Trwa 1168. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 7 maja 2025 r.
18:52. Bloomberg: Rosja spodziewa się niskich cen ropy i szykuje zmiany w budżecie
Rosja rozważa zmianę reguły budżetowej w związku ze spadkiem cen ropy - przekazał Bloomberg. Zdaniem agencji Kreml oczekuje, że ceny będą niższe przez dłuższy czas, podczas gdy wydatki na wojnę będą nadal uszczuplać państwową kasę.
18:40. W rosyjskim ataku na Sumy zginęło dziecko
Rosyjskie wojska przeprowadziły we wtorek atak rakietowy na przedmieścia miasta Sumy; zginęło dziecko, a sześć innych osób, w większości dzieci, zostało rannych; stan zdrowia jednego z nich jest oceniany jako bardzo poważny - poinformowała administracja wojskowa obwodu sumskiego.
Dziecko zginęło w wyniku ataku rakietowego wroga na obrzeżach miasta Sumy. Szczere kondolencje dla rodziców. Sześć osób zostało rannych. Większość poszkodowanych to dzieci. Jedno dziecko jest w bardzo poważnym stanie
— napisano w komunikacie.
Miasto Sumy, położone w północno-wschodniej części Ukrainy, ma strategiczne znaczenie ze względu na swoje położenie blisko granicy z Rosją — zaledwie około 30 km, przez co znajduje się prawie pod codziennym ostrzałem wojsk rosyjskich.
18:16. Reuters: Hegseth zdecydował w styczniu o wstrzymaniu dostaw broni na Ukrainę bez wiedzy Trumpa
Tuż po objęciu władzy w styczniu szef Pentagonu Pete Hegseth wydał rozkaz wstrzymania dostaw broni dla Ukrainy bez wiedzy prezydenta USA - donosi Reuters. Do wznowienia transportów miało dojść kilka dni później, po interwencji byłego doradcy Donalda Trumpa Mike’a Waltza.
Jak donosi agencja, choć nie wiadomo kiedy dokładnie Hegseth wydał ustny rozkaz wstrzymania dostaw broni, doprowadziło to do anulowania 11 lotów z transportem amerykańskiej broni i amunicji z baz w Delaware i Katarze, co miało kosztować Pentagon ponad 2 miliony dolarów.
Według źródeł, na które powołują się autorzy tekstu, Hegseth wydał rozkaz po spotkaniu w Gabinecie Owalnym, na którym dyskutowano na temat wojny w Ukrainie, lecz nie podjęto żadnych decyzji, zaś Trump o wstrzymaniu transportu dowiedział się dopiero później.
18:10. Atak rakietowy na Sumy. Jedna osoba nie żyje, 6 jest rannych
W wyniku ataku rakietowego przeprowadzonego przez wojska rosyjskie na obrzeża Sum zginęło dziecko, a sześć osób zostało rannych - podał szef sumskiej administracji wojskowej Ołeh Hryhorow. Atak miał miejsce o godzinie 17:30 czasu lokalnego.
17:55. Zełenski pogratulował Merzowi wyboru na kanclerza Niemiec
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pogratulował we wtorek szefowi CDU Friedrichowi Merzowi wyboru na kanclerza Niemiec. Jak zadeklarował, że chciałby, aby Niemcy odgrywały większą rolę w sprawach europejskich i transatlantyckich.
Serdecznie gratuluję Friedrichowi Merzowi wyboru na nowego kanclerza federalnego Niemiec. Ukraina jest głęboko wdzięczna za wsparcie ze strony Niemiec i ich obywateli. Wasza pomocna dłoń uratowała tysiące ukraińskich istnień. Mamy szczerą nadzieję, że Niemcy staną się jeszcze silniejsze, i że zobaczymy więcej niemieckiego przywództwa w sprawach europejskich i transatlantyckich. Jest to szczególnie ważne, gdy stawką jest przyszłość Europy - a ta będzie zależeć od naszej jedności. Życzymy Panu, Panie Kanclerzu, wszelkich sukcesów na nadchodzącej drodze
— przekazał w serwisie X.
