Trwa 1164. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 2 maja 2025 r.
23:11. Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż części i szkoleń na F-16 dla Ukrainy
Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż sprzętu, usług i szkoleń z myśliwców F-16 dla Ukrainy za cenę 310 milionów dolarów - podała należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA), Jest to pierwszy taki ruch od objęcia władzy przez Donalda Trumpa.
Jak podano w komunikacie DSCA, w skład pakietu, który zamówiła Ukraina wchodzą m.in. modyfikacje i ulepszenia dla F-16, szkolenia dla pilotów i serwisantów, części zapasowe, wsparcie w naprawach a także oprogramowanie. Łączny koszt szacowany jest na 310,5 mln dolarów.
Choć pakiet nie zawiera samych samolotów, jest to pierwszy oficjalnie zatwierdzony nowy pakiet sprzętu dla Ukrainy za prezydentury Donalda Trumpa. Administracja prezydenta dostarczała dotąd - z tygodniową przerwą po awanturze między Trumpem i Wołodymyrem Zełenskim - pomoc zatwierdzoną jeszcze przez prezydenta Bidena.
USA dotąd nie dostarczały samolotów F-16 Ukrainie, robili to inni sojusznicy Ameryki na czele z Holandią i Danią.
W czwartek o transporcie zdemobilizowanych samolotów F-16 z Arizony na Ukrainę pisał portal the War Zone. Komentując ten materiał rzecznik Sił Powietrznych USA powiedział, że Ameryka w ten sposób „wspiera utrzymanie F-16 przekazanych Ukrainie przez Europę, dostarczając Ukrainie nieużywane i całkowicie nieoperacyjne F-16 na części”.
„Te F-16 zostały wycofane z aktywnego użytku w USA i nie nadają się do lotu. Co ważne, brakuje im krytycznych komponentów, takich jak silnik lub radar, i nie można ich było odtworzyć do użytku operacyjnego” - powiedział przedstawiciel Air Force.
21:00. Rzeczniczka Departamentu Stanu zaprzecza, by ogłaszała odejście USA od mediacji
Rzeczniczka Departamentu Stanu Tammy Bruce zaprzeczyła w piątek doniesiom niektórych mediów, by ogłosiła odejście USA od mediacji w negocjacjach z Rosją i Ukrainą. Jak wyjaśniła, powtórzyła jedynie wcześniejsze stanowisko, grożąc, że może do tego dojść, jeśli nie będzie postępu w rozmowach.
„Jest wiele fałszywych wiadomości. Oto ukraiński rzecznik, który podkreśla kontekst moich uwag. Nasze stanowisko nie zmieniło się w kwestii potrzeby, aby strony zapewniły prawdziwy postęp” - napisała Bruce na platformie X, wskazując na oświadczenie rzecznika ukraińskiego MSZ Heorhija Tychego prostującego kontekst jej słów.
„Właśnie skontaktowałem się z rzeczniczką Departamentu Stanu USA Tammy Bruce. Potwierdziliśmy, że jej komentarz na temat roli USA jako mediatora został wygłoszony w kontekście podobnego komentarza, który wygłosiła wcześniej w tym tygodniu: +Jeśli nie będzie postępu, wycofamy się z roli mediatora+. Nie było to nowe stanowisko, ale powtórzenie tego, co sekretarz stanu USA powiedziała wcześniej” - napisał Tychyj na platformie X.
W piątek niektóre media podały, że Bruce na czwartkowym briefingu zapowiedziała, iż USA nie będą już działać jako mediator w negocjacjach z Rosją i Ukrainą, a obie strony powinny same dojść do porozumienia.
Według stenogramu konferencji prasowej zamieszczonego na stronie Departamentu Stanu na pytanie o sankcje wobec Rosji Tammy Bruce odparła: „(…) zmieni się metodologia tego, jak się do tego przyczyniamy, w tym, że nie będziemy mediatorami. (…) To jest to, o czym wspomniałam we wtorek (…) - z pewnością nadal będziemy w to zaangażowani i będziemy pomagać i robić, co w naszej mocy. Ale nie zamierzamy latać po całym świecie bez wahania, aby mediować na spotkaniach, to jest teraz między dwiema stronami, teraz jest czas, że muszą przedstawić i opracować konkretne pomysły na zakończenie tego konfliktu”.
Choć użyte przez Bruce sformułowanie wyjęte z kontekstu mogły być zrozumiane jako definitywne odejście od mediacji, kontekst jej wypowiedzi - w tym również wcześniejszych podczas tego samego briefingu - wskazywał, że powtórzyła wtorkową groźbę sekretarza stanu Marca Rubia.
