Trwa 1156. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 24 kwietnia 2025 r.
22:56. Departament Stanu: odejście od rozmów ws. Ukrainy nie oznaczałoby porzucenia tej kwestii
„Odejście” od rozmów w sprawie Ukrainy, o którym mówił sekretarz stanu Marco Rubio, nie oznaczałoby porzucenia tej kwestii, lecz dostosowanie dotychczasowego procesu - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Tammy Bruce. Zaprzeczyła też sugestiom, że USA wywierają zbyt małą presję na Rosję.
Bruce wyjaśniła w ten sposób groźby Rubia na temat „odejścia” od rozmów w sprawie wojny w Ukrainie, jeśli nie dojdzie w tej kwestii do rychłego przełomu.
To nie chodzi o to, że odchodzimy od sprawy lub pomocy w osiągnięciu pokoju (…) ale o proces, w który zaangażowaliśmy się przez 100 dni. Ten proces musiałby zostać dostosowany, ponieważ nasze fronty są globalne. Nie znaczy to, że będziemy cokolwiek porzucać, ale że nie będziemy robić rzeczy w sposób, w jaki je dotąd robiliśmy
— - powiedziała Bruce.
21:32. Trump o „ustępstwie” Rosji
Nie macie pojęcia, jak dużą presję wywieramy na Rosję, inaczej Rosja by nie rozmawiała
— powiedział prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Stoerem.
Trump stwierdził, że Rosja zaproponowała „duże ustępstwo” w postaci rezygnacji z wzięcia całego kraju.
21:08. Dodatkowy rok więzienia dla byłego amerykańskiego żołnierza Roberta Gilmana
Rosyjski sąd nałożył dodatkowy rok więzienia na Roberta Gilmana, więzionego w Rosji byłego żołnierza amerykańskiej piechoty morskiej, który w Woroneżu odsiaduje karę ponad siedmiu lat pozbawienia wolności za wielokrotną agresję wobec policjantów i funkcjonariusza służby więziennej.
W październiku 2024 r. Gilman po przyznaniu się do winy został skazany na siedem lat i jeden miesiąc więzienia za napaść na funkcjonariusza więziennego i państwowego śledczego podczas odbywania kary 3,5 roku pozbawienia wolności za pijacką agresję wobec policjantów w 2022 r. Rosyjski wymiar sprawiedliwości nie podał uzasadnienia decyzji sądu w Woroneżu o nałożeniu na Gilmana dodatkowego roku więzienia. Rosyjskie media cytowały wcześniej prawników Gilmana, którzy twierdzili, że Amerykanin przyjechał do Rosji, aby tam studiować i uzyskać obywatelstwo tego kraju.
20:07. Trump: Myślę, że Putin posłucha mnie ws. ostrzału Ukrainy
Prezydent USA Donald Trump twierdząco odpowiedział na pytanie, czy uważa, że Władimir Putin posłucha jego wezwania do zaprzestania bombardowania Ukrainy. Dodał na spotkaniu z norweskim premierem, że wciąż uważa, że są „bardzo dobre szanse” na zakończenie wojny.
Trump został zapytany przez dziennikarza, czy sądzi, że rosyjski prezydent posłucha jego wcześniej wystosowanego apelu o zaprzestanie bombardowania Ukrainy. Odpowiedział twierdząco. Do wymiany doszło podczas powitania norweskiego premiera Jonasa Gahra Stoere.
Trump powiedział chwilę później, że wciąż uważa, że obie strony konfliktu chcą pokoju, a szanse na zawarcie porozumienia są „bardzo dobre”. Pytany o to, czy wyznaczył jakąś datę końcową dla rozmów, Trump powiedział, że ma „własną datę”; chce, żeby do porozumienia doszło szybko, a jeśli nie dojdzie, będzie miał „zdecydowanie inne podejście”.
