Trwa 1160. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r.
15:52. Sybiha: Rosyjskie działania w dużej mierze wyczerpały się
Ukraina chce pokoju i ciężko na to pracuje, ale ta droga musi opierać się na dokładnych informacjach, założeniach i ocenach, ponieważ rosyjskie działania ofensywne w dużej mierze wyczerpały się, a Ukraina ustabilizowała linię frontu - oznajmił w poniedziałek ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha.
Ukraina chce pokoju bardziej niż ktokolwiek inny na świecie. Nigdy nie chcieliśmy tej wojny i chcemy, aby zakończyła się jak najszybciej. Ciężko pracujemy razem ze Stanami Zjednoczonymi (oraz) partnerami europejskimi i innymi, aby osiągnąć pokój. Ta droga musi opierać się na dokładnych informacjach, założeniach i ocenach
— napisał Sybiha w komunikacie na platformie X.
Zdaniem Sybihy sytuacja na linii frontu była i pozostaje napięta i skomplikowana. Jak zaznaczył, ukraińskie wojska każdego dnia odpierają zaciekłe rosyjskie ataki i utrzymują linię frontu przeciwko przeważającym siłom wroga.
W rzeczywistości rosyjskie ofensywy w dużej mierze wyczerpały się w ubiegłym roku i tej zimy. Ukraina ustabilizowała linię frontu, a nawet odzyskała część terytorium w pobliżu Pokrowska i innych (miejsc)
— podkreślił ukraiński minister spraw zagranicznych.
Według szefa dyplomacji, skala rosyjskich strat „była tak wysoka, że Kreml został zmuszony do zwrócenia się o wsparcie do północnokoreańskiego reżimu”.
Ponad 12 tys. północnokoreańskich żołnierzy było zaangażowanych w walki w obwodzie kurskim. Byli oni wykorzystywani jako jednorazowy i tani zasób ludzki
— zaznaczył Sybiha.
14:29. Rzeczniczka KE: wykorzystywanie przez Kreml żołnierzy z Korei Płn. pokazuje desperację Rosji
Rzeczniczka KE Anitta Hipper oceniła w Brukseli, że korzystanie przez Kreml z usług północnokoreańskich żołnierzy podczas wojny z Ukrainą pokazuje jedynie, jak zdesperowana i izolowana jest Rosja. Korea Płn. w poniedziałek po raz pierwszy przyznała, że wysłała żołnierzy do Rosji.
Hipper powiedziała, że pogłębiająca się współpraca militarna pomiędzy Moskwą a Pjongjangiem pokazuje bardzo wyraźnie, że Rosja nie jest zainteresowania zawarciem pokoju z Ukrainą, ale przeciwnie - jej celem pozostaje zniszczenie Ukrainy i dlatego desperacko szuka sojuszników, którzy wesprą jej nielegalną agresję.
Szuka ich też wśród aktorów odpowiedzialnych za poważne zakłócanie globalnego pokoju i bezpieczeństwa. To, że Rosja polega na takich podmiotach pokazuje tylko jej desperację
— zaznaczyła Hipper.
Rzeczniczka podkreśliła też, że Moskwa jest izolowana i osłabiona, w tym z powodu sankcji nałożonych na nią przez Unię. Hipper przypomniała również, że w UE trwają już prace nad kolejnym, 17. pakietem sankcyjnym na rosyjską gospodarkę, chociaż - jak zaznaczyła - na nałożenie nowych sankcji zarówno na Rosję, jak i państwa jej pomagające, takie jak Korea Płn. czy Chiny, zgodę muszą wyrazić wszystkie państwa członkowskie.
13:35. PILNE! Kreml: Rosja wstrzyma działania bojowe od 8 maja do północy 10 maja
Kreml poinformował, że Rosja ogłasza rozejm w wojnie na Ukrainie od północy z 7 na 8 maja do północy z 10 na 11 maja „z powodów humanitarnych”. Moskwa uważa, że „strona ukraińska powinna pójść za tym przykładem” - dodał Kreml.