16:58. Komisja Europejska: z końcem roku zakaz umów na import rosyjskiego gazu
Komisja Europejska zapowiedziała, że zaproponuje zakaz zawierania z końcem roku nowych umów i kontraktów spot na import rosyjskiego gazu skroplonego i z gazociągów. Propozycję zmian KE przedstawi w czerwcu. Zgodnie z planem KE kontrakty długoterminowe mają zostać wygaszone z końcem 2027 r.
16:55. Kardynałowie wzywają do trwałego zawieszenia broni na Ukrainie
Kardynałowie zebrani na kongregacji w Watykanie zaapelowali, w przeddzień inauguracji konklawe, o zawieszenie broni i negocjacje pokojowe na rzecz zakończenia wojen na Ukrainie i Bliskim Wschodzie oraz w innych częściach świata. Watykan opublikował ich oświadczenie:
„My, kardynałowie Świętego Kościoła Rzymskiego, zebrani na kongregacji generalnej przed rozpoczęciem konklawe, skonstatowaliśmy z żalem, że nie doszło do postępów sprzyjających procesom na rzecz pokoju na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata, lecz wręcz nastąpiła intensyfikacja ataków, zwłaszcza wobec ludności cywilnej”.
Kierujemy żarliwy apel do wszystkich zaangażowanych stron o to, by jak najszybciej osiągnięto stałe zawieszenie broni i by podjęto negocjacje bez warunków wstępnych i bez żadnej zwłoki, a także (osiągnięto) pokój, od tak dawna upragniony przez tę ludność i cały świat”.
16:15. Na Ukrainie zginął dowódca pskowskiej dywizji Abdulaziz Szychabidow. Putin mianował go na to stanowisko… mniej niż dwa miesiące temu
Szychabidow był dowódcą 76. Gwardyjskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej, która bierze udział w wojnie na Ukrainie od roku 2014 rok. Żołnierze jednostki uczestniczyli m.in. w zajęciu Krymu, a także w walkach w obwodzie donieckim. Po wybuchu pełnowymiarowej wojny w lutym 2022 roku dywizja stacjonowała w Buczy. Śledztwo przeprowadzone przez agencję Reuters potwierdziło związek między personelem wojskowym jednostki a aktami przemocy wobec cywilów. Wcześniej Abdulaziz Szychabidow brał udział w działaniach wojennych w Osetii Południowej i Syrii
— opisuje Biełsat.
Szkoły w Dagestanie upamiętniają Szychabidowa, wieszając zdjęcia dowódcy i zapalając świece.
15:43. 205 ukraińskich żołnierzy powróciło z niewoli
Dziś na Ukrainę powróciło 205 żołnierzy. Młodzi chłopcy i dorośli mężczyźni z niemal wszystkich rodzajów i oddziałów sił zbrojnych. Obrońcy Mariupola i obrońcy całego frontu. Byli rozproszeni po wielu regionach Rosji, uwięzieni przez system więziennictwa z jednym zadaniem: znęcać się i niszczyć ludzi
— napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.
Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pracowali nad tą wymianą. Dziękuję naszym partnerom – przede wszystkim Zjednoczonym Emiratom Arabskim – za ich mediację i wsparcie. Dziękuję wszystkim, którzy nie pozostają obojętni i nadal mówią o Ukraińcach w niewoli. Każdego dnia walczymy o naszych ludzi. Zrobimy wszystko, aby sprowadzić każdego z nich do domu
— dodał.
Sztab Koordynacyjny ds. Jeńców Wojennych w Kijowie poinformował, że uwolnieni żołnierze bronili Ukrainy w obwodach donieckim i ługańskim, w obwodach zaporoskim i charkowskim, w obwodach chersońskim, sumskim i kijowskim, a także w Mariupolu.
Wtorkowa wymiana jest piątą w tym roku i 64. od początku inwazji Rosji na pełną skalę przeciwko Ukrainie.