19:00. Raport ukraińskiego wojska: 98 starciach bojowych
Armia Ukrainy potwierdziła, że silny ostrzał z terytorium Rosji jest skierowany przeciwko ludności w obwodzie sumskim na Ukrainie, w pobliżu wspólnej granicy obu krajów.
W najnowszym raporcie operacyjnym potwierdzają, że rosyjskie ataki, w tym naloty, uderzają w kilka obszarów w Charkowie i Czernihowie. Zgłoszono trzy kolejne rosyjskie ataki w Kupiańsku, trwają dwa starcia. W Lymańsku rosyjscy żołnierze atakujący zaatakowali cztery razy.
18:15. Zełenski: Porozumienia pokojowe nie mogą zawierać klauzul sprzecznych z Konstytucją Ukrainy
Wszystkie propozycje zawieszenia broni i zakończenia wojny, które nie odpowiadają interesom narodowym i Konstytucji Ukrainy, nie będą rozpatrywane przez stronę ukraińską - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej po wspólnych rozmowach z prezydentem RPA Cyrylem Ramaphosą.
18:00. Już 12 ofiar ostrzału Kijowa
Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego zmasowanego ostrzału Kijowa wzrosła do dwunastu; 90 osób doznało obrażeń - przekazał szef miejskiej administracji wojskowej w stolicy Ukrainy, Tymur Tkaczenko. Wcześniej władze informowały o ośmiu osobach zabitych i ponad 70 rannych.
„Ratownicy wydobyli kolejne dwa ciała spod gruzów w rejonie (dzielnicy - PAP) swiatoszynskim. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi obecnie 12. Operacje ratunkowe trwają” - napisał Tkaczenko na Telegramie.
Według ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych 90 osób doznało różnego rodzaju obrażeń - od ostrej reakcji na stres po liczne urazy i rany, takie jak złamania, rany cięte, obrażenia spowodowane spadającymi odłamkami, itp. Ucierpiało co najmniej 12 dzieci. Najmłodsza poszkodowana ma zaledwie półtora roku.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rośnie tragiczny bilans ofiar w rosyjskiego ostrzału Kijowa! Życie straciło już 12 osób. 90 osób rannych, w tym małe dzieci
17:55. MSZ: Stanowczo potępiamy bestialskie rosyjskie ataki na Kijów i Charków
Stanowczo potępiamy bestialskie rosyjskie ataki na Kijów i Charków, w wyniku których życie stracili niewinni obywatele Ukrainy, w tym dzieci - podkreśliło MSZ na platformie X. Resort wyraził solidarność z Ukrainą, składając wyrazy współczucia rodzinom ofiar i wszystkim dotkniętym tą tragedią.
Ukraińskie Siły Powietrzne podały, że rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy ze środy na czwartek, używając 70 rakiet i 145 dronów; obrona powietrzna zestrzeliła 48 pocisków rakietowych oraz 64
17:30. Jedna osoba ranna w obwodzie sumskim
Rosjanie zbombardowali Myropil w obwodzie sumskim - podaje tamtejsza prokuratura obwodowa. W wyniku ataku ranna została 57-letnia kobieta
17:10. Szef NATO spotka się z najwyższymi urzędnikami USA w Waszyngtonie
Mark Rutte rozmawiał z sekretarzem obrony USA Pete’em Hegsethem, a także spotka się z sekretarzem stanu USA Marco Rubio i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Donalda Trumpa Mike’iem Waltzem.
Spotkania odbywają się po tym, jak Rubio wycofał się z rozmów na wysokim szczeblu w Londynie wczoraj wraz z wysłannikiem Steve’em Witkoffem. To druga wizyta Rutte’a w stolicy USA w ciągu kilku miesięcy, po tym, jak spotkał się z Trumpem w Białym Domu w marcu.