W przypadku naruszenia rozejmu przez stronę ukraińską siły zbrojne Federacji Rosyjskiej udzielą adekwatnej i skutecznej odpowiedzi
— dodano w komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej Kremla.
CZYTAJ WIĘCEJ: Putin znowu ogłasza rozejm! Wszystko przez Dzień Zwycięstwa. „Moskwa uważa, że strona ukraińska powinna pójść za tym przykładem”
12:40. Resort rozwoju Ukrainy: chcemy wykorzystać polskie inwestycje do odbudowy przemysłu morskiego
Ukraina jest otwarta na wykorzystanie polskich doświadczeń oraz przyciągnięcie technologii i inwestycji dla wdrożenia planu powojennej odbudowy przemysłu morskiego o wartości 550 milionów euro - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Rozwoju Wspólnot i Terytoriów.
11:56. Ławrow: imperatywem dla nas jest uznanie Krymu i czterech obwodów za część Rosji
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oznajmił w wywiadzie prasowym, że stanowisko Rosji, jeśli chodzi o „uregulowanie” konfliktu w Ukrainie nie zmieniło się i „imperatywem jest uznanie” przez społeczność międzynarodową, że Krym i pozostałe tereny Ukrainy kontrolowane przez Rosję zostaną uznane za rosyjskie.
Imperatywem jest uznanie przez społeczność międzynarodową, że Krym, Sewastopol, Doniecka Republika Ludowa, Ługańska Republika Ludowa, Chersońszczyzna i Zaporoże (tj. część ukraińskiego obwodu zaporoskiego okupowana przez Rosję - PAP) należą do Rosji
— powiedział Ławrow w wywiadzie dla brazylijskiego dziennika „O Globo”. Tłumaczenie wywiadu ukazało się na stronie MSZ Rosji w poniedziałek.
Ławrow powtórzył żądanie dotyczące niewstąpienia Ukrainy do NATO i określił rząd w Kijowie jako „reżim neonazistowski”. Rosja domaga się - jak to ujął - „przezwyciężenia skutków” objęcia w 2014 roku władzy w Ukrainie przez siły proeuropejskie. Szef rosyjskiego resortu powtórzył nieprawdziwe twierdzenia o rzekomym niszczeniu języka i kultury rosyjskiej w Ukrainie.
Z wywiadu wynika, że domagając się wykluczenia członkostwa Ukrainy w NATO i uznania ziem okupowanych za rosyjskie, Rosja chce, by te „zobowiązania” były bezterminowe i „zapisane w prawie”.
11:17. 168 starć na froncie
W ciągu ostatniej doby odnotowano 168 starć bojowych na froncie - przekazuje ukraiński sztab w najnowszej informacji operacyjnej.
10:11. Raport SIPRI: wydatki na wojsko wzrosły najwięcej od zakończenia zimnej wojny
Wydatki na cele wojskowe państw świata wzrosły w ciągu ostatniego roku o prawie 10 proc., to najwięcej od zakończenia zimnej wojny - wynika z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).
Według analizy wartość tego rodzaju wydatków wzrosła w 2024 roku, dziesiąty rok z rzędu, do 2 bln 718 mld dolarów. Odpowiadają za to zwłaszcza zwiększone o 17 proc. nakłady w Europie, wliczając Rosję.
Jak oszacowano, inwestycje wojskowe Kremla wyniosły w ubiegłym roku 149 mld dolarów, co oznacza wzrost o 38 proc. w porównaniu z 2023 r. i jest to dwukrotnie więcej niż w 2015 roku. Stanowiło to 7,1 proc. PKB Rosji i 19 proc. wszystkich rosyjskich wydatków publicznych. W przypadku Ukrainy wydatki na cele wojskowe wyniosły 34 proc. PKB tego kraju.
