Trwa 1159. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Niedziela, 27 kwietnia 2025 r.
00:05. Interpol wszczął śledztwo w sprawie werbowania przez Rosję afrykańskich kobiet do produkcji dronów
Krajowe Biuro Interpolu w Gaborone w Botswanie wszczęło dochodzenie w sprawie programu Ałabuga Start, reklamowanego w Afryce jako program łączący pracę w usługach ze studiami w Rosji dla młodych kobiet, które w rzeczywistości zmuszane są do produkcji dronów wojskowych w rosyjskim Tatarstanie.
Według agencji Bloomberg Interpol podejrzewa, że za rosyjskim programem dla Botswany kryje się handel ludźmi. Szef Interpolu w Gaborone, starszy inspektor Selebatso Mokgosi, powiedział agencji, że dochodzenie rozpoczęło się po tym, jak jego biuro zwróciło uwagę na posty rosyjskiej firmy werbunkowej zamieszczane w mediach społecznościowych.
W tatarstańskiej fabryce, do której trafiają zwerbowane Afrykanki, produkowane są irańskie drony Shahed pod rosyjską nazwą Gerań, których Rosja używa w atakach na cywilną infrastrukturę Ukrainy. A ponieważ tysiące Rosjan zginęło lub zostało rannych w wyniku ataku na Ukrainę, Kreml, zmagając się z niedoborem siły roboczej, próbuje zastąpić ich osobami z najbiedniejszych krajów Afryki.
00:01. Macron: Ukraina jest gotowa do rozejmu, to Putin musi dowieść, że chce pokoju
Prezydent Francji Emmanuel Macron, który spotkał się w Rzymie z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podkreślił, że Kijów jest gotów „do bezwarunkowego zawieszenia broni”. Dodał następnie, że rosyjski „prezydent (Władimir) Putin powinien dowieść, że naprawdę chce pokoju”.
Macron napisał o tym w komentarzu na serwisie X, w którym nazwał spotkanie z Zełenskim - przy okazji udziału ich obu w pogrzebie papieża Franciszka - „bardzo pozytywnym”. Podkreślił, że Zełenski potwierdził gotowość Ukrainy do rozejmu i to, że „chce współpracować wraz z Amerykanami i Europejczykami, by wdrożyć” zawieszenie broni.
Będziemy dalej działać w ramach koalicji chętnych zainicjowanej w marcu w Paryżu, by osiągnąć zarówno rozejm, jak i pokój na Ukrainie - całościowy i trwały
— zapowiedział francuski prezydent.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/727816-relacja-1159-dzien-wojny-ukraina-gotowa-do-rozejmu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.