Trwa 1175. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 13 maja 2025 r.
21:34. Macron: chcemy zastosować sankcje wobec Rosji w porozumieniu z USA
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział we wtorek, że kraje europejskie chcą zastosować sankcje wobec Rosji w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi i wyraził opinię, że sankcje mogłyby zostać nałożone „w najbliższych dniach”, jeśli Rosja nie wdroży rozejmu.
Macron w wywiadzie telewizyjnym był pytany o gotowość Rosji do rozmów w Turcji na temat rozejmu w wojnie przeciwko Ukrainie.
Stawką na Ukrainie jest nasze bezpieczeństwo. Chcemy rozejmu na lądzie, morzu i w powietrzu, przez 30 dni
— podkreślił prezydent.
18:50. Biały Dom: Rubio, Witkoff i Kellogg pojadą do Stambułu na rozmowy ws. Ukrainy
Sekretarz stanu Marco Rubio oraz specjalni wysłannicy Steve Witkoff i Keith Kellogg udadzą się do Stambułu na rozmowy między Rosją i Ukrainą - przekazał przedstawiciel Białego Domu. Mimo wcześniejszych sugestii sam prezydent Trump nie weźmie udziału w rozmowach.
Informację tę przekazał dziennikarzom podróżującym z prezydentem Trumpem w Arabii Saudyjskiej oficjel z Białego Domu. Częściowo potwierdził to również sam prezydent Trump podczas przemówienia na Amerykańsko-Saudyjskim Forum Inwestycyjnym w Rijadzie.
Co bardzo ważne, rozmowy odbędą się w Turcji pod koniec tego tygodnia, prawdopodobnie w czwartek, i mogą przynieść całkiem niezłe rezultaty. Nasi ludzie tam pojadą. Marco (Rubio) tam pojedzie, inni też pojadą i zobaczymy, czy uda nam się to załatwić
— powiedział Trump, dziękując przy tym Arabii Saudyjskiej za jej wkład w rozmowy pokojowe.
Jeszcze w poniedziałek prezydent USA mówił, że możliwe jest, że on sam wybierze się do Turcji, „jeśli uzna, że będzie to pomocne”.
18:43. Reuters: Prezydent Zełenski ma nadzieję, że weźmie udział w inauguracyjnej mszy papieża Leona XIV
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuje w niedzielę wziąć udział w Mszy inaugurującej pontyfikat papieża Leona XIV w Watykanie, jeśli tylko pozwolą na to zobowiązania wojenne – podał Reuters, powołując się na rozmowę z szefem kancelarii ukraińskiego prezydenta Andrijem Jermakiem.
Urzędnik w rozmowie telefonicznej z Reutersem powiedział, że Zełenski byłby skłonny przeprowadzić rozmowy z innymi światowymi przywódcami na marginesie tego wydarzenia. Jermak dodał, że Leon XIV w poniedziałek powiedział prezydentowi Ukrainy podczas rozmowy telefonicznej, że jest gotowy ułatwić organizację takich spotkań. Papież obiecał też „zrobić wszystko, co w jego mocy”, aby pomóc w osiągnięciu sprawiedliwego i trwałego pokoju.
Władze Rzymu poinformowały, że ok. 200 zagranicznych delegacji oczekiwanych jest na inauguracji pontyfikatu Leona XIV. W niedzielnej mszy udział weźmie około 250 tys. osób.
18:24. Merz: UE nałoży sankcje na Rosję w przypadku braku postępów w sprawie Ukrainy w tym tygodniu
Unia Europejska jest gotowa nałożyć ostrzejsze sankcje na Rosję, jeśli w tym tygodniu nie zostanie osiągnięty postęp w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie, powiedział kanclerz Niemiec Friedrich Merz.
Czekamy na zgodę (prezydenta Rosji Władimira) Putina i zgadzamy się, że jeśli w tym tygodniu nie będzie rzeczywistego postępu, chcemy współpracować na szczeblu europejskim w celu znacznego zaostrzenia sankcji
— powiedział Merz na konferencji prasowej ze premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem w Berlinie.
Będziemy przyglądać się innym obszarom, takim jak sektor energetyczny, a także rynek finansowy
— powiedział Merz, cytowany przez agencję Reutera.
17:59. MSZ Ukrainy apeluje do Brazylii o przekonanie Putina do udziału w rozmowach w Stambule
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha zaapelował do dyplomacji brazylijskiej o podjęcie rozmowy z przywódcą Rosji Władimirem Putinem i przekonanie go do wzięcia udziału w negocjacjach pokojowych w Stambule w czwartek.