Rosja gwałtownie zwiększyła wydatki na wojsko, pogłębiając przewagę w stosunku do Ukrainy. Obecnie Kijów wszystkie swoje dochody podatkowe wydaje na obronność, wyzwaniem będzie dalsze zwiększanie tego rodzaju inwestycji
— podkreślił analityk SIPRI Diego Lopes da Silva.
09:42. Atak dronów na zakład mikroelektroniki w Briańsku na zachodzie Rosji
Władze regionalne w Rosji poinformowały o zmasowanym ataku ukraińskich dronów na Briańsk w zachodniej części kraju. Szef ukraińskiego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) Andrij Kowałenko potwierdził, że zaatakowane zostały zakłady mikroelektroniki w Briańsku, które produkują komponenty m.in. do systemów rakietowych.
Fabryka Kremnij w Briańsku została ponownie zaatakowana przez nieznane drony. Zakład produkuje mikroelektronikę do systemów rakietowych, do pocisków Pancyr i Iskander, a także do radarów i systemów walki elektronicznej oraz rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych
— zaznaczył Kowałenko w serwisie Telegram. Szef CPD powiadomił, że do ataków na tę fabrykę dochodziło już wielokrotnie i zakład musiał wstrzymywać działalność. Gubernator rosyjskiego obwodu briańskiego Aleksandr Bogomaz poinformował o zmasowanym ataku bezzałogowych statków powietrznych na region.
Jednostki obrony powietrznej rosyjskiego ministerstwa obrony zniszczyły kilkadziesiąt bezzałogowych statków powietrznych nad naszym regionem (…) W wyniku ataku Sił Zbrojnych Ukrainy uszkodzone zostały obiekty cywilne i infrastruktura
— napisał gubernator w Telegramie.
Ministerstwo obrony Rosji podało, że siły obrony powietrznej przechwyciły i zniszczyły 115 ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych, w tym 102 drony nad terytorium obwodu briańskiego.
09:15. Udział Korei Płn. w wojnie z Ukrainą to kpiny ze społeczności międzynarodowej
Rosja i Korea Płn. „ponownie kpią ze społeczności międzynarodowej” - oświadczyło południowokoreańskie MSZ w poniedziałek w reakcji na pierwsze potwierdzenie przez Pjongjang za pośrednictwem mediów państwowych wysłania żołnierzy do Rosji w celu wsparcia agresji na Ukrainę.
Ministerstwo podkreśliło, że „wysłanie północnokoreańskich żołnierzy, wraz z szerszą współpracą wojskową między Rosją a Koreą Północną, stanowi poważne naruszenie norm międzynarodowych, w tym Karty Narodów Zjednoczonych i rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ”.
MSZ określiło mianem „kpin” publiczne przyznanie się przez obie strony do rozmieszczenia wojsk północnokoreańskich przy jednoczesnym twierdzeniu, że „działania te są w pełni zgodne z prawem międzynarodowym”.
Rząd Korei Płd. wezwał oba państwa do „natychmiastowego zaprzestania nielegalnej współpracy wojskowej”, podkreślając, że „poważnie podważa ona pokój i stabilność w regionie Indo-Pacyfiku i poza nim, w tym w Europie”. Zapowiedział również ścisłą współpracę ze społecznością międzynarodową w celu podjęcia „wszelkich niezbędnych środków” przeciwko działaniom zagrażającym bezpieczeństwu narodowemu Korei Płd.
Korea Płn. potwierdziła w poniedziałek po raz pierwszy, że wysłała żołnierzy do Rosji do walki z siłami ukraińskimi w celu „wyzwolenia terenów kontrolowanych przez Ukraińców w rosyjskim obwodzie kurskim”. Komunikat oficjalnej agencji KCNA dodaje, że wojska północnokoreańskie wspierały siły rosyjskie.
Jak podała KCNA, powołując się na Centralną Komisję Wojskową rządzącej Partii Pracy Korei, przywódca kraju Kim Dzong Un podjął decyzję o wysłaniu wojsk zgodnie z podpisanym w 2024 roku z przywódcą Rosji Władimirem Putinem układu o wszechstronnym partnerstwie strategicznym.