16:40. Prezydent Duda w Euronews: Pokój będzie wymagał kompromisów z obu stron
Prezydent RP Andrzej Duda powiedziałw wywiadzie dla Euronews, że tylko Stany Zjednoczone mają siłę, aby powstrzymać Rosję i zakończyć wojnę w Ukrainie. Podkreślił, że pokój będzie wymagał kompromisów z obu walczących stron, a zatem też ze strony Kijowa.
„Dzisiaj moje wnioski są absolutnie jednoznaczne - nie ma nikogo poza Stanami Zjednoczonymi, kto mógłby powstrzymać (prezydenta Rosji) Władimira Putina” — powiedział Duda. - „Dlatego wierzę, że prezydent Donald Trump, dzięki swojej determinacji, może zakończyć tę wojnę” - mówił.
„Tylko amerykańska presja może naprawdę zakończyć tę wojnę i pomóc w wypracowaniu pokoju, który nie będzie komfortowy dla żadnej ze stron. Ale może to właśnie sprawi, że będzie trwały” – ocenił prezydent.
16:20. Rosjanie zbombardowali Myropil w obwodzie sumskim
W ataku ranna została 57-letnia kobieta – podaje sumska prokuratura obwodowa.
Błąd: Nie możesz wstawiać obrazków z zewnętrznych serwerów.
15:20. Macron zaapelował do Putina
Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował do przywódcy Rosji Władimira Putina, aby ten nie kłamał, gdy mówi o pokoju równocześnie bombardując Ukrainę. Zaznaczył, że wszyscy w Ukrainie chcą zawieszenia broni, ale trwałego i bezwarunkowego.
„W Ukrainie czekają na odpowiedź na jedno pytanie: czy prezydent Putin będzie gotów na bezwarunkowe zawieszenie broni?” - powiedział Macron w stolicy Madagaskaru, Antananarywie, gdzie przebywa z oficjalną wizytą.
Zaznaczył też, iż zdenerwowanie Amerykanów, wywołane brakiem porozumienia w sprawie zawieszenia broni, powinno koncentrować się na jednej osobie - Putinie. Dodał, że teraz nie jest czas na zadawanie sobie pytania o bezprawnie anektowany przez Rosję w 2014 r. Krym.
14:55. Stanowcze słowa Trumpa
„Nie podobają mi się rosyjskie uderzenia na Kijów. Niepotrzebne i w bardzo złym czasie. Władimirze, PRZESTAŃ! 5000 żołnierzy ginie. Załatwmy porozumienie pokojowe!”
— wezwał Trump w porannym wpisiena swoim portalu społecznościowym Truth Social.
CZYTAJ WIĘCEJ: Trump po rosyjskim bombardowaniu Kijowa: „Władimirze, PRZESTAŃ!”. Zaapelował do Putina o zawarcie umowy pokojowej
14:30. Niemcy krytykują USA
Niemieccy politycy z chadeckiej CDU i liberalnej FDP krytykują porozumienie zaproponowane przez prezydenta USA Donalda Trumpa w celu zakończenia rosyjskiej wojny w Ukrainie. Uznają, że to „akt kapitulacji” i dowód na to, że „Amerykanie nie są naszymi przyjaciółmi”.
Ekspert chadeckiej CDU ds. polityki zagranicznej Roderich Kiesewetter określił porozumienie zaproponowane przez prezydenta USA Donalda Trumpa jako „akt kapitulacji”. „To umowa, którą Trump proponuje kosztem Ukrainy” - powiedział stacji ARD.
„Oczywiście ani Europa, ani Ukraina nie mogą się na to zgodzić, ponieważ nasze bezpieczeństwo byłoby wtedy jeszcze bardziej zagrożone” - podkreślił Kiesewetter. Chadecki polityk zauważył także, że „oczywiście nie jest to jeszcze prawdziwy plan, w Moskwie niewiele o nim wiedzą, w Europie też”.