Potwierdziłem gotowość prezydenta Zełenskiego do spotkania się z Putinem w Turcji i wezwałem Brazylię do wykorzystania swojego autorytatywnego głosu w dialogu z Rosją, aby to bezpośrednie spotkanie na najwyższym szczeblu odbyło się
— napisał Sybiha na X po rozmowie z brazylijskim ministrem spraw zagranicznych Mauro Vieirą. Sybiha wezwał także brazylijski MSZ do poparcia starań Kijowa o 30-dniowe zawieszenie broni na Ukrainie.
17:11. Zełenski: Tylko spotkanie twarzą w twarz z Putinem może przynieść pokój
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że chce wynegocjować bezwarunkowe 30-dniowe zawieszenie broni na spotkaniu twarzą w twarz z Władimirem Putinem podczas rozmów w Turcji w tym tygodniu, ponieważ tylko rosyjski przywódca może o tym zdecydować.
Szef państwa ukraińskiego powiedział dziennikarzom, że ponieważ „absolutnie wszystko w Rosji” zależy od Putina, jedynym sposobem na doprowadzenie do zawieszenia broni i zakończenia wojny są bezpośrednie rozmowy z nim.
Jeśli zrobi krok, by powiedzieć, że jest gotowy na zawieszenie broni, otworzy to drogę do omówienia wszystkich elementów zakończenia wojny
— ocenił Zełenski.
Oskarżając Putina o to, że „boi się” spotkania z nim, prezydent Ukrainy zauważył, że spodziewa się „silnych sankcji” ze strony Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, jeśli rozmowy w Turcji się nie odbędą, dodając, że nieudane spotkanie pokazałoby, że Rosja nie jest gotowa na dyplomację.
16:13. Kallas: nie sądzę, aby Putin odważył się spotkać z Zełenskim
Nie sądzę, aby przywódca Rosji Władimir Putin odważył się spotkać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Turcji - oceniła szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas.
Podczas sympozjum Szczyt Demokracji w Kopenhadze Kallas wyraziła uznanie dla Zełenskiego za chęć spotkania się z Putinem w Turcji.
To dobry ruch, dyskusja powinna odbyć się między nimi dwoma
— podkreśliła. Kallas przypomniała, że Ukraina od dawna opowiada się za zawieszeniem broni, a Rosja „prowadzi grę”.
Musimy zobaczyć trochę dobrej woli ze strony Rosji
— zaznaczyła.
15:49. Wiceszef MSZ Rosji: jesteśmy przygotowani na rozmowy, ale wątpimy, czy Ukraina jest gotowa
Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow powiedział, że Rosja jest gotowa na poważne rozmowy na temat Ukrainy, ale Moskwa wątpi, czy Kijów jest gotowy do negocjacji - podała agencja Reuters, powołując się na rosyjskie agencje informacyjne.
Przedwcześnie jest formułować przewidywania. Pytanie należy skierować do sponsorów reżimu w Kijowie i do samego Kijowa: czy są gotowi do negocjacji?
— ocenił Riabkow. Według niego w Stambule omawiane mają być „kwestie trwałego rozwiązania problemu Ukrainy oraz realia panujące na miejscu, w tym kwestie terytoriów”.
15:07. Reuters: Witkoff i Kellog wezmą udział w ewentualnych rozmowach pokojowych w Stambule
Wysocy rangą przedstawiciele Białego Domu, Steve Witkoff i Keith Kellogg, udadzą się do Stambułu, gdzie mają wziąć udział w ewentualnych ukraińsko-rosyjskich negocjacji pokojowych – podał Reuters, powołując się na trzy źródła zaznajomione z planami.
Według agencji Reutera w spotkaniu ma wziąć udział specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Bliskiego Wschodu Witkoff oraz specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Ukrainy generał Kellogg. Prezydent Donald Trump ogłosił w poniedziałek, że rozważa udanie się w czwartek do Stambułu. Swoją obecność zapowiedział już prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Nie jest jasne, czy pojawi się tam rosyjski przywódca Władimir Putin.
14:36. SBU zatrzymała agenta, który przygotowywał atak na elektrownię jądrową
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przygotowywał ataki na linie energetyczne, prowadzące z Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej do Kijowa i regionu stołecznego – powiadomiła SBU w komunikacie.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała w obwodzie rówieńskim kolejnego agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego (lepiej znanego jako GRU). Przygotowywał on raszystowski (rosyjski) atak powietrzny na linie energetyczne zasilające Kijów i cały region stołeczny Ukrainy
— oświadczyła SBU.
