„Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy ma zebrać się na nadzwyczajnym posiedzeniu 8 maja, by ratyfikować umowę z USA w sprawie zasobów mineralnych” - poinformował deputowany Jarosław Żełezniak. Premier Ukrainy Denys Szmyhal wyjaśnił, że dwa z trzech dokumentów dotyczących układu w sprawie minerałów nie będą musiały być ratyfikowane. Kijów podał również szczegóły tworzonego wspólnie z USA Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy Ukrainy.
O szczegółach umowy z USA poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal, podczas swojego wystąpienia w Radzie Najwyższej. Odpowiadając na pytanie, czy ratyfikację umowy rzeczywiście zaplanowano na 8 maja, Szmyhal zaznaczył, że jego rząd ma nadzieję, iż nastąpi to możliwie szybko. – Prosimy o ratyfikację tak szybko, jak to możliwe – cytuje słowa Szmyhala agencja Unian.
Jeśli chodzi o dwa pozostałe dokumenty, które powinny określać szczegóły techniczne umowy, Szmyhal stwierdził, że są to porozumienia międzyinstytucjonalne, które zostały uzgodnione i nie podlegają ratyfikacji.
Głosowanie nad ratyfikacją umowy między USA a Ukrainą w sprawie minerałów zaplanowano na 8 maja
— napisał Żełezniak w Telegramie.
Deputowany zaznaczył, że premier Szmyhal poinformował parlamentarzystów, iż dwa z trzech dokumentów składających się na układ ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie minerałów nie będą musiały być ratyfikowane. Chodzi o dokumenty natury technicznej.
Odpowiadając na pytanie, czy ratyfikację umowy rzeczywiście zaplanowano na 8 maja, Szmyhal zaznaczył, że jego rząd ma nadzieję, iż nastąpi to możliwie szybko.
Prosimy o ratyfikację tak szybko, jak to możliwe
— cytuje słowa Szmyhala agencja Unian.
Rząd Ukrainy zarejestrował już wczoraj projekt ustawy o ratyfikacji umowy z USA.
Fundusz Inwestycyjny na rzecz Odbudowy
Wcześniej Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych (ministerstwo finansów) poinformowało, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę
— powiedział szef resortu Scott Bessent.
Podpisanie umowy potwierdziła też wicepremier Ukrainy i minister gospodarki Julia Swyrydenko. Jak napisała na platformie X, zarówno USA, jak i Ukraina mają dokonywać wpłat na rzecz funduszu po równo, zaś w przypadku USA jako wkład do funduszu liczyć będzie się wartość przyszłej pomocy wojskowej. Ze strony ukraińskiej fundusz ma być zasilany w postaci 50 proc. dochodów do budżetu państwa z eksploatacji nowych złóż surowców.
Krótko mówiąc, Ukraina inwestuje we wspólny fundusz dochody ze sprzedaży licencji i opłat licencyjnych z wydobycia tych minerałów, ale ma też prawo do przekazywania dodatkowych środków do funduszu.
Wkład USA będzie obejmował w szczególności nowe dostawy broni dla ukraińskich wojsk.
Jeśli (…) rząd USA zapewni rządowi Ukrainy nową pomoc wojskową w jakiejkolwiek formie (w tym transfery systemów uzbrojenia, amunicji, technologii lub szkolenie), wkład kapitałowy USA zostanie uznany za zwiększony o szacunkową wartość takiej pomocy wojskowej
— czytamy w umowie.
Portal BBC podał, że Ukraina ma liczne surowce krytyczne, w tym metale ziem rzadkich. Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych „zasobów surowców krytycznych” i przy tym duże zasoby metali ziem rzadkich, czyli 17 pierwiastków wykorzystywanych przy produkcji broni, turbin, sprzętu elektronicznego i innych produktów kluczowych we współczesnym świecie.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP/rp.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/728334-szmyhal-ujawnil-szczegoly-umowy-usa-ukraina-ws-surowcow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.