15:36. 79 starć bojowych
Najnowszy raport ukraińskiego sztabu generalnego informuje o 79 starć bojowych na froncie.
14:51. Ukraina wezwała inne państwa, by nie wysyłały swoich wojsk na paradę w Moskwie
Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy opublikowało oświadczenie, w którym wezwało inne państwa do godnego uczczenia ofiar II wojny światowej i powstrzymania się od wysyłania żołnierzy na moskiewską paradę z okazji tzw. Dnia Zwycięstwa, obchodzonego w Rosji 9 maja.
Przeciwko narodowi ukraińskiemu jest dzisiaj prowadzona brutalna i niesprowokowana wojna agresji. (Ta wojna dotyka) jeden z narodów, które pokonały nazizm i zapłaciły straszliwą cenę za pokój i wolność w Europie. W trakcie tej agresji (trwającej od 24 lutego 2022 r.) rosyjscy żołnierze popełnili setki tysięcy zbrodni wojennych, zabili 620 osób i ranili prawie 2 tys., a także deportowali co najmniej 20 tys. ukraińskich dzieci
— czytamy w oświadczeniu MSZ, zamieszczonym na stronie internetowej tego resortu.
Ministerstwo podkreśliło, że rosyjska armia popełniła i nadal popełnia okrucieństwa w Ukrainie na skalę, jakiej Europa nie widziała od czasów II wojny światowej, i to właśnie ta armia będzie maszerować w piątek na Placu Czerwonym w Moskwie.
Ci ludzie nie są wyzwolicielami Europy, są okupantami i zbrodniarzami wojennymi. Maszerowanie ramię w ramię z nimi oznacza współodpowiedzialność za krew zamordowanych ukraińskich dzieci, cywilów i wojskowych, a nie świętowanie zwycięstwa nad nazizmem. Rosja zaprasza zagraniczny personel wojskowy do udziału w paradzie 9 maja, aby wybielić swoje zbrodnie wojenne i usprawiedliwić agresję
— oświadczyło MSZ.
14:30. Biały Dom planuje nowe sankcje na Rosję
Administracja Donalda Trumpa zmienia ton wobec Kremla. Mimo deklarowanej chęci zakończenia wojny, Rosja kontynuuje ataki na Ukrainę. Nowa strategia USA zakłada sankcje uderzające w rosyjskie banki i energetykę, w tym Gazprom.
14:10. Wołoszyn alarmuje: Rosjanie nie szykują się do szerokiej operacji przekroczenia Dniepru
Rzecznik Sił Obronnych Południowej Ukrainy Władysław Wołoszyn odniósł się do doniesień medialnych, według których Rosjanie szykują się do przeprowadzania szeroko zakrojonej operacji desantowej w celu sforsowania Dniepru przy użyciu 300 łodzi. - O tym, że sytuacja w Chersoniu i na terenach przybrzeżnych przylegających do Dniepru jest dość trudna informujemy codziennie w naszych raportach. Wskazujemy, że wróg ostatnio zwiększył liczbę ostrzałów, zwiększył liczbę ataków dronów kamikadze oraz niemal codziennie przeprowadza akcje forsowania małymi oddziałami piechoty - powiedział w rozmowie z agencją Ukrinform dodając, że chodzi o operacje rozpoznawcze. Wołoszyn przyznał, że Rosjanie chcą sforsować rzekę Dniepr. Podkreślił przy tym, że próby te są nieskuteczne. Przekonywał, że przy dzisiejszej technice ukrycie 300 łodzi oraz wymaganej do ich obsadzenia żołnierzy desantu jest w praktyce niemożliwe. Wołoszyn dodał, że obecnie wojska rosyjskie koncentrują się na kierunkach pokrowskim i nowopawłowskim.
13:45. Szef ukraińskiej armii: Zatrzymaliśmy rosyjski atak na Pokrowsk
Ukraińskie wojsko ustabilizowało odcinek linii frontu wokół miasta Pokrowsk, gdzie od miesięcy atakują siły rosyjskie - poinformował we wtorek Ołeksandr Syrski, najwyższy dowódca wojskowy Ukrainy.