14:00. Wojsko: zlikwidowaliśmy w walce 25 żołnierzy Korei Płn. w obwodzie kurskim w Rosji
Żołnierze 6. pułku „Ranger” ukraińskich Sił Operacji Specjalnych (SSO) przeprowadzili działania przeciwko regularnym wojskom Korei Płn. w obwodzie kurskim na zachodzie Rosji, likwidując 25 żołnierzy północnokoreańskich - poinformowały SSO.
„Ośmiu rangersów w opancerzonym (pojeździe terenowym) Humvee przemieściło się za linie wroga i przy wsparciu dronów zwiadowczych zbliżyło się na odległość strzału, zajmując dogodne pozycje strzeleckie w okopach. Operatorzy SSO rozpoczęli bliski bój z wrogim plutonem liczącym 25 osób, trzykrotnie liczniejszym od nich, i utrzymali inicjatywę aż do zakończenia starcia” - czytamy w komunikacie.
Według SSO pomimo przewagi liczebnej przeciwnika i ostrzału artyleryjskiego wroga, ukraińscy rangersi „nie dali szans całemu plutonowi KRLD”. Ukraińscy żołnierze wycofali się po zakończeniu misji.
„Wydarzenia te miały miejsce w zeszłym miesiącu, ale ze względu na bezpieczeństwo operacyjne możemy o nich powiedzieć dopiero teraz” - napisało dowództwo SSO.
13:20. Estonia: Nigdy nie uznamy siłowego przejęcia terytoriów Ukrainy przez Rosję
Nigdy nie uznamy siłowego zajęcia terytoriów Ukrainy przez Rosję, a możliwe porozumienie USA z Rosją nie zmieni stanowiska Estonii w tej kwestii – zadeklarował estoński premier Kristen Michal.
Według szefa rządu w Tallinie Amerykanom należy wyjaśnić, że „ustępstwa” nie są sposobem na postępowanie z Rosją. Wielokrotnie widzieliśmy, że najpierw Putin mówi „tak”, a potem dodaje „ale” – przypomniał Michal, cytowany przez krajowego nadawcę ERR.
Premier odniósł się w ten sposób do planu USA, który wyciekł do mediów. Zgodnie z ujawnioną propozycją Amerykanie byliby skłonii m.in. uznać Krym za część Rosji oraz odmówić przyjęcia Ukrainy do NATO, a jeśli władze w Kijowie nie przystałyby na te warunki, to USA zagroziłyby wycofaniem się z procesu pokojowego.
Michal przyznał, że - mimo braku zbieżności stanowiska Ukrainy oraz krajów europejskich z USA w sprawie warunków zawieszenia broni na froncie i następnie osiągnięcia pokoju - wciąż liczy na „postęp” w kolejnych rozmowach. Według niego główny ciężar odpowiedzialności dotyczący przyszłości Ukrainy będzie musiała ponieść Europa. Premier Estonii jednak zakłada, że cały proces będzie odbywać się we współpracy z USA, które pozostaną zaangażowane w działania na rzecz pokoju.
12:35. Kallas: przeszkodą nie jest Ukraina, lecz Rosja
Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas podkreśliła w reakcji na nocne rosyjskie ostrzały Kijowa, że prawdziwą przeszkodą w doprowadzeniu do porozumienia pokojowego nie jest Ukraina, lecz Rosja, której cele wojenne się nie zmieniły. To nie jest dążenie do pokoju, to kpina z pokoju - zaznaczyła.
12:30. Brytyjski minister: nie ma bezpieczeństwa międzynarodowego bez bezpieczeństwa energetycznego
Współpraca w zakresie bezpieczeństwa energetycznego gwarantuje bezpieczeństwo międzynarodowe – oświadczył brytyjski minister energii Ed Miliband, otwierając szczyt energetyczny w Londynie.
Miliband zauważył, że choć od założenia Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) w 1974 r., „wyzwania, przed którymi stoi świat, uległy zmianie (…), to zasada, zgodnie z którą kraje muszą współpracować, aby zapewnić sobie nieprzerwane dostawy energii po przestępnej cenie, pozostaje ta sama”.