Przekazując słowa Rubia we wtorek, powiedziała: „Jesteśmy teraz w momencie, w którym obie strony (Ukraina i Rosja) muszą przedstawić konkretne propozycje dotyczące sposobu zakończenia tego konfliktu. Jak postępować dalej - to decyzja, która należy teraz do prezydenta. Jeśli nie będzie postępu, wycofamy się z roli mediatorów w tym procesie”.
W czwartek wieczorem podczas wywiadu w Fox News sam Rubio podobnie ujął sprawę. Podkreślił, że stanowiska Ukrainy i Rosji w negocjacjach „są od siebie trochę oddalone” i że może przyjść czas, kiedy „prezydent musi zdecydować, ile jeszcze czasu na najwyższych szczeblach naszego rządu mu poświęcić” na te negocjacje. Zaznaczył jednak, że decyzja w tej kwestii należy do prezydenta.
20:20. MSZ: oświadczenie USA o wycofaniu się z negocjacji to powtórzenie wcześniejszego stanowiska
Oświadczenie rzeczniczki Departamentu Stanu USA Tammy Bruce o wycofaniu się USA z rozmów między Ukrainą a Rosją zostało złożone w kontekście wcześniejszych oświadczeń o możliwości odmowy mediacji przez stronę amerykańską, a nie nowego stanowiska - powiedział w piątek rzecznik ukraińskiego MSZ Heorhij Tychyj.
„Właśnie skontaktowałem się z rzeczniczką Departamentu Stanu USA Tammy Bruce. Potwierdziliśmy, że jej komentarz na temat roli USA jako mediatora został wygłoszony w kontekście podobnego komentarza, który wygłosiła wcześniej w tym tygodniu: +Jeśli nie będzie postępu, wycofamy się z roli mediatora+. Nie było to nowe stanowisko, ale powtórzenie tego, co sekretarz stanu USA powiedziała wcześniej” - napisał Tychyj na platformie X.
19:10. Od rana na froncie doszło do 109 starć
Ukraińskie Siły Obronne od początku dnia stoczyły 109 starć z rosyjskimi wojskami. Walki toczą się w ośmiu rejonach frontu, z czego najcięższe w rejonie Pokrowska – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „Obrońcy Ukrainy utrzymują pozycje i wyczerpują przeciwnika zarówno na linii frontu, jak i na jego zapleczu” – podkreślono.
19:00. Rasmussen o Putinie. „Myliłem się”
„Myliłem się, co do prozachodnich intencji Władimira Putina i tego żałuję, ale takie było ogólne nastawienie do Rosji. Prezydent USA George W. Bush mówił mi, że w rosyjskim przywódcy zobaczył przyjaciela” — napisał w wydanych wspomnieniach były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.
18:30. Ukraińska Straż Graniczna alarmuje ws. ćwiczeń wojskowych Rosji na Białorusi: mogą stanowić zagrożenie
Planowane na lato rosyjskie ćwiczenia wojskowe na Białorusi mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla Ukrainy – ostrzega rzecznik Państwowej Służby Granicznej Andrij Demczenko. Choć obecnie nie ma rosyjskich formacji wojskowych w pobliżu granicy, ich obecność na terytorium Białorusi w ramach ćwiczeń budzi niepokój – zaznaczono.
17:30. Umowa Zełenskiego i Trumpa wystraszyła rosyjskie elity
Porozumienie w sprawie rozwoju zasobów naturalnych, które Stany Zjednoczone i Ukraina osiągnęły po dwóch miesiącach napiętych negocjacji, wywołało nerwowość w Moskwie - donosi The Washington Post.
„Rosyjskie elity obawiają się zbliżenia między Władimirem Zełenskim a Donaldem Trumpem i uważają, że Kreml może stracić szansę na zawarcie porozumienia w sprawie Ukrainy na korzystnych warunkach. Presja na prezydenta Władimira Putina jest coraz większa, elity chcą aby przynajmniej wyglądał na skłonnego do ustępstw” - powiedział „WaPo” rosyjski urzędnik pragnący zachować anonimowość. W przeciwnym razie Rosji grozi nowy pakiet amerykańskich sankcji, który przygotował senator Lindsey Graham. Byłyby one „poważnym ciosem”, ponieważ deficyt budżetowy już rośnie, powiedziało źródło.
17:20. Ukraina odzyskała z terenów okupowanych kolejnych sześcioro dzieci
W ramach inicjatywy prezydenckiej „Zwróćmy dzieci Ukrainie” do strefy kontrolowanej przez państwo powróciło kolejnych sześcioro dzieci – poinformowano.