W poście na platformie społecznościowej Telegram Syrski napisał: „Udało nam się ustabilizować sytuację w tej strefie działań… a w niektórych miejscach odzyskaliśmy inicjatywę taktyczną”.
13:30. Kreml potwierdza 72-godzinne zawieszenie broni
Kreml poinformował, że siły rosyjskie nadal planują wstrzymać ogień na Ukrainie w dniach 8-10 maja, zgodnie z rozkazem prezydenta Władimira Putina, ale zareagują, jeśli siły ukraińskie podejmą próbę ataku na pozycje rosyjskie.
28 kwietnia Putin ogłosił trzydniowe zawieszenie broni, aby uczcić 80. rocznicę zwycięstwa Związku Radzieckiego i jego sojuszników nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej. Kreml poinformował, że 72-godzinne zawieszenie broni będzie obowiązywać 8 i 9 maja – kiedy Putin będzie gościł na placu Czerwonym w Moskwie przywódców międzynarodowych, w tym prezydenta Chin Xi Jinpinga – oraz 10 maja.
Zapytany, co zrobi Rosja, jeśli Zełenski nie uzna trzydniowego zawieszenia broni, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „W przypadku braku wzajemności ze strony reżimu w Kijowie i kontynuowania prób ataku na nasze pozycje lub nasze obiekty, odpowiednia odpowiedź zostanie udzielona natychmiast”.
Pieskow powiedział, że Kijów nie dał jeszcze żadnych sygnałów, że jest gotowy podpisać się pod proponowanym zawieszeniem broni.
Choć Zełenski ogłosił, że zawieszenie broni tylko na czas rosyjskich obchodów i wizyty przedstawicieli niektórych państw w Moskwie jest „niepoważne”.
13:20. Zmiany w rosyjskiej armii mają na celu zwiększenia jej liczebności do 1,5 mln
Łotewski wywiad wojskowy (MIDD) potwierdził, że rosyjska armia przechodzi zmiany, które - jak zapowiedział Kreml - mają doprowadzić do zwiększenie jej liczebności z 1 do 1,5 mln żołnierzy. Raport MIDD na ten temat stwierdza, że mimo dużych strat w Ukrainie, Rosja będzie kontynuować agresywną politykę zagraniczną i zbrojenia.
13:10. Kolejna ukraińska miejscowość w rękach Rosjan
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że żołnierze zgrupowania „Centrum” zajęli wieś Łysiwka (Łysowka) w rejonie pokrowskim w obwodzie donieckim.
13:00. Zełenski oddaje cześć piechocie
„Dziś oddajemy cześć żołnierzom, którzy trzymają linię - za ukraińskie pozycje i dla Ukrainy. Gdziekolwiek ukraiński piechur posuwa się do przodu, tam podnoszona jest ukraińska flaga” - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że to zawsze piechota znajduje się na najtrudniejszych odcinkach frontu. „Ukraina będzie istnieć tak długo, jak istnieć będzie piechota” - zaznaczył.
12:17. Rosyjska armia straciła kolejnych 1430 żołnierzy
Od początku pełnoskalowej wojny straty rosyjskiego wojska wynoszą już 959 500 żołnierzy.
11:49. Możliwe sankcje regionalne z Polską przeciw Rosji?
Doradca prezydenta Litwy ds. zagranicznych Asta Skaisgiryte oceniła, że możliwe byłoby wprowadzenie regionalnych sankcji przeciw Rosji z udziałem Polski, pozostałych krajów bałtyckich oraz państw nordyckich.
Uważamy, że możliwe byłoby przyłączenie się (do sankcji) przede wszystkim krajów bałtyckich i Polski oraz być może Finlandii i innych państw nordyckich
— powiedziała Skaisgiryte rozgłośni Żiniu Radijas.