W opinii ministra zwolennicy rozwiązań opartych wyłącznie na energii ze źródeł odnawialnych są „optymistami”. Zaznaczył, że zarówno ropa i gaz, wydobywane ze złóż znajdujących się na Morzu Północnym, będą nadal odgrywać ważną rolę, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne Wielkiej Brytanii.
Szef resortu przypomniał, że po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. doszło do zapaści w przedsiębiorstwach prywatnych, jak i publicznych, do czego doprowadził nagły wzrost na światowych rynkach cen paliw kopalnych.
12:10. Atak na Kijów przeprowadzono północnokoreańską rakietą
Rosyjski atak na Kijów, w którym ostatniej nocy zginęło co najmniej osiem osób, został przeprowadzony północnokoreańską rakietą KN-23 - napisał Reuters, powołując się na ukraińskie źródło wojskowe.
Podczas ostrzału rakieta trafiła w budynek mieszkalny w dzielnicy Swiatoszynskiej na zachodzie ukraińskiej stolicy. Według ukraińskiego MSW po ataku ok. dziesięciu osób jest poszukiwanych. Niektóre z nich mogą znajdować się pod gruzami. Rodzice szukają dwojga zaginionych dzieci.
11:35. Kraje Europy wykluczają uznanie rosyjskiej suwerenności nad Krymem
Dążenie administracji USA, by Ukraina zgodziła się na uznanie rosyjskiej aneksji Krymu postawiło kraje europejskie przed trudnym wyborem: czy stać u boku Kijowa, czy Waszyngtonu - poinformował „Financial Times”. Według rozmówców gazety Europejczycy wykluczają uznanie aneksji półwyspu.
Wśród przedstawicieli władz europejskich słychać głosy zaniepokojenia, że rozbieżności dotyczące propozycji pokojowej przygotowanej przez administrację prezydenta Donalda Trumpa poddadzą próbie dwustronne stosunki między USA i krajami europejskimi. Sprawa ta może też zaszkodzić transatlantyckiemu bezpieczeństwu i zagrozić czerwcowemu szczytowi NATO - napisał „FT”.
Nadzieje Europejczyków na udział w rozmowach pokojowych pod przewodnictwem USA zostały rozwiane, gdy odwołano udział sekretarza stanu USA Marca Rubio w środowym spotkaniu w Londynie z delegacjami krajów europejskich i delegacją ukraińską, a specjalny wysłannik USA Steve Witkoff zamiast do Londynu ma udać się do Rosji - zauważyła gazeta.
Administracja Trumpa zaproponowała Ukrainie projekt porozumienia pokojowego, który zawiera warunki korzystne dla Rosji, w tym uznanie przez USA suwerenności rosyjskiej nad anektowanym w 2014 roku Krymem. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że Kijów nie uzna rosyjskiej suwerenności nad żadnym ukraińskim terytorium. Jednak Ukraina może zgodzić się na de facto rosyjską kontrolę nad tym terytorium w zamian za zachodnie gwarancje bezpieczeństwa - podał „FT”.
10:20. Samoloty F-16 i Mirage odpierały rosyjski atak
Rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy, używając 70 rakiet i 145 dronów; obrona powietrzna zestrzeliła 48 pocisków rakietowych oraz 64 bezzałogowce różnego typu – poinformowały ukraińskie Siły Powietrzne. W odparciu ataku uczestniczyło lotnictwo, w tym samoloty F-16 i Mirage.
