Kobzar.
10:10. Jest wstępna zgoda krajów na 17. pakiet sankcji wobec Rosji
Ambasadorowie krajów UE w środę uzgodnili 17. pakiet sankcyjny. Ma on uderzyć w rosyjską „flotę cieni” oraz umieści na czarnej liście sędziów i prokuratorów zaangażowanych w sprawy opozycjonistów Aleksieja Nawalnego i Władimira Kara-Murzy. Nowe sankcje zatwierdzą ministrowie spraw zagranicznych 20 maja.
09:47. Zełenski dla europejskich gazet: Musimy znaleźć z Putinem format zakończenia wojny
Potrzebne jest moje spotkanie z Putinem. Oczywiście, to niemożliwe, żebyśmy doszli do porozumienia we wszystkich kwestiach. Ale musimy znaleźć jakiś format zakończenia wojny - mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla europejskich gazet, w tym „Gazety Wyborczej”.
09:28. 163 starcia bojowe na froncie
Ukraiński sztab publikuje najnowszą informację operacyjną. Poinformowano, że na froncie doszło do 163 starć bojowych.
Wróg wystrzelił jedną rakietę i [przeprowadził] 78 uderzeń lotniczych na pozycje ukraińskich jednostek i osad
— czytamy.
08:40. Media: Kim wzywa armię do pełnego przygotowania się do wojny
Pełne przygotowanie do wojny jest „kluczowym zadaniem” armii – zwrócił uwagę przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, cytowany przez oficjalną agencję KCNA, która w środę zrelacjonowała nadzorowane przez Kima ćwiczenia taktyczne sił specjalnych, obejmujące operacje z użyciem dronów.
Media południowokoreańskie sugerują również, że celem ćwiczeń, które miały miejsce we wtorek, jest wymiana w armii Pjongjangu doświadczeń bojowych zdobytych przez żołnierzy na froncie rosyjskim, zwłaszcza w zakresie taktyki dronowej.
Korea Północna oficjalnie potwierdziła pod koniec zeszłego miesiąca wysłanie do Rosji ponad 10 tys. żołnierzy i broni. Tłumaczono to tym, że – jak podkreślono – „więzi wojskowe między obydwoma krajami wzrosły na mocy kompleksowego traktatu o partnerstwie strategicznym, podpisanego przez Kima i prezydenta Rosji Władimira Putina w zeszłym roku”.
08:05. „FT”: UE zamierza nałożyć znacznie wyższe cła na import z Ukrainy
Unia Europejska planuje wprowadzenie w najbliższych tygodniach wyższych ceł na import z Ukrainy – podaje w środę „Financial Times”. Decyzja o zakończeniu obowiązujących ustaleń handlowych zapadła, gdy Polska stanęła na czele działań chroniących rolników z UE – twierdzą dyplomaci cytowani przez „FT”.
07:30. W tureckiej Antalyi rozpoczyna się dwudniowe spotkanie szefów dyplomacji państw NATO
W tureckiej Antalyi rozpoczyna się dwudniowe, nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w formacie Rady Północnoatlantyckiej. Rozmowom przewodniczyć będzie sekretarz generalny Sojuszu Mark Rutte. Polskę będzie reprezentował szef MSZ Radosław Sikorski.
Choć według programu głównym tematem rozmów szefów MSZ mają być przygotowania do zbliżającego się szczytu Sojuszu w Hadze, spotkanie rozpocznie się dzień przed zaplanowanymi na czwartek rozmowami między Rosją a Ukrainą w Stambule.
06:53. W środę zielone światło dla 17. pakietu sankcji na Rosję
Kraje UE w środę mają wstępnie uzgodnić 17. pakiet sankcji na Rosję, który ma m.in. utrudnić sprzedawanie przez Kreml ropy naftowej na rynkach po cenie wyższej niż ustalona przez Zachód. Presję na Rosję trzeba ciągle wywierać - oświadczył polski minister finansów Andrzej Domański.
02:20. Grupa brytyjskich posłów domaga się objęcia sankcjami prezydenta Serbii po jego wizycie w Rosji
Grupa brytyjskich parlamentarzystów zaapelowała do ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii o nałożenie sankcji na prezydenta Serbii Aleksandara Vuczicia w związku z jego niedawną wizytą w Rosji - wynika z postu zamieszczonego na platformie X przez posłankę Emmę Lewell.
00:01. „Telegraph”: ukraiński wywiad wojskowy ujawnił dane nowej rosyjskiej rakiety Banderol
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) ujawnił dane konstrukcyjne nowej rakiety S8000 Banderol, używanej przez stronę rosyjską w atakach na Ukrainę – podał we wtorek dziennik „Telegraph”. Pocisk zbudowany jest z komponentów pochodzących z różnych krajów i wystrzeliwany jest przez duże rosyjskie drony Orion.
Według ukraińskich specjalistów to lekki, tani, niewielki pocisk manewrujący, który może osiągnąć prędkość ok. 650 km na godzinę i atakować cele oddalone o blisko 500 km. Banderol może przenosić głowice bojowe o masie 115 kg. HUR podkreślił, że unikalna cechą tej broni jest to, że wystrzeliwana jest ona przy użyciu rosyjskich dronów Orion, co oznacza, że Rosja nie wykorzystuje do tego o wiele droższych samolotów. W przyszłości Banderol ma być wystrzeliwany przez śmigłowce szturmowe Mi-28.
Jak podaje „Telegraph”, broń ta miała być użyta w tym roku w rosyjskich atakach na południową część Ukrainy, a według nieoficjalnych doniesień jej celem miała być Odessa i Mikołajów.
W opinii cytowanego przez brytyjską gazetę analityka wojskowego Vijaindera K Thakura, dzięki produkcji tej broni Rosja może stworzyć „potężny system uzbrojenia”, który da jej siłom „znaczną przewagę na polu bitwy”. Przewiduje, że masowa produkcja taniego pocisku rakietowego może być kamieniem milowym dla armii rosyjskiej.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/729363-relacja-1176-dzien-wojny-kto-bedzie-rozmawial-w-turcji
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.