Izrael od początku wojny nałożył bezprecedensową blokadę na zagraniczne media, uniemożliwiając im swobodny dostęp do Strefy Gazy; żądamy jej zniesienia - wezwał zarząd Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Izraelu i na Terytoriach Palestyńskich (FPA) w obchodzonym w sobotę Światowym Dniu Wolności Prasy.
Nigdy w historii Izraela rząd nie stosował tak szerokich ograniczeń mediów przez tak długi czas. To wstyd dla państwa, które uznaje się za wzór demokracji
— podkreślono w piśmie organizacji zrzeszającej ponad 350 dziennikarzy pracujących dla zagranicznych mediów.
Od wybuchu wojny zagraniczni dziennikarze nie mogą swobodnie wjechać do Strefy Gazy. Informacje z ogarniętego wojną terytorium są nadal przekazywane przez dziennikarzy palestyńskich.
FPA podkreśliło odwagę palestyńskich reporterów, zaznaczając jednocześnie, że izraelskie ograniczenia „poważnie utrudniają niezależne relacjonowanie wydarzeń i pozbawiają świat pełnego obrazu sytuacji w Strefie Gazy”.
Według Komitetu Obrony Dziennikarzy (CPJ) w wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 170 dziennikarzy i pracowników mediów, w przeważającej mierze byli to Palestyńczycy.
FPA zaznaczyło, że wielokrotnie bezskutecznie apelowało o zniesienie blokady dla zagranicznych mediów, a także wniosło w tej sprawie skargi do Sądu Najwyższego Izraela, ale ich rozpatrywanie jest przeciągane przez rząd.
Wojna wybuchła po ataku rządzącego Strefą Gazy Hamasu na południe Izraela 7 października 2023 r. Zabito w nim ok. 1200 osób, a 251 porwano. Przez ponad półtora roku zginęło ponad 52,4 tys. mieszkańców Strefy Gazy. Palestyńskie terytorium jest zrujnowane, panuje na nim kryzys humanitarny.
Łamanie prawa międzynarodowego
Izraelowi wielokrotnie zarzucano łamanie prawa międzynarodowego, w tym popełnianie zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości. Oskarżenia były wysuwane m.in. w raportach organizacji broniących praw człowieka, jak Amnesty International czy Human Rights Watch, a także instytucji ONZ. Przed międzynarodowymi trybunałami wniesiono sprawy przeciwko Izraelowi.
Rząd w Jerozolimie konsekwentnie zaprzecza tym oskarżeniom. Podkreśla, że winą za śmierć i cierpienie cywilów podczas wojny należy obarczać terrorystyczny Hamas, który wykorzystuje Palestyńczyków jako żywe tarcze i celowo ukrywa broń i bojowników między cywilami.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/728434-zagraniczni-dziennikarze-chca-dostepu-do-strefy-gazy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.