Niektóre kraje unijne rozważają alternatywne sankcje wobec unijnych nałożonych na Rosję za jej inwazję na Ukrainę. Kraje te boją się, że Węgry zablokują rozszerzenie sankcji.
11:35. Atak rosyjskiego drona w Czerkasach
Rosjanie zaatakowali dronem Czerkasy. Uszkodzony został sklep i prywatny biznes. Ranny mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala. Lekarze walczą o jego życie.
11:20. Tragiczne skutki porannego ostrzału Kramatorska
Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w wyniku porannego ostrzału Kramatorska (obwód doniecki) - podał w mediach społecznościowych szef lokalnej administracji wojskowej Ołeksandr Honczarenko informując, że stan jednego z poszkodowanych jest ciężki.
11:10. Dwie ofiary w obwodzie odeskim
Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) podała, że według wstępnych danych w ataku wojsk rosyjskich w obwodzie odeskim zniszczona została infrastruktura cywilna i były ofiary: jedna osoba zginęła, jedna została ranna.
11:00. Rosyjskie drony zestrzelone
Siły Powietrzne Ukrainy podały, że od godz. 21:30 wczoraj Rosjanie zaatakowali cele na Ukrainie za pomocą 136 dronów. Według informacji z godz. 10:30 czasu lokalnego, 54 bezzałogowce zostały zestrzelone, a 70 maszyn z innych powodów nie doleciało do celów. „W wyniku ataku ucierpiały obwody charkowski, odeski i dniepropietrowski” - czytamy w komunikacie.
10:41. Wzrost liczby rosyjskich prowokacji i demonstracji siły na Bałtyku
Łotewski wywiad wojskowy (MIDD) poinformował, że w ostatnim czasie w basenie Morza Bałtyckiego znacząco wzrosła liczba prowokacji ze strony Rosji. Podkreślił, że tego typu akty często przybierają postać demonstracji siły.
Wśród przykładów prowokacyjnych działań ze strony Rosji wymieniono przede wszystkim przypadki naruszania przestrzeni powietrznej oraz agresywne podejścia do samolotów i okrętów państw NATO. Podkreślono, że znacząco zwiększają one ryzyko przypadkowych incydentów wojskowych. W dokumencie MIDD stwierdzono również, że prowokacje rosyjskiej armii „mają prawdopodobnie na celu zastraszenie i przetestowanie potencjalnego przeciwnika. Jednocześnie nie można wykluczyć prób zdyskredytowania zdolności reagowania i obrony krajów regionu” - ocenił łotewski wywiad. Nie przytoczono dokładnych danych.
W raporcie przypomniano, że w tym roku Rosja i Białoruś zamierzają przeprowadzić manewry strategiczne Zapad-2025, które mają się odbyć głównie na terytorium Białorusi, ale - jak podkreślono w dokumencie - ich skala i zasięg będą w dużej mierze zależeć od sytuacji na Ukrainie.
09:49. Zmasowany atak rosyjskich dronów na Charków, cztery osoby ranne
Co najmniej cztery osoby zostały ranne w wyniku zmasowanego ataku rosyjskich dronów na Charków na północnym wschodzie Ukrainy – powiadomiła ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).
Dziś nad ranem wróg dokonał zmasowanego atak na Charków. Uderzenia pocisków i spadające odłamki odnotowano w dzielnicach Szewczenkiwskiej, Kijowskiej, Chołodnohirskiej i Industrialnej. Według wstępnych danych w wyniku wrogiego ataku cztery osoby zostały ranne. (…) Wskutek ataku przeciwnika wybuchło sześć pożarów
— podano w komunikacie.
Z kolei jedna osoba zginęła, a jedna została ranna po ataku Rosji na obwód odeski w południowej części Ukrainy – poinformowała DSNS w kolejnym komunikacie.
