Trwa 1162. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 30 kwietnia 2025 r.
21:56. Kallas: UE przygotowuje plan B na wypadek wycofania się Trumpa z rozmów w sprawie Ukrainy
Unia Europejska przygotowuje plan B na wypadek wycofania się prezydenta USA Donalda Trumpa z rozmów w sprawie Ukrainy – powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas w opublikowanym w środę wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „Financial Times”.
Jak stwierdziła Kallas, Wspólnota przygotowuje rozwiązanie, aby utrzymać sankcje na Rosję, jeśli administracja Trumpa wycofa się z rozmów na temat zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę i będzie dążyć do zbliżenia z Kremlem.
„Widzimy oznaki, że USA rozważają porzucenie Ukrainy i prób układu z Rosją, który jest trudny do osiągnięcia” – zauważyła szefowa unijnej dyplomacji.
Jak napisał „FT”, sugestie Trumpa dotyczące zbliżenia gospodarczego Waszyngtonu z Moskwą miały zachęcić niektóre kraje europejskie, przede wszystkim Węgry, do nacisków na UE, aby zniosła sankcje na Rosję.
Sama Kallas przyznała, że w niektórych europejskich stolicach toczy się dyskusja, czy w razie resetu w stosunkach USA-Rosja inne kraje europejskie nie powinny pójść za przykładem Waszyngtonu.
20:30. Bessent: Ukraińcy zgłosili zmiany do umowy surowcowej w ostatniej chwili
Jesteśmy gotowi do podpisania umowy o partnerstwie z Ukrainą jeszcze dzisiaj, ale Ukraińcy zgłosili wczoraj propozycje zmian w ostatniej chwili - powiedział w środę minister finansów USA Scott Bessent. Dodał, że ma nadzieję, iż Ukraińcy „przemyślą” swoje propozycje.
Według portalu brytyjskiego dziennika „Financial Timesa”, to Waszyngton postawił dodatkowe warunki w ostatniej chwili.
Bessent odniósł się do sprawy podczas posiedzenia gabinetu prezydenta Donalda Trumpa z okazji 100. dnia jego drugiej kadencji w Białym Domu. Pytany o to, czy umowa dotycząca surowców i odbudowy Ukrainy zostanie podpisana jeszcze w środę, minister odparł, że strona amerykańska jest na to gotowa, lecz dodał, że „Ukraińcy zdecydowali się minionej nocy na pewne zmiany w ostatniej chwili”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zwrot akcji ws. umowy surowcowej. Kijów nagle zgłosił propozycje zmian. Bessent: Mam nadzieję, że Ukraińcy przemyślą swoje propozycje
19:27. „FT”: w ostatniej chwili pojawiły się przeszkody w podpisaniu umowy USA i Ukrainy o surowcach
Portal dziennika „Financial Times” podał w środę, że w kwestii podpisania między USA i Ukrainą umowy o zasobach naturalnych w ostatniej chwili pojawiły się przeszkody. Ukraińska ministra gospodarki Julia Swyrydenko udała się do Waszyngtonu, by złożyć podpis pod dokumentem.
„Problemy wyniknęły, gdy samolot Swyrydenko zmierzał do Waszyngtonu” - podał „FT”. Według brytyjskiego dziennika współpracownicy ministra finansów USA Scotta Bessenta „powiedzieli jej, że powinna +być gotowa, by podpisać wszystkie porozumienia, albo wracać do domu+”. Dziennik powołuje się na trzy osoby zaznajomione ze sprawą.
17:22. W ciągu ostatniego dnia odnotowano łącznie 177 starć bojowych
Dane przekazuje w informacji operacyjnej ukraiński sztab.
15:54. Umowa z USA o minerałach może zostać podpisana w ciągu 24 godzin
Premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył, że ukraińsko-amerykańska umowa w sprawie surowców mineralnych może zostać podpisana w ciągu najbliższych 24 godzin.
Pierwsza wicepremier Julia Swyrydenko jest dziś w drodze do Waszyngtonu. Finalizujemy ostatnie szczegóły z naszymi amerykańskimi kolegami (…) Jak tylko wszystkie ostateczne szczegóły zostaną sfinalizowane, to w najbliższej przyszłości, mam nadzieję, że w ciągu najbliższych 24 godzin, umowa zostanie podpisana i zrobimy pierwszy krok
— powiedział Szmyhal w telewizji ukraińskiej.
