Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) nie będzie publicznie określać partii AfD jako prawicowej organizacji ekstremistycznej do czasu zakończenia postępowania sądowego. Rzeczniczka sądu w Kolonii potwierdziła otrzymanie odpowiedniego pisma od urzędu.
Krajowa służba wywiadowcza złożyła tzw. Stillhaltezusage, co można przetłumaczyć jako obietnicę zawieszenia działań w sporze prawnym z AfD.
Urząd Federalny nie chciał publicznie komentować sprawy „w związku z toczącym się postępowaniem i z szacunku dla sądu
— pisze agencja dpa.
Zobowiązanie podjęte obecnie przez BfV odnosi się nie tylko do publicznych oświadczeń, ale oznacza również, że Federalny Urząd Ochrony Konstytucji nie może monitorować AfD jako organizacji ekstremistycznej do czasu wydania orzeczenia. Jednak obserwacja jako „podejrzanego przypadku” może być kontynuowana
— czytamy.
CZYTAK WIĘCEJ:
Kordon przeciw demokracji
Partia Alternatywa dla Niemiec złożyła w tym tygodniu pozew przeciwko kontrwywiadowi, który zaklasyfikował ją jako „prawicową organizację ekstremistyczną zagrażającą demokratycznemu porządkowi państwa”. Pozew w tej sprawie trafił do sądu administracyjnego w Kolonii.
To nie pierwszy raz, kiedy Urząd Ochrony Konstytucji składa taką obietnicę. Zrobił to również w styczniu 2021 r., po tym jak AfD złożyła pozew przeciwko zaklasyfikowaniu jej wówczas jako „podejrzanego przypadku”.
Powództwo w tamtym czasie zakończyło się dla partii niepowodzeniem w dwóch instancjach. Wyrok Wyższego Sądu Administracyjnego w Muenster nie jest jeszcze prawomocny.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/728858-niemiecki-urzad-ochrony-konstytucji-zdecydowal-ws-afd
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.