„Rosyjscy okupanci przeprowadzili połączony atak na Ukrainę przy użyciu różnego rodzaju pocisków rakietowych wystrzeliwanych z powietrza, lądu i morza, a także bezzałogowych statków powietrznych typu Shahed i innych dronów. Głównym celem ataku była stolica Ukrainy, Kijów. W sumie wojska radiotechniczne Sił Powietrznych Ukrainy wykryły i namierzyły 215 wrogich celów powietrznych”
— czytamy w komunikacie Sił Powietrznych. W ataku wojska rosyjskie użyły 11 pocisków balistycznych Iskander-M/KN-23, 37 pocisków manewrujących Ch-101 z bombowców strategicznych Tu-95MS, sześciu pocisków manewrujących Iskander-K, 12 pocisków manewrujących Kalibr, cztery pociski kierowane Ch-59/Ch-69 z samolotów taktycznych i 145 bezzałogowych statków powietrznych Shahed różnych typów.
Siły Powietrzne potwierdziły zestrzelenie 112 celów powietrznych: siedmiu pocisków balistycznych Iskander-M/KN-23, 31 pocisków manewrujących Ch-101, sześciu pocisków manewrujących Kalibr i czterech pocisków kierowanych Ch-59/Ch-69 oraz 64 bezzałogowych samolotów szturmowych Shahed. Ponadto unieszkodliwiono 68 bezzałogowców na skutek zastosowania środków walki elektronicznej.
09:50. Zełenski skraca wizytę w RPA po rosyjskim ataku na Kijów
rezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że skraca swoją wizytę w Republice Południowej Afryki i wróci do kraju po zmasowanym ataku rosyjskim na Kijów, w którym zginęło co najmniej dziewięć osób, a ponad 70 zostało rannych. Szef państwa napisał o tym na Telegramie.
Zełenski dodał, że minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha weźmie udział we wszystkich niezbędnych spotkaniach w RPA i poinformuje przywódców tego kraju o sytuacji na Ukrainie.
09:20. Prezydent Mołdawii o nocnym ataku
Rosja ponownie pokazała, że nie chce pokoju - oświadczyła prezydent Mołdawii Maia Sandu, komentując nocne rosyjskie ataki na Ukrainę, w których w samym Kijowie zginęło dziewięć osób, a ponad 70 zostało rannych.
„Podczas gdy świat ma nadzieję na rozejm, Rosja znów pokazuje, że nie chce pokoju, a jedynie śmierci i zniszczeń. W ostatnim ataku rakietowym na Kijów zginęli i zostali ranni cywile. Mołdawia potępia ten terror” - napisała Sandu na platformie X.
Podkreśliła, że Ukraina potrzebuje więcej pomocy, w tym obrony powietrznej. „Tylko siła może powstrzymać tę wojnę” - dodała.
09:00. Rosjanie zrzucili bomby na Krasnopole
Rosjanie zrzucili dwie bomby powietrzne na Krasnopole w obwodzie sumskim. W ataku na Krasnopole uszkodzony został budynek administracyjny.
08:50. Trwają starcia w obwodzie kurskim
Ukraiński Sztab Generalny podał, że w ciągu ostatniej doby na terenie obwodu kurskiego doszło do 26 starć, a Rosjanie na tym odcinku frontu zrzucili 41 kierowanych bomb lotniczych i przeprowadzili 423 ostrzały, w tym 19 za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.
08:30. Trzy ofiary w obwodzie donieckim
Szef władz obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin przekazał, że w ciągu ostatniej doby w regionie w wyniku działań wojsk rosyjskich trzy osoby zginęły (w Konstantynówce i Słowiańsku), a siedem zostało rannych.
08:20. Rosjanie użyli tysięcy dronów
W ciągu minionej doby wojska rosyjskie przeprowadziły jeden atak rakietowy i 111 uderzeń z powietrza za pomocą łącznie czterech pocisków i 228 kierowanych bomb lotniczych - przekazało ukraińskie dowództwo. Według tego źródła, Rosjanie wysłali też do ataku 2961 dronów kamikadze i przeprowadzili ponad 6,2 tys. ostrzałów za pomocą różnych rodzajów broni.
07:46. Rośnie liczba rannych po rosyjskim ataku na Kijów!