15:12. Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak z użyciem 108 dronów; zginęła jedna osoba
„Minionej nocy rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowany atak na Ukrainę z użyciem 108 dronów; w mieście Dniepr zginęła jedna osoba, a w Charkowie 45 cywilów zostało rannych” - przekazały ukraińskie władze regionalne.
To była ciężka noc dla Dniepru. Wróg przeprowadził zmasowany atak (dronów) Szahed na miasto. Zginął 53-letni mężczyzna. Składamy kondolencje jego rodzinie i przyjaciołom. Ranny został 78-letni mieszkaniec miasta
— napisał w Telegramie szef władz wojskowych obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak.
Przewodniczący administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow powiadomił, że w stolicy tego regionu, Charkowie, obrażeń doznało 45 osób.
Wśród poszkodowanych jest dwoje dzieci i kobieta w ciąży. Trzynaście zespołów ratownictwa medycznego zostało wysłanych na pomoc rannym
— powiadomił.
14:13. Drony SBU uderzyły w zakład w Muromie w Rosji, pracujący na potrzeby floty i lotnictwa
Drony uderzeniowe Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) trafiły w nocy ze wtorku na środę w Muromskie Zakłady Przemysłowe w obwodzie włodzimierskim w Rosji; jest to przedsiębiorstwo, które produkuje sprzęt wykorzystywany w wojnie Kremla przeciwko Ukrainie – poinformowało agencję Interfax-Ukraina źródło w SBU.
Według źródła agencji zakład w Muromie specjalizuje się w produkcji zapalników do amunicji, a także różnych komponentów dla rosyjskiej marynarki wojennej i sił powietrznych.
W zakładzie doszło do pięciu eksplozji. Według wstępnych danych, uszkodzono dwa budynki. Wybuchł (też) pożar
— przekazało źródło w SBU.
Muromskie Zakłady Przemysłowe znajdują się na listach sankcyjnych Ukrainy i UE, ponieważ odgrywają znaczącą rolę podczas agresji wojskowej Rosji przeciwko Ukrainie - przypomniała Interfax-Ukraina.
SBU kontynnuje skuteczną +pracę+ nad uprawnionymi celami wojskowymi na terytorium Rosji
— dodał w rozmowie z agencją informator z SBU.
13:42. Bloomberg: Ukraina jest gotowa podpisać umowę o surowcach z USA
Ukraina jest gotowa podpisać już dzisiaj umowę o zasobach naturalnych z USA – podała agencja Bloomberga, powołując się na osobę zbliżoną do sprawy. Źródło to dodało, że ministra gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko tego dnia udała się do Waszyngtonu, by złożyć podpis pod dokumentem.
Według źródła projekt umowy przewiduje utworzenie wspólnego ukraińsko-amerykańskiego funduszu do zarządzania projektami inwestycyjnymi w Ukrainie. W ramach porozumienia obie strony będą dążyć do stworzenia warunków do „zwiększenia inwestycji w górnictwo, energetykę i pokrewne technologie w Ukrainie” - wynika z dokumentu, do którego dotarł Bloomberg.
Agencja zauważyła, że podpisanie umowy może oznaczać zwiększenie wsparcia USA dla Kijowa poprzez zacieśnienie partnerstwa gospodarczego.
13:18. Premier Estonii: jesteśmy gotowi wysłać żołnierzy na Ukrainę w ramach „koalicji chętnych”
Estonia jest gotowa wnieść wkład w siły odstraszające „koalicji chętnych”, kierowanej przez Wielką Brytanię i Francję, i wysłać swoich żołnierzy na Ukrainę w ramach międzynarodowej misji - zapowiedział estoński premier Kristen Michal w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej rządu.
Gdy tylko zapadnie decyzja o utworzeniu sił odstraszających, Estonia będzie gotowa wnieść swój wkład w postaci jednostki bojowej wielkości kompanii, a także instruktorów i oficerów sztabowych - ogłosił rząd w Tallinie. „Oczywiście poprosimy parlament o odpowiedni mandat przed wysłaniem naszych żołnierzy” - zaznaczył premier Michal.