17:00. Rosjanie eskalują atak w rejonie Pokrowska
Rosjanie jeszcze aktywniej nacierają w rejonie Pokrowska i próbują przedrzeć się do granicy między obwodami donieckim i dniepropetrowskim. Siły obronne odpierają ataki pod Siwskiem, w Torecku, Czasowym Jarze, Zaporożu i Charkowie - informuje Suspilne News.
16:00. Rosjanie uszkodzili bazę firmy naprawiającej drogi
W wyniku rosyjskiego ostrzału zniszczeniu uległa baza produkcyjna firmy Avtomagistral-Pivden w obwodzie dniepropetrowskim. Ranne zostały dwie osoby – poinformowała Państwowa Agencja Odbudowy Infrastruktury na Facebooku.
15:10. Ostrzał obwodu donieckiego
Rosjanie ostrzelali obwód doniecki. W ostrzale jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne – poinformował gubernator obwodu donieckiego, Wadym Fiłaszkin.
Władze obwodu donieckiego podjęły decyzję o przymusowej ewakuacji wszystkich dzieci ze wsi Szachowe i Toreckie, które znajdują się w odległości 15-20 km od linii styczności bojowej - poinformował szef wojskowej administracji.
Wyjaśnił, że decyzja ta została podjęta 2 maja. W sumie w tych osiedlach mieszka około 80 dzieci.
„Poleciłem władzom lokalnym i kierownikom wydziałów strukturalnych Obwodowej Administracji Państwowej, aby jak najszybciej zorganizowali odpowiednią ewakuację rodzin z tymi dziećmi i zapewnili odpowiednie warunki życia na bezpieczniejszym terytorium Ukrainy” – powiedział Fiłaszkin.
14:15. Szmyhal ujawnił szczegóły umowy surowcowej z USA
Premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas swojego wystąpienia w Radzie Najwyższej podał szczegóły dotyczące tworzonego wspólnie z USA funduszu inwestycyjnego na rzecz odbudowy Ukrainy. Odpowiadając na pytanie, czy ratyfikację umowy rzeczywiście zaplanowano na 8 maja, Szmyhal zaznaczył, że mają nadzieję, że nastąpi to możliwie szybko.
13:50. Obywatel Uzbekistanu skazany na dożywocie za zabójstwo 11 osób
Sąd w Ukrainie uznał obywatela Uzbekistanu za winnego serii morderstw w obwodach charkowskim i kijowskim i skazał go na karę dożywotniego pozbawienia wolności - poinformowała ukraińska policja. Cudzoziemiec w ciągu sześciu lat zabił 11 osób.
W komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej policja podała, że w listopadzie 2024 r. kijowscy śledczy zakończyli dochodzenie przeciwko 39-letniemu Uzbekowi podejrzanemu o serię brutalnych morderstw.
„Policja uzyskała dowody, że w latach 2018-2024 (mężczyzna) zabił ośmioro obywateli Ukrainy, Uzbeka, Litwina i Gruzina. Jego ofiarami byli mężczyźni i kobiety w wieku od 35 do 81 lat” - czytamy w oświadczeniu.
Według policji, morderca zdobywał zaufanie swoich ofiar, rozmawiał z nimi, spożywali wspólnie alkohol, a gdy ofiary traciły czujność dusił je lub zabijał kamieniami, a następnie przywłaszczał ich mienie.
Jeden z napadniętych przeżył i choć poniósł nieodwracalny uszczerbek na zdrowiu, to mógł złożyć zeznanie. „Napastnik podszedł od tyłu i uderzył go kamieniem w głowę, po czym zaciągnął na teren garaży, aby zabić. Zbrodnia nie dokończył, ponieważ z sąsiedniej klatki schodowej wyszli mieszkańcy domu. Napastnik uciekł, pozostawiając nieprzytomną ofiarę” - czytamy w oświadczeniu.
13:30. Ukraińsko-Amerykański Fundusz Inwestycyjny odbudowy będzie zarejestrowany w USA
Chodzi o fundusz, który powstanie na podstawie umowy surowcowej zawartej między USA a Ukrainą. O tym, że będzie on zarejestrowany w USA, poinformował w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy premier Denys Szmyhal. Jak dodał rachunek, na który wpływać będą środki wykorzystywane przez fundusz, pochodzące ze sprzedaży ukraińskich surowców, zostanie otwarty na Ukrainie i będzie prowadzony w hrywnach. Szmyhal poinformował też, że umowę zawarto na czas nieokreślony, ale po 10 latach obie strony będą mogły ją wypowiedzieć, jeśli zgodnie wyrażą taką wolę.