Co najmniej dziewięć osób zginęło, a ponad 70 zostało rannych w zmasowanym rosyjskim ataku na Kijów przy użyciu rakiet balistycznych i dronów w nocy ze środy na czwartek – poinformował minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko na Telegramie.
Wśród 42 hospitalizowanych rannych jest sześcioro dzieci. W kilku budynkach mieszkalnych wybuchł pożar – podał na Telegramie szef miejskiej administracji wojskowej w Kijowie Tymur Tkaczenko.
Doszło do zniszczeń
— poinformowały służby ratunkowe na Telegramie, dodając, że pożary wybuchły w kilkudziesięciu miejscach.
Kłymenko napisał, że spod gruzów słychać dzwonki telefonów. Zapewnił, że poszukiwania będą trwały, dopóki nie zostaną wydobyte wszystkie osoby. Wśród zaginionych jest dwoje dzieci.
Operacja ratunkowa trwa w pięciu dzielnicach ukraińskiej stolicy.
07:00. Co najmniej dziewięciu zabitych, 63 rannych w rosyjskich atakach na Kijów
Co najmniej dziewięć osób zginęło, a 63 zostały ranne w rosyjskich atakach na Kijów w nocy ze środy na czwartek – poinformowały ukraińskie służby ratunkowe.
Doszło do zniszczeń. Trwa poszukiwanie ludzi pod gruzami
— poinformowały służby ratunkowe na Telegramie.
06:40. W związku z atakami Rosji m.in. na zachodzie Ukrainy – polskie siły w gotowości
W związku z aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się m.in. na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej - podało w czwartek rano DORSZ.
06:12. Spotkanie przedstawicieli Ukrainy i jej sojuszników bez urzędników najwyższego szczebla z USA
Delegacja ukraińska rozmawiała wczoraj w Londynie z przedstawicielami władz USA oraz Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec na temat zawieszenia broni w wojnie z Rosją. Wbrew początkowym zapowiedziom w spotkaniach nie wziął udziału sekretarz stanu USA Marco Rubio.
05:56. Politico: Witkoff chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2
W Białym Domu trwa debata na temat zniesienia sankcji na rosyjską energetykę, w tym gazociąg Nord Stream 2 - pisze Politico. Zwolennikiem zniesienia sankcji ma być prezydencki wysłannik Steve Witkoff.
Według Politico, Witkoff - który twierdzi, że nawiązał „przyjaźń” z Władimirem Putinem - miał polecić swojemu zespołowi spisanie listy objętych sankcjami rosyjskich podmiotów energetycznych, lobbując za zniesieniem restrykcji. Obok niego podobne wpływy mają wywierać grupy biznesmenów, w tym finansista Stephen Lynch, który jeszcze za prezydenta Bidena starał się bezskutecznie skłonić administrację do pozwolenia na kupno Nord Stream 2. Starania w kierunku zniesienia sankcji czynił z pomocą administracji Bidena również bliski współpracownik Władimira Putina i szef firmy Nord Stream 2 AG Mattias Warnig.
Źródła powiedziały jednak portalowi, że jak dotąd te działania nie zyskały szerszego poparcia w Białym Domu, a Witkoffowi sprzeciwiają się m.in. Departament Stanu i minister zasobów wewnętrznych Doug Burgum, który stoi na czele „Rady Dominacji Energetycznej”. Przeciwnicy argumentują, że uwolnienie rosyjskiego sektora gazowego od sankcji uderzy w amerykańskich eksporterów LNG i ich rosnące dostawy gazu do Europy.
02:30. Rosja ostrzelała Kijów i Charków!
W czwartek w nocy Rosja ostrzelała dronami i rakietami Kijów i Charków. W Kijowie jest rannych pięć osób, są też mieszkańcy pod gruzami domu. W Charkowie trwa ustalanie skutków siedmiu ataków rakietowych, jak dotąd nie ma informacji o ofiarach, poinformowały władze miasta.