Szef rządu ocenił, że jeśli przystąpienie Ukrainy do NATO, czyli „najlepszy sposób na zagwarantowanie (temu krajowi) bezpieczeństwa”, zajmie trochę czasu, to w międzyczasie należy zapewnić Kijowowi odpowiednie gwarancje, obejmujące m.in. rozmieszczenie na Ukrainie oddziałów państw sojuszniczych.
11:57. Zełenski: „Potrzebna jest presja na Rosję – silne dodatkowe sankcje, które faktycznie zadziałają. To musi być presja, a nie tylko słowa lub próby perswazji”
Charków, Dniepr, Dobropole i inne ukraińskie miasta i społeczności. Ponad 100 rosyjskich dronów szturmowych w nocy, 375 dronów szturmowych od początku tygodnia, ponad 190 z nich to Shahedy. W Charkowie, w wyniku dwóch fal ataków, ponad 45 osób zostało rannych, w tym dwoje dzieci. Najmłodsza ofiara ma zaledwie 5 lat. Wszyscy poszkodowani otrzymują pomoc medyczną. Na miejscu trwają akcje ratunkowe. Uderzono w obszary mieszkalne, uszkodzone zostały budynki mieszkalne, szpital i szkoła – łącznie 13 obiektów cywilnych w mieście. W Dnieprze jedna osoba zginęła. Moje kondolencje dla rodziny. Inna osoba została ranna. Atak był również skierowany na infrastrukturę cywilną. W Dobropolu atak wymierzony był w budynek kopalni i uszkodził zwykłe autobusy i samochody. Jedna osoba została ranna. Rosyjskie drony nadal latają nad Ukrainą przez cały poranek. I tak jest każdego dnia. Dlatego potrzebna jest presja na Rosję – silne dodatkowe sankcje, które faktycznie zadziałają. To musi być presja, a nie tylko słowa lub próby perswazji, która zmusi Rosję do zawieszenia broni i zakończenia wojny. Presja ze strony Stanów Zjednoczonych, z Europy, ze strony wszystkich na świecie, którzy wierzą, że na tej planecie nie ma miejsca na wojnę. Aby chronić naszych ludzi, potrzebujemy dodatkowych systemów obrony powietrznej, które uczynią rosyjski terror powietrzny niemożliwym. Dziękuję wszystkim, którzy w tym czasie wspierają Ukrainę i Ukraińców, wszystkim, którzy przygotowują nowe sankcje przeciwko Rosji za przedłużanie wojny i pakiety obronne dla Ukrainy w celu ochrony ludzkiego życia
– czytamy w jego wpisie.
11:13. Kreml: jesteśmy wdzięczni USA, ale pokój musi być zawarty z Ukrainą
Rosja jest wdzięczna USA za wysiłki na rzecz zaprowadzenia pokoju, ale porozumienie musi być zawarte z Ukrainą, a nie ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję Reutera.
Potwierdzamy gotowość do prowadzenia bezpośrednich rozmów z Ukrainą. Konflikt (rosyjska inwazja na Ukrainę - PAP) jest jednak zbyt skomplikowany, by został rozwiązany natychmiast
— oznajmił Pieskow, dodając, że Moskwa „musi zrealizować na Ukrainie postawione sobie cele”.
Rzecznik Kremla skomentował też relacje Moskwy z Waszyngtonem, potwierdzając, że „otwarto już wszystkie niezbędne kanały komunikacji”.
Trwa bardzo intensywna praca, ale to zbyt złożona sprawa, więc szybki postęp, którego oczekuje Biały Dom, jest trudny do osiągnięcia
— zaznaczył Pieskow.
10:55. Rosjanie zwiększyli intensywność działań bojowych przed świętami majowymi
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Ołeksandr Syrski, powiadomił o zwiększeniu przez rosyjskie wojska intensywności działań bojowych przed obchodzonymi w Rosji tzw. świętami majowymi. Jak dodał, jest to obserwowane głównie w okolicach Pokrowska w obwodzie donieckim.
Pomimo głośnych oświadczeń o gotowości do przerwania ognia na święta majowe (w dniach 8-10 maja - PAP), okupanci znacznie zwiększyli intensywność działań bojowych, koncentrując swoje główne wysiłki na kierunku pokrowskim
— napisał Syrski w Telegramie.