13:10. Ukraińcy: W kwietniu Rosjanie stracili w wojnie 35 010 żołnierzy
Agencja Ukrinform podaje, że to straty równoważne z utratą niemal trzech dywizji piechoty zmotoryzowanej. Od początku roku Rosjanie mieli stracić niemal 126 tys. żołnierzy.
12:20. Odparcie rosyjskiego natarcia
Siły Specjalne Ukrainy opublikowały nagranie z odparcia rosyjskiego natarcia. Nagranie pochodzi z okolic Czasiw Jaru w obwodzie donieckim.
12:00. Rosja twierdzi, że zniszczyła w tydzień 1,3 tys. dronów
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o zniszczeniu ponad 1,3 tys. dronów w ciągu tygodnia. Rosjanie podają, że w ciągu tygodnia ich obrona przeciwlotnicza strąciła 36 bomb kierowanych, pięć pocisków HIMARS, dwa pociski wystrzelone przez zestawy S-200 oraz 1 306 dronów. Ponadto Rosjanie mieli strącić ukraiński myśliwiec Su-27.
11:30. Zniszczenia obiektów kultury
1 453 obiektów dziedzictwa kulturalnego uszkodzonych w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę - podaje ukraińskie Ministerstwo Kultury. Spośród uszkodzonych obiektów 142 stanowią obiekt „o znaczeniu ogólnokrajowym”, a 1 210 „o znaczeniu lokalnym”.
09:30. Rosjanie w ciągu doby 70 razy ostrzelali obwód sumski
Rosjanie zaatakowali przy użyciu dronów i bomb lotniczych 23 miejscowości na terenie 9 gmin w obwodzie sumskim – podaje sumska obwodowa administracja wojskowa.
10:00. W nocy Zaporoże było atakowane przez 11 rosyjskich dronów
W ataku uszkodzone zostały budynki mieszkalne, a także budynek uniwersytetu i placówka medyczna. W ataku rannych został 29 osób, 12 hospitalizowano.
9:30. Rosjanie nadal prowadzą ofensywę w rejonie Pokrowska
Zgrupowanie Operacyjno-Taktyczne Chortyca informuje o rosyjskich atakach i gromadzeniu przez Rosjan sił do kolejnych ataków na kierunku pokrowskim.
09:20. Nocne eksplozje na Krymie
Kanał „Krymskij Wieter” w serwisie Telegram pisze o pożarze w rejonie lotniska wojskowego w Kerczu.
09:05. Rosja przeprowadziła zmasowany atak z użyciem 150 dronów, zginęła jedna osoba
Jedna osoba zginęła w Charkowie, a w Zaporożu 29 cywilów zostało rannych minionej nocy w wyniku rosyjskich ataków - podały lokalne władze. Rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę na piątek 150 dronami; obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 64 z nich – przekazały siły powietrzne.
Przewodniczący administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że w wyniku ostrzału rosyjskiego na Charków na wschodzie kraju zginęła jedna osoba, a jedna została ranna.
Z kolei szef władz wojskowych obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow poinformował na Telegramie o poszkodowanych na skutek rosyjskich ataków w jego regionie. „Kontuzje, obrażenia na skutek wybuchów, rany cięte, oparzenia i złamania - 29 osób zostało rannych w nocnym ataku na Zaporoże. Wśród nich jest 13-letni chłopiec. Dwanaście osób przebywa dziś rano w placówkach medycznych (…) otrzymują wszelką niezbędną pomoc” - powiadomił.
Jak dodał, łącznie w ciągu ostatniej doby Rosjanie uderzyli 589 razy na 16 miejscowości obwodu zaporoskiego, zgłoszono 142 przypadki uszkodzenia mieszkań, domów, samochodów i garaży.
Potwierdzono zestrzelenie 64 dronów typu Shahed i innych na wschodzie, północy i w centrum kraju; 62 bezzałogowce unieszkodliwiono na skutek zastosowania środków walki elektronicznej. W wyniku wrogiego ataku ucierpiały obwody doniecki, dniepropietrowski i zaporoski - przekazały Siły Powietrzne Ukrainy.
07:50. Niemieckie media: umowa o minerałach „małym sukcesem” Ukrainy
Komentatorzy największych niemieckich gazet uważają, że umowa o minerałach jest sukcesem Ukrainy i może doprowadzić do ponownego zbliżenia Kijowa z Waszyngtonem. Mankamentem jest brak wiążących gwarancji bezpieczeństwa. Porozumienie nie doprowadzi do zakończenia wojny.