Według komunikatu zatrzymany miał kierować rosyjskie drony uderzeniowe na linie wysokiego napięcia łączące elektrownię atomową z obiektami energetycznymi w obwodzie kijowskim. W tym celu zainstalował nadajnik GPS na jednym ze słupów głównych linii energetycznych.
Śledztwo wykazało, że wrogi agent jest byłym pracownikiem elektrowni jądrowej w Równem. Mężczyzna zrezygnował z pracy przed wybuchem wojny na pełną skalę. Jednak wiosną 2025 r. „łącznik” rosyjskiego wywiadu wojskowego z obwodu moskiewskiego skontaktował się z nim przez komunikator (internetowy) i zaproponował współpracę za pieniądze
— wyjaśniono w komunikacie.
Sprawca znajduje się w areszcie i grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności wraz z konfiskatą mienia.
14:12. Ukraiński arcybiskup dziękuje Leonowi XIV za jego wsparcie
Abp Witalij Skomarowski, przewodniczący łacińskiego episkopatu Ukrainy powiedział mediom watykańskim o tym, jak kraj pogrążony w wojnie przeżywał dni oczekiwania na nowego papieża:
Mamy nadzieję, że wkrótce będzie mógł przybyć do nas – na ziemię wreszcie wolną od wojny.
Nigdy nie miałem wątpliwości, że papież – bez względu na to, kto zostanie wybrany – będzie kontynuował wspieranie Ukrainy, ponieważ jest to wsparcie dla pokoju, zakończenia wojny
— wyznał mediom watykańskim abp Witalij Skomarowski, tłumacząc napięcie, jakie towarzyszyło jego rodakom podczas dni sede vacante.
14:00. KE: Putin prawdopodobnie zaskoczony gotowością Zełenskiego do spotkania
Prawdopodobnie Władimir Putin był zaskoczony gotowością prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do osobistego spotkania - tak rzeczniczka Komisji Europejskiej Paula Pinho skomentowała brak zgody przywódcy Rosji na natychmiastowe zawieszenie broni i rozmowy z prezydentem Ukrainy.
Pinho podkreśliła, że KE rozważa możliwość nałożenia kolejnych sankcji. Po tym, jak Rosja nie zgodziła się na zawieszenie broni, ministrowie spraw zagranicznych m.in. Francji i Niemiec opowiedzieli się za zwiększeniem nacisków na Rosję poprzez nowe sankcje. Jutro kraje członkowskie mają wstępnie zaakceptować 17. pakiet sankcyjny.
13:13. Były sekretarz generalny NATO zaproponował plan obronny dla Europy
„Wolność nie jest za darmo” - to tytuł pięciopunktowego planu obronnego dla Europy, przedstawionego przez byłego sekretarza generalnego NATO i byłego premiera Danii Andersa Fogha Rasmussena. Jego zdaniem wydatki państw europejskich na obronność muszą wzrosnąć do 4 proc. PKB do 2028 r.
Ma to posłużyć jako środek odstraszający Rosję, a częściowo, aby mieć pewność, że można działać niezależnie od Stanów Zjednoczonych
— podkreślił Rasmussen na rozpoczętym Szczycie Demokracji w Kopenhadze, sympozjum organizowanym przez jego własną fundację.
12:42. Pistorius: Zachód musi zwiększyć sankcje wobec Rosji i wsparcie dla Ukrainy
Zdaniem ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa Zachód musi zwiększyć sankcje wobec Rosji, a także wsparcie wojskowe dla Ukrainy po tym, jak Rosja nie zgodziła się na natychmiastowe zawieszenie broni w poniedziałek.
12:27. Ukraina informuje o zniszczeniu rosyjskiego systemu obrony powietrznej Buk, wyrzutni rakiet Uragan
Operatorzy Sił Operacji Specjalnych wykryli Buk-M3 i Uragan-1 podczas rozpoznania w nieokreślonym sektorze linii frontu.
11:56. Rzecznik Kreml: Strona rosyjska kontynuuje przygotowania do rozmów z Ukrainą w Stambule
Dmitrij Pieskow dodał, że Kreml ogłosi, kto będzie reprezentował Rosję, gdy Putin uzna to za konieczne.
Strona rosyjska nadal szykuje się do negocjacji, które mają się odbyć w czwartek. Tyle możemy powiedzieć. Na razie nie przewidujemy dalszych komentarzy
— powiedział Pieskow, zapytany przez dziennikarzy o te rozmowy i żądanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by był na nich obecny osobiście rosyjski przywódca Władimir Putin.
11:12. Węgierskie pojazdy opancerzone na przejściach granicznych?
W sieci ukazało się nagranie, które sugeruje, że Węgry rozmieściły pojazdy opancerzone na pięciu najważniejszych przejściach granicznych z Ukrainą.