Brak perspektyw pod względem operacyjnym i taktycznym nie powstrzymuje wroga, który uparcie próbuje przełamać obronę naszych wojsk na tym kierunku i dotrzeć do granicy administracyjnej obwodu dniepropietrowskiego. W tym celu rosyjskie dowództwo codziennie rzuca do walki nowe jednostki, prowadzi swoich żołnierzy na śmierć, a także informuje o iluzorycznych sukcesach i zwycięstwach
— zaznaczył dowódca. Poinformował, że w związku z tą sytuacją wizytował formacje walczące w okolicach Pokrowska.
Wysłuchałem szczegółowych (raportów) dowódców oraz podjąłem decyzje o dodatkowym zaopatrzeniu (naszych jednostek) w amunicję, drony i sprzęt do walki elektronicznej. Szczególny nacisk kładziemy na bezzałogowe systemy powietrzne
— oznajmił Syrski.
Pomimo ciągłego ataku i prób przebicia się, wróg nieustannie ponosi straty i wycofuje się
— zapewnił naczelny dowódca.
10:23. Rosyjska armia straciła kolejnych 1100 żołnierzy w ciągu ostatniej doby
Od początku pełnoskalowej agresji rosyjskie straty w żołnierzach wynoszą niemal 952 tys.
09:11. Politico: Ukraina stworzyła system punktowy, zachęcający żołnierzy do zabijania Rosjan
Ukraina stworzyła system punktowy, mający zachęcać żołnierzy do zabijania jak największej liczby Rosjan i niszczenia rosyjskiego uzbrojenia - powiadomił portal Politico. Zdobyte punkty Ukraińcy mogą wymieniać na broń dla swoich formacji.
Program, nazywany bonusem Armii Dronów, nagradza żołnierzy punktami, jeśli dostarczą nagrania udowadniające, że ich dron trafił w rosyjski cel. Ta inicjatywa zostanie wkrótce skoordynowana z internetową platformą Brave 1 Market. Ukraińscy żołnierze będą mogli wymienić tam punkty na nowe uzbrojenie i sprzęt wojskowy dla swojej formacji - poinformowało Politico w artykule opublikowanym we wtorek.
Brave 1 Market będzie jak Amazon dla wojska. Umożliwi jednostkom bezpośredni zakup technologii, których potrzebują na froncie
— wyjaśnił przed kilkoma dniami Mychajło Fedorow, wicepremier Ukrainy i minister ds. transformacji cyfrowej.
Program przypisuje punkty za każdy rodzaj akcji: 20 punktów za uszkodzenie i 40 za zniszczenie czołgu; do 50 punktów za zniszczenie mobilnego systemu rakietowego, w zależności od jego kalibru i sześć punktów za zabicie wrogiego żołnierza. Ukraińscy wojskowi będą mogli wymienić punkty na m.in. drona Wampir, kosztującego 43 punkty. Fedorow przywołał przykład formacji, która zebrała dotąd ponad 16 tys. punktów, co wystarczyło na zakup 500 dronów FPV, 500 bezzałogowców do operacji nocnych, 100 dronów Wampir i 40 dronów rozpoznawczych.
Celem programu jest przekazanie większej ilości uzbrojenia najskuteczniejszym ukraińskim formacjom. System pomoże też ominąć procedury biurokratyczne i kupować sprzęt bezpośrednio od producentów - podkreśliło Politico.
08:35. Prezydent Trump: Władimir Putin chciałby zająć całą Ukrainę, ale myślę, że tego nie zrobi, bo mnie szanuje
Władimir Putin chciałby zająć całą Ukrainę, ale myślę, że tego nie zrobi, bo mnie szanuje - powiedział prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla telewizji ABC, podsumowującym 100 dni jego prezydentury. Trump zapewniał, że pod jego rządami Ameryka jest szanowana i bagatelizował obawy o swoje autorytarne zapędy oraz skutki powadzonej polityki celnej.
W wywiadzie dla ABC Trump odniósł się do swojego sobotniego wpisu w mediach społecznościowych, kiedy stwierdził, że Putin może go „podpuszczać” i ponieważ nie chce zakończenia wojny z Ukrainą. Pytany o to Trump nie wykluczył, że rosyjski dyktator „może go trochę podpuszczać”. Zaraz jednak dodał, że jego zdaniem Putin chce zakończenia wojny.
Naprawdę tak myślę, że on tego chce
— powiedział prezydent USA dziennikarzowi Terry’emu Moranowi.