09:10. Putin podziękował Kim Dzong Unowi za żołnierzy Korei Płn. walczących w obwodzie kurskim
Rosyjski przywódca Władimir Putin podziękował władzom Korei Północnej za wysłanie żołnierzy do walk z siłami ukraińskimi w obwodzie kurskim na zachodzie Rosji. Komunikat Kremla wyraża wdzięczność dla przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una i głosi, że oddziały ukraińskie zostały wyparte z regionu.
W oświadczeniu mowa jest o „bohaterstwie”, „oddaniu” i „wysokim stopniu wyszkolenia” żołnierzy Korei Płn.
Jesteśmy szczerze wdzięczni - osobiście (…) towarzyszowi Kim Dzong Unowi, całemu kierownictwu i narodowi Korei Północnej
— głosi komunikat.
08:56. Szmyhal: Umowa z USA o funduszu odbudowy nie będzie obejmować wcześniejszej pomocy
Umowa o partnerstwie gospodarczym i Inwestycyjnym Funduszu Odbudowy między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi, która jest obecnie przygotowywana przez zespoły prawne, nie będzie uwzględniać pomocy udzielonej przez Stany Zjednoczone przed jej podpisaniem - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal.
08:05. Rosyjskie straty
Od rozpoczęcia agresji na Ukrainę, Rosja straciła 949 800 żołnierzy - podała strona ukraińska.
04:00. Departament Stanu USA: udział wojsk Korei Płn. w wojnie Rosji z Ukrainą musi się zakończyć
Departament Stanu USA wyraził w niedzielę „zaniepokojenie” z powodu bezpośredniego udziału wojsk Korei Płn. w wojnie Rosji z Ukrainą i podkreślił, że musi się on zakończyć. Korea Płn. przyznała, że wysłała swoje wojska do Rosji.
„Jesteśmy nadal zaniepokojeni bezpośrednim udziałem Korei Północnej w tej wojnie. Rozmieszczenie wojsk północnokoreańskich w Rosji i jakiekolwiek wsparcie udzielane Federacji Rosyjskiej przez Koreę Północną musi się zakończyć” - oświadczył przedstawiciel Departamentu Stanu w przesłanym mediom e-mailu.
Osobistość ta dodała, że kraje trzecie, takie jak Korea Północna, „ponoszą odpowiedzialność” za tę wojnę.
Korea Płn. potwierdziła w poniedziałek po raz pierwszy, że wysłała żołnierzy do Rosji do walki z siłami ukraińskimi w celu „wyzwolenia terenów kontrolowanych przez Ukraińców w rosyjskim obwodzie kurskim”. Komunikat oficjalnej agencji KCNA przyznaje, że wojska północnokoreańskie wspierały siły rosyjskie.
Według KCNA żołnierzy słano na rozkaz przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una a „ich wysiłek wojenny zakończył się zwycięsko”.
03:00. Trump: Myślę, że Zełenski jest gotów oddać Krym
Prezydent USA Donald Trump ocenił w niedzielę, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest gotowy oddać Krym w zamian za trwały pokój. Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.
Trump odpowiadał na pytania dziennikarzy na temat wojny Rosji z Ukrainą przed powrotem do Białego Domu ze swojej posiadłości w New Jersey. Powiedział, że jego spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim w watykańskiej bazylice św. Piotra było dobre i żartował, że miało ono miejsce w „najładniejszym biurze, w jakim był”. Relacjonował, że ukraiński prezydent powiedział mu, że potrzebuje więcej broni.