„Umowa o minerałach jest sygnałem, że Stany Zjednoczone i Ukraina ponownie zbliżyły się do siebie, ale to za mało, aby doprowadzić do zakończenia wojny” – pisze Othmara Glas we „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Umowa jest sukcesem Ukrainy, chociaż jej mankamentem jest brak gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa – oceniła komentatorka. Jej zdaniem porozumienie nie doprowadzi do zakończenia wojny, ale jest sygnałem, że oba kraje znów zbliżyły się do siebie. Jest też sygnałem w kierunku Rosji, która kontynuuje napastniczą wojnę i odrzuca wszelkie oferty pokojowe.
Glas podkreśliła, że Amerykanie wyszli Ukrainie „spory krok naprzeciw”. Dotychczasowa amerykańska pomoc nie została uznana za dług Ukrainy. Poza tym Kijów zachował kontrolę nad swoimi zasobami i może liczyć na amerykańskie inwestycje.
Zdaniem Trumpa inwestycje stanowią pewną formę ochrony Ukrainy, chociaż Waszyngton nie przyznał jej gwarancji bezpieczeństwa. Prezydent USA nie obiecał też nowych dostaw broni i systemów obrony przeciwlotniczej. Umowa nie poprawi sytuacji ukraińskiej ludności, która nadal będzie narażona na rosyjskie ataki z powietrza – zastrzegła komentatorka „FAZ”.
06:00. Rubio: zabiegamy o rychły przełom w rozmowach o Ukrainie
„Prawdziwy przełom w sprawie wojny na Ukrainie musi nastąpić bardzo szybko. W przeciwnym razie prezydent USA Donald Trump stanie przed decyzją, jak długo jeszcze poświęcać czas tej sprawie – powiedział w czwartek w programie Fox News sekretarz stanu USA Marco Rubio.
„Sytuacja Ukrainy i Rosji jest nam znana. Są bliżej (rozwiązania konfliktu), ale wciąż im do tego daleko” – dodał sekretarz stanu podczas wywiadu w programie „Hannity” na antenie Fox News.
W tym samym czwartkowym programie Rubio odniósł się również do kwestii Chin. Zaznaczył, że Pekin wyraża chęć spotkania i rozmów na temat handlu, a takie dyskusje są spodziewane w najbliższym czasie.
„Nasz sekretarz skarbu, Scott Bessent, jest zaangażowany w te wysiłki i wkrótce dojdzie do takich rozmów” – podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji. Podkreślił, że pojawia się pytanie o przyszłą skalę zakupów Stanów Zjednoczonych od Chin.
Jak zauważyła agencja Reutera, w mediach społecznościowych źródło powiązane z chińskimi państwowymi mediami poinformowało w czwartek, iż Stany Zjednoczone zwróciły się do Chin z prośbą o rozmowy w sprawie 145-procentowych ceł nałożonych przez prezydenta Donalda Trumpa.
W czwartek prezydent Trump ogłosił, że mianuje sekretarza stanu na stanowisko pełniącego obowiązki doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego. Rubio zastąpi Mike’a Waltza, który ma zostać ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.
03:30. Vance o wojnie na Ukrainie: nie zakończy się „w najbliższym czasie”
Wojna na Ukrainie nie zakończy się „w najbliższym czasie” - powiedział w czwartek wiceprezydent USA J.D. Vance w wywiadzie dla amerykańskiej stacji Fox News.
01:16. Czternastu rannych w Zaporożu
NOWE INFORMACJE. Czternaście osób zostało rannych w czwartek wieczorem w ataku rosyjskich dronów na miasto Zaporoże na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w nocy z czwartku na piątek Iwan Fiodorow, szef władz obwodu zaporoskiego. Dodał, że nie potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o ofierze śmiertelnej ataku.
Rosjanie przeprowadzili co najmniej 10 uderzeń na Zaporoże. Zaatakowali prywatne domy, wysokie bloki mieszkalne, instytucje edukacyjne i obiekty infrastrukturalne
— napisał Fiodorow w Telegramie.
00:01. Atak rosyjskich dronów na Zaporoże, zginęła jedna osoba, osiem rannych
Jedna osoba zginęła, a co najmniej osiem zostało rannych w czwartek wieczorem w ataku rosyjskich dronów na miasto Zaporoże na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował Iwan Fiodorow, szef władz obwodu zaporoskiego.
Rosjanie przeprowadzili co najmniej 10 uderzeń na Zaporoże. Zaatakowali prywatne domy, wysokie bloki mieszkalne, instytucje edukacyjne i obiekty infrastrukturalne
— napisał Fiodorow na platformie Telegram.
Jak podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na władze, w wyniku ataku zginął 61-letni mężczyzna.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/728287-relacja-1164-dzien-wojny-ostrzal-obwodu-donieckiego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.