Myślę, że jego marzeniem było zajęcie całego kraju. Myślę, że ze względu na mnie, nie zrobi tego
— stwierdził
Sądzę jednak, że, powiedzmy, on mnie szanuje i uważam, że ze względu na mnie nie weźmie całej (Ukrainy), ale jego pierwszą decyzją, wyborem, byłoby wzięcie całej Ukrainy
— dodał. Zapytany, czy ufa Putinowi, Trump stwierdził, że nie ufa wielu ludziom, w tym Moranowi, którego nazwał „nieuczciwym” dziennikarzem, który zadaje „fałszywe pytania”.
07:40. W Rosji zginęło około 600 północnokoreańskich żołnierzy
Około 600 północnokoreańskich żołnierzy, walczących po stronie Rosji przeciwko Ukrainie, zginęło, a kilka tysięcy zostało rannych – poinformował w środę południowokoreański parlamentarzysta Li Song Kwun, powołując się na dane wywiadowcze. Ostrzegł, że zdolność bojowa wojsk Pjongjangu uległa „znacznej poprawie”.
„Wielkość dotychczasowych strat wojsk północnokoreańskich szacuje się na około 4700, w tym około 600 ofiar śmiertelnych” – powiedział dziennikarzom deputowany, członek parlamentarnej komisji ds. wywiadu, po briefingu agencji wywiadu Korei Płd.
Z ustaleń strony południowokoreańskiej wynika, że ciała poległych są poddawane kremacji w obwodzie kurskim w Rosji, a następnie, jako szczątki, przewożone do Korei Płn. Ponadto, jak przekazano, około 2 tys. północnokoreańskich żołnierzy wróciło do ojczyzny i przebywa obecnie w izolacji od świata zewnętrznego.
Deputowany dodał, że pojawiły się doniesienia o „nadmiernym spożyciu alkoholu i kradzieżach”, dokonywanych przez wojskowych Pjongjangu.
Li przekazał również, że „Korea Północna wsparła odzyskanie (kontroli nad) obwodem kurskim przez Rosję, wysyłając tam, w dwóch rzutach, 18 tys. żołnierzy”. Dodał, że po sześciu miesiącach walk „zdolność bojowa (tych wojskowych) znacznie się poprawiła”. „Obserwowany wcześniej brak doświadczenia nie jest już tak dotkliwy. (Żołnierze z Korei Płn.) stali się bardziej biegli w korzystaniu z nowych systemów uzbrojenia, w tym dronów” – dodał deputowany.
05:05. Prezydent Zełenski wezwał do zwiększenia międzynarodowej presji na Moskwę
Ukraina wraz z partnerami przygotowuje nowe sankcje wobec Rosji. Mają być one wymierzone w eksport i przemysł obronny agresora, a także działalność „rosyjskiej sieci wpływów” - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski we wtorek wieczorem w oświadczeniu wideo opublikowanym w mediach społecznościowych.
„Staramy się jak najlepiej zsynchronizować sankcje ze wszystkimi partnerami w Europie, aby było to wspólne stanowisko i już mamy dobre wyniki. (…) Przygotowujemy się również do rozmów z USA w sprawie nowych kroków sankcyjnych” - oświadczył cytowany przez agencję dpa ukraiński prezydent, podkreślając, że działania te powinny skłonić Rosję do podjęcia kroków dyplomatycznych w celu zakończenia działań wojennych.
Ukraiński lider ponownie wezwał Rosję do zgody na kompleksowe zawieszenie broni bez warunków wstępnych. Jego zdaniem tylko całkowite i długotrwałe zawieszenie broni może być początkiem konstruktywnych negocjacji pokojowych. Zełenski zasugerował, że Moskwa, która jednostronnie ogłosiła 3-dniowy rozejm, który ma obowiązywać od północy z 7 na 8 maja do północy z 10 na 11 maja, uczyniła to w obawie przed atakami ukraińskich dronów podczas zaplanowanej na 9 maja defilady wojskowej w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa.
03:00. Prezydent Stubb: nie wierzę w rozejm zaproponowany przez Putina
Nie widzę żadnych powodów, by wierzyć, że tymczasowe wstrzymanie działań wojennych zaproponowane przez Władimira Putina utrzyma się. Jest bardzo prawdopodobne, że Rosjanie najpierw wstrzymają ogień, a potem oskarżą Ukraińców o naruszenie rozejmu – oświadczył prezydent Alexander Stubb.