Wróg kontynuuje terror wobec ludności cywilnej. Dzisiejszy atak na obwód oseski doprowadził do tragicznych następstw: uszkodzona została infrastruktura cywilna, domy prywatne, magazyn i samochody. W miejscach ataków wybuchły pożary, które zostały szybko ugaszone przez ratowników
09:12. Atak na elektrownię w obwodzie kurskim - 3 osoby zginęły
Trzy osoby poniosły śmierć w wyniku ataku ukraińskich sił na podstację energetyczną na zachodzie obwodu kurskiego w Rosji, pozbawiając prądu miejscowości Rylsk – poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołując się na władze obwodowe.
Do ataku doszło w poniedziałek późnym wieczorem. Uszkodzone zostały dwa transformatory. W wyniku ataku liczący ok. 15 tys. mieszkańców Rylsk, położony w odległości ok. 50 km od granicy z Ukrainą, został pozbawiony prądu – oznajmił gubernator obwodu Aleksandr Chinsztejn na Telegramie.
Jak dodał, w wyniku ukraińskiego ataku trzy osoby zginęły, a siedem odniosło obrażenia.
Według rosyjskich tzw. blogerów wojskowych siły ukraińskie wtargnęły do obwodu przy wsparciu pojazdów opancerzonych i dronów.
Wróg wysadził w nocy mosty przy użyciu rakiet i przypuścił rano atak uzbrojonymi grupami. Pojazdy rozminowujące zaczęły torować drogę na polu minowym, po czym wjechali żołnierze w pojazdach opancerzonych. Na granicy trwają ciężkie walki
— napisał bloger RVvoenkor w poniedziałek wieczorem.
Inny bloger wojskowy, Rybar, przekazał we wtorek, że wtargnięcie sił ukraińskich w pobliżu miejscowości Tiotkino przy granicy było nieudane.
Administracja obwodu podała na Telegramie we wtorek, że władze ewakuują mieszkańców miejscowości położonych w pobliżu granicy, gdyż ukraińskie ataki przy użyciu dronów stały się częstsze w ciągu ostatniej doby.
08:14. Władze: siły ukraińskie zaatakowały elektrownię w obwodzie kurskim
Siły ukraińskie zaatakowały podstację energetyczną na zachodzie obwodu kurskiego w Rosji, pozbawiając prądu miejscowości Rylsk – poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołując się na władze obwodowe.
Do ataku doszło w poniedziałek późnym wieczorem. Uszkodzone zostały dwa transformatory. W wyniku ataku liczący ok. 15 tys. mieszkańców Rylsk, położony w odległości ok. 50 km od granicy z Ukrainą, został pozbawiony prądu – oznajmił gubernator obwodu Aleksandr Chinsztejn na Telegramie.
07:16. Rosyjskie drony zaatakowały obwód odeski, jedna osoba nie żyje
Rosyjskie drony zaatakowały w nocy obwód odeski na południu Ukrainy, w wyniku czego zniszczeniu uległa infrastruktura cywilna, a jedna osoba zginęła.
W wyniku rosyjskiego ataku na obwód odeski uszkodzeniu uległo wiele obiektów infrastruktury cywilnej, w tym prywatne budynki mieszkalne
— napisał w mediach społecznościowych szef władz obwodowych Ołeh Kiper.
00:05. Raport sztabu
Do tej pory doszło do 146 starć bojowych - podał 6 maja wieczorem ukraiński sztab. Najgorętsza sytuacja panuje dziś na kierunkach Pokrowskim, Lymańskim, Nowopawłowskim i Kurskim - poinformowano.
00.00. W Czechach powstaną centra pomagające Ukraińcom w powrotach do kraju
Minister spraw wewnętrznych Czech Vit Rakuszan i wicepremier Ukrainy Ołeksij Czernyszow podpisali w Pradze, w obecności prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i czeskiego premiera Petra Fiali, deklarację o utworzeniu centrów ułatwiających Ukraińcom powroty do kraju.
Podobne „centra jedności narodowej” mają powstać także w Niemczech i w Polsce. Będą oferować Ukraińcom wszelkie informacje na temat możliwości powrotu, pomocy prawnej i ewentualnego wsparcia.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/728620-relacja-1168-dzien-wojny-atak-na-elektrownie-w-rosji
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.