„Ale on mówi tak od trzech lat” - dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ: Trump o spotkaniu z Zełenskim i postawie Rosji: „Chcę by Putin przestał strzelać, usiadł i podpisał umowę”; „Nie mówcie mi o Krymie”
01:35. Korea Płn. potwierdziła, że wysłała żołnierzy do Rosji do walki z siłami ukraińskimi
Korea Płn. potwierdziła w poniedziałek po raz pierwszy, że wysłała żołnierzy do Rosji do walki z siłami ukraińskimi w celu „wyzwolenia terenów kontrolowanych przez Ukraińców w rosyjskim obwodzie kurskim”. Komunikat oficjalnej agencji KCNA dodaje, że wojska północnokoreańśkie wspierały siły rosyjskie.
KCNA przekazała, że żołnierzy wysłano na rozkaz przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una oraz, że „ich wysiłek wojenny zakończył się zwycięsko”.
Jak poinformowała KCNA, powołując się na Centralną Komisję Wojskową rządzącej Partii Pracy Korei, przywódca kraju Kim Dzong Un podjął decyzję o wysłaniu wojsk zgodnie z podpisanym w ub. roku z przywódcą Rosji Władimirem Putinem układu o wszechstronnym partnerstwie strategicznym.
Zgodnie z rozkazem przywódcy państwa, pododdziały sił zbrojnych Republiki udowodniły silny sojusz między oboma krajami
— głosi komunikat KCNA. Agencja dodała, że Korea Północna „poczytuje sobie za zaszczyt pozostawać w sojuszu z tak potężnym państwem jak Federacja Rosyjska”.
Rosja poinformowała w ub. tygodniu, że wojska ukraińskie zostały wyparte z ostatniej kontrolowanej przez nie wsi w obwodzie kurskim, ale Kijów zaprzeczył temu i dodał, że siły ukraińskie nadal prowadzą działania w przygranicznym rejonie Biełgorodu.
W ub. sobotę Moskwa po raz pierwszy przyznała, że wojska północnokoreańskie walczyły po stronie rosyjskiej w obwodzie kurskim.
Jak zauważa Reuter strona ukraińska ocenia, że Korea Północna wysłała do Rosji ok. 14 tys. żołnierzy, w tym 3 tys. w celu uzupełnienia strat. Brak pojazdów pancernych i dronów powodował, że początkowo siły północnokoreańskie ponosiły znaczne straty.
00:01. Minister obrony: przyjęcie przez Ukrainę propozycji USA byłoby podobne do kapitulacji
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius uważa, że propozycje prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczące rozległych cesji terytorialnych Ukrainy na rzecz Rosji są zbyt daleko idące. Ich przyjęcie byłoby podobne do „kapitulacji” - jak powiedział w niedzielę w stacji ARD.
Według Pistoriusa Ukraina wie, że trwałe, godne zaufania porozumienie o zawieszeniu broni lub porozumienie pokojowe „może lub będzie prowadzić również do cesji terytorialnych”.
Ale z pewnością nie posuną się tak daleko - lub nie powinni posunąć się tak daleko - jak ostatnia propozycja amerykańskiego prezydenta
– powiedział Pistorius.
Ukraina sama mogła uzyskać rok temu to, co zostało zawarte w tej propozycji, w zasadzie poprzez kapitulację.
Pistorius, który prawdopodobnie pozostanie ministrem obrony w nowym niemieckim rządzie koalicyjnym CDU/CSU i SPD, zapewnił Ukrainę o dalszej pomocy wojskowej ze strony Niemiec.
Jeśli Ukraina upadnie, jeśli Putin wygra tę wojnę w tym sensie, że zajmie Ukrainę, a nawet tylko jej dużą część, to stanowić to będzie maksymalne zagrożenie dla terytorium NATO, a przy okazji także dla krajów sąsiednich, takich jak Mołdawia i Gruzja
— powiedział Pistorius.
Dla wszystkich musi być jasne: „tu nie chodzi tylko o solidarność z Ukrainą, tu chodzi o nasze bezpieczeństwo i nasz pokój w Europie” - podkreślił niemiecki minister obrony.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/727884-relacja-1160-dzien-wojny-pjongjang-potwierdza
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.