Podczas wystąpienia na uniwersytecie w Vaasa prezydent Finlandii sceptycznie odniósł się do poniedziałkowej deklaracji przywódcy Rosji o tymczasowym wstrzymaniu działań wojennych na 72 godziny w dniach 8-10 maja, tj. na czas obchodów 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej (8 maja), a w Rosji państwowego święta Dnia Zwycięstwa (9 maja), upamiętniającego pokonanie hitlerowskich Niemiec.
Fiński przywódca podkreślił, że USA zaproponowały trwałe zawieszenie broni, które Ukraina zaakceptowała i które popiera Europa, ale Rosja nie zgodziła się na to. „To tradycyjna taktyka Rosjan, gry na czas” – podkreślił. Przypomniał przy tym, że Rosja w przeszłości wiele razy łamała zawarte postanowienia o zawieszeniu broni.
Prezydent Stubb jest zwolennikiem natychmiastowego i bezwarunkowego wstrzymania działań wojennych na okres 90 dni. „To też starałem się przekazać prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi” – przyznał. Jego zdaniem „cierpliwość Trumpa wobec Rosji kończy się”.
Stubb powtórzył, że Finlandia „nie uzna” aneksji okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy i podkreślił, że konieczne jest stałe „wywieranie presji” na Rosję.
00:01. Departament Stanu: czas na złożenie konkretnych propozycji zakończenia konfliktu w Ukrainie
Jesteśmy w momencie, w którym obie strony muszą złożyć konkretne propozycje, by zakończyć konflikt w Ukrainie - powiedziała we wtorek rzeczniczka Departamentu Stanu Tammy Bruce, przekazując słowa sekretarza stanu Marca Rubia. W razie braku postępów USA zapowiadają odejście od roli mediatora w konflikcie.
Jesteśmy teraz w momencie, w którym obie strony muszą przedstawić konkretne propozycje dotyczące sposobu zakończenia tego konfliktu. Jak postępować dalej - to decyzja, która należy teraz do prezydenta. Jeśli nie będzie postępu, wycofamy się z roli mediatorów w tym procesie
— powiedziała Bruce podczas wtorkowego briefingu prasowego, cytując słowa podyktowane jej przez szefa amerykańskiej dyplomacji Marca Rubia.
Bruce odmawiała jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytania, czy oświadczenie Rubia oznacza, że złożona przez USA w ubiegłym tygodniu propozycja rozwiązania konfliktu jest już nieaktualna lub czy stanowi ono odrzucenie ukraińsko-europejskiej kontrpropozycji przedstawionej przez Ukrainę podczas rozmów w Londynie. Pierwsza mówiła m.in. o prawnym uznaniu aneksji Krymu przez USA i rezygnacji przez Ukrainę z próby odbicia reszty okupowanych terytoriów siłą, a także m.in. przekazaniu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pod zarząd amerykański. Z kolei propozycje ukraińsko-europejskie odraczają dyskusję o terytorium do czasu zawarcia rozejmu, całkowicie pomijając uznanie rosyjskiej kontroli nad jakimkolwiek ukraińskim obszarem, lecz postulując brak ograniczeń dla ukraińskich sił zbrojnych oraz możliwość stacjonowania wojsk sojuszniczych na terytorium Ukrainy. Wskazuje również na potrzebę gwarancji bezpieczeństwa podobnych do artykułu 5 NATO.
W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow odrzucił możliwość oddania kontroli nad elektrownią w Zaporożu, a także postulaty powrotu wywiezionych ukraińskich dzieci i jakiekolwiek kompromisy w sprawie „swojego terytorium”. Z kolei prezydent Donald Trump powiedział w sobotę po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że uważa iż Władimir Putin może go „podpuszczać” i nie chcieć zakończenia wojny. Groził przy tym Rosji nałożeniem dodatkowych sankcji. Dzień później jednak Marco Rubio stwierdził, że nie chce nakładać sankcji na Rosję, bo zaprzepaściłoby to jego zdaniem rozmowy pokojowe i oznaczało „kolejne dwa lata wojny”. Jednocześnie Rubio mówił w niedzielę, że obecny tydzień będzie krytyczny dla przyszłości rozmów pokojowych.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/728075-relacja-1162-dzien-wojny-umowa-surowcowa-w-ciagu-24h
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.