Szef administracji wojskowej Kijowa, Timur Tkaczenko poinformował, że pięć osób zostało rannych w czwartek w nocy w jednej z dzielnic w połączonym ataku dronów i rakiet.
Mer Witalij Kliczko napisał w Telegramie, że mieszkańcy jednego z uszkodzonych budynku są pod gruzami. Pożary domów i garaży oraz spadające metalowe odłamki odnotowano również w innych dzielnicach. Do wszystkich zaatakowanych miejsc skierowano służby ratunkowe, dodał mer Kijowa.
Charków jest atakowany rakietami. W mieście dochodzi do eksplozji. Możliwe są kolejne ataki – bądźcie ostrożni!
— napisał w Telegramie mer Charkowa Ihor Terechow.
Konsekwencje tego ataku są wyjaśniane. Jak dotąd nie ma informacji o ofiarach
— dodał.
Atak wroga rakietami i bezzałogowymi statkami powietrznymi na Kijów i Charków jest demonstracją Putina, że chce on wyłącznie zabijać. Ataki na ludność cywilną muszą ustać
— napisał podczas ataku w Telegramie szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
00:45. Trump: Rosja jest gotowa zawrzeć układ, z Ukrainą jest ciężej
Myślę, że Rosja jest gotowa zawrzeć układ, ale z Ukrainą było to dotąd trudniejsze - powiedział prezydent USA Donald Trump. Dodał też, że może spotkać się wkrótce z Władimirem Putinem, lecz nie ma w planach spotkania z prezydentem Ukrainy.
Trump odniósł się do prowadzonych rozmów w sprawie zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę podczas kolejnej ceremonii podpisywania dekretów. Choć pozytywnie ocenił środowe rozmowy z Ukrainą w Londynie, zasugerował, że to Ukraina jest obecnie główną przeszkodą, by zawrzeć porozumienie o zakończeniu wojny.
Myślę, że Rosja jest gotowa… wiele osób mówiło, że Rosja chce zagarnąć wszystko, ale myślę, że mamy układ z Rosją. Musimy zawrzeć układ z Zełenskim. Myślałem, że łatwiej będzie się ułożyć z Zełenskim, ale jak dotąd było to trudniejsze. Ale to w porządku, myślę, że będziemy mieć porozumienie z obiema stronami
— powiedział Trump.
00:25. Brytyjskie MSZ: rozmowy z Ukrainą w Londynie były owocne i udane
Rozmowy urzędników z Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec w Londynie były owocne i udane; osiągnięto postępy w sprawie wspólnego stanowiska co do dalszych kroków – ogłosiło brytyjskie MSZ w imieniu Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.
00:01. Zełenski przyznał, że rozmowy w Londynie były naznaczone emocjami
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał w środę, że rozmowy w Londynie były naznaczone emocjami i wyraził nadzieję, że przyszłe wspólne prace doprowadzą do pokoju.
Emocje były dziś duże. Ale dobrze, że pięć krajów spotkało się, aby przybliżyć pokój
— napisał Zełenski na platformie społecznościowej X.
Strona amerykańska podzieliła się swoją wizją. Ukraina i inni Europejczycy przedstawili swój wkład.
Prezydent podkreślił, że Ukraina zawsze będzie przestrzegać swojej konstytucji i powiedział, że wierzy, że zachodni partnerzy Ukrainy, w tym Stany Zjednoczone, będą „działać zgodnie z jej jednoznacznymi decyzjami”.
Było to zawoalowane odniesienie do amerykańskiej krytyki stwierdzenia Zełenskiego, że uznanie rosyjskiej kontroli nad półwyspem Krym byłoby sprzeczne z konstytucją Ukrainy.
W środowych rozmowach w Londynie uczestniczyła delegacja ukraińska oraz przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i USA.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/727510-relacja-1156-dzien-wojny-rosja-ostrzelala-kijow-i-charkow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.