To pokłosie oskarżeń i napięcia w relacji Kijów-Budapeszt, po tym jak SBU poinformowała, że miała wykryć siatkę szpiegowską… prowadzoną przez wywiad wojskowy Węgier.
10:13. Doradca prezydenta: Zełenski gotów tylko do rozmowy z Putinem, z nikim więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie prowadził rozmowy o wstrzymaniu walk wyłącznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem i z nikim więcej – powiedział doradca szefa państwa ukraińskiego Mychajło Podolak.
Oczywiście, że nie. To nie ten format
— oświadczył Podolak, pytany, czy Zełenski może spotkać się z jakimś innym przedstawicielem Rosji, jeśli Putin nie stawi się na spotkanie w Stambule.
Wcześniej w poniedziałek prezydent USA Donald Trump przekazał, że zastanawia się nad przylotem do Turcji na rozmowy rosyjsko-ukraińskie w czwartek. Sugerował, że w Stambule obecny będzie też Putin, i zapowiedział, że uda się tam, jeśli „okaże się to pomocne”.
09:50. Rosyjska armia straciła kolejnych 1070 żołnierzy
Od początku pełnoskalowej wojny rosyjskie straty osobowe wynoszą już ponad 968 tys.
09:08. Walka na froncie
Ukraiński sztab raportuje w najnowszej informacji operacyjnej o 166 starć bojowych minionego dnia.
08:37. Wszystkie drony zestrzelone
Wszystkie 10 rosyjskich dronów, które atakowały w nocy Ukrainę, zostało zestrzelonych przez obronę przeciwlotniczą.
08:00. Agencja ONZ: Rosja odpowiedzialna za strącenie cywilnego samolotu nad Ukrainą w 2014 r.
Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) uznała, że Rosja jest odpowiedzialna za strącenie samolotu pasażerskiego MH17 nad Ukrainą w 2014 roku.
Federacja Rosyjska nie przestrzegała zobowiązań w sferze międzynarodowego prawa lotniczego, gdy w 2014 r. został zniszczony (samolot wykonujący lot) MH17 (malezyjskich linii lotniczych) Malaysia Airline
— napisało w oświadczeniu ICAO, która ma siedzibę w Kanadzie.
W tej „pierwszej decyzji” dotyczącej sporu między państwami członkowskimi Rada ICAO oceniła, że skargi wniesione przez Australię i Holandię są „uzasadnione w sferze faktów i prawa”.
07:40. Były ambasador w Kijowie: groźba nowych sankcji wobec Rosji to nie blef
Europejsko-amerykańska groźba nałożenia sankcji na Rosję w razie odrzucenia rozejmu nie jest blefem i dlatego Rosja może jej ulec - powiedział PAP były ambasador USA w Kijowie William Taylor. Sugestia przybycia Donalda Trumpa na rozmowy do Stambułu nakłada dodatkową presję na Władimira Putina - dodał.
Taylor, który dwukrotnie kierował amerykańską ambasadą w Kijowie (2006-2009 i 2019-2020), podsumował w ten sposób sytuację po wizycie europejskich przywódców w Kijowie i wysuniętego wspólnie z USA żądania, by Rosja przyjęła 30-dniowe zawieszenie broni.
00:01. Zełenski omówił z Erdoganem kluczowe szczegóły spotkania w Turcji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem kluczowe szczegóły spotkania w Turcji - przekazał w poniedziałek ukraiński przywódca.
„Rozmawiałem z prezydentem Erdoganem. Omówiliśmy kluczowe szczegóły spotkania w Turcji, które może pomóc zakończyć wojnę. Jestem wdzięczny za wsparcie i gotowość do promowania dyplomacji na najwyższym szczeblu. Obaj widzimy potrzebę zawieszenia broni” - zaznaczył Zełenski w Telegramie.
Według niego konieczne jest, by partnerzy zapewnili monitorowanie zawieszenia broni. „Jesteśmy gotowi do bezpośrednich rozmów z Putinem. I bardzo ważne jest, abyśmy wszyscy współpracowali w Europie w celu zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa. Będziemy w stałym kontakcie z Ameryką” - podkreślił szef państwa ukraińskiego.
„Uzgodniliśmy z prezydentem Erdoganem dalszą wspólną pracę na rzecz pokoju” - dodał szef państwa.
Wcześniej Zełenski powtórzył, że uda się do Turcji na rozmowy pokojowe z Rosjanami w czwartek i chciałby tam zobaczyć prezydenta USA Donalda Trumpa. Ma nadzieję, że przywódca Rosji Władimir Putin nie uchyli się od tego spotkania.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/729272-relacja-1175-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.